www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

3Intrebari Legat Despre Chitara Clasica


Guest Sebby16698
 Share

Recommended Posts

Power chord-ul acela nu e acelasi lucru cu F chord.Ai nevoie de exercitiu.Joaca-te cu melodi in care sunt acorduri care le sti , inclusiv F-ul si pana la urma o sa reusesti.Asigura-te ca inveti acordul cum trebuie aruncand un ochi aici : http://www.justingui...161-F-chord.php

Partea a doua ti-a fost explicata deja. e vorba de un pull-off.

Cat despre pene , sunt multe variatii...poti incerca pene ceva mai groase.Iti recomand Ultex Jaz III de la Dunlop.

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

3p1 = pull-off de pe tasta 3 pe tasta 1 asa cum iti arata si tutorialul pus de colegul Mack

 

cat despre F... sunt multe feluri de F , sunt si variatii gen 133xxx si xx3211 dar cel mai corect este 133211 , invata sa faci Barre , cand iti iese Barre-ul bine o sa poti face si Ful bine , totul consta in exercitiu

 

o pana care suna mai jos ... poti incerca Black Ice sau Ultex Jazz cum a zis si Septi

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Acordul F in particular si acordurile barre in general sunt ceva mai greu de tinut; e perfect normal ca dupa 6 luni sa nu-l poti tine; mie cred ca mi-a luat 2 ani :))

In plus sunt ceva mei greu de tinut pe clasica sau acustica; pe electrica e ceva mai usor dar si acolo e destul de greu; problema este ca muschii de la mana stanga nu sunt suficent de dezvoltati si nu vei putea tine toate cele 6 corzi apasate cu aratatorul, sau vei putea cu efort foarte mare si intervine durerea; in timp o sa reusesti, trebuie doar perseverenta :) nu te stresa e perfect normal sa nu-ti iasa :))

Link to comment
Share on other sites

Salut! Cant de vro 6luni la chitara dar tot nu stiu/nu pot unele lucruri:

1. Nu imi iesa acordul F. Ce ar trebui sa fac sa imi iasa? Datimi niste sfaturi va rog.

2. La al 2lea vers: http://www.tabulatur...php?tab_id=7224 ce reprezinta 3p1?

3 As dori o pana care sa se auda mai jos decat daca as da cu degetul. Sfaturi?:D

Multumesc!

 

In legatura cu Fa major. Nu il prinde in tot felu de feluri simpliste ci repeta barre pentru ca tot de el te vei lovi pana la urma.

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa-l tii mai sus; adica, forma de F ( pe care ti-a descris-o karpi mai sus ) mut-o de exemplu pe pozitia 12

 

--12----------> index 
--12-------- -> index
--13-------- -> mijlociu
--14-------- -> mic
--14-------- -> inelar
--12-------- -> deget mare 

 

E mai usor de apasat acolo sus la inceput :)

 

Unii zic ca, odata ce poti tine F barre, poti tine orice barre :) ( afirmatie oricum gresita, exista barre-uri mult mai grele, dar alta forma decat cea de mai sus :) de exemplu cele de jazz... )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.