www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vsti


Recommended Posts

  • 4 months later...
Guest catalanic

Stie cineva ceva alternative de soft-uri, care folosesc VST-i, cat de cat usoare ?

mentionez ca stiu de SONAR si FRUITY LOOPS si ceva in genu SONAR am auzit ca e si ala REASON si nici unul nu imi place. merci anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest catalanic

merci o sa ma uit, folosesc de ceva ani Mod plug tracker dar m-am saturat de failurile in windows 7

Link to comment
Share on other sites

Guest catalanic

damn, am dat de REAPER pe youtube ... eu din pacate - poate -, am alergie la modul ala de a edita note ... gen FL ... yach

Link to comment
Share on other sites

Guest catalanic

arunca un ochean in MOD PLUG TRACKER ... orice demo sau tutorial de pe youtube ... e mecanic dar asa m-am obisnuit ... si daca ar fi sa ma dezobisnuiesc as face-o doar scriind direct pe un portativ. piano roll-ul mi se pare un lego ... si imi place sa cred ca nu ma joc cand fac muzica ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Acelasi soc l-am avut si eu cu Piano Roll-ul, cand am dat prima data peste el, acum multi ani (cred ca foloseam Cakewalk Music Studio 4 pe atunci). Dar am incercat sa trec peste sentimentul initial de repulsie, si pot sa spun ca odata ce m-am obisnuit cu sistemul, mi-a devenit la fel de usor de a introduce notele ca si pe portativ (scuzati formularea abulica a ultimei parti de fraza :) ).

Pot doar sa-ti spun ca in modul de editare Piano Roll, fata de score / sheet / cum s-o mai chema prin diferitele programe, ai foarte multe optiuni expresive, pentru ca in modul de scriere de partitura, dispui de obicei de indicatii de agogica, pe cand track-ul respectiv fiind MIDI ar avea nevoie mai mult de CC (continuous controllers), pe care le introduci mult mai usor in Piano Roll. De ex., in modul partitura pui simbolul < deasupra unei note, si sunt cel putin 90% sanse ca programul sa nu stie despre ce e vorba (pentru ca modul cu pricina este facut mai mult pentru a putea la final sa printezi partituri pentru muzicienii care urmeaza sa-ti cante opera). Mai mult, desenezi un crescendo, si iar softul nu va sti sa-l interpreteze, pe cand in piano roll poti f. usor sa alterezi CC07, sau CC11 (volum, sau expresie). Exista si exceptii, in functie de ce asteptari ai de la softul cu care lucrezi; de ex. Sibelius de la Avid stie sa interpreteze termenii de agogica, si sa-i si redea, dar numai folosind sunetele integrate in program (Garritan, sau ce o mai instala el pe acolo), si rezultatul nu va suna foarte natural - mai mult ca un fel de MIDI lustruit. Din nou, pentru ca targetul softului cu pricina este scrierea de partituri, nu productia muzicala.

Evident, te poti scarpina si cu mana dreapta la urechea stanga, scriind partitura in modul "score", dupa care sa editezi CC-urile in modul Event Viewer (terminologie de Sonar), dar iti va lua dublul timpului necesar aceleiasi operatiuni in piano roll.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.