www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Pentru Un Studio Acasa


Recommended Posts

Buna seara!

 

Sunt incepator in domeniu m-am hotarat sa iau mai in serios inregistrarile. Pana acum facute printr-un Line 6 Pocket Pod pe o placa onboard (evident probleme la calitatea sunetului si putin la latenta (cu tot cu asio) ), pe Cubase folosind Addictive Drums. Voce nu am tras deoarece prin Samson CL5, microfon achizitionat acum 2 ani (dintr-o prostie)

se aude groaznic.

 

 

As dori si eu niste sfaturi pentru o placa audio buna raport calitate/pret prin care sa nu am probleme in a trage chitara si microfonul fara alte statii. (am nevoie de o placa mai performanta pentru un microfon cu, condesator?) si un microfon de calitate. Bugetul este destul de restrans, fiind cam pe la 1500 ron.

 

 

P.S. : Merita sa renunt la achizitionarea unei placi pentru un procesor de tipul Boss Gt10 sau http://line6.com/podstudioux2/ ? Am auzit o inregistrare si se auzea binisor, ma rog, las profesionistii sa isi spuna cuvantul!

 

Multumesc anticipat!

Edited by Scandik
Link to comment
Share on other sites

Buna seara!

 

Sunt incepator in domeniu m-am hotarat sa iau mai in serios inregistrarile. Pana acum facute printr-un Line 6 Pocket Pod pe o placa onboard (evident probleme la calitatea sunetului si putin la latenta (cu tot cu asio) ), pe Cubase folosind Addictive Drums. Voce nu am tras deoarece prin Samson CL5, microfon achizitionat acum 2 ani (dintr-o prostie)

se aude groaznic.

 

 

As dori si eu niste sfaturi pentru o placa audio buna raport calitate/pret prin care sa nu am probleme in a trage chitara si microfonul fara alte statii. (am nevoie de o placa mai performanta pentru un microfon cu, condesator?) si un microfon de calitate. Bugetul este destul de restrans, fiind cam pe la 1500 ron.

 

 

P.S. : Merita sa renunt la achizitionarea unei placi pentru un procesor de tipul Boss Gt10 sau http://line6.com/podstudioux2/ ? Am auzit o inregistrare si se auzea binisor, ma rog, las profesionistii sa isi spuna cuvantul!

 

Multumesc anticipat!

 

Nu baga bani in "placi de sunet" sunt niste porcarii ...mai toate !.

 

Un recorder extern , memoria nu mai este o problema pe 32G HCSD ai loc suficient, sa inregistrezi la calitate de studio PRO o intreaga sesiune ..

 

Singurul sfat ar fi un dispozitiv extern "standalone " portabil care daca se poate sa aiba macar 8 Track-uri ce poate inregistra in formate de la mp3/128 kbps pana la 192KHz/24bit(wave) , AD si DA cat mai calitativ . ( distorsiuni minime, mai ales !! distorsiuni IMD cat mai mici altfel toate incercarile de mixare vor fi un chin )

 

Ceva foarte exact ar putea sa-ti spuna numai un mixerist de studio pro experimentat dar patit !!! care a si fost "obligat" prin imprejurari sa incerce de toate .

 

Mai stai pe ce ai momentan si asteapta .studiaza recordere cu multimix cu posibilitati de editare si efecte onboard .Sunt cea mai buna rezolvare .

 

http://www.sweetwater.com/c1008--Digital_Multitrack_Recorders

 

Acestea au convertoare AD si DA mai bune decat ce se pun pe "placile de sunet "

.

De vazut cat costa un convertor AD High End ptr CD player doar ptr. stereo ,un External DAC atasabil la unele CD playere High End pentru a le face si mai calitative !

".....Ranging in price from under $100 to well over $15,000, DACs can be very simple or very complex...."

 

http://www.soundstage.com/equipment/esoteric_d07.htm

 

Ca sa poti vedea ca un ADC bun costa cam la fel daca nu mai mult .

 

Placile de sunet ptr PC sunt un compromis bun doar ptr a audia material multimedia gata mixat /masterizat pe scule profi.

 

Samson nu-s chiar atat de groaznice , poate nu ai preamp ca lumea sau o fi ceva defect .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Cu modestie adaug o parere personala: Placa de sunet Behringer UCA 202 ( si UCA222) suna foarte bine si cinstit. Eu am UCA222 si pot confirma asta. Este o placa pe 16 biti la 44kHz care are si monitorizare directa a intrarii deci daca pui acolo un preamp de microfon sau intrare de instrument o auzi fara nici o latenta. Are si un amp de casti bun si simplu si care suna foarte bine. Costa 120RON la Senia.ro Apoi daca adaugi un preamp de microfon gen Behringer Mic100 care are si intrare de instrument esti departe fatza de toate placile care costa mai mult de 5 milioane si suna nasol. Iti rama bani si de niste casti. Din astea iti recomand Samson SR850 care suna foarte bine si sunt 140RON la McMusic. Placa de sunet UCA202 nu are drivere ASIO si trebuie sa folsesti ASIO4ALL daca vrei sa auzi chitare spre ex. direct cu efecte din computer. Dar daca vrei sa tragi cu microfon si cu chitara prin amplificator preluat cu microfonul este o combinatie foarte buna.

Succes!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest rgc_apogee

iti pot da eu cu 1200 ron placa sunet emu 1820m cu procesor de efecte pe ea...DSP... cu convertori digidesign hd i/o 192 chipset xilinx spartan care se foloseste la rme si digidesign...are 2 preampuri...toate tipurile de conexiuni...phantom power etc....sa cauti pe google modelul asta emu 1820m vs rme sau emu1820m vs motu sa vezi despre ce e vorba...si iti mai dau un microfon t.bone sc1200 ambele noi noute...la imprimare nu mai ai ce probleme sa iti faci...suna a project studio...acum nu stiu daca in banii aia vrei sa achizitionezi si monitoare studio si casti...eu pot sa garantez pentru ce am

 

 

chiar daca achizitionezi altceva itir ecomand sa iei ceva care are volum separat pentru monitoare/boxe ....nu este obligatoriu sa aibe phantom power dar majoritatea placilor externe au incorporata "optiunea" asta...

iti zic din start..daca vrei sa le cumperi din magazin ...nici o sansa nu ai sa iei ceva mai de doamne ajuta

NANDI...alexandru nuca(bun amic) are dreptate 100% in privinta faptului ca placa este obligatoriu sa aibe DIRECT MONITORING ca sa auzi ce vrei sa imprimi in timp real..

totusi fereste-te de placile de sunet care au reclama mare si au convertori de 2 lei... sa iti explic pe intelesul tuturor , daca ai observat cand asculti cand canti si te asculti in casti suna intr`un fel iar dupa ce ai dat record si ai dat play la ce ai imprimat suna cu totul altfel...(mai prost) aia inseamna ca ai convertori slabi..

alta placa de sunet care are toate facilitatile si e ieftina si cu convertori buni ar fi emu 0404usb

 

mai sunt motu, digidesign, rme, si capul de linie Apogee ca numele meu :))

 

mai multe detalii iti pot da in privat daca ai fi interesat de placa emu 1820m...daca mai imi vin idei iti mai scriu aici...succes

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut !

 

In privinta inregistrarii chitarei, este aproape inevitabila achizitionarea unui procesor care sa aiba la iesire un sunet de calitate.

Nu neaparat GT10, rezultate excelente obtii si cu GT8, GT6, GT3, GT5. au la baza aceeasi tehnologie. Costa si mai putin.

O placa de sunet buna este o investitie sigura. Rezultate similare cu procesoare externe costa foarte mult.

Un microfon condenser necesita un preamplificator cu phantom power +48v. Placile audio nu ofera tensiunea respectiva.

Depinde pe ce anume pui accentul mai mult: pe sunetul chitarei, pe sunetul vocii, sau pe rezultatul final. (Ca sa distribui corect bugetul.)

Si de cat de mult ai rabdare sa lucrezi la post-productie. Absolut necesar e sa ai si monitoare cat de cat bune, sau macar cu care sa te obisnuiesti usor. De obicei, sunt cele mai problematice scule. Castile nu sunt bune pentru formarea sunetului stereo, chiar daca sunt excelente calitativ.

 

E de retiunut ceva: muzica se asculta in cel mai bun caz de pe CD-uri. Rareori de pe DVD-A-uri. Fiecare are anumite aparate audio pe care asculta. Greu suna doua tipuri la fel. Pe posturile de radio, daca se difuzeaza, se face praf sunetul cu compresoare reglate pentru media de piese, nu pentru una singura. Uneori se foloseste si distorsiunea controlata. O piesa teoretic perfecta dpdv al calitatii sunetului ajunge la urechile publicului, de cele mai multe ori, la un nivel calitativ foarte slab. Pentru ca melomanii, cu mici exceptii, nu au acasa scule identice cu cele din studioul in care s-a atins respectiva 'perfectiune'. Oricum, alterata apoi de mediile de difuzare.

 

Ideea ar fi sa ai niste scule care sa te multumeasca intr-atat ca sa faci lejer muzica dorita, fara sa devina subiectul principal.

Softurile si sculele au valoarea pe care le-o da cel ce le foloseste. Scule bune sunt enorm de multe, din punct de vedere tehnic.

Muzicieni care sa faca muzica buna sunt mult mai putini. Anumite lucruri se cumpara cu bani, altele nu.

Daca indragesti muzica si ai ceva de spus prin intermediul ei, o faci oricum. Chiar cu scule mai modeste.

Edited by project
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest serby

Dupa ce am vazut cam toate placile de sunet semiprofesionale (pret sub 3000 eur) care exista pe piata si cam toate mixere analogice sau digitale cu intefata audio pot sa iti zic urmatoarele:

- obligatoriu cauta ceva pe firewire ca sa ai stabilitate (si in calculator asigura-te ca ai o placa firewire cu chipset potrivit - TI sau VIA)

- placa sa aiba latenta cat mai scazuta

- fa-ti un sistem de calcul cat mai stabil care sa fie destul de puternic ca sa nu se gatuie la latente foarte scazute

- ai grija cu impamantarea si zgomotul (multi asa zisi profesionisti uita de treaba asta)

- foloseste cabluri de calitate cat mai buna (balansate acolo unde poti si cu ecranare cat mai buna dar care sa coloreze cat mai putin)

 

La capitolul placa de sunet iti pot recomanda clar: RME Fireface 400 sau mai sus (800 ...). Nu exista ceva pe piata care sa se compare.

Daca vrei ceva pentru un buget limitat Focusrite Saffire Pro 14 sau mai buna (PRO 24,PRO 24 DSP ...). Ai grija ca la Saffire latenta nu este chiar asa buna. Daca esti shredder nu prea ti-o recomand.

 

Daca ai curiozitati cu alte interfete pot sa iti fac o lista de probleme (fereste-te de E-MU, BEHRINGER, M-AUDIO, TASCAM, ESI, ZOOM, DIGITECH, NATIVE INSTRUMENTS, ALESIS)

- zgomot imens - BEHRINGER, ALESIS si uneori M-AUDIO

- drivere instabile - toate cele de mai sus in afara de M-AUDIO si unele modele ESI

- se blocheaza cand stingi lumina ... nu rade ... e vorba de M-AUDIO

- latenta mare - totate din lista de mai sus

- probleme de incompatibilitate din cauza USB-ului - orice placa audio pe USB - USB-ul nu este gandit pentru asa ceva (adica transfer in timp real, pot aparea pacaieli si alte zgomote nedorite)

- nu au intrari sau iesiri balansate

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu prea ma pricep dar sunt si palci de suntet cu phantom power... iar legat de postul de mai sus care spune ca au latenta mare toate placile enumerate... nush ce sa zic un prieten are ESI UGM96 care e foarte ieftina si inregistreaza si reda la 24-bit 96kHz prin asio cu 64 samples care vine cam 2ms latenta eu cu onboard prin wasapi folosesc 128 samples fara probleme. Tine si de ce pc ai si de cate vst folosesti. Poate vorbesc prostii si mi se pare 2ms o latenta mica...

Edited by Xpiral
Link to comment
Share on other sites

Bateriștii de obicei stau cu urechea la 50 cm sau mai mult de tobe sau nu? Pe ei îi deranjează "latența"? Dar pe scenă, când trupeții stau la câțiva metri de difuzoare?

Plus că există o latență și între apăsarea clapei, adăugarea event-ului pe portativ și generarea sunetului corespunzător.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Ce treaba avem cu tobosarii ? Poate mai poti sa citesti incaodata ce am scris mai sus . Nu trebuie sa fi tobosar ca sa poti scrie tobe pe un track cu un MIDI Keyboard si sa folosesti doua clape , una pt snare si alta pt bass drum . In momentul in care auzi beat-ul metronomului si tu apesi clapele in ritm dar auzi elementele de drums ca si cum ar fi cu delay, iti spun ca te deranjeaza...tare .

 

P.S. No offense ! Dar cu ce ai afirmat aici , imi este clar ca nu ai citit in viata ta, vreo nota de pe vreun portativ.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

mai dawurile au latency compensation + ca sa cantzi la chitara n-ai cum sa bati tobe in acelashi timp... daca le batzi, le batzi inainte sau dupa si dai offset cu 2 ms la ce ai inregistrat pe chitara ca sa fie fix dupa metronom.. nu stiu ce ureche ai tu dar 2 ms.. stiu ca adunat e mai mult e 2 ms in 2 ms out si inca cateva ms prin comp oricum cat lucreaza daw-ul, oricum n-ai ce-i face, dar daca tu simtzi ca sunt tobele deviate de chitara cu 10 ms, la ureche, esti mare om + ca e normal intr-un fel suna mai umanizat nu e nimeni robot nici tu nu tii un ritm perfect fara deviatzii de cateva ms daca nu chiar mai multe. Intradevar latenta e o problema dar cand depaseste 50-100 ms dar iti spun eu ca daca tu ai 2 ms si batzi tobe nu o sa ti se para ca au delay, e mult prea mica.

Edited by Xpiral
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa citim cu atentie ce se scrie pe aici.

Am vorbit doar despre imprimarea unui track pt drum folosind un MIDI Keyboard . N-am zis nimic nici de cantat la chitara, nici de tobosari,nici de cantat simultan la chitara si la tobe ,nici despre pre sau post processing....just recording one drum track using MIDI Keyboard .Apesi pe buton de rec si te apuci sa bati ritm folosind clapele din Keyboard . Ce se auzea din DAW , ma incurca teribil .Latenta nu am putut sa o duc mai jos de 2-3 ms. Am folosit Reaper cu M-Audio prin portul de firewire. Dar DAW calculeaza numai latenta semnalului care-l proceseaza. In schimb , acustic este cu totul altceva dupa cum ai sesizat si tu.

Sunt de acord ca orice problema se poate rezolva , intr-un fel sau altul .

 

P.S. Daca distingi o saisprezecime cu punct intr-un 4/4 la 120 bmp, inseamna ca auzim la fel .

Link to comment
Share on other sites

Se tot confunda sezonul cu fazonul dar asta este ceva normal .

 

chitarist <---- 3m---->tobar <------3m ---->bassist ...........

 

chitara< ....6m......> bassist

 

 

30cm =>1ms

 

600cm => 20ms intre basist si chitarist ..care de fapt este 40ms caci trebuie sa reactionezi ..

 

Am facut unui prieten o demonstratie .Am aliniat toate instrumentele ( varfurile de atac ) perfect ...

 

Suna groaznic !!!

 

Toate sequencer-ele au un buton :"humanise" ca sa nu sune a "masina."

 

Cat priveste convertoarele AD si Da de pe placile de sunet comerciale ..????????!!!!!????????? dubioase .IMD prea mare in consecinta sunt ENORM !!! de scumpe...ca sa inveti trebuie sa platesti cumva .

 

Daca calculez cati bani am aruncat pe PC-uri si pe placi de sunet in upgrade Non Stop vad ca puteam sa am demult un recorder digital pe HDD .

Cum am mai scris in prezent au aparurt si sunt deja accesibile sculele cu CDHC Memory Card care pe 32GB pot sa stocheze 100 ore de material .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

am nevoie de un sfat...caut placa de sunet externa, prin usb, intrare pt chitara, microfon (phantom power), sa folosesc controllerul midi (care se conecteaza via usb...si nu vreau sa folosesc placa on-board fiindca e varza).. avand o latenta mica fireste..ce recomandati? (vreau sa stiu care ar fi cele mai ieftine dar sa isi faca treaba). multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Am scris un articol despre cum sa alegi o placa de sunet - nu ma bag in filmul "placa vs recorder", ci experienta personala m-a facut sa am nevoie de o placa si am luat una la un pret bun care face toti banii, adica isi face treaba si e pregatita pentru mai mult.

 

Un Focusrite Saffire 6 USB sta bine la capitolele constructie, butoane, conexiuni, sunet, latenta, mai ramane sa testez preamplificatoarele de microfon cum se comporta cu condensator. Am tras pe ea chitara electroacustica, microfon dinamic, linie; am folosit-o pentru setup de DJ (2 iesiri independente), monitorizare, etc. Este ieftina si isi face treaba, sunt convins ca daca paltesti mult mai mult, obtii mai mult, doar ca uneori se intampla sa paltesti mult mai mult, si sa obtii un pic

mai mult, ceea ce paote nu se merita.

 

Daca ai posibilitatea sa testezi scula inainte sa dai banii, ar fi super! Vezi un prieten, un forumist, in cel mai rau caz cauta multe review-uri.

Link to comment
Share on other sites

dupa ceva cautari si incercari, documentare, etc am luat un Digidesign Eleven Rack

face toate mentionate de tine, in plus as pune pariu ca vei fi tentat sa renunti la tras chitari din amp cu microfon in fata cabinetului, cand vei vedea cum suna scula asta :)

vezi pe net, sau daca ai si la cine proba si mai bine :)

second am vaz la un moment dat la 600 euro parca pe forum

 

Buna seara!

 

Sunt incepator in domeniu m-am hotarat sa iau mai in serios inregistrarile. Pana acum facute printr-un Line 6 Pocket Pod pe o placa onboard (evident probleme la calitatea sunetului si putin la latenta (cu tot cu asio) ), pe Cubase folosind Addictive Drums. Voce nu am tras deoarece prin Samson CL5, microfon achizitionat acum 2 ani (dintr-o prostie)

se aude groaznic.

 

 

As dori si eu niste sfaturi pentru o placa audio buna raport calitate/pret prin care sa nu am probleme in a trage chitara si microfonul fara alte statii. (am nevoie de o placa mai performanta pentru un microfon cu, condesator?) si un microfon de calitate. Bugetul este destul de restrans, fiind cam pe la 1500 ron.

 

 

P.S. : Merita sa renunt la achizitionarea unei placi pentru un procesor de tipul Boss Gt10 sau http://line6.com/podstudioux2/ ? Am auzit o inregistrare si se auzea binisor, ma rog, las profesionistii sa isi spuna cuvantul!

 

Multumesc anticipat!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.