www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze bune pentru metale !


Guest beseech
 Share

Recommended Posts

Guest beseech

asadar...vrea sa'mi schimb doza din neck..si nu stiu cu ce..dar stiu ca vreau ceva care sa se presteze foarte bine la metale grele..!!! multzam

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

eu stiam k pt metale si astea doza de bridge e cea mai importanta.. si aia de neck sa sune un pic mai soft.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

pai eu as merge pe o doza Seymour Duncan Invader.. mi se pare k e cea mai "suparata"..

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Guest titus

2 obtiuni:

1. ti le schimbi pe amandoua cu 2 doze active emg85-armonie si emg81-atac 250/300$

2. schimbi atacul cu 1 seymour duncan duncan-distortion sau invader 100$

dupa parerea mea cea mai buna obtiune este (1) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

eu am auzit k dozele active suna foarte sintetic si artificial si dak mai canti si printr-un procesor si un amp pe tranzistori numa sunet de kitara nu e.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

eu am auzit k dozele active suna foarte sintetic si artificial si dak mai canti si printr-un procesor si un amp pe tranzistori numa sunet de kitara nu e.. :)

 

 

hai pe la mine intr-o zi sa vezi cat de "sintetic" suna EMG-u ala pe un amp hybrid (preamp pe lampa+solid-state si final pe MOSFET) :)

Edited by p_aciulea
Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

aha...am de unde alege deci :)..pe un epiphone special II vreau sa pun doza..vreau sa fac galagie :)..deci..emg di marzio si SD...daca aveti intr'o luna una de genu asta de vanzare..o cumpar eu ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

emg-urile alea 81 si 85 is da shit....mai ales alea zakk wylde

cu mentiunea ca Zakk Wylde chiar asta foloseste 81 si 85. Nu sunt in nici un fel speciale.

Faptul ca setul 81&85 se comercializeaza sub numele lui e alta macare de marketing.

La fel si ( 81&85 +20dB booster ) sunt Kerry King iar 81&81 sunt kirk hammet. Nu este vorba de alte doze. E doar numele pachetului!

Link to comment
Share on other sites

cu mentiunea ca Zakk Wylde chiar asta foloseste 81 si 85. Nu sunt in nici un fel speciale.

Faptul ca setul 81&85 se comercializeaza sub numele lui e alta macare de marketing.

La fel si ( 81&85 +20dB booster ) sunt Kerry King iar 81&81 sunt kirk hammet. Nu este vorba de alte doze. E doar numele pachetului!

 

cele mmi tari doze sunt cele de la curentul trifazic , si anti umezeala si ptr mediu periculos la explozii , duce vre-o 6000W ...lol

o fi bune la metale

 

sunt multe doze bune , se incearca si nu se cumpara dupa spusele lui unul si altul , foecare simte altceva cand se gandeste la un gen muzical.

 

trebuie incercat , pe statia la putere macima de cantat !!!

Link to comment
Share on other sites

 

sunt multe doze bune , se incearca si nu se cumpara dupa spusele lui unul si altul , foecare simte altceva cand se gandeste la un gen muzical.

 

trebuie incercat , pe statia la putere macima de cantat !!!

 

Corect.

 

Daca te-ai fi nascut in alta tarisoara. In Romania nu stiu unde ai sa le incerci.

Ieri mi-a picat fata intr-un magazin din Montreal (mare, ce-i drept, aveau si atelier service si tot ce vrei, vindeau si inchiriau instrumente noi sau folosite, si un perete intreg cu poze cu autograf - autentice - de la j'de mii de chitaristi), unde nu m-au lasat sa-mi cumpar doze pana nu le-am incercat cu mana mea. M-au intrebat: ai mai cantat pe astea? Nu. A, atunci nu se poate sa le iei asa. Trebuie sa le incerci si sa le compari cu altele, poate iti place altceva. Si le-au scos din ambalajul original pe alea care vreau sa le cumpar, si inca alte doua tipuri diferite, in total trei pachete desigilate. Le-au montat in fata mea pe o chitara, m-au pus in fata unui amp si au zis incearca-le si cand te hotarasti ne chemi si ne spui care ai ales-o. Evident, asta dupa ce m-au intreabat pe ce amp vreau sa le incerc si pe ce chitara vreau sa le pun. Science fiction, nu? Inca mai sunt socat. Asta in timp ce la Muzica m-am certat cu un copilas de la MCMusic care nu a inteles cum am indraznit sa ridic o chitara de 10 milioane de pe un stativ ca sa vad stativul. Adica, imi dau eu seama cat de scumpa e chitara aia?

Edited by Faust
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

Corect.

 

Daca te-ai fi nascut in alta tarisoara. In Romania nu stiu unde ai sa le incerci.

Ieri mi-a picat fata intr-un magazin din Montreal (mare, ce-i drept, aveau si atelier service si tot ce vrei, vindeau si inchiriau instrumente noi sau folosite, si un perete intreg cu poze cu autograf - autentice - de la j'de mii de chitaristi), unde nu m-au lasat sa-mi cumpar doze pana nu le-am incercat cu mana mea. M-au intrebat: ai mai cantat pe astea? Nu. A, atunci nu se poate sa le iei asa. Trebuie sa le incerci si sa le compari cu altele, poate iti place altceva. Si le-au scos din ambalajul original pe alea care vreau sa le cumpar, si inca alte doua tipuri diferite, in total trei pachete desigilate. Le-au montat in fata mea pe o chitara, m-au pus in fata unui amp si au zis incearca-le si cand te hotarasti ne chemi si ne spui care ai ales-o. Evident, asta dupa ce m-au intreabat pe ce amp vreau sa le incerc si pe ce chitara vreau sa le pun. Science fiction, nu? Inca mai sunt socat. Asta in timp ce la Muzica m-am certat cu un copilas de la MCMusic care nu a inteles cum am indraznit sa ridic o chitara de 10 milioane de pe un stativ ca sa vad stativul. Adica, imi dau eu seama cat de scumpa e chitara aia?

chiar ca pare science fiction :)

Link to comment
Share on other sites

Corect.

 

Daca te-ai fi nascut in alta tarisoara. In Romania nu stiu unde ai sa le incerci.

Ieri mi-a picat fata intr-un magazin din Montreal (mare, ce-i drept, aveau si atelier service si tot ce vrei, vindeau si inchiriau instrumente noi sau folosite, si un perete intreg cu poze cu autograf - autentice - de la j'de mii de chitaristi), unde nu m-au lasat sa-mi cumpar doze pana nu le-am incercat cu mana mea. M-au intrebat: ai mai cantat pe astea? Nu. A, atunci nu se poate sa le iei asa. Trebuie sa le incerci si sa le compari cu altele, poate iti place altceva. Si le-au scos din ambalajul original pe alea care vreau sa le cumpar, si inca alte doua tipuri diferite, in total trei pachete desigilate. Le-au montat in fata mea pe o chitara, m-au pus in fata unui amp si au zis incearca-le si cand te hotarasti ne chemi si ne spui care ai ales-o. Evident, asta dupa ce m-au intreabat pe ce amp vreau sa le incerc si pe ce chitara vreau sa le pun. Science fiction, nu? Inca mai sunt socat. Asta in timp ce la Muzica m-am certat cu un copilas de la MCMusic care nu a inteles cum am indraznit sa ridic o chitara de 10 milioane de pe un stativ ca sa vad stativul. Adica, imi dau eu seama cat de scumpa e chitara aia?

exact asa se procedeaza , mai bine nu cumperi nimic decat sa te trezesti "acasa ' ca ai luat ce nu-ti trebuie sau place , mai ales ca pentru noi e MUULT mai scump totul .

Eu am toti fosti colegi prieteni muzicanti afara , pai aproape toti cumpara la seturi de corzi de bass in prostie ca sa vada carei convine . asa ajung si eu la corzi de bass gratis ca mi le aduce pe cele incercate , canta doua zile si vede daca-i convine apoi schimba. si cum tot apar mai super ( ca si detergenti) se tot cumpara. hehe , chiar ca habar nu am ce corzi de bass mi-as lua daca ma hotarasc la "care ?" set si firma, atatea sunt..La chit e mai simplu.

 

Apoi chiar inainte de a scrie am vb cu un american cu care colaborez din cand in cand , (net-jaming pe AP ) si ami povetea cum si-a luat microfon nou si cate a incercat pana a luat unul .La cumparat acum ca era reducere si nici vorba sa nu incerci.

 

de altfel am mai scris cum ca toate chitarele mele au stat saptamani la mine pana le am probat si numai dupa acea le am cumparat , mai ales o chitara o cumperi e fumoasa si te trezesti ca se stramba gatul , crapa corpul , se rupe gatul la lipitura ( la cele ieftine , nu la toate dar nu stii niciodata nici la firmele cu renume) , si degeaba ai garantie caci astepti un an pana e schimba , si nervi si etc..

 

De exemplu nici doza sa nu cumperi daca a fost desfacuta si e umezeala in magazin sau in depozit , se poate sa cocleasca sarma si se intrerupe , doza ce costa cat o chitara ieftina .

 

deci atentie si fara graba.

Link to comment
Share on other sites

boala poporului roman e mai complicata ... si nu am vorbit din auzite .....

Depindede tipul de doza de fabricant , etc.

 

Nu are ce sa nu sune bine , eventual suna prea bine.

 

Depinde de ce vrei sa canti .

 

Deci , vreau sa cant muzica instrumentala la chitara de genul ..xy...am nevoie de ...??

 

Cei aia , dozele xy suna bine dozele zq nu suna ? de unde le scoateti?

 

Dozele respective nu sunt in concurenta si ci au ramas pe "piata" chiar pentru caracteristicile diferite.

 

Fiecare doza suna bine , doar ca trebuie sa te hotaresti de ce ai nevoie.

 

Apropos de dozele active ...unele au compressor inglobat in circuitul de preamplificare si adaptare , acesta

 

are caracteristici care pot sa convina sau nu unui muzicant.La unele stiluri este chiarindicat sa folosesti compresor la altele nu .Din aceasta cauza sunt o multitudine de tipuri de chitare si doze , ca sa ai de unde alege ptr fiecare gen si stil de cantat.

 

Asa ca o doza activa trebuie sa aiba un catalog si sa fie trecute caracteristicile .

 

Nu va luati dupa spusele lui unul si altul, poate sa fie neintelegerea problemei.

 

De exemplu daca cant pe o chitara un gen de muzica si nu-mi convine ceva spun ca nui buna doza sau chitara, aude un incepator si spune la alti ,"karpi" a spus ca nui OK , dar nu a stat sa vada ca aceasi chitara la alta piesa si alt stil a-mi convine .Cam asa se intampla cu neintelegerile.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.