www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Pian Electric Pentru Inceput


Scandik
 Share

Recommended Posts

Buna seara!

 

Dat fiind ca nu sunt prea documentat in domeniul pianelor, sintetizatoarelor, etc. As dori si eu sa stiu ce ar merge pentru studiul acestui instrument.

Am inteles ca ar fi bine sa aibe clapele cu grad de apasare ( nu stiu daca zic bine ) ridicat, astfel incat sa ma pot obisnui cu un pian adevarat.

Vreau doar sa imi fac mana pe el si eventual sa pot inregistra ceva ceva. Bugetul este cam de 1500 ron. Ce recomandati :D? Multumesc anticipat!

 

 

P.S: Merita simtetizatoarele mai mult decat un pian digital pentru a reda un ton difertit intr-o melodie ? (ex cor sau ambient)

Edited by Scandik
Link to comment
Share on other sites

in bugetul mentionat de tine va fi greu sa gasesti cea cu toate dotarile cerute.

Cea mai buna solutie ar fi un controller MIDI cu 88 de clape (de ex. M-Audio keystation Pro 88), dar are inconvenientul ca nu are sunete incorporate, si se bazeaza pe o sursa externa pentru a produce sunet (computer, sau modul MIDI). Daca alegi solutia asta, cu un computer te-ai putea descurca usor, cu VST-uri pe care le poti gasi si free (kvraudio.com), si driverul Asio4All, care ajuta la scaderea latentei folosind placa de sunet integrata, deci nu ar mai fi nevoie sa cumperi si o interfata de sunet dedicata. Varianta asta insa, te "leaga" de computer'.

Sau pentru aprox. 300RON in plus, ai putea cumpara un model entry level de Casio Privia, care are si clape "grele", si cateva timbruri suplimentare pe langa pian, dar acolo vei fi limitat de imposibilitatea suprapunerii de timbruri, instrumentul fiind gandit sa se comporte mai mult ca un stage piano. Si nu te lasa pacalit de nume - chiar daca scrie Casio pe ele, modelele Privia sunt foarte reusite.

Sau, daca te hotarasti sa renunti la ideea de clape "ca la pian", poti gasi chiar si pe aici pe forum, cate synth-uri care au facut istorie, si inca merita banii (de ex.. Roland xp-80); insa sfatul meu este sa cauti ceva care este in acelasi oras cu tine, pentru a putea testa in profunzime, inainte de a cumpara.

In mare, concluzia este ca del mai probabil pentru a te apropia de dotarile cerute de tine in limita de pret impusa, va trebui sa te orientezi catre piata de SH, si acolo iti va trebui un noroc mare, sa gasesti ce cauti.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Buna seara!

 

Dat fiind ca nu sunt prea documentat in domeniul pianelor, sintetizatoarelor, etc. As dori si eu sa stiu ce ar merge pentru studiul acestui instrument.

Am inteles ca ar fi bine sa aibe clapele cu grad de apasare ( nu stiu daca zic bine ) ridicat, astfel incat sa ma pot obisnui cu un pian adevarat.

Vreau doar sa imi fac mana pe el si eventual sa pot inregistra ceva ceva. Bugetul este cam de 1500 ron. Ce recomandati :D? Multumesc anticipat!

 

 

P.S: Merita simtetizatoarele mai mult decat un pian digital pentru a reda un ton difertit intr-o melodie ? (ex cor sau ambient)

 

Cand o sa dai concert de pian ?

 

Cumperi un sintetizator ieftin second hand ( sa nu fie omorat pe la 100 de nunti ca se duc clapele si comutatoarele din cauciuc ).Este bine sa aiba iesire MIDI ca sa folosesti impreuna cu soft-sintetizatoare din PC.

Tuch sensitive key , klape dinamice ,....se cheama ce scrii tu .

 

Inveti sa canti , inveti teorie , exersezi degetatie ..etc dupa ce stii cate ceva si trebuie sa dai un concert la grand-piano te pui si iei ore cu profesor corepetitor care are si pian sau cumperi un pian cu coada lunga Steinway sau un pian electric profi Yamaha ptr exersat si acasa .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.