www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cateva Sugestii De Mixere Sau Placi Audio Externe


Guest Hotshot1
 Share

Recommended Posts

Guest Hotshot1

Salut , vreau sa-mi fac un mini " studio " acasa unde sa-mi trag ideile intr-un mod decent asa ca am cumparat recent un microfon behringer C-1U ( se conecteaza direct prin USB , nevand nevoie de mixer ) ... iar acum vreau sa continui lista cu scule si as vrea sa-mi cumpar un mixer sau o placa audio externa la care pot sa conectez si castile pentru ca in momentu` cantarii sa se auda si in casti microfonu` . Era totul mult mai simplu daca luam un microfon prin jack ( stiu , dar m-am grabit cu USB ) si se putea cu usurinta conecta la mixer dar grabindu-ma acum sunt blocat cu acesta prin USB o perioada ... Sper sa ma fi explicat destul de bine cat sa intelegeti ... Am si eu o rugaminte , sa-mi zice-ti daca exista vreo posibilitate sa trec acest microfon prin mixer sau orice alta interfata audio ?

 

Multumesc frumos !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mai nu stiu cum suna respectivul microfon, din cate stiu varianta xlr nu e asa de stralucita, dar ce pot sa va zic e ca eu am un Samson C01U, tot condenser, tot pe usb si merge perfect, pot sa si aud ce trag. A durat ceva pana am inteles ce si cum , dar se poate si merge. Cu un mixer bunicel, cam orice microfon suna ok, asa ca nu e mare stres. Cea mai ieftina varianta, ar fi c1 xlr si un preamp pe care sa-l bagi direct in pc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Salut recent mi-am luat o interfata audio Focusrite Scarlett 2i2 (atat mi-a ajuns bugetul) dar daca ai mai mult cash disponibil i-ati o varianta cu mai multe canale. Sunt foarte multumit de ea, suna excelent (preampu-ri de calitate) vine cu o varianta lite a programului Abletone Live. Plus cateva plugin-uri foarte folositoare si de calitate. Am tras duminica chitara mea asa de test iti las link-ul mai jos.

 

http://www.reverbnation.com/controller/widget_code/blog_player_widget_popup/artist_1555533

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut , vreau sa-mi fac un mini " studio " acasa unde sa-mi trag ideile intr-un mod decent asa ca am cumparat recent un microfon behringer C-1U ( se conecteaza direct prin USB , nevand nevoie de mixer ) ... iar acum vreau sa continui lista cu scule si as vrea sa-mi cumpar un mixer sau o placa audio externa la care pot sa conectez si castile pentru ca in momentu` cantarii sa se auda si in casti microfonu` . Era totul mult mai simplu daca luam un microfon prin jack ( stiu , dar m-am grabit cu USB ) si se putea cu usurinta conecta la mixer dar grabindu-ma acum sunt blocat cu acesta prin USB o perioada ... Sper sa ma fi explicat destul de bine cat sa intelegeti ... Am si eu o rugaminte , sa-mi zice-ti daca exista vreo posibilitate sa trec acest microfon prin mixer sau orice alta interfata audio ?

 

Multumesc frumos !

 

http://software.muzy...net/eng/vac.htm Cablu virtual - conectezi diverse interfete sau softuri direct in computer.

 

SAU: Daca exista placa audio full-duplex (majoritatea on-board soundcard-urilor actuale sunt, ALC-urile de la Realtek sunt cert), iei un cablu din line-out (jack verde), treci semnalul din line-out, provenind de la C1U (presupun ca are un driver si un mod de conectare la interfata de sunet a PC-ului) prin mixerul extern si il introduci in line-in (jack roz in general, dar daca se pot aloca oricare ca line-in/line-out din interfata placii de sunet, e si mai bine.). Cu un soft play, cu altul, de obicei daw, record. Cu grija la latenta. Practic, folosesti iesirea audio a PC-ului ca interfata USB->line-out. Si monitorizezi sunetul din mixerul extern, oricum exact ce vei auzi se inregistreaza si in daw. (Vorbind de daw: ai un Nero recent (peste 8)? Incearca WaveEditor si SoundTrax, sunt cele mai 'subestimate' softuri audio, si sunt de cea mai buna calitate - aproape incredibil)

Alt ex. M-Audio Delta 1010LT are un mixer/patchbay virtual care e desul de flexibil.Se poate face routing direct in patchbay-ul respectiv.

Solutie radicala: vinde C1U, gaseste un B2Pro si scapi permanent de grijile cu microfonul. Ramane mai mult timp pentru muzica, ca de-asta ne-am apucat, nu sa ne invartim pe langa chestiile astea utilitare. O placa audio externa e mult mai scumpa decat una interna, si deloc mai buna. Delta 1010LT e noua 7mil interna (PCI), iar Delta1010 (externa) e peste 20mil. (Daca ai laptop, vinde-l si ia un desktop - altfel arunci bani gramada pe chestii externe, si nici nu-l poti extinde cu PCI-boards.) Interfata pt microfon (in lipsa de mixer cu phantom power) :Behringer MIC100, MIC200 sau, cel mai rentabil, MIC800.

Sigur, investitia tine si de bugetul alocat. Dictonul 'sunt prea sarac pentru lucruri ieftine' se aplica din plin aici, totusi.

Spor la muzica !

Edited by project
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

jack roz in general

Albastru. Dar de ce ar avea nevoie de intrare dacă el vrea să monitorizeze? Și de ce ar avea nevoie de un mixer extern? Ce mixează? Și de ce ar avea nevoie de două programe, unul pentru "play" și unul pentru înregistrare? Dacă folosești panarame gen SoundTrax normal că ajungi să te scarpini la urechea dreaptă cu mâna stângă. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.