www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

La Ce Ma Uit Prima Data La O Chitara Bass?


Guest CiobyAdi
 Share

Recommended Posts

Guest CiobyAdi

Vreau sa imi iau o chitara bass , dar nu stiu ce sa aleg, care e diferenta intre 4 sau 5 corzi , electrica sau acustica . care ar fi cea mai recomandata alegere pt o prima experienta cu o astfel de chitara.

 

si in al doilea rand exista amplificatoare speciale pt bass? sau sunt si unele care merg si la electrica cu 6 corzi si la bass? vreau sa acompaniez cu ea un grup vocal+chitara acustica+electrica+ (a mea bass)

 

DETALII am pus deoparte 1.000RON ( cant la acustica de 2 ani) am si o electrica si ash vrea sa am acelasi amplificator pt amandou,

Va rog sa imi impartasiti din experienta voastra

Link to comment
Share on other sites

salut ... pai cel mai bine iti iei un bass electric in 4 corzi ( de obicei bassul electric este acceptat si daca este un concert unplugged sa zic - acustic) ! exista amplificatoare speciale pentru bass si nu prea ai cum sa canti si cu electrica si cu bassul pe aceasi statie ! daca ai un procesor pentru electrica iti cumperi un mixer si una doua boxe ( un sistem de PA in care poti baga si procesorul cu chitara electrica si bassul direct ) ! eu am un Peavey kb300 cu difuzor de 15" , e de keyboard insa poate fi folosit fara probleme la orice instrument ! daca aveti mixer .. poti sa pui bassul direct in mixer ! bafta

Link to comment
Share on other sites

Incerc sa raspund la toate intrebarile tale:

-Basurile cu 4 corzi au aceleasi 4 corzi groase pe care le are si chitara, dar cu o octava mai jos. Basurile cu 5 corzi au in plus o coarda mai groasa Si care este la doua octave mai jos decat cea mai joasa nota Si de pe chitara. Oricare din ele este bun, la 5 corzi ai avantajul ca poti lua note intre Si si Re diez mai jos decat in mod normal.

-Amplificatoarele de bas sunt intr-adevar speciale, au nevoie de mai multa putere, o cutie de rezonanta construita diferit si au alt spectru de sunet. Nu este indicat sa folosesti acelasi amp pentru bas si chitara, intrucat una din ele va suna rau, sau daca folosesti bas pe amp de chitara risti sa strici difuzorul.

-In bugetul de 1000 de lei sau putin mai mult s-ar putea sa existe pachete de bas+combo, cauta in magazine sau pe site-uri. Exista desigur si varianta SH, eu personal nu sunt adeptul unui amplificator de bas SH, la basul propriu-zis te poti incumeta la SH dar sa fii atent ce cumperi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.