www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Husa Sau Stativ


tavisays
 Share

Recommended Posts

Salut. Am niste intrebari legate de pastrarea chitarii in functie de anotimpuri. Trebuie sa mentionez ca am un bass electric. Am cautat pe net, dar nu am gasit nimic. Tocmai mi-am dat comanda la un stativ pt chitara, desi am si husa, dar m-am gandit ca e mai usor asa. Intrebarile ar fi: Daca o tin pe stativ si aerisesc camera in fiecare zi, afara fiind frig si mai tarziu se va face ger rau, o poate afecta modificarea de teperatura la deschiderea geamului? Si husa(am o husa Fender) pastreaza racoarea vara si caldura iarna? Nu luam in considerare praful, se sterge usor. E mai buna husa decat stativul( din punct de vedere al temperaturii). Ma gandeam ca iarna sa o tin in husa si vara pe stativ, dar vroiam sa scap de husa, sa o tin doar pe stativ. Astept pareri si sfaturi. Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi si umiditatea camerei, pe care nu am cum sa o aflu fara higrometru..... sunt prea multe intrebari!!! Din pacate trebuie sa deschid geamul si iarna sa aerisesc si se schimba brusc temperatura, iar husa nu cred ca ajuta prea mult, adica la reglarea temperaturii si a umiditatii.... asa e, cred ca imii fac prea multe griji. O pun pe stativ acum, daca l-am comandat. Ma ggandeam sa o bag in husa sau sub plapuma de fiecare data cand il deschid, dar mie mi se pare cam penibil sa fac asta. Tin mult la bass pt. ca e primul meu bass si vreau sa il pastrez si sa fie ok in timp.

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi si umiditatea camerei, pe care nu am cum sa o aflu fara higrometru..... sunt prea multe intrebari!!! Din pacate trebuie sa deschid geamul si iarna sa aerisesc si se schimba brusc temperatura, iar husa nu cred ca ajuta prea mult, adica la reglarea temperaturii si a umiditatii.... asa e, cred ca imii fac prea multe griji. O pun pe stativ acum, daca l-am comandat. Ma ggandeam sa o bag in husa sau sub plapuma de fiecare data cand il deschid, dar mie mi se pare cam penibil sa fac asta. Tin mult la bass pt. ca e primul meu bass si vreau sa il pastrez si sa fie ok in timp.

 

De craciun sa-i faci cadou un fular .LOL ..

 

O husa cu captusita asigura o buna izolatie termica .. este OK ,

 

Stativul trebuie sa fie mai mare sau reglabil ca sa poti pune choitara cu tot cu husa.

 

Daca vrei si mai profi cumperi cutie din duraluminiu ce se inchide ermetic si are si izolatie termica de poate sa reziste si in foc o anumita perioada scurta de timp. Dar poti sa cumperi un dulap la fel cu izolatie multipla .

Vezi cum are Keith Richard ptr Telecaster-ele sale ptr transport in turnee.

 

Sarcofag ptr chitara .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu imi tin acustica pe stativ de ani de zile fara probleme (evident, nu linga calorifer). Daca ar sta in husa, poate as cinta mai putin la ea. Asa, trec pe linga chitara si imi vine pofta sa zdranganesc citeva minute si minutele alea se tot aduna. Umiditatea ar trebui sa fie ok, la mine este intre 40-50% cam tot anul.

 

Din cite stiu eu, ar fi probleme doar daca temperatura ar scadea pe la 5° sau mai jos. Aerisind jumatate de ora nu scade temperatura in halul asta nici in miezul iernii. Cel putin, eu pe asta ma bazez :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Stativ sau husa...

 

Octavian, sunt obiecte cu functii total diferite, DAR pentru necesitatile tale poti alege tinand cont de cel putin doua variante:

 

**stativ, daca folosesti instrumentul zilnic iar introducerea sa in husa ar fi un efort in plus. Aerisirea camerei nu afecteaza instrumentul. Gandeste-te ca sunt momente cand cantam pe scene in aer liber si la -20*C si nici atunci nu se distruge instrumentul; sufera, dar nu moare, exact ca o cazatura la schi.

 

**husa, indeplineste dublu rol: poti si sa pastrezi instrumentul, dar poti si sa-l transporti.

 

Eu, de exemplu, basul de la sala il tin in husa cand nu il folosesc, iar la repetitii il tin ori pe umar, ori pe genunchi, ori pe stativ. Basul de acasa sta in toc cand nu-l folosesc.

 

Recomandarea mea ar fi sa ai ambele obiecte, sunt de ajutor.

 

Cele bune si spor iti doresc!! :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi tuturor pt opinii. :) Am inteles, nu trebuie sa imi fac atat de multe griji. Ar trebui sa imi iau si un amplificator, dar mi-am comandat un stativ, sper sa fie de folos. Si mie mi se pare putin deranjant sa o tot bag si sa o tot scot din husa. O sa incerc sa cant aproape in fiecare zi. Desi am o conceptie cam proasta, consider ca daca il tin la locul lui si nu il folosesc, il protejez si ii lungesc viata. Dar daca stau bine sa ma gandesc, de asta a fost facut:)

Link to comment
Share on other sites

Mersi tuturor pt opinii. :) Am inteles, nu trebuie sa imi fac atat de multe griji. Ar trebui sa imi iau si un amplificator, dar mi-am comandat un stativ, sper sa fie de folos. Si mie mi se pare putin deranjant sa o tot bag si sa o tot scot din husa. O sa incerc sa cant aproape in fiecare zi. Desi am o conceptie cam proasta, consider ca daca il tin la locul lui si nu il folosesc, il protejez si ii lungesc viata. Dar daca stau bine sa ma gandesc, de asta a fost facut:)

 

Eu nu inteleg in general oamenii care se ataseaza de obiecte. Nu sunt genul care sa-mi pese de prima chitara. Prima chitara am dat-o moca pentru ca-mi ocupa loc in casa... Cat il protejezi tu, il invelesti cand deschizi geamul, ii canti parti de chitara inainte de culcare, etc, se poate intampla sa-l scapi odata si aia e. Tot o bucata de lemn e, da-l naibii. Este adevarat ca se poate deforma la diferente de temperatura, insa vorbim de diferente foarte mari, ceva de genul 30 grade si brusc la -20, de exemplu. Si tinut cateva saptamani la -20, dupa care cateva saptamani la 30 si tot asa. Atunci cred ca s-ar deforma sau crapa ceva. Din ce am inteles, nu vorbim de obiect de colectie, un bass rar sau foarte scump. In cazul asta, mi se pare normal sa-l protejezi cat mai bine.

Personal, prefer husa pentru ca, daca tin chitara pe stativ se depune praf pe dansa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.