www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Ibanez


 Share

Recommended Posts

Guest jack

Jack, incepusesi atat de bine...Da' n-ai putut sa te abtii. :)

Bogadane, du-te frumusel la toate magazinele de instrumente, incearca tot, vezi ce ti se potriveste, cugeta cateva zile si apoi cumpara. Graba nu e indicata. Ca-i Squire, Epiphone, Ibanez, Cort, Peavey, etc. nu conteaza. :) Si atentie pe ce probezi.

Bafta!

Asta am vrut sa zic si eu! Doar m-am enervat cu smecherii astia!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest teddydog

Help pls!!!!!!

Asa cum am spus sunt incepator, am vreo 20 mil., vreu o chitara Ibanez din motive "sentimentale", sa zicem, o mica statie si poate un procesor

Link to comment
Share on other sites

Guest Calin

Nasoleala mare pentru unii! Cu cat apar mai multe variante de a cumpara scule cu pret bun si la noi, hopa imbarligarea! Asa cum a zis bine, Geologu, du-te Bogadane si probeaza toate chitarele si ampurile si apoi decide, in functie de banii tai, asa cum e normal!

 

Help pls!!!!!!

Asa cum am spus sunt incepator, am vreo 20 mil., vreu o chitara Ibanez din motive "sentimentale", sa zicem, o mica statie si poate un procesor

Simplu, mergi la muzica sa la pro guitar! Eu iti recomand ceva de genul:

Un ibanez pana in 10 bulioane, un amp Vox AD30 si un ZOOM G2. Asta ar face, in functie de chitara daca e 10 bulione 24 in total. Cred ca e o configuratie ok, astept comentarii!

Link to comment
Share on other sites

Guest teddydog

sint incepator in ale chitarii, da am sapat pe net si tot cam p'aci am orientasem si eu, da' cred ca VOXAD15VT e suficient, cum Zoom nu stiu oscilez intre Zomm si Korg AX3G, oricum thnaks calin

Link to comment
Share on other sites

Guest puls

sint incepator in ale chitarii, da am sapat pe net si tot cam p'aci am orientasem si eu, da' cred ca VOXAD15VT e suficient, cum Zoom nu stiu oscilez intre Zomm si Korg AX3G, oricum thnaks calin

Si eu cred ca AD15 e OK, acum a aparut si AX3G si mi se pare ok, plus ca iti mai raman si ceva bani pentru vacanta! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest puls

Ca lumea Geologule, te-ai prins de smacherie! Ia din Germania Bogadane, ca poate e mai ieftin si din poze bineinteles! Cum a fost cheful din bucatarie geologule? SH?

Link to comment
Share on other sites

Guest teddydog

adanc sapat geologule. Cand vreau sa-mi cumpa un calc ma duc la flamingo, ultrapro - firme de top in distributie, tot asa pt. un moft ma duc la firme de top in distributie instr. muzicale mc music este printre ele

Link to comment
Share on other sites

Guest puls

E asa important un procesor? Nu-mi ajunge numai drive-ul din amp?

Chiar asta am vrut sa zic si eu, cred ca e suficient ampu!

Link to comment
Share on other sites

Guest teddydog

adanc sapat geologule. Cand vreau sa-mi cumpa un calc ma duc la flamingo, ultrapro - firme de top in distributie, tot asa pt. un moft ma duc la firme de top in distributie instr. muzicale mc music este printre ele

E prima data cand intru pe acest forum si nimeresc, nevinovat, in mijlocul unui scandal ca as fi = mcmusic, eu pur si simplu doream un sfat DEZINTERESAT.

Oricum tot ce credeam eu o sa-mi cumpar, indeferent de parerile voastre.

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=911

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=395

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=395

Poate intr-un alt topic o sa gasesc si niste "oameni"

Link to comment
Share on other sites

Guest puls

Nu pot sa ma abtin eu acum: jack+calin+teddydog = mc music.

Nu ma credeti? Uitati-va la profile, gasiti-le posturile si vedeti de cate ori apar in ele cuvintele ibanez, vox, korg, hartke, zoom si, nu in ultimul rand, mc music.

Bogadane, m-am razgandit! Ia-ti ESP sau Schecter. Din Germania. :):)

Poate e o coincidenta, ce zici de asta? Ce ai enumerat tu acolo sunt firme de cacao, sau ma insel eu? Probabil ESP si Schecter sunt dementiale, am dubii totusi!

Link to comment
Share on other sites

Draga domnule puls. Atata timp cat in Romania sunt si alti distribuitori de scule in afara de mc music (si nu de orice fel de scule, ci chiar de top, tin sa remarc) mi se pare cel putin curios cum 4 persoane, incluzandu-va aici si pe dumneavoastra, recomanda pe RGC exclusiv produse importate sau distribuite de respectiva firma. Mai ales incepatorilor. Cred ca e prea mare coincidenta. Daca totusi m-am inselat, va rog pe toti sa ma iertati, dar mai intai verificati veridicitatea celor afirmate de mine in post-ul anterior. Daca puteti sa-mi demonstrati contrariul, astept cu mare interes.

Si mai astept si un warn, ca poate ce am zis aici poate fi considerat flame sau alte alea.

Bafta la vanzare!

 

Later: Unde ati disparut cu totii???

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Dupa cate am aflat si eu muzica se inchide .. :) asa ca o sa ai cam 1-2 sapt sa te gandesti.

Am fost si eu in locul tau Bogdan .. si uite cum am facut .. eu am avut 18 mil de dat pe chitara .. dupa mult citit pe net m-am dus la magazin si am inceput sa probez. Midnightrider mi-a zis ca pot sa trec pe la el sa testez un epi lp gothic studio(care e 380e adus in bucuresti) .. si nu mi-a venit sa cred ca mi-a zis ca bate la fund (cel putin ptr sunetul pe care il caut eu) si un jackson de 22 mil(dk2), am fost si am incercat .. mai intai nu m-am dus cu procesor dupa mine si l-am auzit printr-un marshall.. iti dai seama ca a sunat divin, oricum am remarcat atunci cat de bine e facuta chitara si cat de frumos e finisata(ptr banii ei .. nu te astepta la finisaj de fender usa sau gibson usa sau jackson soloist). A 2-a oara cand m-am dus m-am dus cu procesoru(zoom 505 ) care are proasta reputatie sa faca toate chitarile sa sune la fel. Ibanezul a iesit rapid din ecuatie(pur si simplu nu mi-a placut .. si nu ptr ca nu imi place ibanez .. doar modelele ieftine nu imi plac ca sunt varza ..) . dupa care am testat jackson dx10d(nu uita toate cu acelasi proc pe statii de aprox 100w pe canalul clean) .. asta a fost super .. finisaj frumos dar sunet slab .. multe inalte .. bun ptr solo dar doar atat. dupa care am fost din nou sa testez epi-ul .. ce sa spun schimbare radicala de sunet ..(tot in E acordata .. standard) avea coi,carne,gigiu,adancime .. cum vrei sa ii spui .. cineva a zis ca jackul suna a sarma pe langa epi .. e foarte adevarat(cel putin la preturi d'astea mai mici) .

Ca sa nu o mai lungesc inutil .. du-te si testeaza tot ce poti .. si care iti place pe aia sa o iei .. nu te lua dupa unu sau altul .. uite exemplu .. unora le place neckul ala wizard de la ibanez .. super subtire .. mie nu imi place. Mai conteaza si sunetul .. si aci sa fi atent .. sa faci tot posibilul sa testezi tot pe acelasi procesor .. ca aia de la proguitar o sa iti testeze chitarile pe un fender .. si daca vrei distors de metal o sa ramai rece si la jackuri cu emg 85 pe ele, iar cei de la mcmuic testeaza pe peavey sau vox .. si daca vor sa scape de o chitara proasta ti-o pune pe un amp cu lampi si o sa sune destul de bine(si tu cand ajungi aks o sa o arunci pe geam de cat de prost suna)

 

 

Alt exemplu .. acu vreau sa imi iau procesor(sau pedala) .. si unu spune ca asta e bun altul ca nu e bun .. pana la urma imi iau chitara in spate si ma duc . testez ... si iau ce imi place mie .. muzica e o pasiune care poate prinde radacini destul de subiective .. asa ca ce mi se pare mie de aur altuia poate sa i se pare de ***, si invers .. si asta nu se aplica doar la muzica(desi o anumita parte a muzici ar trebui eradicata ... aia mai inchisi la culoare ... si mia plini de ***).

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Cam in aceeasi situatie am fost si eu acum vreo 3-4 luni, ce am facut:

pai

1. de la Miezu de pe forum am luat un combo Laney de 30w nou, parca vreo 200 am dat pe el cu tot cu footswitch

2. plus un Epi lp std din '81 sh pe care am dat 450e cu tot cu un case, poate pretul pare super mare(rares nu aducea pe atunci epiphoane), are cateva zgarieturi ca a fost cantata da' fata de squier-urile, ibanezurile si alte chestii de pana in 400e manuite prin magazinele din buc e vis plus ca imi plac lucrurile cu istorie :)

 

Parerea mea e ca am ales foarte bine, exact dupa bunul meu plac. In viitorul apropiat o sa trec pe la lutier ca-s curios de niste chestii si peste inca o vreme cand o sa mai avansez ca deocamdata sunt la stadiul stairway to heaven o sa imi schimb si dozele.

 

So ... sfat: incercati inainte sa cumparati, nu va feriti de sh-uri, unele pot fi super afaceri, mi se pare mai buna garantia ca pe un om l-a tinut chitara pe val 100 de concerte decat hartia aia din magazin, nu faceti compromisuri, mai bine mai asteptati sa mai strangeti bani daca nu sunt chiar o problema.

 

si inca un lucru: incercati sa luati pe cineva care sa pricepe cu voi si nu cum am facut eu chiar daca am avut noroc :)

Link to comment
Share on other sites

Nu mai convins cu nimic, o sa-mi iau totusi un Ibanez. La banii astia prefer sa-mi iau ceva de firma, poate nu suna mai bine decat Grosmanu ( asa ca sa nu supar forumul ).

Ibanez-urile pana in 400 euro au doze nu foarte bune...dar astea se pot schimba. Problema e ca se uzeaza si fret-urile destul de usor ca sa nu mai zic de problemele cu floyd-ul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Dar de ce sa dai 400E pe o chitara dupa care sa mai dai 100-200e pe doze .. si sa mai iei inapoi(De la vanzarea dozelor vechi, daca le vinzi) inca 50-80e , cand ai putea direct sa iei o chitara de 600E, eu am strans mult din buci ca sa imi iau chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Un ibanez de 600 de euro tot cu doze Infinity vine... la chitare SH e alta traeba ca de obicei fostii proprietari le-au modat deja cu SD-uri sau cu alte nebunii...

Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Nu ma refeream la ibanezuri de 600E .. ma refeream la alte nebunii si in special la Sh-uri, ca la zona aia de pret sigur o sa gaseasca ceva klumea.

Link to comment
Share on other sites

Guest guitardude

Ceea ce pot eu sa-ti spun Bogdane e ca eu cant pe un Ibanez GRG 170dx si sunt mai mult decat mutumit de ea

E o chitara excelenta din toate punctele de vedere. Eu chiar ti-o recomand pentru inceput. Tonul e mai mult decat ok(la banii astia). Eu am luat-o acum un an si cand am testat-o am ami testat si un Epiphone SG special(adica cel mai ieftin model Epi) si Ibanezu' mi-a placut mult mai mult. Am mai cantat si pe un Squier si in opinia mea nu se compara(asta doar in opinia mea subiectiva). Dar eu zic testeaza cat mai multe chitari inainte sa te hotarasti...

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

vai ce de posturi :)

deci, cu riscul de a repeta ce s-a discutat si pe alte threaduri, posibil si pe asta (nu am citit tot)...here it goes: MrJackson are dreptae in ceea ce priveste ibanezurile ieftine - nu sunt chiar ibanezuri, insa de ce "mai bine un squier la 800Ron decat un Ibanez la 800Ron"? cat dai atata face - da, total de acord, dar in fond si la urma urmei o chitara de 800Ron tot o chitara pentru incepatori ramane, tot va trebui inlocuita dupa o anumita perioada de timp, mai lunga sau mai scurta, fie ca e ea squier, grosmann, ltd, jackson, epi, ibanez sau orice altceva pana in jur de $800-1000+++.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

@need_weed: De ce mai bine una de cat alta ? Pai am explicat deja... e o problema de economie (marketing, research, branding pentru marcile consacrate). Oricum, mersi pentru sustinere...

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

eu am luat acum 5 ani un ibanez foarte ieftin,second si pana acum am reusit sa il "imbunatatesc",am schimbat in 5 ani tot la el.a mai ramas griful si corpul...deocamdata.se face tunning si la chitari,dupa mana fiecaruia(potentiometre,doze,parte electronica,taste,floyd etc.)

e mai bine sa iti faci chitara dupa mana decat sa cauti prin magazine si sa incerci tot felul de chitari.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

faza e ca chitariile ieftine deobicei sunt din lemn mai nashpa...si finisajeze nu se compara cu altele mai scumpe...cel putin la ce am pus eu mana :)

chitari ieftine va referiti pana in 200$?

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Fratilor, vreti Ibanez? Se gasesc abtibilduri cu asa ceva prin piata. Cel putin in Galati :) Am avut si eu ocazia sa ating un iBanez din-asta pana-n 250 $ si e mai mult ca sigur fabricat in China sub standarde Chiao Jung Ciao. Era frumoasa dar se auzea ca o lopata. Recomand incepatorilor Grosmann. Nici nu se compara cu celelalte ca raport calitate pret.

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

[ :) Si atentie pe ce probezi.

Bafta!

mare lucru ai zis tu aici

chiar asa , mai copii mai , da voi stiti sa probati o chitara !?

decat sa va chinuiti atat unii cu sfaturi , ce chitara sa iau , cum e aia , bla bla , mai bine facem un topic de cum se probeaza o chitara si gata. Ca pot sa merg la orice magazin, iau un gunoi , il pun pe ma-sa de procesor sau statie adevarata, si suna de ingheti. Mai ales ca in general vanzatorii mai stiu si ei trei note akolo cu distoare de alea , si tu ca un copil dezorientat zici " MAMA CE SCULA E ASTA ", pac , o iei.

REGULA 1

 

O CHITARA SE PROBEAZA INTAI NEAMPLIFICATA (cum te simti cu ea in mana,cum suna la rece etc.). Unii mai experimentati nici nu au nevoie sa o mai puna in statie).

 

REGULA 2

 

SE PROBEAZA PE CLEAN CU REGLAJELE LA 0 (adik pe mijloc), FARA REVERB, CHORUS, DELAY. FARA NIMIC

AICI SE OBSERVA DACA ARE SUNETUL EGAL , SUSTAIN , ETC.

 

REGULA 3

 

NU PROBATI CHITARA PE PROCESOR.

 

 

Ii rog pe cei ce detin mai multe informatii (corecte) sa continue lista.

Si ca idee personala, consider ca NU trebuie cumparata o chitara NOUA care e INTRE 5 mil si 12 milioane, ca doar arata bine si atat. Deci ori iti iei un stift la 4 milioane pana te inveti cu el, si dupa aia iti iei ceva cat de cat. Nu am sa laud squire pentru ca se vor trezi unii sa imi zica ca sunt fan fender bla bla. A SE CITI : este o mare diferenta: si de firma si de bani. Insa ii voi intari ideea lui Mr. Jackson ca Ibanezurile sub 500 euro sunt de porc.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest crisman

Pai el daca vine un squire folosit cu 500 Euro, adica aprox 1800 RON si unul nou cu doza noua costa 1690, tu ce zici?

Bai baieti Ibanezul e foarte bun,in primul rind e Ibanez,in al doilea rind depinde de configuratia chitarii.Cel la 8 mil e foarte bun la pretul asta,plus ca are wizzard II si doze ibanez inf.Asa ca......Eu tot Ibanez vreau sa mi iau.Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.