www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator


ioanacom
 Share

Recommended Posts

deci dupa 2 cantari in care nu m-am auzit din cauza amplificatorului meu minunat, am decis ca e timpul sa schimb...

vreau niste pareri, ce as putea sa-mi iau... eu vreau gallien kruger mb210, dar costa f mult ptr mine

Parerea me este ca-i nasol .

 

Pune-i pe ceilalti sa cante la putere mai mica .Tobarul sa invete sa bata fin dar cu groove si exact .

 

In acest fel ,.....Nu costa nimic .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cea mai ieftina combinatie profi mi se pare Hartke 3500 si un cabinet cu 4 difuzoare tot Hartke. N-o sa-ti lipseasca nimic si nu te faci de ras fata de nimeni cu el.

Costa cam 3000 de RON.

 

Sau daca vrei ieftin poti lua un Fender Rumble 150, nu suna nici pe departe la fel de frumos dar are putere.

Costa 1650 de RON.

Link to comment
Share on other sites

Parerea me este ca-i nasol .

 

Pune-i pe ceilalti sa cante la putere mai mica .Tobarul sa invete sa bata fin dar cu groove si exact .

 

In acest fel ,.....Nu costa nimic .

 

nu se poate, tobaru e cam cretin, iar amplificatoru meu e de camera punct... are 20 w, in cantari l-am tras prin mixer si prin boxele din club si tot nu s-a auzit

 

Genul de muzica ?!

 

Price range?! (buget)

 

Ce chitara ai?!

 

rock alternativ spre red hot chilli peppers, deci un sunet un pic funk... caut cv cu treble bun, dar care sa nu iti taie si basii...

daca pot sa scot cv in jur de 17000 e perfect, dar sa zicem ca pot sa ajung printr-o mare minune si la 26000

am un bas ibanez srx360 :)

Link to comment
Share on other sites

deci dupa 2 cantari in care nu m-am auzit din cauza amplificatorului meu minunat, am decis ca e timpul sa schimb...

vreau niste pareri, ce as putea sa-mi iau... eu vreau gallien kruger mb210, dar costa f mult ptr mine

http://www.sweetwater.com/c577--Bass_Guitar_Amp_Cabinets

 

boxe ..

 

$ 299 un MB210 ( 900 Lei)

sau

http://www.thomann.de/ro/gallien_krueger_210mbx.htm (800 Lei )

 

http://www.soundcreation.ro/instrumente-muzicale/amplficatoare-head-uri-de-bas-cid435_1861/

Amplficatoare, head-uri de bas

Head de bas

Fender RUMBLE 150 HEAD -999.00 Lei

 

total aprox 1900 Lei

 

Te orientezi si nu cumperi de la fimele care vand scump .

 

Eu m-as orienta catre un dif Eminence de 15" , la sa-ti faci boxa .

http://www.loudspeakersplus.com/product/LEGEND_CB15.8/EMINENCELEGEND-CB158/ (129$)

sau versiunea "neo" mult mai usoara dar si dublu pret :

http://www.loudspeakersplus.com/product/KAPPALITE_3015/EMINENCEKAPPALITE-3015/ (299$)

 

Cel mai bine ( ieftin dar mai greu la transport ) ar fi doua EMINENCE_LEGEND CB15.8 = 2 x 129$= 260 $

 

Cu o statie Fender RUMBLE 150 HEAD cu o boxa 1x15" /8 ohm ai 75W..deci suna curat si bine .

 

Cu aceiasi statie cu doua boxele ai 150 W +3dB ,,,deci ai un SPL de incepi sa nu -l mai auzi e tobar daca nu-i amplificat.

 

Dar si cu doar o boxa 1x15" cu 75W suna suficient de tare ,iar a doua boxa o faci (cumperi )numa daca vezi ca este nevoie si daca merita transportul la cantari ...

 

Boxa se poate construi mai nepretentios ca apoi mai tarziu daca vrei mai investesti niste bani si o "inzestrezi" cu toate cele ...cornier de aluminiu pe canturi , coltare de metal , manere bune , si folie sau material cu care imbraci pe exterior , plase speciale protectoare ...ce costa ceva bani dar nu sunt necesare din :primul tur ".

Ptr inceput se poate vopsi cutia cu vopsea de masina spray ..coltare ieftine din plastic/cauciuc. Plasa ...exista la Practiker totfelu de plase si din sarma si din plastic mai ieftine.Dar ptr un singur dif un grilaj din metal perforat nu e scump .

 

Este bine sa intrebi prieteni instrumentisti de obicei au cutii neutilizate negociezi cu ei , unii sunt bucurosi daca scapa de cutii...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna Ioana.

S-ar putea sa am eu solutia pt tine. Am de vanzare un combo de bass Warwick Sweet 15.1 cu o putere de 150 de watts care te-ar face cu siguranta sa te auzi in trupa.

http://profile.ultimate-guitar.com/gm+jack/pictures/gear/94777/ este identic cu cel din poza si il poti proba in bucuresti. pretul e de 1000 RON. pt orice fel de intrebari poti sa-mi scrii aici sau, preferabil, pe pm.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna Ioana.

S-ar putea sa am eu solutia pt tine. Am de vanzare un combo de bass Warwick Sweet 15.1 cu o putere de 150 de watts care te-ar face cu siguranta sa te auzi in trupa.

http://profile.ultim...res/gear/94777/ este identic cu cel din poza si il poti proba in bucuresti. pretul e de 1000 RON. pt orice fel de intrebari poti sa-mi scrii aici sau, preferabil, pe pm.

 

mersi, dar m-am hotarat sa-mi iau head separat si un cub, poate wariwick, dar nu combo :)

Link to comment
Share on other sites

Aici da-mi voie te rog sa te contrazic, eu am vandut un head Hartke 3500, in principiu cam cel mai folosit de la ei, pentru un Fender Bassman 250 si nu imi pare rau deloc. Fender au preamplificatorul mult mai curat si desi este mai simplu construit, fara egalizator cu enspe benzi, nu trebuie sa misti mult corectiile ca sa obtii un ton bun. Dupa parerea mea asta inseamna un amplificator (pramplificator) bine proiectat. Ce pot sa remarc pozitiv la Harke este ca datorita faptului ca sunt lucrate cu MOSFET-uri se aud foarte tare pentru puterea lor declarata (350W). Ca idee se auzea mai tare pe acelasi cabinet decat un Trace Elliot de 500W si un Warwick cu aceeasi putere.

Link to comment
Share on other sites

am cantat si pe amplife de 15 W,cu tot cu toba,si faceau fata.Tobaru` tre` sa nu bata tare.Cum a zis karpi,feel si groove:)

 

Dar depinde si de stilul de muzica .

Daca ai nevoie de 15W CLEAN trebuie sa ai un amplif ce poate 60W ca sa ai si "headroom clean" .

Apoi ai nevoie si de difuzor(e) ce sa redea puterea maxima fara sa distorsioneze prea mult .

Difurile de bas nu este OK sa aiba circuit magnetic prea puternic ca sa nu se "amortizeze" basii deci marim randamentul prin marimea suprafetei radiante( membrana mare ) .Sau daca vrei sa fie si "nervoasa" se pun 4-8 difuri de 10" ca sa ai un SPL cat mai bun.

 

Aici ar fi problema un dif de 18" are nevoie si de o incinta pe masura , 8 difuri de 10" la fel .

 

Acu intervine rentabilitatea ...merita sa transporti o instalatie ca lumea sau nu merita.Merita sa investesti banii sau nu ...etc

 

Asa ca ramane lumea la compromisuri ....

 

Statie cu ptere 200-300W cu doua difuri de 10" cu puterea atenuata ptr locatii mici la care se poate cupla boxa ca sa foloseti puterea maxima .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.