www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp-Uri Custom (La Comanda)?


istrategie
 Share

Recommended Posts

Arunca aici o privire http://forums.rgc.ro...__1#entry580448 am un amp facut de domnul vaska suna fix asa cum imi doresc !

Un mic copy din postul domnului Vaska :<br style="color: rgb(28, 40, 55); line-height: 19px; background-color: rgb(243, 249, 246); ">

-construiesc amplificatoare pe lampi orice schema simpla sau complicata functie de ce se doreste , experienta exista ...

-ma gindesc si la niste modele "de camera " ptr. exersat si aici pot fi simple cu 1 canal fie CLEAN fie HIGH- GAIN de la 1w la 5w

-on model in gama 18w , 40w , chiar 60 w ptr. repetitii..cu 2 canale comutabile

-un head de forta 80-100w cu toate facilitatile la un pret rezonabil.

Edited by Shobytza
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa imi fac un amp custom si nu prea stiu la cine sa apelez in domeniu. As vrea ceva de 100W, high gain, ceva gen Engl sau Mesa, dar nu am nicio idee cine face asemenea scule la noi si care ar fi preturile. Niste recomandari si niste detalii ar fi utile.

 

te asigur ca nu ai ce sa faci cu 100w... nici pe scene mari...

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa imi fac un amp custom si nu prea stiu la cine sa apelez in domeniu. As vrea ceva de 100W, high gain, ceva gen Engl sau Mesa, dar nu am nicio idee cine face asemenea scule la noi si care ar fi preturile. Niste recomandari si niste detalii ar fi utile.

 

daca vrei calitate nu poate fi IEFTIN!!

multi au impresia ca asemenea amplificatoare se pot face cu bani putini

sunt situatii cind cele CUSTOM depasesc ca pret cele de magazin

 

ca sa ai o idee de pret

un amplif high gain, 100w ,cu doua canale ,comutabile,,corectoare de ton independente pe fiecare canal,loop,lucrat cu piese de cea mai buna calitate ,construit de mine ,costa 3000lei

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Nu domnu'... ma refeream ca amp-urile custom sunt la preturi mult mai accesibile decat amp-urile "de firma". Mai sunt oameni care fac amp-uri la comanda inafara de cei doi care au aparut pe thread pana acum?

 

Cauti pe rgc.ro si vei gasi cine construieste .

 

Amp custom = de serie dar ai ocazia sa alegi printre cateva optiuni ce le "comanzi" alegi .

 

Amp custom adevarat =la comanda ,unicat . handmade ...bibilit..optiuni extra personalizate este si "ceva" mai scump .

 

 

Oricum 3000 Lei ptr un amplif de comanda ( handmane in atelier mic ) este pe gratis .

 

Daca lucrez 3 luni12 ore pe zi fac un aplif de la A la Z asta inseamna 700 Lei salariu pe luna ptr 8 ore

+300 ptr orele suplimentare pana la 12 ore ..????...

 

De pretul componentelor nici nu vorbesc ,,de consumul si uzura aparaturii , sculelor utilizate nu amintesc ...de curentul si caldura consumata ...chiria ..etc

Si ,unde ramane invetsitia intelectuala de pregatire ca sa dobandesc experienta activitate are costa si bani in afara de timp si rabdare aptitudini pricepere si talent mai este nevoie si de e scule , aparataj, componente , din care strici multe pana inveti ...

 

 

Deci cine face un amplif "custom" la pretul de 3000 Lei il face de fapt cadou ...il construieste de "hobby" si se bucura sa ajute chitaristii prin aceste cadouri .

 

30W sau 100 W nu prea este mar diferenta daca iei in calcul cele amintite .Munca este la fel .

 

Asa ca daca ! rogi frumos un constructor de statii cu mult avant poate i-ti construieste o statie .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Nu domnu'... ma refeream ca amp-urile custom sunt la preturi mult mai accesibile decat amp-urile "de firma". Mai sunt oameni care fac amp-uri la comanda inafara de cei doi care au aparut pe thread pana acum?

 

mai stiu eu inca trei dar sigur mai sunt si altii

 

userul pfr ,amplificatoare variant

dl Panaitescu ,userul panda

vaska

 

cu pretul accesibil este si nu este adevarat

eu lucrez la un amplif de 50w trei canale ,pretul este 1500 euro,depinde ce ce vrei pe el,cu cit e mai complex cu atit e mai scump,gasesti in magazine sau SH amplifuri cu trei canale sub 1500 euro

la custom problema este ca este unicat,dedicat unei singure persoane,ca sa amplifice cum doreste viitorul proprietar ,trebuiesc facute multe teste de sunet si se pierde mult timp cu aceste teste,tot acest timp costa BANI

acest lucru nu inteleg multi care vor CUSTOM,multi nici nu inteleg termenul,daca ceri 2000lei pe un amplif de 20w ,holbeaza ochii la tine si auzi urmatoarea fraza" pai in magazin modelul X costa Y lei" ,la custom pretul nu e dat de puterea amplificatorului,pretul este influentat de foarte multi factori

la noi nu exista piata pentru asa ceva ,peste hotare DA,eu personal refuz sa iau comenzi CIUDATE

ma distreaza urmatoarele fraze ,vreau un amplificator sa se auda ca amplificatorul X sau vreau sa am tonul chitaristului Y ,raspunsul meu este urmatorul " cumpara amplificatorul X daca vrei sa te auzi asa ,nu are rost sa ti fac eu unul" sau " tu ai mina si tehnica lui Vai daca vrei sa ai tonul lui,ai aceleasi pedale,aceasi chitara?"

 

CUSTOM inseamna PERSONALIZAT !!nu construit de cineva ,sa fie mai ieftin ca unul de magazin!!! pentru ca asta inteleg multi

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Deci cine face un amplif "custom" la pretul de 3000 Lei il face de fapt cadou ...il construieste de "hobby" si se bucura sa ajute chitaristii prin aceste cadouri ."

 

karpi :respect: ,a fost cea mai inteligenta fraza citita azi ,ai cea mai mare dreptate

multi din noi o facem din pasiune sau pentru ca sunt provocari pentru noi

daca ai trai din asta in Romania sigur ai fi somalez ,adica muritor de foame

 

inca odata :respect::rulez:

 

Vreau sa imi fac un amp custom si nu prea stiu la cine sa apelez in domeniu. As vrea ceva de 100W, high gain, ceva gen Engl sau Mesa, dar nu am nicio idee cine face asemenea scule la noi si care ar fi preturile. Niste recomandari si niste detalii ar fi utile.

 

 

uite aici scule http://forums.rgc.ro/topic/54284-vand-headuri-mesa-triple-rectifier-si-engl-fireball-1300eur800eur/

ce rost are sa ai custom

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

"Deci cine face un amplif "custom" la pretul de 3000 Lei il face de fapt cadou ...il construieste de "hobby" si se bucura sa ajute chitaristii prin aceste cadouri ."

 

karpi :respect: ,a fost cea mai inteligenta fraza citita azi ,ai cea mai mare dreptate

multi din noi o facem din pasiune sau pentru ca sunt provocari pentru noi

daca ai trai din asta in Romania sigur ai fi somalez ,adica muritor de foame

 

inca odata :respect::rulez:

 

 

 

 

uite aici scule http://forums.rgc.ro/topic/54284-vand-headuri-mesa-triple-rectifier-si-engl-fireball-1300eur800eur/

ce rost are sa ai custom

 

Multam de aprecieri dar nu-i mare inteligenta doar otzara de realism .

Chiar nu inteleg multi dintre "customers" cum e cu munca si cu priceperea.

Electronisti profesionisti care traiau din depanare se descurcau suprataxand pe cei cu defecte usoare si subtaxand pe cei cu defecte mai mari ...ca sa nu piarda nici clientii sa-i iasa banii ptr componente ( si pentru piesele de schimb ce se distrug acidental pana dai de defect ) si sa-i ramana si lui ptr manopera si pricepere sa traiasca din ceva.

 

Nu o sa uit niciodata prin '74 cu un pireten depanator-electronist ne pregateam sa mergem la chef de revelion ...noi eram "discoteca" ,Statia boxe etc... pregatite doar sa le incarcam in masina inchide atelierul de depanare Radio TV si sa plecam...

...Intra un client in atelier a adus un TV defect..."Va rog nu are numai un contact defect ...nu-i mare lucru" .Prietenul scoate 25 Lei ,pune pe masa de primire pistolul de lipit si o surubelnita ...."Desfaceti capacul repede" ...omul dessurubeaza scoate capacul ...".si ? !"..Prietenul spune :".. arta-mi care este contactul , ca sa-l lipesc caci ne grabim la chef...e revelionul si suntem asteaptati deja ...va dau si 25 de Lei daca gasiti contactul care face figura "...

 

Abea au mai ramas doi trei din fostii depanatorii care mai lucreaza ca si electronisti mai toti sau reprofilat .

 

Incet ajungem ca si acum 50 de ani amatorii o sa duca mai departe aceasta meserie pana se mai gasesc componente ..

 

Industria este automatizata nu se mai schimba decat blocuri functionale intregi ...exact ca si la PC.

Documentatie greu gasesti nu se mai repara nimic se schimba cu subansamblu nou si cel distrus se arunca .

S-a schimbat lumea.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

hai sa va povestesc ceva interesant;cu ani in urma ,am prezentat un preamp de chitara[evident pe tuburi]in sua la sam ash.au probat, le-a placut foarte mult,dupa care mi-au spus ca asa ceva nu cred ei ca se va pute vinde,si evident ca am intrebat de ce-mi-au spus ca din cauza ca este custom made si mai era si semnat,pretul ar fi foarte mare si nu s-ar vinde decat foarte greu.apoi au spus sa-l desfac,si iarasi am intrebat de ce-scria hand made si vroiau sa vada daca intradevar asa era.concluziile le trageti singuri.numai bine.

ps exista o piata pt custom made,dar din nefericire marea problema este ca oamenii NU STIU EXACT CE VOR!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.