www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum iti pui in valoare vocea?


Guest mazdrunka
 Share

Recommended Posts

Guest mazdrunka

Poate v-ati intrebat si voi vreodata ce gen de muzica i se potriveste timbrului vocal pe care-l aveti.

Cum afli daca vocea ta poate fi pusa in valoare de un an umit stil muzical?

Stiu ca exista profesori pentru asta, dar... cat de eficient e sa crezi in anumite persoane care poate au tendinta sa te traga spre un anumit gen de muzical? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvain

Iti poti da seama pentru ce gen ai fi bun, incercand sa canti mai multe genuri si sa vezi care simti ca merge cel mai bine, curge, poti sa ti-l insusesti.

Mie imi place cel mai mult sa cant piese gen Him si For My Pain, desi genul nu imi place prea mult, dar imi place vocea aceea melodica.

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

Culmea, exact despre asta am avut si eu o discutie zilele trecute.. E intr-adevar o problema pentru un solist sa-si dea seama care sunt piesele si genul muzical care i se potrivesc cel mai bine.

Dar in afara de sistemul incerci si vezi..si bineinteles doza de luciditate necesara, nu stiu daca mai exista alte metode...

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

Dar in afara de sistemul incerci si vezi..si bineinteles doza de luciditate necesara, nu stiu daca mai exista alte metode...

 

Dar nu ar trebui sa existe cineva avizat sa iti spuna asta?

Numai ca... daca exista? Cine hotaraste ca el e avizat?

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

In principiu daca esti destept si lucid, ar trebui sa te prinzi singur. And there's always mom if not :)

dar serios, din ce am mai vazut pe la teve, in state in special, au profesori foarte serios pregatiti. Care iti antreneaza nu numai corzile vocale, dar si psihicul.

Muzicienii autentici insa nu cred ca pot fi rezultatul unor profesori, care scot pe banda acelasi tip de produs. Sigur, e bine sa ai o indrumare, dar si in materie de tehnica, de gen muzical care ti se potriveste decizia e a ta.

Edited by miriapod
Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

In principiu daca esti destept si lucid, ar trebui sa te prinzi singur. And there's always mom if not :)

dar serios, din ce am mai vazut pe la teve, in state in special, au profesori foarte serios pregatiti.

 

Bun, si... noi ce ar trebui sa facem? Sa plecam in afara ca sa aflam cum trebuie sa cantam in Romania, unde oricum nu ne baga nimeni in seama? Eu, de exemplu, chiar vreau sa-mi perfectionez vocea si sa o pun cumva in valoare, sa invat lucruri pe care sunt constienta ca nu le cunosc si care m-ar ajuta mult...

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca trebuie studiat cu un profesor,care stie o multime de lucruri de care noi nici nu avem habar.Partea cea mi importanta este sa DECANTEZI ceea ce ti se potriveste,si ceea ce ai intr-adevar nevoie,de restul informatiilor.Nu are cum sa te indrume intr-o directie gresita,daca tu nu il lasi sa faca asta,si nu esti influentat de preferintele lui stilistice

Link to comment
Share on other sites

Guest unknown_humanoid

Poate v-ati intrebat si voi vreodata ce gen de muzica i se potriveste timbrului vocal pe care-l aveti.

Cum afli daca vocea ta poate fi pusa in valoare de un an umit stil muzical?

Stiu ca exista profesori pentru asta, dar... cat de eficient e sa crezi in anumite persoane care poate au tendinta sa te traga spre un anumit gen de muzical? :)

 

 

mm.. pana nu terci prin toate nu stii unde esti...

 

eu de ex. nu prea stiu unde ma aflu... ar trebui sa-mi zica cineva.. poate.. desi m-ar conduce catre o cale gresita... dar pe de alta parte nu sunt nici orb...

 

dar unii au voce mai versatila decat altii... deci e mai importanta calea pe care o alegi si nu cea indrumata...

Edited by unknown_humanoid
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest W:W:JigSaw

unknown_humanoid dar unii au voce mai versatila decat altii... deci e mai importanta calea pe care o alegi si nu cea indrumata... u right!!

Mai degraba alegem noi calea...dekat indrumarea altcuiva...Bineintzeles k dak un prof ar zice ca ar fi bine ca vocea ta sa fie..."a" sa zicem...poate ca el are dreptate...dar daka tu vrei sa tzi-o formezi altfel...asta e treaba ta...si trebuie sa te iei dupa o voce ca sa o formezi asha cum vrei tu!!

Dak n-am dreptate...spunetzi-mi une am greshit!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest songbird

Eu cred ca trebuie sa incerci cate putin din toate si sa te opresti la ceea ce ti se potriveste cel mai bine, si ca timbru/intindere vocala range) etc. dar si ca stare.

 

Desigur, un profesionist poate sa te indrume inspre un anume stil, luandu-se dupa limitele vocii tale, dar nu va sti niciodata ce e in sufletul tau... meaning: daca un prof de canto iti spune "tu ai vocea usor ragusita, ai forta, ai tot ce-ti trebuie ca sa canti rock - go for it!" si tu asculti acasa doar Natalie Cole, nu va fi ok sa asculti doar sfatul profului... :)

 

De fapt, cred ca oricine se poate adapta la orice si viceversa, poti sa canti o piesa in stilul tau... nu se supara nimeni. asta inseamna interpretare. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ce-ti place aia cantzi.nu este obligatoriu sa ai un anumit tip de voce pt un anumit gen de muzika.se pot face combinatii multe, trebuie doar incercate.

in principiu cantzi instrumentalul genului ce-ti place cel mai mult...si vocea ta...improvizata in asa fel inkat sa sune bine.

Aceste nesimtiri de grohaituri pe kare unii din voi ii numiti "tari" sunt singurile moduri de a'si exprima vocea cei care nu au cine stie ce timbru dar au ureche bune.pt cei care o fac si clean si asa, e o chestie in + kre ajuta foarte mult in unele cazuri(ex chester bennington,solistul de la killswitch engage, etc.)

A, si ink ceva, nu va mai luati reper vocile altora, pt k fiecare are timbrul lui, tocmai asa se definesc artistii mari.Chiar si coverurile unor trupe nu trebuie sa semene cu piesa originala.Ideea e sa faci u acel ceva in plus, sa-ti impui stilul pt k acesta e labelul vocii tale. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 3 months later...
ce-ti place aia cantzi.nu este obligatoriu sa ai un anumit tip de voce pt un anumit gen de muzika.se pot face combinatii multe, trebuie doar incercate.

in principiu cantzi instrumentalul genului ce-ti place cel mai mult...si vocea ta...improvizata in asa fel inkat sa sune bine.

A, si ink ceva, nu va mai luati reper vocile altora, pt k fiecare are timbrul lui, tocmai asa se definesc artistii mari.Chiar si coverurile unor trupe nu trebuie sa semene cu piesa originala.Ideea e sa faci u acel ceva in plus, sa-ti impui stilul pt k acesta e labelul vocii tale. :)

 

 

Este de necrezut cum de la virsta ta ai deja asa o gindire profesionista despre musica si asa o personalitate sa zic "inteleapta". Bravo :)

Sint si eu total de acord cu tine. Exact asta este "mica-mare" diferenta intre un profesionist care reuseste sa se diferentieze de masa si care prin asta va avea succes (sa aiba si o portie noroc clar) si celalti care inca nu isi au gasit personalitatea si curajul mai ales de a se exprima cu cea ce au ei de zis. Chiar daca, cinti coveruri, esenta este sa spui tu ceva in stilul tau nu ce au spus altii deja.

Asi fii vrut si eu sa fiu asa de departe la virsta ta.

 

casa raspund si eu la intrebarea topicului, intradevar cinta ce iti place si ce iti cade usor mai ales. Prin experienta mea tot la radacinile tale te intorci. Dar este necesar sa experimentez, cu cit influentele sint mai multe cu atita este mai greu din punct de vedere styl. Cea ce este interesant este sa faci din toate influentele astea propriul stil, casa revenim la ce spuneam mai sus.

Cred ca multi artisti au nevoie de mai mult timp pina ce gasesc stilul lor, trec prin multe faze, este o evolutie permanenta.

Porunca suprema este chiar daca avem toti idoluri sa nu imiti pe altii. Este greu stiu.

Daca o piesa nu se potriveste ai doua posibilitati dupa mine ori o lasi balta ori o schimb de asa fel sa iti i sa potriveasca, prin alta tonalitate sau daca nu se poate prin schimbarea stilului, partiile grele le poti schimba, nu este nevoie sa canti la fel casii originalul din potriva.

Si casii in toate, cel mai important este sa ai placere in cea ce faci fara sa fortezi si dece nu sa iei sfatul unui profesionist sau celor din jur.

Cred ca cel mai convingator vei fi cintind piese, stiluri in care crezi cu care te poti identifica. Si cel mai ce este cind cinti musica si cuvintele tale. YES!!!

 

Sarbatori fericite si La multi Ani !

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Poate v-ati intrebat si voi vreodata ce gen de muzica i se potriveste timbrului vocal pe care-l aveti.

Cum afli daca vocea ta poate fi pusa in valoare de un an umit stil muzical?

Stiu ca exista profesori pentru asta, dar... cat de eficient e sa crezi in anumite persoane care poate au tendinta sa te traga spre un anumit gen de muzical? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Catincutza
Poate v-ati intrebat si voi vreodata ce gen de muzica i se potriveste timbrului vocal pe care-l aveti.

Cum afli daca vocea ta poate fi pusa in valoare de un an umit stil muzical?

Stiu ca exista profesori pentru asta, dar... cat de eficient e sa crezi in anumite persoane care poate au tendinta sa te traga spre un anumit gen de muzical? :)

 

 

E o intrebare foarte interesanta!!!Care sunt reperele dupa care clasificam vocile pe genuri???Am citit mai devreme un topic in care cineva postase paragrafe dintr-o carte intitulata "cantul" dar din pacate a omis sa faca recenzia subiectului acesta fiindca era prea gros(pacat).Poate se incumeta cineva sa caute informatii despre asta,as fi foarte interesata deoarce si eu am aceasta problema,aceea de a-mi alege stilul si cel mai mult mi-ar placea sa cant un pop-rock cu "broshe"de opera,dar nu stiu daca mi se potriveste vocea pentu asta!!!Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pai acum nu stiu daca ar trebui pusa intrebarea asta, pt. ca daca esti solist bun atunci orice gen da muzica ar trebuii sa ti se potriveasca. Pentru ca la o nunta un solist nu are de ales el trebuie sa canta si ce ii place si ce nu i place> Dar totusi asta tine de timbrul pe carel ai, ar trebui sa te inregistrezi si sa te asculti singur

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.