www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zgomot De Fond


Raduxxxx
 Share

Recommended Posts

Intru si eu ca musca in fasole dar nu m-am putut abtine:

 

1- folosirea unei pedale de NG mascheaza problema si nu o rezolva, trebuie luata sistematic treaba si verificat pe rand tot lantul de conexiuni: chitara, trasee de masa, cabluri etc etc - s-a scris mai sus

2- folosirea unei pedale de NG NU extrage zgomotul din semnalul util - asta face o procesare realtime sau nu care are o amprenta a zgomotului, iar daca zgomotul nu este ciclic sau nu are un pattern poti sa iei adio si de la aceasta prelucrare - nu intru in amanunte siropoase pentru ca nu are rost - daca SNR-ul este foarte mic adica raportul dintre zgomot si semnal util este mic, adica daca atunci cand dai in corzi auzi aprox la acelasi nivel sunetul corzii cu brumul de 50Hz (am dat doar un exemplu cu brumu) - atunci poti sa iti iei bye bye si de la pedala de NG pentru ca nu o te ajute cu nimic, iar daca taie sau nu nota daca face sau nu face anumite mamaligi sau daca suna natural sau nu asta este la aprecierea fiecaruia (unii folosesc foarte foarte ok un NG facut de MXR cu niste nenorocite de operationale si un FET pe post de element activ de volum - si sunt foarte multumiti de rezultat) ISP decimatorul NU face prelucrare de semnal de nici un fel (pentru cei care au intentii si samanta de cearta, nu face prelucrare se semnal la nivel de extragere de zgomot din semnalul util - INCA nu s-a facut nici hardul si nici softul care sa faca asta 100% corect - filtre da, eliminare de pattern da... dar daca semnalul este total atipic atunci goodbye blue sky).

 

Sper ca nu am suparat pe nimeni cu acest post, dar este bine sa pastram un realism cel putin de bun simt.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

 

total deacord cu tine. Normal ca nu e ca in filme dar (extrag din text) ·^ filtre da, eliminare de pattern da...·· si se pricepe de minune sa faca asta. Eu am trecut de etapa cu remediatul problemelor cabluri/chitara/masa....eram la faza cand totul e perfect dar totushi se aude ;) In momentul cand faci un topic deja ai epuizat toate variantele si nu mai stii ce sa faci...si primesti raspunsul final. Daca deschid un comp si nu intra pe internet mai bine ma duc la vecinul si fac un topic despre asta decat sa verific daca am platit factura, daca modemul merge sau trebuie resetat.

 

Eu am fost cel care a gandit problema mai departe decat trebuia :P

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

 

"Gain reglat sub nivelul zgomot" =deaia e GAIN sa fie la maxim...de ce sa facem compromisuri in loc sa rezolvam problema?:angry:

 

Deci iarasi nu suntem seriosi si realisti.

 

Totu-i un compromis .

 

Au pus butoane la "gain" ca sa reglezi optimumul ptr toti parametri in cauza .

Deci nu dai gain peste posibilitatile situatiei .

Nu dai nici "gate " la maxim .

Nu dai nici Bass,Midle,Treble la maxim .

Nu dai nici compresorul la maxim

 

Fiecare element de reglaj il ai ca sa adaptezi scula la conditiile de utilizare.

 

Reglajul de "gain" este ptru a adapta sensibilitatea la diferite surse de semnal ,de ex ptr. doze singlecoil vintage cu magnetul slabit , sau humbucker cu semnal foarte mare pana la semnalul enorm al dozelor active.

 

Sa sustii ca "..de aia-i gain sa fie la maxim ca sa nu facem un compromis.." pune sub semnul intrebarii priceperea sau intelegerea/cunoasterea in aceasta problema.

 

Deci ,vrei super ditrors /overdive rehlezi pana "sub" zgomotul aceptabil.Respectiv sa ai un raport semnal /zgomot care poate fi redus eficient de un NG fara sa deformeze timbrul sunetului ..si daca se poate sa ramana cat se poate si sensibilitatea dinamica la semnale mici venite de la chitara.

 

Un noise gate mai destept are reglaje multiple pe partea de sensibilitatea/pragul de sesizare , timpii de atac-release , pe mai multe benzi de frecventa ,eventual cu filtre rejectoare cu Q reglabil ce permit "taierea " zgomotului fara sa strice prea mult celelalte frecvente din banda.

 

NG-ul imediat dupa buffer-ul de chitara ca sa nu ajunga semnalul cu zgomot in distorsionator sau in amplif deoarece dupa distorsiune nu mai poti taia cu eficienta din cauza aparitiei srmonicelor multiple ale zgomotului .

 

Se regleaza un compromis ..sunetul optim in conditiile date.

 

Nici noise reduction ce "recunosate " paterne nu poate scoate un zgomot fara a denatura si semnalul util .Si aici se face un compromis si se utilizeaza impreuna cu NG .Nu am vazut unul hardware-realtime doar softuri am incercat .Mici unul nu poate sa scoata numai paternul de fapt "noise reduction" deci poate doar sa reduca zgomotul .

 

Daca deschizi un comp gasesti in el niste panglici , LED-uri, placi cu circuite , sursa de alimantare , HDD si alte cioace din astea ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Revin cu niste 'rezultate', cam tarziu cei drept dar asta e.

 

Totul s-a redus la pedala zakk wylde...am incercat alte cabluri, alte setari, alta pedala etc. iar zgomotul clar depinde de setarile din pedala. Daca de exemplu gain, output sau ton este la 3/10 sa zicem, zgomotul de fond e suportabil. Cum trec de jumate deja deranjeaza. Ce am observat ca cel mai mult afecteaza cum setez tonul pedalei, desi gainul si output-ul afecteaza si ele... Se pare ca pedala e foarte zgomotoasa pentru ce sunt eu obisnuit.

 

Este vreo diferenta de obicei intre a folosi o pedala cu baterie sau cu acumulator?

 

Daca are cineva pedala, cu ce setari o folositi de obicei? Vi se intampla sa aveti si voi asa zgomot de fond cu ea?

Edited by Raduxxxx
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.