www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Atenuator De Putere


viobio
 Share

Recommended Posts

Salut popor

in scurt timp voi prezenta aici un atenuator de putere cu urmatoarele facilitati

1 atenuarea puterii de iesire de la puterea X la puterea Y,ex de la 50w la 5w

2 pastrarea impedantei de iesire identica cu cea a aplificatorului

3 lineout reglabil,se poate inregistra semnalul in calculator sau poate ajunge in masa de mixaj

4 iesire pentru casti cu impedanta de 32 ohmi,cam atit au majoritatea castilor

 

atenuatorul se poate seta pentru orice putere de iesire,conditia este sa fie mai mica decit cea de intrare

 

acest atenuator este foarte util mai ales cind se cinta acasa ,pentru a nu dispera vecinii

alta caracteristica foarte importanta este urmatoarea,multe amplificatoare in special cele monocanal (ex JCM800) nu intra in overdrive decit daca sunt date tare,cu atenuatorul se poate face acest lucru fara a sparge urechile tuturor

 

am facut pina acum 3 bucati in urmatoarele configuratii

15w atenuat la 3w

100w atenuat la 10w

50w atenuat la 5w

 

o sa dau in probe pentru doritori o varianta de 50w atenuati la 5w

 

vreau sa vad daca acest atenuator este interesant si pentru voi

 

:respect::rulez:

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut popor

in scurt timp voi prezenta aici un atenuator de putere cu urmatoarele facilitati

1 atenuarea puterii de iesire de la puterea X la puterea Y,ex de la 50w la 5w

2 pastrarea impedantei de iesire identica cu cea a aplificatorului

3 lineout reglabil,se poate inregistra semnalul in calculator sau poate ajunge in masa de mixaj

4 iesire pentru casti cu impedanta de 32 ohmi,cam atit au majoritatea castilor

 

atenuatorul se poate seta pentru orice putere de iesire,conditia este sa fie mai mica decit cea de intrare

 

acest atenuator este foarte util mai ales cind se cinta acasa ,pentru a nu dispera vecinii

alta caracteristica foarte importanta este urmatoarea,multe amplificatoare in special cele monocanal (ex JCM800) nu intra in overdrive decit daca sunt date tare,cu atenuatorul se poate face acest lucru fara a sparge urechile tuturor

 

am facut pina acum 3 bucati in urmatoarele configuratii

15w atenuat la 3w

100w atenuat la 10w

50w atenuat la 5w

 

o sa dau in probe pentru doritori o varianta de 50w atenuati la 5w

 

vreau sa vad daca acest atenuator este interesant si pentru voi

 

:respect::rulez:

 

chiar nu este NIMENI interesat ??

:rulez:

Link to comment
Share on other sites

"Salut popor

in scurt timp voi prezenta aici un atenuator de putere cu urmatoarele facilitati"

 

Cred ca toata lumea astepta cuminte sa il prezinti, ce te asteptai sa spunem?

Dupa ce il prezinti, sint convins ca va exista si interes. Probabil e mai logic

si mai eficient sa iti prezinti lucrarile cind au depasit faza de proiect.

"Seeing is believing" (in cazul de fata "hearing"). Ceea ce se poate lesne observa,

amplificatoarele pe care le-ai prezentat cu poze si clipuri audio n-au trecut

neobservate.

 

da ai dreptate

Link to comment
Share on other sites

- facilitati :

1.atenuarea puterii de iesire de la 15w la 3w :yay:

2 lineout reglabil,se poate inregistra semnalul in calculator sau poate ajunge in masa de mixaj :yay:

3 iesire pentru casti cu impedanta de 32 ohmi,cam atit au majoritatea castilor :yay:

4.foarte util mai ales cind se cinta acasa ,pentru a nu dispera vecinii :yay:

5. intrã in overdrive cu atenuatorul, fãrã a sparge urechile tuturor :yay:

 

 

Sunã foarte interesant ! Sunt ochi ºi urechi !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

M-ar interesa de la 40W la 2W (de fapt ideea e sa-l pot da la maxim si sa nu depaseasca un volum normal de televizor sa zicem). Si un pret evident :)

Este inventat POTMETRU DE VOLUM .

Pretul este inclus in pretul amplifului.

 

asa arata atenuatorulpost-7787-0-15032100-1320346689_thumb.jpgpost-7787-0-69393300-1320346706_thumb.jpgpost-7787-0-58507100-1320346716_thumb.jpg

daca doreste cineva sa faca o proba ... sa ma anunte

suporta maxim 50w/8 ohmi,atenueaza la 5w

se poate folosi si pentru puteri mai mici de 50w ,puterea de iesire scade sub 5w

Scrie si tu ptr cei cu "bac"-ul luat ( sau inca neluat)

 

Raport de atenuare 1/10 putere maxima 50W .

 

Este normal sa atenueze si 1W la 0,1W adica orice "putere" de pe intrarea circuitului va fi atenuata cu 1/10.

Link to comment
Share on other sites

Este inventat POTMETRU DE VOLUM .

Pretul este inclus in pretul amplifului.

 

 

Scrie si tu ptr cei cu "bac"-ul luat ( sau inca neluat)

 

Raport de atenuare 1/10 putere maxima 50W .

 

Este normal sa atenueze si 1W la 0,1W adica orice "putere" de pe intrarea circuitului va fi atenuata cu 1/10.

 

da ,atenuarea este de 1/10

am scris sa inteleaga tot romanul

:respect::rulez:

Link to comment
Share on other sites

Este asa cum zice Vio - daca este un JCM fara maser volume ... sunt curios cum il duci in drive acasa (sau pe o scena mica/medie) fara atenuator de putere. Recomandarea mea (daca ii pot spune asa, sunt sigur ca Vio s-a gandit la asta) este sa ii faca niste gauri de ventilatie ca sa nu se incinga ABS-ul ala prea tare (doar o idee de 2 centi) - sper ca nu am deranjat.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

Este asa cum zice Vio - daca este un JCM fara maser volume ... sunt curios cum il duci in drive acasa (sau pe o scena mica/medie) fara atenuator de putere. Recomandarea mea (daca ii pot spune asa, sunt sigur ca Vio s-a gandit la asta) este sa ii faca niste gauri de ventilatie ca sa nu se incinga ABS-ul ala prea tare (doar o idee de 2 centi) - sper ca nu am deranjat.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

idea e buna :rulez::yay:

cele facute pina acum ,au fost echipate cu rezistente de 100w iar peste ele am turnat ciment

atenuatorul din imagine degaja ceva caldura dar nu ajunge sa topeasca acea carcasa

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru un amp de 18 W, care banuiesc ca e cu El84 si cathode bias in putere, se poate face foarte simplu un circuit de power scaling, care este extrem de eficient si in general vazut ca mult mai bun decit un atenuator extern. Am facut e unul pentru un amp de genul asta si sint impresionat de rezultat. Se poate face si la alte ampuri, dar e un pic mai complicat.

Are dezavantajul ca presupune modificarea circuitului intern de alimentare, dar rezultatele sint exceptionale. Puterea coboara pina in zona miliwatilor, si abia asta e puterea care poate fi folosita util acasa pentru a te bucura de saturatia tuburilor finale.

 

Si un atenuator ca cel facut de Viobio e o solutie OK, dar e un pic naiv sa credeti ca permite sa cinti cu un Marshall Plexi dat in blana in apartament.

Edited by dass101
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

salut :respect:

ce putere vrei sa obtii din 18w?? la ce putere sa fie atenuarea ,3w,5w??

pe ce impedanta lucreaza amplificatorul?

ce impedanta are cabinetul?

:rulez:

 

Salut Vio,

 

Ampul are iesire 8ohm. Dar eu utilizez un 2x12 cu 8ohmpe dif, difuzoarele legate in serie sau in paralel.... nu-mi mai amintesc :P. In orice caz le-am legat astfel incat sa nu fie nicio problema cu impedanta de iesire a ampului, desi nu se potrivesc....

Cu toate acestea, cabinetul are selector de difuzor stanga sau dreapta (caz in care 8ohm=8ohm).

 

In ceea ce priveste nivelul de atenuare - in configuratia actuala, pe intrarea HI a statiei nu pot trece cu master mai mult de ora 8:30 pt ca imi pun vecinii in cap, asadar vreu sa pot forta ceva mai mult acei finali EL84.

 

:rulez:

Link to comment
Share on other sites

Pentru un amp de 18 W, care banuiesc ca e cu El84 si cathode bias in putere, se poate face foarte simplu un circuit de power scaling, care este extrem de eficient si in general vazut ca mult mai bun decit un atenuator extern. Am facut e unul pentru un amp de genul asta si sint impresionat de rezultat. Se poate face si la alte ampuri, dar e un pic mai complicat.

Are dezavantajul ca presupune modificarea circuitului intern de alimentare, dar rezultatele sint exceptionale. Puterea coboara pina in zona miliwatilor, si abia asta e puterea care poate fi folosita util acasa pentru a te bucura de saturatia tuburilor finale.

 

Si un atenuator ca cel facut de Viobio e o solutie OK, dar e un pic naiv sa credeti ca permite sa cinti cu un Marshall Plexi dat in blana in apartament.

 

Plus ca sarcina trebuie sa fie cit mai aproape de comportamentul difuzorului-adica sa fie sarcina reactiva.Unii producatori de atenuatoare pun in interiorul acestuia un driver cu bobina dar fara membrana pentru a simula cit mai bine sarcina reactiva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut Vio,

 

Ampul are iesire 8ohm. Dar eu utilizez un 2x12 cu 8ohmpe dif, difuzoarele legate in serie sau in paralel.... nu-mi mai amintesc :P. In orice caz le-am legat astfel incat sa nu fie nicio problema cu impedanta de iesire a ampului, desi nu se potrivesc....

Cu toate acestea, cabinetul are selector de difuzor stanga sau dreapta (caz in care 8ohm=8ohm).

 

In ceea ce priveste nivelul de atenuare - in configuratia actuala, pe intrarea HI a statiei nu pot trece cu master mai mult de ora 8:30 pt ca imi pun vecinii in cap, asadar vreu sa pot forta ceva mai mult acei finali EL84.

 

:rulez:

 

eu nu prea inteleg ceva :wacko:

daca mergi cu doua difuzoare de 8 ohmi ai urmatoarele variante

 

in paralel 4 ohmi

in serie 16 ohmi

 

nici una nu se potriveste cu impedanta amplificatorului ,de 8 ohmi

 

ce amplificator ai??

 

atenuatoarele construite de mine respecta impedanta de iesire a amplificatorului,daca amplificatorul debiteaza pe 8ohmi sarcina dupa atenuator trebuie sa fie tot de 8 ohmi

 

ca sa construiesc asa ceva TREBUIE SA STIU pe ce impedanta debiteaza amplificatorul !!!!

 

Pentru un amp de 18 W, care banuiesc ca e cu El84 si cathode bias in putere, se poate face foarte simplu un circuit de power scaling, care este extrem de eficient si in general vazut ca mult mai bun decit un atenuator extern. Am facut e unul pentru un amp de genul asta si sint impresionat de rezultat. Se poate face si la alte ampuri, dar e un pic mai complicat.

Are dezavantajul ca presupune modificarea circuitului intern de alimentare, dar rezultatele sint exceptionale. Puterea coboara pina in zona miliwatilor, si abia asta e puterea care poate fi folosita util acasa pentru a te bucura de saturatia tuburilor finale.

 

Si un atenuator ca cel facut de Viobio e o solutie OK, dar e un pic naiv sa credeti ca permite sa cinti cu un Marshall Plexi dat in blana in apartament.

 

 

uite aici un naiv http://www.youtube.c...h?v=sW2tCOhxtCg

cinta cu 50w in blana, in casa,cu un asemenea atenuator

atenuarea este de la 50w la 2w

primul atenuator a fost construit pentru Paul ,la sugestia lui

are un amplificator de 50w ,construit de mine

ampliful este monocanal,gen JCM800,nu intra in saturatie decit daca e dat in blana,ca sa se bucure de el si sa nu vina vecinii peste el

a avut idea cu acest atenuator

 

daca nu crezi ca se poate da in blana 50w in casa,ia legatura cu Paul

 

saptamina viitoare o sa mai fac unu pentru userul ramurel,atenuare de la 15w la 3w,poate ne povesteste el cum sta treaba

:rulez:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Am cunoscut persoane care cintau si cu 2 boxe de 4x12 si cu amp de 2x90 W in apartament (tare!!!), dar nu mi se pare ca e un exemplu de urmat. Am experienta destul de solida in ceea ce priveste ce inseamna puterea raportata la volum sonor, spl pe anumite boxe, headroom clean, etc. Imi mentin parerea ca 1 W e o putere prea mare pentru un apartament de bloc, daca treci de zona liniara a amplificarii (adica asa numita saturatie de putere, pe care si-o doresc toti, fara sa stie neaparat ce inseamna)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am cunoscut persoane care cintau si cu 2 boxe de 4x12 si cu amp de 2x90 W in apartament (tare!!!), dar nu mi se pare ca e un exemplu de urmat. Am experienta destul de solida in ceea ce priveste ce inseamna puterea raportata la volum sonor, spl pe anumite boxe, headroom clean, etc. Imi mentin parerea ca 1 W e o putere prea mare pentru un apartament de bloc, daca treci de zona liniara a amplificarii (adica asa numita saturatie de putere, pe care si-o doresc toti, fara sa stie neaparat ce inseamna)

 

 

eu ma opresc aici,stiu ce stii

nu vreau sa o lungim pe citeva pagini de rgc

am facut probe cu destui chitaristi la sala de repetitii ,toti au fost multumiti de atenuator

Paul Sima

Dan Sandulescu

George Patranoiu

Paul Simon

Alberto Bolocan

si inca citiva la care nu le retin numele,spre rusinea mea

:respect::rulez:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

saptamina viitoare o sa mai fac unu pentru userul ramurel,atenuare de la 15w la 3w,poate ne povesteste el cum sta treaba

 

 

Absolut ! Absolut ! De-abia aºtept ! :yay:

 

Cu acest prilej, colectivul Asociației de locatari de la mine din zonã, m-a rugat, în mod deosebit, sã vã transmit cele mai calde urãri de bine...

Neatenuate ! ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

eu nu prea inteleg ceva :wacko:

daca mergi cu doua difuzoare de 8 ohmi ai urmatoarele variante

 

in paralel 4 ohmi

in serie 16 ohmi

 

nici una nu se potriveste cu impedanta amplificatorului ,de 8 ohmi

 

ce amplificator ai??

 

atenuatoarele construite de mine respecta impedanta de iesire a amplificatorului,daca amplificatorul debiteaza pe 8ohmi sarcina dupa atenuator trebuie sa fie tot de 8 ohmi

 

ca sa construiesc asa ceva TREBUIE SA STIU pe ce impedanta debiteaza amplificatorul !!!!

 

Salut,

 

Ai inteles foarte bine, Vio. Este un amp facut de Dan Panaitescu. Iesire de 8 ohm. Am un 2x12 fiecare cu 8 ohm, desigur, daca leg in serie = 16 ohm, daca leg in // = 4 ohm. La momentul in care am pus 2x12 am vorbit cu Dan Panaitescu si l-am intrebat daca pot utiliza o alta impedanta decat cea recomandata pe amp si mi-a spus ca da, fara nicio problema. Si mi-a recomandat (aici nu-mi mai amintesc) fie 16 fie 4 ohm. Lucru pe care l-am facut. Daca acest aspect vine in contradictie cu alcatuirea tehnica a atenuatorului, dupa cum am spus, pot oricand comuta doar pe un singur difuzor, obtinanad astfel aceeasi impedanat 8 ohm amp = 8 ohm difuzor.

 

O sa incerc sa-mi amintesc legaturile pe care le-am facut, eventual sa desfac difurile si sa vad cum am legat, desi ma cam jeneaza operatiunea deoarece difurile sunt prinse prin fata, cabinetul neavand capac.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

 

Ai inteles foarte bine, Vio. Este un amp facut de Dan Panaitescu. Iesire de 8 ohm. Am un 2x12 fiecare cu 8 ohm, desigur, daca leg in serie = 16 ohm, daca leg in // = 4 ohm. La momentul in care am pus 2x12 am vorbit cu Dan Panaitescu si l-am intrebat daca pot utiliza o alta impedanta decat cea recomandata pe amp si mi-a spus ca da, fara nicio problema. Si mi-a recomandat (aici nu-mi mai amintesc) fie 16 fie 4 ohm. Lucru pe care l-am facut. Daca acest aspect vine in contradictie cu alcatuirea tehnica a atenuatorului, dupa cum am spus, pot oricand comuta doar pe un singur difuzor, obtinanad astfel aceeasi impedanat 8 ohm amp = 8 ohm difuzor.

 

O sa incerc sa-mi amintesc legaturile pe care le-am facut, eventual sa desfac difurile si sa vad cum am legat, desi ma cam jeneaza operatiunea deoarece difurile sunt prinse prin fata, cabinetul neavand capac.

 

ok

ramine 8 ohmi :rulez:

Link to comment
Share on other sites

Absolut ! Absolut ! De-abia aştept ! :yay:

 

Cu acest prilej, colectivul Asociaţiei de locatari de la mine din zonă, m-a rugat, în mod deosebit, să vă transmit cele mai calde urări de bine...

Neatenuate ! ;)

 

 

colectivul Asociatie de locatari va fi fericit :glare: , de saptamina aceasta

atenuatorul tau pleaca miine spre tine

post-7787-0-20280900-1321301733_thumb.jpgpost-7787-0-26255600-1321301689_thumb.jpgpost-7787-0-54538900-1321301768_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

colectivul Asociatie de locatari va fi fericit :glare: , de saptamina aceasta

atenuatorul tau pleaca miine spre tine

 

Daaaa ! :rulez:

 

 

Va fi mare ºedințã mare în asociație... Cred cã te vor face membru de onoare al asociației de locatari, ca te-ai gândit ºi la ei...

 

Tre sã vãd de-o piesã cu "The roof is on fire", ceva...

Link to comment
Share on other sites

Bade !

 

emot_hug2.jpg

 

Sunt ultra-mega-extra-super încântat !!!!

 

Sunt cu Masteru' la maxim, "pe țeavã" cum zici tu ºi soundul e grozav ºi acceptabil. Recunosc cã am avut oarece emoții de "cum va fi" ( sã-mi fie ruºine ! Promit sa nu se mai întâmple ), pân-am ajuns cu el acasã ºi am început sã-l forjez...

 

Sunt de cca 30-40 de minute cu el pe capacitate maximã ºi nu s-a încãlzit mai deloc.

 

Cãºtile merg dupã volumul Masterului ºi sunã excelent la maxim.

O sã testez mai încolo ºi ieºirea de LINEOUT . Mã mai joc un pic pe difuzor ºi trec dup-aia pe laptop.

Pot sã scot atunci de tot jack-ul dinspre cabinet ºi sã rãmân pe LINEOUT ºi cãºti, nu ?

Link to comment
Share on other sites

Bade !

 

emot_hug2.jpg

 

Sunt ultra-mega-extra-super încântat !!!!

 

Sunt cu Masteru' la maxim, "pe ţeavă" cum zici tu şi soundul e grozav şi acceptabil. Recunosc că am avut oarece emoţii de "cum va fi" ( să-mi fie ruşine ! Promit sa nu se mai întâmple ), pân-am ajuns cu el acasă şi am început să-l forjez...

 

Sunt de cca 30-40 de minute cu el pe capacitate maximă şi nu s-a încălzit mai deloc.

 

Căştile merg după volumul Masterului şi sună excelent la maxim.

O să testez mai încolo şi ieşirea de LINEOUT . Mă mai joc un pic pe difuzor şi trec dup-aia pe laptop.

Pot să scot atunci de tot jack-ul dinspre cabinet şi să rămân pe LINEOUT şi căşti, nu ?

 

badie Calin

poti sa scoti cabinetul si sa uzezi timpanul cu castile,nu se intimpla nimic cu amplificatorul

comutatorul sa fie in pozitia "atenuat"

sper sa-mi ureze de bine Asociatia de locatari :death:

 

seara buna si " la mai altele"

:respect::yay::rulez:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Vio,

 

Asteptam un mesaj privat, ceva, cu cat face jucaria, dupa cum discutaram :respect:. Ca nu m-am aratat interesat inutil.

:rulez:

 

ne te-am uitat

am inceput sa lucrez si la atenuatorul tau

preturile sunt urmatoarele

cele care suporta de la 10w la 50w,atenuate la orice putere,costa 170lei

cele care suporta de la 50w la 100w,atenuate la orice putere,costa 270lei

 

astept nr tau de tel pe privat

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.