www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Angus' [ Back In ] Black Secret


ramurel
 Share

Recommended Posts

Un articol gãsit, plecând de la un video Youtube

 

http://www.woodytone.com/2011/07/26/wireless-boost-angus-secret/

 

Sunt sigur cã meseriaºii vor pricepe mai mult decât am priceput eu dpdv tehnic.

.

.

.

.

.

Video-ul era ãsta ( tipul e un obsedat total ) :

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Asa si?

Adica bravo lui ca a descoperit marele secret a lui Angus, now what ?

 

Mda...

 

Deci, mã gândeam, citind articolul ( nu ºtiu dacã l-ai parcurs ), cã un sistem din acela ar putea fi substituit dintr-o combinație de pedale, gen booster-compresor, mai ales cã nu prea-i vorba de Gain în soundul lor.

 

Am remarcat, urmãrind concertele lor, cã singura miºcare pe care-o face Angus, când trece de la ritm la solo-uri, este mãrirea volumului din potențiometrul chitãrii. Pare cã ar avea ceva special acel potențiometru... Scrie ceva în articol despre un pot în wireless, dac-am priceput bine.

 

În fine, cam asta aº fi fost eu interesat sã aud, un substitut accesibil al acestui sistem.

 

 

 

PS : Sã ºtii cã nu-i mare caz, da' pot deschide, dacã prezintã interes, ºi un topic despre cum sã procedezi cu o virginã din 6 miºcãri sau cum sã deschizi o sticlã de bere cu ochiul. ;)

( Sã nu crezi ca m-am supãrat sau ceva...)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mda...

 

Deci, mã gândeam, citind articolul ( nu ºtiu dacã l-ai parcurs ), cã un sistem din acela ar putea fi substituit dintr-o combinație de pedale, gen booster-compresor, mai ales cã nu prea-i vorba de Gain în soundul lor.

 

Am remarcat, urmãrind concertele lor, cã singura miºcare pe care-o face Angus, când trece de la ritm la solo-uri, este mãrirea volumului din potențiometrul chitãrii. Pare cã ar avea ceva special acel potențiometru... Scrie ceva în articol despre un pot în wireless, dac-am priceput bine.

 

În fine, cam asta aº fi fost eu interesat sã aud, un substitut accesibil al acestui sistem.

 

 

 

PS : Sã ºtii cã nu-i mare caz, da' pot deschide, dacã prezintã interes, ºi un topic despre cum sã procedezi cu o virginã din 6 miºcãri sau cum sã deschizi o sticlã de bere cu ochiul. ;)

( Sã nu crezi ca m-am supãrat sau ceva...)

 

 

Si iti foloseste tie ca ai aflat ca angus foloseste nus'ce sistem wireless ?

 

Treaba cu maritu' volumului la solouri cred ca stie toata lumea ( nu foloseste, stie ), nu ar fi vreo descoperire.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Si iti foloseste tie ca ai aflat ca angus foloseste nus'ce sistem wireless ?

 

Treaba cu maritu' volumului la solouri cred ca stie toata lumea ( nu foloseste, stie ), nu ar fi vreo descoperire.

 

 

 

Da' cine te-a suparat asa?

 

Mie mi se pare interesanta postarea, e vorba de un ton "legendar", pana la urma.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar o mare descoperire. Ba, miine o sa scrie un articol in care ne va spune ca tonul lui Angus vine din izmenele pe care le purta cind a inregistrat albumu'. Dupa aia o sa faca iar un clip in care se va strimba ca un idiot...

 

Presupun ca scopul tipului era sa obtina tonul de pe Back in Black. Sper ca-l va folosi ca baza - un punct de plecare spre propriul ton, altfel plm, n-are nici un sens sa-ti sune chitara ca a altuia. Sau poate sint eu cizma si nu vad "genialitatea" din spatele acestei impliniri sufletesti. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Sigur cã da, dar ai schema acelui sistem wireless?

 

Substitut, nu replicã ! Substitut !

Din ce-am citit pe site-ul chitaristului, s-a ºi apucat sã producã replici ale sistemului, inclusiv în varianta cu cablu ( deci nu wireless, ceea ce ar mai reduce din costuri ). Însã articolul vorbeºte despre boost ºi compresor, ca principii de funcționare a sistemului.

Ca experiențã personalã, aº menționa cã am încercat între chitarã ºi amplificator, pe post de booster un Amplug ºi rezultatele mi s-au pãrut interesante ca sound. ...acel sound.

Dar mai "sãpãm" !

Sãpãturile continuã !:)

Link to comment
Share on other sites

Angus are potmetru cu

- DSP soundshape dinamic hedroom creator AC->DC algorhythm 64->00 bit Linear interpolation 1024 Oversampling ....

 

Dar

 

Are si in pana de chitara o telecomanda cu sensori si multiple comenzi de atac, gain,velocity ,,,si de prezenta cu "signature" electronica asa ca daca vrea sa cante altul nu mai suna nicicum .

 

Potmetrul va fi desecretizat peste 50 de anii .

 

Antena Wireless-ului pe 5GHz este acordata Lambda/6,30785*K1/12 ,un coeficient la inaltimea lui Angus in asa fel ca sa treca inaltele peste sapca lui si joasele sa nu se loveasca de sosete .

 

Mediile au punch-ul ascuns in ghiozdan , in functie de cat inchida ghiozdanul se schimba atacul.

In cravata are comanda ...flanger ,phaser ..cu efect foarte subtil.

 

Cand canta la bustul gol nu el canta ci altul imbracat cu toate cele in culise ...

Edited by karpi
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@ramurel

 

O experienta similara (nicidecum spre ton Angus, dar similara) o aveam in inceputurile chitarelii cand in lantul de efecte (efect) aveam un set de boxe Genius dinalea de desktop. Aveam potentiometrul de volum de la pedala de distors ruseasca (bo3ehbpa - sau ceva in genul) stricat. Iar lantul era Chitara->distors rusesc->boxe genius date blana (headphone out) -> amp vermona regent 150k.

 

Cand distorsul era pe off, aveam un fel de boost de la mizeria aia de boxe, un clean - crunch dinamic in functie de atac.

 

Those were fun times...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

@ramurel

 

O experienta similara (nicidecum spre ton Angus, dar similara) o aveam in inceputurile chitarelii cand in lantul de efecte (efect) aveam un set de boxe Genius dinalea de desktop. Aveam potentiometrul de volum de la pedala de distors ruseasca (bo3ehbpa - sau ceva in genul) stricat. Iar lantul era Chitara->distors rusesc->boxe genius date blana (headphone out) -> amp vermona regent 150k.

 

Cand distorsul era pe off, aveam un fel de boost de la mizeria aia de boxe, un clean - crunch dinamic in functie de atac.

 

Those were fun times...

 

Fun !

Că tot ai amintit de boost, şi mie mi-a ieşit un rezultat cât de cât satisfăcător cu ajutorul unui boost, fie că l-am obţinut din fosta pedală Marshall Gov'nor2, fie din GFX, fie dintr-un Amplug ( best sound yet ), puse între chitară şi amplificator. Cel puţin asta a mers cel mai bine la modelul meu de amplificator.

Am tot văzut modele care se montează în interiorul chitarelor, dar nu-mi surâde ideea...

Mai caut să testez nişte boostere... Deocamdată casc gura pe iutub la ele... Ceva TS-u', ceva MXR mi s-au parut mai... parcă-parcă... Vreo sugestie, ceva ?

 

.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu tii sa ai overdrive din booster si nu te sperie butoanele :D, incearca un egalizor.

 

Hmmm ! O idee bună, cred !... Scot distors din amplificator...Pot folosi egalizatorul din procesor... O să încerc ...

 

Cu ocazia asta aş întreba : am la procesor intrarea de chitară cu un switch aferent ACTIVE/NORMAL . Dacă utilizez Amplugul, care e pe baterie, între chitară şi procesor, cum selectez switch-ul ?

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Cu ocazia asta aş întreba : am la procesor intrarea de chitară cu un switch aferent ACTIVE/NORMAL . Dacă utilizez Amplugul, care e pe baterie, între chitară şi procesor, cum selectez switch-ul ?

ACTIVE.

Ala e un switch pentru alegerea impedantei, care e mare la doze pasive (switch pe pozitia NORMAL) si mica la dozele active (switch pe pozitia ACTIVE).

Iesirile de casti au impedanta mica.

Link to comment
Share on other sites

Aşa este, cred ! Oricum, pentru el e, probabil, şi o oportunitate de afaceri acest dispozitiv ( "miraculos" descoperit după peste douăj' de ani de la albumul cu care a fost înregistrat ). Cinste lui şi baftă ! Este încă în lucru şi sunt curios unde ajunge cu el, ca şi sound ...

 

Oricum, tipul e fan înrăit şi ştie ce să seteze pe orice device, cred ( vezi video de mai jos )...

 

Dar, din ce ştiu e şi live performer şi, mă gândesc eu, foloseşte aceleaşi scule ca pe scenă şi acasă. Presupun, nu ştiu sigur. Eu cred c-aşa aş face. Nu poţi suna într-un fel pe un track, home sau studio recorded, iar pe scenă altfel...

 

 

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Dar, din ce ştiu e şi live performer şi, mă gândesc eu, foloseşte aceleaşi scule ca pe scenă şi acasă. Presupun, nu ştiu sigur. Eu cred c-aşa aş face. Nu poţi suna într-un fel pe un track, home sau studio recorded, iar pe scenă altfel...

 

Clar. Eu ma refeream doar ca pare sa aiba rabdarea si pasiunea necesara sa obtina un ton bun din orice ar avea disponibil, nu neaparat ca ar folosi guitar rig, procesor, sau ceva similar.

Link to comment
Share on other sites

Clar. Eu ma refeream doar ca pare sa aiba rabdarea si pasiunea necesara sa obtina un ton bun din orice ar avea disponibil, nu neaparat ca ar folosi guitar rig, procesor, sau ceva similar.

 

Da ! În fond , cu o mânã bunã ºi rãbdare...

 

Un amic de-al meu virtual, de pe youtube, Andre [ http://www.youtube.c...Kblueser/videos ] scoate tonuri super din Guitar Rig 4 .

De ceva timp ºi-a fãcut o micã trupã ºi a trecut pe un Marshall ºi se descurcã la fel de bine...

 

Revenind la Phil, pasiunea îl mânã tare ºi, dupã mine, chiar un pic e "on the edge" [ vezi pedala "Secret-1" de mai jos :) ]...

 

Dar e fan, e pasionat de ce face, bravo lui...

 

...http://www.youtube.com/watch?v=EEMhFM3vJTU&feature=g-vrec

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Update la proiectul omului, cu nişte sample:

 

http://www.solodalla...inal-prototype/

 

Cum vi se pare soundul ?

 

Late edit :

Scuze ! Se pare ca e nevoie de cont pt a putea citi acolo... Am sa rezum 2-3 chestii şi sa pun sample-urile aici :

 

Replica şi un Wizard Vintage Classic:

http://snd.sc/UomVSK

 

Replica şi un Marshall 2203 din 1978

http://snd.sc/UomZlm

 

Cabinet 1979 with G12-65s şi microfoane original Neumanns U87 şi U67

 

"How does it work?

It combines the full audio sections of a SVDS transmitter (X-10) and a SVDS receiver (63EX) in one case, without radio waves connecting both parts. They sit just next to each other on one board, and the input signal is processed in the “transmitter” and reprocessed in the “receiver,” exactly as it was in the original SVDS."

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.