www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Sa 260 Fm Sau Rg 350 Dxz.


johnnygt
 Share

Recommended Posts

Guest Frets_on_fire

Despre modelul RG870qmz ce parere ai?Mersi Blackthorn.

 

vroiam eu sa-l iau , l-am si testat

 

suna ok , topul nu e maple , e veneer , asta e sigur ... tremolo-ul e foarte ok si el dar toate sunt bune la inceput

e o chitara versatila , poti canta foarte multe cu ea

mi-au placut freturile ball end , are un gat foarte confortabil , nu la fel ca un prestige

 

e intre RG si RG Prestige ca nivel calitativ

 

 

dintre cele doua chitari de mai sus as merge la sigur pe RG350DXZ

Edited by Frets_on_fire
Link to comment
Share on other sites

Daca ai bani de RG870QMZ mai bine te uiti si la oferte SH de Ibanez Prestige, poti gasi chitari foarte bune la un pret excelent. RG870 este o chitara cum a spus si colegul de forum de mai sus foarte apropiata de seria Prestige, singura ei mare problema ar fi valoarea de revanzare mult mai mica decat la modelele Prestige si echiparea cu niste doze ceva mai slabe (desi aici este discutabil, difera foarte mult gusturile). Eu totusi cred ca la 1200 lei cat costa acum un SA260FM este o foarte buna afacere, asta daca nu folosesti mult vibrato-ul, altfel iti recomand sa strangi bani pentru macar un RG870Z care are acum un pret foarte bun, sau sa cauti un Prestige SH, in felul asta nu vei pierde prea mult cand vei vrea sa o vinzi.

 

LE: Frets_on_fire - RG 870QMZ are top de plain maple cu veneer quilted, verifica, vei gasi fotografii pe internet.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

...sau sa uiti complet de ibanez si sa iei o chitara adevarata :) cum ar fi Schecter, Jackson, PRS(SE), ESP/LTD, Dean si mai sunt si alte marci/modele.

In mod explicit iti recomand: Jackson DK2, Jackson DXMG, chiar si Jackson JS30(daca prinzi seria veche made in Japan, te-ai scos), Schecter Damien Elite, Schecter Hellraiser Special(atentie, ii altul decat hellraiser simplu, mai iefin, fara atatea brizbrizuri), la schecter sunt mai multe modele ce pot fi luate in considerare(de fapt toate modelele merita atentia).

Daca n-ai ce face cu banii, ia-ti ibanez. Si ca sa nu m-ai zica cei de la... stiu ei cine :D , hai sa recomand si o alta marca pe care o vand ei, PRS, sunt modelele din seria SE care merita luate in considerare, sau Vintage :)

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Daca ai bani de RG870QMZ mai bine te uiti si la oferte SH de Ibanez Prestige, poti gasi chitari foarte bune la un pret excelent. RG870 este o chitara cum a spus si colegul de forum de mai sus foarte apropiata de seria Prestige, singura ei mare problema ar fi valoarea de revanzare mult mai mica decat la modelele Prestige si echiparea cu niste doze ceva mai slabe (desi aici este discutabil, difera foarte mult gusturile). Eu totusi cred ca la 1200 lei cat costa acum un SA260FM este o foarte buna afacere, asta daca nu folosesti mult vibrato-ul, altfel iti recomand sa strangi bani pentru macar un RG870Z care are acum un pret foarte bun, sau sa cauti un Prestige SH, in felul asta nu vei pierde prea mult cand vei vrea sa o vinzi.

 

LE: Frets_on_fire - RG 870QMZ are top de plain maple cu veneer quilted, verifica, vei gasi fotografii pe internet.

 

corect , dar la ei pe site scrie altceva "bodyQuilted Maple top/American Basswood body"

 

iar topul nu e quilted maple la sigur , e cum ai zis tu plain maple cu quilted veneer

Link to comment
Share on other sites

Your grammar makes baby Jesus cry :(

 

cristoaseeeeee!!!! tu n-ai alta treaba decat sa "vanezi" greseli gramaticale? te crezi mai destept ca intervi in aproape fiecare topic cu sfaturi si explicatii, multe din ele imbecile? Ei, sa-ti zic o chestie, nu esti cu nimic mai destept, dimpotriva(asta nu inseamna ca te-am facut prost, nu ca n-as crede asta). Nu poti zice nimic ca imediat vine cate un gibon de-asta sa zica ca nu-i asa, cu niste argumente de 2lei, sau ca n-ai scris corect cine stie ce.

Ce oameni :death:

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Daca ai bani de RG870QMZ mai bine te uiti si la oferte SH de Ibanez Prestige, poti gasi chitari foarte bune la un pret excelent. RG870 este o chitara cum a spus si colegul de forum de mai sus foarte apropiata de seria Prestige, singura ei mare problema ar fi valoarea de revanzare mult mai mica decat la modelele Prestige si echiparea cu niste doze ceva mai slabe (desi aici este discutabil, difera foarte mult gusturile). Eu totusi cred ca la 1200 lei cat costa acum un SA260FM este o foarte buna afacere, asta daca nu folosesti mult vibrato-ul, altfel iti recomand sa strangi bani pentru macar un RG870Z care are acum un pret foarte bun, sau sa cauti un Prestige SH, in felul asta nu vei pierde prea mult cand vei vrea sa o vinzi.

 

LE: Frets_on_fire - RG 870QMZ are top de plain maple cu veneer quilted, verifica, vei gasi fotografii pe internet.

 

Cele trei magazine de instrumente muzicale din orasul meu nu sunt chitari Ibanez [numai pe site-ul lor],dar e interesant ca multi chitaristi oradeni folosesc .Este un magazin care e plin cu Shecter ,am incercat trei modele e super pentru metal si hard rock dar alte genuri de muzica nu-mi pot imagina cu el,parerea mea. In privinta banilor mi-ar trebui ceva timp ca sa-mi iau un Ibanez de valoare ,dar m-am gindit sa cer parerea altor chitaristi mai experimentati si sa string informatii.[scuze pentru greselile gramaticale].Mersi pt.ajutor.

Link to comment
Share on other sites

mai ales ca acum vine iarna, "giacson" si "soactar" sunt foarte bune la maturat zapada din fata casei, iar griful poti sa-l folosesti in loc de coada la lopata, topor, etc :lol:

...macar is bune si la asta, cele al caror nume nu pot sa-l pronunt, nu-s bune nici la asta :lol: :lol: :lol:

inca n-a iesit de sub pat libanezul tau, unde s-a ascuns de rusine si durere dupa ce-a dat giacsonu' cu el de pamant :D :D :D

 

 

 

l.e. hai sa nu-i poluam topicul omului :D

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.