www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Korg Vs Boss


omutrist
 Share

Recommended Posts

Deci, un prieten, chitarist, sustinea cu nerusinare acum cateva minute ca noua lui achizitie (korg ampworks) functioneaza perfect si suna mult mai bine decat preavestitul BOSS GT-10. Acum treaba sta in felul urmator, tot acest individ sustine cu aceeasi nerusinare specifica, ca utilizatorii de procesoare Boss sunt asemenea celor ce cumpara Iphone, Ipad sau alte produse Apple, deoarece 'tot omu isi ia boss pentru ca asta stie' si 'e la fel cu tot omu care isi ia iphone'.

As dori, daca se poate, sa comentam un pic pe marginea acestui subiect ! Este foarte trist.. :))

Link to comment
Share on other sites

De vreo zece ani produsele producãtorilor principali au devenit comparabile. Adicã nu iese nimic în evidențã, cel puțin nu pentru mult timp: mai toți oferã aceleași categorii de produse, cu aceleași facilitãți, aceeași putere de calcul, aceeași tehnologie, cam aceleași prețuri. Deci diferența rãmâne în mare esteticã (care îți place cel mai mult cum sunã).

Link to comment
Share on other sites

Zici ca e trist? Mie nu imi pare trist nici macar faptul ca tu nu intelegi ca fiecare persoana are propriile idei, principii si preferinte.

Pur si simplu nu-mi pasa, nu e nimic trist in asta.

 

Ba din contra, eu inteleg foarte bine, tocmai de aceea mi-am exprimat si eu propria idee. :D

Link to comment
Share on other sites

Deci, un prieten, chitarist, sustinea cu nerusinare acum cateva minute ca noua lui achizitie (korg ampworks) functioneaza perfect si suna mult mai bine decat preavestitul BOSS GT-10. Acum treaba sta in felul urmator, tot acest individ sustine cu aceeasi nerusinare specifica, ca utilizatorii de procesoare Boss sunt asemenea celor ce cumpara Iphone, Ipad sau alte produse Apple, deoarece 'tot omu isi ia boss pentru ca asta stie' si 'e la fel cu tot omu care isi ia iphone'.

As dori, daca se poate, sa comentam un pic pe marginea acestui subiect ! Este foarte trist.. :))

 

Si unde vrei tu sa bati defapt? Vrei sa-i demonstrezi acelui pretin ca aci toata lumea foloseste Boss si nu Korg? Van Damme bate pe Bruce Lee sau invers? Poate o sa vina 7 care spun ca Zoom e mai bun, alti 9 care prefera Line 6, si inca vreo 15 care nu ar da un amp pe lampi pe toate 4 la un loc. Nu e absolut nimic de comentat pe marginea acestui subiect fara sens.

 

PS: Este fooooarte trist...

Edited by GrP
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai nu ai inteles intocmai substratul. Este de-a dreptul idiotic sa compari un mini procesor precum Korg ampworks cu Boss gt-10. Tu nu ai facut decat sa repeti ceea ce am spus eu mai sus.

 

P.S. - Imi place ca pe acest forum se merge pe reply-uri ostile.

 

Te mai intreb o data... ce doresti? Confirmarea ca ai dreptate? Daca tu ai o parere, nu inseamna ca toata lumea trebuie sa o imparta cu tine. Poate lui chiar ii place mai mult Korg-ul. Poate Korg-ul chiar suna mai bine pentru ce il foloseste el.

 

Ai dreptate...cred ca nimeni de aici nu a inteles ce ai vrut defapt.

 

PS: Cu ostilitatea...daca ai urmari topicurile noi, ai observa ca peste 90% din ele sunt niste porcarii scrise de pusti de 13 ani care se plictisesc, au pus mana pe prima chitara si se cred atotstiutori, iar in momentul in care chiar le dai un sfat util, se supara. Crede-ma, cand apare un topic serios, interesant sau util, nu gasesti nicio urma de ostilitate. Iar daca nu-ti place forumul, sau daca deschizi un topic nou pentru fiecare cearta a ta cu prietenul tau, mai bine stai deoparte.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Este de-a dreptul idiotic sa compari un mini procesor precum Korg ampworks cu Boss gt-10

Ah, asta era. Mie mi-a scăpat esența situației pentru că nu știu foarte multe despre gama de produse Korg, am presupus că vorbim despre procesoare comparabile, din aceeași clasă.

Totuși revin la observația mea: ai spus că prietenul tău "sustinea cu nerusinare [...] ca noua lui achizitie (korg ampworks) [...] suna mult mai bine". Asta e o apreciere estetică. Nu poți aduce contraargumente, nu poți spune "frumosul meu e mai frumos decât al tău * ". În plus e vag formulată: în ce sens sună mai bine? Un anumit model, o anumită simulare? În general? Când îl arunci pe scări?

Și mie (și nu numai, aparent) îmi plac mai mult unele simulări din V-amp-ul meu decât altele din procesoare mai noi și de 10 ori mai scumpe (acesta fiind și motivul pentru care l-am păstrat).

 

Imi place ca pe acest forum se merge pe reply-uri ostile

Am rămas fără antidepresive :D

 

__________________________

* = deși există în estetică teorii de acest gen.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu poți spune "frumosul meu e mai frumos decât al tãu * ".

 

__________________________

* = deși existã în esteticã teorii de acest gen.

 

Elocvent.

Adaug, 1. mai nou nu inseamna neaparat mai bun si 2. pretul si dimensiunile sale nu divulga nimic despre potentialul produsului.

 

Totusi, abordarea estetica este la ea acasa pe RGC si nu e nicicum un factor destabilizator, cat timp apare pe un forum al chitaristilor, nu al electronistilor. Multi dintre cei care au postat mai sus au adus, cel putin o data, argumente afective in discutiile de pe forum, cu precadere in descrierea tonului sau in demersuri comparatiste - nepartinitoare - intre doua tonuri (ca nu avem mereu grafice la indemana). Eu, inclusiv.

 

Dar atunci cand aprecierile estetice degenereaza in "frumosul meu e mai frumos decat frumosul tau", nu inteleg nici cine are de castigat, nici ce e de castigat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ba din contra, eu inteleg foarte bine, tocmai de aceea mi-am exprimat si eu propria idee. :D

Unde ar fi ascunsa acea IDEE ? nu am observat ideea .

 

Deci, un prieten, chitarist, sustinea cu nerusinare acum cateva minute ca noua lui achizitie (korg ampworks) functioneaza perfect si suna mult mai bine decat preavestitul BOSS GT-10. Acum treaba sta in felul urmator, tot acest individ sustine cu aceeasi nerusinare specifica, ca utilizatorii de procesoare Boss sunt asemenea celor ce cumpara Iphone, Ipad sau alte produse Apple, deoarece 'tot omu isi ia boss pentru ca asta stie' si 'e la fel cu tot omu care isi ia iphone'.

As dori, daca se poate, sa comentam un pic pe marginea acestui subiect ! Este foarte trist.. )

 

 

Deci cine este trist ...prietenul nerusinat ? sau este trist ca e nerusinat ?o fi trista nerusinarea specifica ? sau este trist ca tot omu-si ia Iphone si alte I-uri ...dupa multe E-uri ,dar el nu .

 

Comentariu ..

 

Ne pare foarte rau ! tristetea asta cuprinde tot mapamondul ..generata de nerusinarea specifica ce o afiseaza utilizatorii de I-phone ...I -uri (de parca nu era destula treaba cu E-urile ) care ca tot omu cumpara Boss GT 9-10-11-12-13-....19282736535 ca atata stiu (ei dar si ele ),cand de mult timp exista deja Telecaster cu PC onboard cu WiFi se cupleaza direct la internet ....si d'astea .Deci este rusine si foarte trist ....BACOVIA sa vina sa picure tristetea !!!

Korg si Tonework este ceva si mai trist care adica cum sa sune ca un I-phone ...NEVER !!!!

 

Ramane sa apara Robo Stratul cu WiFi si atat ca sa se mai invesleasca lumea si sa vada ca mai sunt si E-phone si Uphone si Bephone ,Zphone ...si Lphone,,..o veselie totala .

 

Da tu ce Phone ai ? au phonurile noi DSP ptr chitara ce suna precis mai bine decat un Boss GT ..de la 12 in sus .

 

Unde mai pui tristetea utilizatorului de Boss GT 10,422526 cand i-si da seama ca mai bine suna FARA ..

Precis suna mai bine o chitara buna direct intr-o statie buna

lucru foarte trist dar asta e . Era sa uit de cablu si de pana ce la fel trebuie sa fie cu I-uri !

 

Ezista o esplicatie !!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Te mai intreb o data... ce doresti? Confirmarea ca ai dreptate? Daca tu ai o parere, nu inseamna ca toata lumea trebuie sa o imparta cu tine. Poate lui chiar ii place mai mult Korg-ul. Poate Korg-ul chiar suna mai bine pentru ce il foloseste el.

 

Ai dreptate...cred ca nimeni de aici nu a inteles ce ai vrut defapt.

 

PS: Cu ostilitatea...daca ai urmari topicurile noi, ai observa ca peste 90% din ele sunt niste porcarii scrise de pusti de 13 ani care se plictisesc, au pus mana pe prima chitara si se cred atotstiutori, iar in momentul in care chiar le dai un sfat util, se supara. Crede-ma, cand apare un topic serios, interesant sau util, nu gasesti nicio urma de ostilitate. Iar daca nu-ti place forumul, sau daca deschizi un topic nou pentru fiecare cearta a ta cu prietenul tau, mai bine stai deoparte.

 

 

"" PS: Cu ostilitatea...daca ai urmari topicurile noi, ai observa ca peste 90% din ele sunt niste porcarii scrise de pusti de 13 ani care se plictisesc, au pus mana pe prima chitara si se cred atotstiutori, iar in momentul in care chiar le dai un sfat util, se supara. Crede-ma, cand apare un topic serios, interesant sau util, nu gasesti nicio urma de ostilitate. Iar daca nu-ti place forumul, sau daca deschizi un topic nou pentru fiecare cearta a ta cu prietenul tau, mai bine stai deoparte.""

:respect: un rapuns perfect!!!!!!!!!!!!!!!!!

80% imbecili,aberanti,idioti!!!!!!!!!!!!

:rulez:

Link to comment
Share on other sites

Deci, un prieten, chitarist, sustinea cu nerusinare acum cateva minute ca noua lui achizitie (korg ampworks) functioneaza perfect si suna mult mai bine decat preavestitul BOSS GT-10. Acum treaba sta in felul urmator, tot acest individ sustine cu aceeasi nerusinare specifica, ca utilizatorii de procesoare Boss sunt asemenea celor ce cumpara Iphone, Ipad sau alte produse Apple, deoarece 'tot omu isi ia boss pentru ca asta stie' si 'e la fel cu tot omu care isi ia iphone'.

As dori, daca se poate, sa comentam un pic pe marginea acestui subiect ! Este foarte trist.. :))

 

tu esti trist pentru ca esti fun-ul altei marci

 

fiecare este liber sa aleaga ce marca doreste sau ce scula suna bine pentru urechile lui,nu este obligat nimeni sa urmeze o turma sau alta

chitaristul George Patranoiu

foloseste GT5 si GT8 astea sunt pe placul lui,a incercat si alte marci dar a ales Boss,asta a fost alegerea lui ,tine de fiecare om ,nu cred ca trebuie facuta o polemica pe acest subiec

nerusinat esti tu ca nu accepti alegerea prietenului tau

accepta i si pe altii ca sa poti fi acceptat

 

:nay::rulez:

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

tu esti trist pentru ca esti fun-ul altei marci

 

fiecare este liber sa aleaga ce marca doreste sau ce scula suna bine pentru urechile lui,nu este obligat nimeni sa urmeze o turma sau alta

chitaristul George Patranoiu

foloseste GT5 si GT8 astea sunt pe placul lui,a incercat si alte marci dar a ales Boss,asta a fost alegerea lui ,tine de fiecare om ,nu cred ca trebuie facuta o polemica pe acest subiec

nerusinat esti tu ca nu accepti alegerea prietenului tau

accepta i si pe altii ca sa poti fi acceptat

 

:nay::rulez:

 

Omule eu prefer guitar rig 5. Nu am nimic cu cei care folosesc Boss si nici cu cei carora le place Korg-ul. Mie doar mi s-a parut interesanta aceasta comparatie si in special modul in care a fost formulata de catre individul cu "vina"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.