www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii Pentru Conservator


Recommended Posts

Salutare!

M-am gandit sa impart cu voi piesele cu care m-am prezentat la admitere ( pe suport CD audio) la Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti, la sectia Compozitie - muzica usoara.

"Rejected" este mai veche, unii o stiu deja (e pe un topic uitat :)) ) dar am refacut-o, am tras-o din nou si am mixat/ masterizat, cat am putut de bine.

Am compus in genuri diferite, ca sa acopar mai multe stiluri muzicale.

Sper sa va placa:)

Toate cele bune!

1 - Rejected.mp3

2 - Orchestra in C major.mp3

3 - Contempland in natura statica.mp3

4 - Asymetrical confusion.mp3

5 - Flow of memories.mp3

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

M-am gandit sa impart cu voi piesele cu care m-am prezentat la admitere ( pe suport CD audio) la Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti, la sectia Compozitie - muzica usoara.

"Rejected" este mai veche, unii o stiu deja (e pe un topic uitat :)) ) dar am refacut-o, am tras-o din nou si am mixat/ masterizat, cat am putut de bine.

Am compus in genuri diferite, ca sa acopar mai multe stiluri muzicale.

Sper sa va placa:)

Toate cele bune!

1 - Rejected.mp3

2 - Orchestra in C major.mp3

3 - Contempland in natura statica.mp3

4 - Asymetrical confusion.mp3

5 - Flow of memories.mp3

Felicitãri, presupun cã te-au admis cu 10! Cu ce ai tras Orchestra in C major?

Link to comment
Share on other sites

Thanks! La proba asta, am luat nota 9, iar la teorie am luat si mai putin:)) Dar oricum...

Trebuie sa mentionez ca tot ce nu este chitara, este programat in piano roll-ul din Cubase folosind... erm... mouse si tastatura xD. Nu am o clapa MIDI si mai trb sa si invat sa o folosesc, dar in sfarsit.

In Cubase, am bagat un VSTi, pe nume Philharmonik Miroslav - asa e la Orchestra:): http://www.ikmultimedia.com/philharmonik/features/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks! La proba asta, am luat nota 9, iar la teorie am luat si mai putin:)) Dar oricum...

Trebuie sa mentionez ca tot ce nu este chitara, este programat in piano roll-ul din Cubase folosind... erm... mouse si tastatura xD. Nu am o clapa MIDI si mai trb sa si invat sa o folosesc, dar in sfarsit.

In Cubase, am bagat un VSTi, pe nume Philharmonik Miroslav - asa e la Orchestra:): http://www.ikmultime...monik/features/

 

Crezusem cã ai folosit cine-știe-ce sintetizator! Numai tastaturã și maus?! Hehe! :respect:

Link to comment
Share on other sites

Da, in afara de chitara, doar VSTi-uri - si da, mult mouse:)). Trb sa invat sa cant la clapa, oricum.

De asemeni, la ultimele doua piese ( "asymetrical" - care aflu acum ca se scrie de fapt cu 2 X "m" - si "flow of memories") am bagat chitara in procesor, am dat procesorul pe bypass, si am tras chitara pe clean. Am facut mai apoi din amplitube tonurile :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

A, la Electric Fence - ma bucur daca ti-a placut:). Eu sunt doar chitaristul (ce am postat eu in acest topic sunt doar piese facute doar de mine pt conservator). La Electric Fence de editare, mixing si tot ce tine de productie audio se ocupa David Ciente, care este si la clapa. Avem piesele, vedem cand facem si o "lansare oficiala", desi o buna parte din piese au circulat pe la un radio. Subscribe, if you like :D

Multumim de aprecieri, salutari!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...
Guest dragoscolce

Foarte , foarte tare !! Apreciez mult munca si totul suna excelent !

Nu am decat sati urez tot cei mai bun pentru viitor !

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

Multumesc! Ma bucur ca iti plac! Incerc sa evoluez pe mai mutle planuri; inca nu am facut armonie in anul 1 la facultate; cred ca ar fi sunat mai bine si piesa a doua, cu orchestra, daca as fi avut cunostinte despre regulile armoniei tonale. Oricum, mai lucrez la sound si sper ca in viitor sa vin cu un sound mai bun:)

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa mentionez ca tot ce nu este chitara, este programat in piano roll-ul din Cubase folosind... erm... mouse si tastatura xD. Nu am o clapa MIDI si mai trb sa si invat sa o folosesc, dar in sfarsit.

 

Bravo, jos palaria pentru asta :respect: !

 

Se pare ca nu sunt singura persoana care foloseste exclusiv mouse-ul si tastatura pentru VSTi-uri. Eu fac asta en-gros la tobe, pian si mai nou, la bass. Pian nu stiu, clapa MIDI n-am. Am in schimb mouse si tastatura. Si muuuuuulta rabdare :D.

Link to comment
Share on other sites

Da, si eu la fel :)) Poate intr-o zi am sa imi iau o clapa MIDI, oricum as avea nevoie; nu cred ca ar fi asa imposibil de scris basul cu o clapa MIDI, pentru ca sunt doar note individuale, nu e ca si cum ar trebui sa canti la pian. Si scrisul tobei prin clapa MIDI, chiar nu prea are treaba cu cantatul la pian; trebuie sa ai ritm, groove si toate cele din degete - bine ca exista quantizarea :))

Link to comment
Share on other sites

Da, si eu la fel :)) Poate intr-o zi am sa imi iau o clapa MIDI, oricum as avea nevoie; nu cred ca ar fi asa imposibil de scris basul cu o clapa MIDI, pentru ca sunt doar note individuale, nu e ca si cum ar trebui sa canti la pian. Si scrisul tobei prin clapa MIDI, chiar nu prea are treaba cu cantatul la pian; trebuie sa ai ritm, groove si toate cele din degete - bine ca exista quantizarea :))

 

Eu am incercat inainte sa "scriu" tobe cu degetele pe tastatura (nu stiu cat de diferit ar fi fata de o tastatura de calculator obisnuita, adica nu stiu cu ce m-ar ajuta ca am clape in loc de taste), si am lasat-o moarta, imi ia mai mult inregistrarea propriu-zisa si quantizarea (nici ritmuri simple nu prea-s in stare sa tin, daramite pattern-uri din alea complicate), decat imi ia sa fac notele manual. Asa ca mai bine pierd 30 min rupand mouse-ul in doua, dar sa stiu sigur ca iese ce vreau, decat sa innegresc tastele si sa iasa o tampenie :D

 

Scuze de offtopic.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Cred ca faza cu tastatura merge doar in Cubase 5, sau ceva de genu. Eu am soft-uri mai vechi, chiar daca nu suna bine, pentru ca nu ma duce PC-ul. Cred ca am incercat odata cu tastatura, dar si cu ASIO4all bagat, tot aveam latenta incat era aproape imposibil de scris asa. Cred ca depinde foarte mul tsi PC-ul... Pana la urma am scris toba manual si am mai batut cu palmele in birou ca sa ma asigur ca se poate bate efectiv:))

Link to comment
Share on other sites

Cred ca faza cu tastatura merge doar in Cubase 5, sau ceva de genu. Eu am soft-uri mai vechi, chiar daca nu suna bine, pentru ca nu ma duce PC-ul. Cred ca am incercat odata cu tastatura, dar si cu ASIO4all bagat, tot aveam latenta incat era aproape imposibil de scris asa. Cred ca depinde foarte mul tsi PC-ul... Pana la urma am scris toba manual si am mai batut cu palmele in birou ca sa ma asigur ca se poate bate efectiv:))

 

Asa e, conteaza mult si PC-ul. De mers, merge cu tastatura si in REAPER (pacat ca nu-mi merge mie mana :P), e incredibil cate poti sa faci cu softuletul asta... si nici nu mi se pare sa consume extraordinar de multe resurse pentru ceea ce e in stare sa faca... am trecut pe REAPER in 2010, si de atunci n-am mai inregistrat cu niciun alt soft... e aproape perfect! :)

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.