www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandari Chitara Acustica


Fimfarum
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

In urma unui incident stupid am ramas fara chitara, asadar sunt in cautarea uneia noi. M-as bucura daca mi-ati impartasi din cunostintele voastre legate de chitari acustice,care cu siguranta le depasesc cu mult pe ale mele. Am citit forumuri, dar mi se pare ca un dialog este mai productiv. Mai ales pentru ca am obtinut doar o lista destul de lunga cu ce chitari prefera altii... oarecum previzibil.

 

Asadar, doresc sa cumpar o chitara acustica. Nu ma intereseaza sa fie amplificata pentru ca imi place mult mai mult sunetul natural. O voi folosi exclusiv acasa, pentru placerea mea. Ceea ce urmaresc la ea este:

1. sa aibe un sunet echilibrat (fara basi exagerati, inalte prea puternice).

2. sunetele sa fie clare (sa nu existe note infundate)

3. sunet de calitate... cel mai important.

 

Bugetul este undeva la 1000+ RON. Nu ma intereseaza foarte mult brand-ul, deci si daca stiti chitari mai putin cunoscute pe care ati avut ocazia sa le incercati si v-au impresionat as fi incantat sa le stiu.

 

Multumesc pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine chitara asta chiar m-a surprins... are un sunet foarte bun si se canta foarte foarte usor pe ea...ti-as recomanda sa o incerci personal daca ai ocazia....probabil ca la bugetul tau (1000+ ron ) vei gasi poate ceva mai bun....insa la pretul pe care il are chitara asta chiar merita...

Link to comment
Share on other sites

@Leumas

Mersi de recomandari. Intr-adevar as prefer un best-buy in categoria pret pe care am spus-o. Mai ales pentru ca din ce am citit as putea gasi ceva care sa permite diferenta.

 

@Zorko

M-am gandit si eu la electro-acustica, mai ales pentru ca am placa de sunet profi. Am vazut un Fender CJ-290 second destul de ieftin pe care ma gandeam sa- cumpar. Dar prefer totusi o chitara acustica, si daca poate o sa-mi vina chefu sa incep sa inregistrez mai degraba as lua un microfon pentru asta.

 

@andydufresne

Initial m-am gandit sa iau un Ibanez AW40 (de pe un site in care am incredere pentru caci am mai cumparat), dar citind recenzii era o parere impartasita de multi ca Ibanezu nu face acustice la fel de bine cum face electricele. Si se recomandau ca alternative faimoasa Yamaha FG730S sau Washburn D10S... Washburn nu am gasit in Romania insa.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest SimbyozA

iti recomand fender AC-60 e o chitara buna la pretul aproximativ de 500 lei cu set corzi de rezerva,3 pene,curea,cd in engleza pt incepatori si acordor

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.