www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Drepturi Autor


pianoprog
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Eu nu inteleg rostul acestor intrebari pe forumul asta... Poate inteleg rostul unui topic "cum am inregistrat melodia la UCMR", in care sa ne spui ce pasi ai urmat.

Crezi ca poate sti cineva mai bine decat ei? Au metoda de contact pe site, vreo 10 mail-uri, vreo doua numere de telefon, adresa, poti sa le trimiti si scrisoare daca vrei...

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca exista legea drepturilor de autor dar ma intereseaza la concret daca vreau sa inregistrez la UCMR o melodie pe text de Sorescu ce am de facut in afara de trimiterea acelor formulare standard in care sa mentionez numele textierului ...

 

Multumesc

 

Te inscrii in Uniunea Compozitorilor ...platesti cotizatie .....etc ...Aici inregistrezi si compozitiile .

 

Poetii scriitorii sunt organizati in Uniunea Scriitorilor ...ei acolo i-si inregistreaza operele .

 

Daca tu declari de cine este scris "textul" cei de la Sriitori trebuie sa primeasca o instiintare de la Compozitori ...cu frecventa interpretarilor declarate /urmarite dupa care se platesc drepturi de autor.

 

Daca il cunosti pe poet /textieri le ceri aprobarea eventual poti intocmi si un act la nevoie .Dar daca a vandut drepturile trebuie sa ai acceptul detinatorului de drepturi ..

 

Nu stiu daca merita toata osteneala sa se urmareasca "textele" ....plata se face dupa un playlist ....calculand dupa frecventa /cate ori este cantata/difuzata piesa de NN minute ..apoi din incasari se aloca o cota de ?% ce este legata de minutele dintr-un "concert "-recital ...si cine stie ce alte calcule ...

 

De aici ar trebui sa primeasca si textierul o cota parte de nn% .

 

Nu ne-a intrebat niciodata nimeni in legatura cu textul asa ca am aranjat cu textierii cum am putut ,iar in legatutra cu poezii puse pe muzica la fel ..doar am declarat titlul si autorul "textului" nu stiu cum si daca cei de la Uniunea Scriitorilor au urmarit soarta acestora.

Deci la Uniunea Compozitorilor o sa afli cum si ce ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.