www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Shipping Din State


soniaxl
 Share

Recommended Posts

Salutare , am comandat o chitara in state pe data de 15 septembrie . Am platit cel mai scump shipping si anume USPS Express Mail International EMS iar pe situl celor de la USPS scrie ca face intre 3-5 zile lucratoare . Are cineva idee cam cat timp face un astfel de transport pana la noi , cu siguranta nu ma asteptam sa ajunga in 3 zile dar au trecut totusi 7 zile lucratoare si inca nimic ? Eu am trimis un EMS de aici si in 2 zile a fost in Portland . Multumesc !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ce vine din afara UE vine la un anume Oficiu postal cafre are vames.

Tocmai ce am ridicat un colet de le Steward McDonald asa ca sunt in cunostiinta de cauza.

Oficiul respectiv trimite un aviz la oficiul postal de care apartii, apoi postasul iti aduce avizul acasa... deci dureaza.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa ai un cod cu ajutorul caruia poti urmari pe unde este pachetul. Orice am comandat din USA, a ajuns in doua saptamani.

Asa e. Vezi optiunea de urmarire a coletului de la USPS si foloseste-ti "tracking number"-ul.

In 3-5 zile lucratoare abia iti ajung din UE, daramite de peste garla.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Slabe sanse sa ajunga in 3-5 zile. Mie din China mi-a ajuns in 30 de zile. Doar ce-am comandat ceva din SUA pentru cineva, cred ca tot cam asa ajunge. Sta in VAMI. E inspectat in fiecare tara prin care trece, nu doar in RO. Sa ne spui si noua ce taxe vamale ai platit, chiar sunt curios.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

verifica tracking number-ul. si pe site-ul usps si pe posta romana. odata ce intra in vama apare in evidenta postei romane, care isi updateaza foarte ok etapa in care se afla coletul din momentul in care intra in evidenta lor, si se misca chiar repede. la mine a luat in medie 1 zi sa ajunga la mine in oras din momentul in care a ajuns in tara coletul, cu parcurgerea tuturor formalitatilor. cel putin asa a fost in peste 30-40 din cazuri...

 

si nu trebuie sa astepti ca nea neica sa iti trimita avizul. daca pe site apare ca a ajuns la oficiul din orasul tau, da telefon, intreaba de coletul cu acel tracking number si poti sa mergi sa il iei, atat doar ca in anumite zile, cand da vamesul pe la lucru

 

 

 

problema e mai degraba la usps, care se misca greoi. desi ems de la ei nu am incercat. plus ca ei updateaza pe site doar dupa ceva timp dupa ce a fost predat deja destinatarului coletul. practic "real-time" este pana la etapa plecat din State. dupa aia nu mai ai treaba cu ei decat daca trece ceva timp si nu apre ca a intrat la noi, caz in care e posibil sa fi ajuns altundeva...sa vezi atunci distractie :)) am patit cu un gibson, a ajuns in sankt petersburg. dar s-a rezolvat...

 

apropo, vezi ca este si ceva site universal de verificare a coletelor ems, worldwide. cat despre taxe, daca ai noroc nu lasi nimic sau ceva acolo, dar ai sanse sa lasi in jur de 25% din valoare, daca ai factura atasata.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

un sfat prietenesc !!!!

 

daca vreti sa comandati marfa din USA, mai bine apelati la serviciile firmei ATLAS SHIPPING din New york ! ei expediaza colete din USA in Romania la preturi foarte bune !

 

de ce spun ca este o varianta mai buna ? pai simplu... foarte multi comercianti din USA ofera free shipping pe teritoriul USA !

 

In plus, sunt multe firme sau comercianti particulari(mai ales de pe EBAY !) care nu trimit marfurile in afara USA !!!

 

iar de la New York in Romania, preturile sunt mult mai mici + ca NU PLATESTI VAMA !!!!

 

eu lucrez cu ei de mult timp si sunt extrem de multumit !

 

in afara de asta , cei de la ATLAS SHIPPING pot sa astepte mai multe colete(in cazul in care vrei sa comanzi din mai multe locuri obiecte mai mici) si sa le consolideze intr-un singur colet, caz in care si pretul transportului este mai mic !

 

mai multe detalii aici: http://www.atlasshippingltd.com/

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

un sfat prietenesc !!!!

 

daca vreti sa comandati marfa din USA, mai bine apelati la serviciile firmei ATLAS SHIPPING din New york ! ei expediaza colete din USA in Romania la preturi foarte bune !

 

de ce spun ca este o varianta mai buna ? pai simplu... foarte multi comercianti din USA ofera free shipping pe teritoriul USA !

 

In plus, sunt multe firme sau comercianti particulari(mai ales de pe EBAY !) care nu trimit marfurile in afara USA !!!

 

iar de la New York in Romania, preturile sunt mult mai mici + ca NU PLATESTI VAMA !!!!

 

eu lucrez cu ei de mult timp si sunt extrem de multumit !

 

in afara de asta , cei de la ATLAS SHIPPING pot sa astepte mai multe colete(in cazul in care vrei sa comanzi din mai multe locuri obiecte mai mici) si sa le consolideze intr-un singur colet, caz in care si pretul transportului este mai mic !

 

mai multe detalii aici: http://www.atlasshippingltd.com/

 

bafta !

 

Confirm si eu...

Am cumparat prin cineva 2 mixere digitale, au ajuns in stare perfecta, cu pret minim.

Sunt foarte seriosi si marfa se ridica de la ei, din sediu.

Inca odata, o firma foarte serioasa si personal ii recomand.

Doar ca eu stiam de acest site http://www.transporturi-sua.ro/

daca va uitati la numerele de telefon, sunt aceleasi...

Link to comment
Share on other sites

si eu am avut de-a face cu ei si totul a decurs ok, dar exista totusi putin risc, si daca mai cauti despre ei pe net ai sa mai gasesti tot felul de chestii. dar pt mine a fost ok, cu costuri minime. intradevar, daca vanzatorul trimite doar in State, e cam singura varianta.  

Link to comment
Share on other sites

Am avut in calcul si varianta ATLAS insa mai multi factori m-au determinat sa aleg USPS .Daca eram din Bucuresti probabil megream pe mana lor .Voi reveni cu detalii complete in momentul in care ridic coletul din vama deoarece sunt mai multi useri care m-au intrebat detalii . Numai bine !!!

Link to comment
Share on other sites

am uitat sa mentionez ca Atlas Shipping are si optiuni de trimitere ulterioara a coletului catre provincie, in cazul in care cineva nu este din Bucuresti !

 

nu le fac reclama ca am vreun interes !!! pur si simplu in anumite situatii(multe...) sunt cam singura solutie !

 

eu am vrut sa aduc la un moment dat un amplif din USA si cand am auzit cat ma costa transportul cu UPS, DHL sau FEDEX(ca cei de la USPS nu aveau optiuni pt. pachete atat de mari !) era sa fac infarct !

 

noroc ca am aflat de cei de la Atlas si am rezolvat treaba !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Azi am fost la oficiu si dupa o asteptare de 1 luna am reusit sa pun mana pe mult ravnita piesa :) . Asa cum am promis mai sus va voi relata cu amanuntul tot ce sa intamplat din momentul in care m-am hotarat sa iau chitara si pana azi . Astfel , dupa ce am strans banii necesari am inceput sa caut oferte de pret pe diferite siteuri , in special americane , deoarece chitara in state se vindea la 750 $ pe cand in Europa (Thomann si nu numai ) era undeva intre 950 si 1000 de euro . Prima optiune era Musician`s Friend insa ei nu trimiteau in Romania si asa am inceput sa caut pe cineva care sa o cumpere si sa o aduca acasa , moment in care am dat de cei de la Atlas cu care am vorbit la telefon insa nu prea mi-a convenit oferta lor din cauza mai multor factori . Salvarea a venit tot de aici , de pe RGC cand am dat de un post al unui user care a cumparat la randui o chitara de pe un site american care avea optiune de transport catre Romania . Fara sa fac reclama situl se numeste https://www.themadape.com/ si dupa ce m-am documentat in legatura cu taxele vamale , le-am trimis un mail prin care i-am intrebat daca pot sa-mi faca o factura mai mica . Bineinteles , mi-au raspuns si m-au asigurat ca in momentul in care fac plata voi beneficia de un "low invoice" (factura mica) spunandu-mi totodata ca stiu despre ce e vb si ca nu sunt primul si nici ultimul care cere asa ceva . Astfel mi-am ales chitara , am luat si hard case Schecter sa nu fie probleme cu transportul si am ales Expres mail (EMS) ca si trnsport (3-5 zile lucratoare) platind catre ei prin paypal suma de 974$ ( 750$ chitara , 99$ case-ul si 125$ transportul ). Plata sa facut pe data de 15 septembrie , in aceeasi zi confirmand si magazinul american printr-un mail , incasarea banilor. Aici intervine prima mea greseala deoarece nu am solicitat tracking number . Dupa o saptamana si ceva , vazand ca nu se intampla nimic , am dat primul telefon la oficiul postal din Satu Mare unde mi s-a spus ca orice colet trimis prin EMS ajunge in maxim 5 zile lucratoare si ca , coletul meu trebuia sa fi ajuns cu siguranta . Doamna deosebit de amabila de la ghiseu m-a indrumat sa iau legatura cu magazinul din state sa vad care e situatia , asa ca le-am trimis un mail celor de la TheMadApe solicitandu-le informatii . Mi-au raspuns cu scuzele de rigoare spunandu-mi ca s-a intarziat din cauza hardcase-ului care nu a fost pe stock .In mail au trimis de data aceasta si tracking number iar de aici am dedus ca , coletul a fost trimis pe data de 27 Septembrie insa nu cu EMS ci cu Priority Mail care dureaza mai mult. Nu am vrut sa complic treburile si am zis ca astept asa insa cand am vazut ca a facut doar cateva sute de kilometrii ( pe taram american ) in 5 zile m-am enervat si le-am trimis inca un mail (ceva mai piperat ) in care mi-am exprimat nemultumirea . Din nou mi-au raspuns cu mii de scuze si-au recunoscut greseala in legatura cu EMS-ul si m-au asigurat ca in momentul in care voi ridica chitara de la posta i-mi vor returna cei 125 $ platiti pe transport . Parca mi-a mai revenit zambetul pe buze ca asa e romanul iar pe data de 9 Octombrie a venit un mail de la ei prin care ma instiintau ca prin alt tracking number si cu serviciul EMS , chitara a ajuns in Romania . Astfel ca azi , cu emotiile dupa mine am plecat la oficiul postal unde ma astepta un vames cu zambetul pe buze (l-am simtit ca stie despre ce e vorba in ecuatie ) care ma felicitat pentru achizitia de 79$ cat scria pe factura urandu-mi totdata drum bun . Mail voi trimite in speranta recuperarii celor 125$ insa si cu ei si fara ei ma declar multumit de achizitia facut care e muuuuult sub pretul european . Scuze celor pe care i-am plictisit cu topicul meu si numai bine celorlalti care au avut cate ceva de invatat din el .

 

 

ps: taxele vamale sunt 24 % din valoarea facturii (inclusiv transport ) iar in cazul in care vamesul e rau si va incadreaza in categoria electronice de lux ve-ti mai plati 6%

Link to comment
Share on other sites

Am intrat azi pe http://www.guitarcenter.com/ si mi-au troznit un mare pop-up cum ca ar expedia in Romania.

 

Aveam de gand sa fac un topic nou dar e deja asta si oricum nu am mai multe detalii decat ce se poate citi de acolo. Daca se intampla sa comande cineva de la ei, poate ne povesteste si noua cum a mers.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru achizitie. Daca merge cum ai facut tu, cu pret mai mic pe factura, mi se pare foarte buna treaba. Si mie mi-au ajuns acum vreo saptamana niste dracovenii de prin Canada, China si o alta tara exotica (nu mai tin minte prea bine). In vreo 3 saptamani au ajuns, am ales serviciul postal cel mai ieftin. Am fost incantat pentru ca mi-au ajuns coletele in acelasi timp, asa ca n-a trebuit sa fac mai multe drumuri la posta.

Am avut un tremolo, niste cheite, vreo 4 string roll-uri, nu am platit taxe vamale.

Apropo, soniaxl, stii cumva cam de la ce pret se percep taxe vamale? Sau conteaza produsul? Ca ma gandesc ca daca mi-as fi luat un metronom, sa zicem, puteau sa mi-l incadreze la electronice, dar asa nu prea au avut unde sa-mi incadreze piesele pentru chitara....

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Apropo, soniaxl, stii cumva cam de la ce pret se percep taxe vamale? Sau conteaza produsul? Ca ma gandesc ca daca mi-as fi luat un metronom, sa zicem, puteau sa mi-l incadreze la electronice, dar asa nu prea au avut unde sa-mi incadreze piesele pentru chitara....

 

:) crezi ca mi-au facut factura pe 79$ de capul lor ? hehehe ... E clar ca taxele se percep de la 80 $ in sus

Link to comment
Share on other sites

:) Stiam ca voi fi intrebat .... poi principalul motiv era ca sunt foarte departe de Bucuresti si i-mi placea sa merg eu personal , sa le duc banii , sa-i cunosc , deoarece in cazul in care apareau probleme cu mail-ul sau telefonul nu prea rezolvi nimic in Romania , apoi veneau taxele la ei : 10% din suma platita + 60 $ transport (minim , in functie de greutate si marime ) + 120 lei se achita la ridicarea coletului (asta banuiesc ca e comisionul lor pt a rezolva taxele vamale si TVA ) + curieratul intern care e si ala ceva banuti avand in vedere ca nu am sediu de curierat in oras si se plateste la Km . Pana aci oricum aveam in vedere sa fac cu ei insa cand a venit mailul de la themadape cu acceptul de a trimite low invoice era clar pentru mine ca alegeam oferta lor . O data deoarece ieseam putin mai ieftin iar 2 la mana , chitara ajungea cu 2 saptamani mai repede ca si la Atlas . Acum este adevarat ca s-a intamplat ce am povestit mai sus insa cei de la themadape s-au tinut de cuvand si ieri mi-au returnat banii de transport ( 125 $ ). Nu vreau sa ma intelegi gresit , nu zic ca nu sunt OK cei de la Atlas insa pt mine a fost mai bine asa ( de ieri chiar si mai bine :) )
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

eu am platit 90 usd pt chitara electrica de aproape 2000$ in toc si tot 90$ pt chitara acustica de 800$ tot in toc.observ ca pe la valoarea asta se invarte in general un pachet la ei. trebuie sa iei in considerare si valoarea obiectului si faptul ca se rezolva problema cu vama... pt chestii mici sau ieftine nu merita sa te complici cu statele, mai bine iei din europa, daca se gasesc aici si pretul e cat de cat ok.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Guest beberobu

te rog mult sa ne spui ce anume nu ti-a convenit in relatia cu cei de la ATLAS SHIPPING. merci mult.

 

Pot raspunde eu ? Caci la ce mod le faceti reclama este evident ca aveti ceva legaturi cu ei si as dori totusi ca lumea sa afle ce servicii au cei de la atlas.

Nu am folosit o singura data serviciul lor, cred ca de data asta este a 4-a oara, de fiecare data am zis ca nu mai fac greseala dar de fiecare data cand am fost pus sa aleg i-am iertat zicandu-mi sa le mai dau o sansa. Insa de data asta chiar nu vreau sa fac asa ceva si sunt hotarat sa spun la cat mai multa lume experientele mele cu ei, niciuna pozitiva.

Lasand deoparte celelalte de pana acum pe care le pot detalia daca se doreste vreodata, pot spune despre aceasta ultima colaborare a mea cu dansii ca un colet ce a ajuns pe 29 Noiembrie la ei in NY nici pana in ziua de astazi nu mi-a ajuns. Dupa doua saptamani am inceput sa dau telefoane la cei de aici din Bucuresti si nu stiau sa-mi spuna ce si cum cu coletul meu. La mari insistente, dupa alte 3 zile si dupa cateva e-mail-uri atat spre cei din Bucuresti cat si spre cei din NY, am primit un raspuns de la cei din NY. In care mi se spune sa stau linistit ca mai mult ca sigur coletul este la ei si cand il gasesc, citez:

"saptamana asta credem"

il vor trimite. Sa recapitulam, pe site spui ca in 7 zile, maxim 10, ajung coletele, clientul te suna dupa 14 zile, tu ii raspunzi dupa 3 saptamani si ii spui sa stea linistit, ce face asa mare tevatura, coletul e aici si

"cand il gasim (saptamana asta speram)"

il trimiti. Cool ! Deja peste 2 zile se face luna de cand e la ei coletul (sper) si nu a fost trimis. Daca il gasesc o sa mai dureze probabil 3 saptamani pana ajunge la mine.....si ma repet, din 4 experiente cu ei niciuna nu a fost poziiva, asta insa a fost cireasa de pe tort. Nu mai zic nimic, trageti voi concluziile.

Edited by beberobu
Link to comment
Share on other sites

fara sa mi-o iei in nume de rau, ca nu tin partea nimanui si nu am nicio legatura cu cei de la atlas, dar cred ca si tu ai o parte din vina pt situatia ta. eu nu am patit asa pt ca am urmarit mereu coletul si am luat legatura cu cei din ny chiar in ziua in care a ajuns la ei, impachetat dupa instructiunile lor, le-am descris despre ce e vorba, inclusiv tracking number si a fost gasit repede si expediat cu urmatorul transport. tu trebuie sa intelegi ca oamenii aia sunt probabil depasiti de volumul de pachete pe care trebuie sa le trimita spre diferite destinatii, mai ales in perioada asta. cum gestioneaza ei treaba asta e problema lor, dar eu sunt de parere ca sa stai pasiv si sa astepti sa iti ajunga pachetul un-doi din state, unde in ditamai depozitul pe john fix de tine ionescu il doare sa fii prioritar in a-ti primi pachetu, nu e solutia. intotdeauna shippingul din state e mai cu cantec, ca daca ar fi asa simplu ar da faliment comerciantii din europa. drept urmare sfatul meu este sa fii mai activ, mai interesat. da e un stres in plus, dar daca nu ai chef de asa ceva cumpara din tara sau de altundeva. nu astepta sa dai comanda la magazin in state si in cateva zile sa iti pice coletu in poala. da teoretic asa ar trebui sa fie, dar nu e si nu va fii decat in cazuri de exceptie. oamenii aia umplu avioane si vapoare la fiecare shipping cu chestii incepand de la masini pana la electrocasnice si alte chestii, nemaivorbind de haine etc. si eu am comandat si adus prin ei tot felul de chestii si mereu a fost ok, au ajuns in 2-3 zile la ei si in 1-2 saptamani la mine, dar i-am stresat un pic, ca e si interesul meu, e si interesul lor. spers sa iti ajunga pachetul cat de repede, si data viitoare daca va mai fi, incearca si varianta mea :)

Link to comment
Share on other sites

Caci la ce mod le faceti reclama este evident ca aveti ceva legaturi cu ei si as dori totusi ca lumea sa afle ce servicii au cei de la atlas.

Cred ca exagerezi sau nu stii ca mai exista si alte surse de probleme in toata ecuatia asta de stare...

Si eu am patit ceva similar cu ei dar am inteles dupa aceea ca furnizorul din USA nu completase pe pachet datele mele si bineinteles ca cei de la Atlas Shipping nu stiau ca aveau un pachet la ei , pt mine .

Lucrurile trebuiesc tratate cu calm si urmarite cu atentie desi Atlas Shipping nu este ieftin. Asta este clar !

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest beberobu

Asa cum spuneam si in postul de mai sus, pachetul a ajuns la ei pe 29 Noiembrie si raspunsul lor (venit dupa insistentele mele atat la telefon cat si pe e-mail, caci cei de aici din Bucuresti imi spuneau la telefon ca nu stiu cand va veni coletul si ca vor intreba in state sa sun a doua zi si tot asa timp de 5 zile) confirma ca pachetul este la ei, scuzandu-se ca nu l-au trimis pentru ca au avut mult de munca si ca v-a fi trimis cand il vor gasi

In plus, tot asa cum spuneam, iar... in postul de mai sus, nu este deloc prima senzatie... "catifelata" pe care o am in urma "colaborarii" cu ei.

Asadar eu consider ca nu exagerez cu absolut nimic si ca este bine ca lumea sa afle de calitatea serviciilor lor.

Tot cautand pe internet despre ei am gasit si asta: http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?11066-Adevarul-ascuns-al-firmelor-de-transport-din-nyc-atlas-shipping-si-carpati-shipping

Se pare ca nu sunt deloc singurul care "exagereaza"!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.