www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Tuner


Guest mars1001
 Share

Recommended Posts

Guest mars1001

Nu am stiut unde ar trebui, asa ca am postat aici ...

 

Trebuie sa iau urgent un acordor pentru chitara si m-am orientat la unul dintre acestea:

Voi pe care l-ati alege si din ce motive?

 

Eu asi inclina catre TU-80 dar si Behringer-ul mi-ar placea ... voi ramane totusi la unul singur :) .

 

Multzam fain!

Link to comment
Share on other sites

Nu am stiut unde ar trebui, asa ca am postat aici ...

 

Trebuie sa iau urgent un acordor pentru chitara si m-am orientat la unul dintre acestea:

Voi pe care l-ati alege si din ce motive?

 

Eu asi inclina catre TU-80 dar si Behringer-ul mi-ar placea ... voi ramane totusi la unul singur :) .

 

Multzam fain!

 

Depinde pentru ce iti trebuie. Behringer-ul e pedala, Boss-ul nu. Daca il iei pentru acordat acasa, e ok Boss-ul, are in plus si metronom. Daca ai nevoie de un tuner pentru cantari, atunci mai bine iti iei o pedala sau ceva de genu asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest mars1001

... Daca il iei pentru acordat acasa ... Daca ai nevoie de un tuner pentru cantari, ...

 

Pentru mine cantatul la chitara este doar hobby, deci cant numai acasa, dar ma joc "toata ziua" cu instrumentele. Din acest motiv nu conteaza daca este pedala sau tuner portabil.

 

Daca excludem portabilitatea, care dintre cele doua ar fi alegerea cea mai buna si de ce?

 

Multumesc!

Edited by mars1001
Link to comment
Share on other sites

Pentru mine cantatul la chitara este doar hobby, deci cant numai acasa, dar ma joc "toata ziua" cu instrumentele. Din acest motiv nu conteaza daca este pedala sau tuner portabil.

 

Daca excludem portabilitatea, care dintre cele doua ar fi alegerea cea mai buna si de ce?

 

Multumesc!

GOOGLE ....online guitar tuner ...si d'astea ..

 

Fiecare DAW are tuner .

 

Si ,telefoane mobile exista cu tuner ...

 

 

Cel mai indicat este sa cumperi un diapazon ...sau un camelton ...sau tonuri din DAW ..( generezi un sunet de 440Hz =A) si acordezi dupa auz !!!!!!!!!!!!!!!

 

Din sute de motive.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Daca excludem portabilitatea, care dintre cele doua ar fi alegerea cea mai buna si de ce?

 

 

Nu exista tunere bune si proaste. Toate fac acelasi lucru. Pentru acasa, daca ai un calculator la dispozitie, ceva in genul astuia, e foarte bun. Ideea tunerelor "fizice" este ca le poti lua dupa tine. Nu acordeaza "mai bine". Daca ai chitara acustica o poti acorda cu un microfon de 10 lei. Metoda propusa de karpi este destul de descurajanta la inceput, este foarte "sanatoasa", dar e mai greu de aplicat.

Link to comment
Share on other sites

Eu afirm cu tarie ca exista tunere bune si tunere proaste ( a se citi cu sensibilitate destul de scazuta). Dintre cele 2 as alege Boss-ul, exact acel model il folosesc si eu pentru acasa si sunt foarte multumit de el. In general produsele Behringer au probleme mari de fiabilitate, iar tunerul acela pe deasupra nici nu este prea grozav, oscileaza destul de mult.

Link to comment
Share on other sites

GOOGLE ....online guitar tuner ...si d'astea ..

 

Fiecare DAW are tuner .

 

Si ,telefoane mobile exista cu tuner ...

 

 

Cel mai indicat este sa cumperi un diapazon ...sau un camelton ...sau tonuri din DAW ..( generezi un sunet de 440Hz =A) si acordezi dupa auz !!!!!!!!!!!!!!!

 

Din sute de motive.

 

corect !

Link to comment
Share on other sites

Nu exista tunere bune si proaste. Toate fac acelasi lucru. Pentru acasa, daca ai un calculator la dispozitie, ceva in genul astuia, e foarte bun. Ideea tunerelor "fizice" este ca le poti lua dupa tine. Nu acordeaza "mai bine". Daca ai chitara acustica o poti acorda cu un microfon de 10 lei. Metoda propusa de karpi este destul de descurajanta la inceput, este foarte "sanatoasa", dar e mai greu de aplicat.

Tunere electronice exista cu definitie mai mare sau mai redusa.Totusi un tuner cu definitie sa zicem . de 1 semiton /100 este mai bun decat un tuner cu definitia 1semiton/10 .( exemplul numeric este doar ilustrativ)

 

Am in pedele tuner unde se aprind 3 LED-uri Left [-] >M< R[+] deci trei puncte vad mai mult din intuitie acordezi in "centru " .

Alt tuner are 9 LED -uri si un fine tuning unde la +/- ai fuga de lumini inainte / inapoi un Indicator de Null foarte eficient si usor de urmarit ,,asigura o comparatie => acordare ,unui ton ,foarte precisa .

 

Altele au scara gradata in si pana la 50 de puncte cu Ecran LCD ..foarte precise ( acuratete ).

In alt efect am cu 16 trepte DAR trebuie sa fii atent ca nu te poti lua dupa subdiviziuni daca acestea sunt grupe de 4 pe definitie de o diviziune reala .

Mai sunt din cele cu ac indicator +LED-uri ptr fiecare coarda cate un LED + indicatie de +/- .si .tot felu de combinatii .

 

DAR cu toate aceste minuni electronico -digitalo -stiintifice poti sa controlezi /verifici frecventa doar al unui singur ton intr-o singura pozitie si doar pe o singura coarda .

 

In cazul real al problemele larg discutate in legatura cu "intonatia" , lipsa compensarilor la nut , sau fara compensarea pozitiei tastelor , corzi uzate , dezacordare in timpul cantatului .. poti doar sa constati cu un "acordor/tuner" ca intradevar este falsa chitara pe diferite pozitii..

 

Acordand doar in pozitia corzi libere ...restul poate fi atat de fals cat incape .

 

Acordezi in pozitii "centrale" V-VII o sa fii fals cu corzile libere si probabil la octava , peste octava precis va fi fals .

 

La fel si in primele pozitii o sa fii fals oricum....( trebuie alta chitara cu nut compensat,taste compensate ...etc daca esti sensibil la come +/-) de obicei trebuie sa te acordezi cu octavele apasate sau chiar tot arpegiul unui acord de ex Am sa A in pozitia 0 altfel suna acordul fals de i-ti pica parul ..

 

Daca in timpul cantatului unei piesei se lasa corzile ,una se lasa => altele urca trebuie sa te acordezi dupa auz ...plus sa ai experienta daca ai Floyd ..cum tragi de o coarda coboara cealalte si tot asa ...

 

Instrumentele colegilor de trupa ajung sa fie false din varii motive...(claparul se acordeaza dupa ei caci nu are ce sa faca ...daca are pitch control ) si tu trebuie sa te acordezi dupa colegii cu instrumentele acordate mai sus sau mai jos dar acordate impreuna ca sa sune trupa impreuna ...pana cand se schimba instrumentele sau se acordeaza ..intr-o pauza ..De preferat sa se acordeza poporul dupa clapa ....

sa se verificie intre piesa daca mai sunt impreuna cu clapele...bineinteles dupa auz .

 

Daca nu ai dupa tine 10 chitare in culise si un maestru de chitare angajat musai sa te acordezi dupa auz in timpul piesei cand ai 1 secunda de "pauza" prin piesa.

 

Ia fii atent cum ma acordez pe parcurs cand dau de cate o coarda care nu este in pitch ...( nuam fost atent la estetica acordarii dar poti sa introduci in cadrul improvizatiei / piesei si acordajul mascat cu un trill sau un bombdive...

 

 

 

 

Oricum am tras corzile cand am acordat chitara aprox intre pozitiile O si 3 sa fie acceptabil .Sus daca nu prind acorduri din bend si cu vibratorul pot sa tin tonul pe "pista" .Jos este problema cu lipsa de compensare pe primele pozitii in care la corzile G si B se simte enervant cat de fals este cand tii un acord ...cu toate ca in cazul de coarda libera este OK ..si in pozitia V-a acceptabil ...chiar si octava este acceptabila ...

 

Eeee??? in aceste cazuri cum sa te acordezi atat de rapid dupa un tuner ? In ce pozitie /pe ce pozitie de pe chitara acordez "corect"/absolut dupa tuner cu o chitara reala/normala necompensata in toate felurile ?Plus avem de a face si cu corzi uzate sau care din diferite motive se dezacordeaza in timpul cantatului ..?

 

Daca nu aud inaltimea ,nu pot acorda chitara .....DAR ! nici nu pot sa cant nimic !!! ce fac la bend-uri ? ma uit la tuner ??? am ajuns la pitch-ul corect sau nu am ajuns la pitch-ul corect "prescris" de piesa cantata ?

 

Tunerele sunt OK ptr a te acorda cat mai apropiat de absolut inainte de cantat , apoi pe scena dupa caz te acordezi dupa trupa ..sau te acordezi daca cumva se lasa corzile din difeite motive.

 

Ptr. anumit gen de muzica si anumita maniera de cantat la chitara este nevoie de chitare foarte bune ( si scumpe ) care sa raspunda ca si o "clapa " (nu mai intervii in pitch-ul sunetelor in timpul cantatului ...notele produse trebuie sa fie perfecte ca si inaltime ) dar si in acest caz este necesar sa poti acorda dupa auz "din mers" daca observi o dezacordare ...mai ales din cauza manierei de producerea tonului in mod "pianistic" in sensul ca apesi coarda si te bazezi ca ai pitch-ul exact ...nu faci bend nu mai vibrezi ...ca sa corectezi cumva .Oricum daca ai si corzi tensionate si mai prinzi si acorduri nu prea poti sa faci corectii cu benduri...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest mars1001

Cel mai indicat este sa cumperi un diapazon ...

 

Am un diapazon dar, ca sa nu am nevoie de "diazepam", il folosesc mai rar ...

 

 

Pentru acasa, daca ai un calculator la dispozitie, ceva in genul astuia, e foarte bun.

 

Da, asa este. Eu foloseam "AP Tuner" dar, mai nou folosesc tunerul din "AmpliTube". Este totusi incomod sa merg la caculator de fiecare data cand am nevoie de acordat.

In ultima vreme am tot umblat la mecanisme ... am schimbat corzile, am reglat actiunea si intonatia ... deci, intelegeti la ce ma refer.

 

 

Eu afirm cu tarie ca exista tunere bune si tunere proaste ... Dintre cele 2 as alege Boss-ul, ...

 

Asa ma gandeam si eu. Un tuner prost am avut deja (HarleyBenton - firma de care acum fug ca ... "michidutza de tamaie"). Boss-ul inspira incredere ...

Dar totusi, ma gandesc ca un tuner pedala pus in lant este mai la indemana. Sau ma insel?

Link to comment
Share on other sites

http://www.tcelectronic.com/polytune.asp

 

 

 

Apoi ce te împiedicã sã verifici și reglezi intonația?

 

 

Acasa nimic .

 

...era vorba de cantat pe scena ....te opresti sa reglezi "intonatia" ?...in mijlocul improvizatiei ...sau te opresti 1 secunda ( o patrime, doua ) si hopp te acordezi cu tunerul ??? nu prea merge ...

 

Daca NU auzi ca-i fals Nici NU poti sa canti .. cum faci bend-uri ...cu ce masori pana unde sa intinzi coarda ?

 

Am tot auzit de cum la foarte multi suna efectiv fals bend-rurile ...??...si spera ca un TUNER minune ii va face sa cante corect bendurile..

 

Alta treaba ar fi cu cei care canta "in acorduri " in diferite pozitii si daca nu au o chitara perfecta va fi fals..deoarece in acest caz nu poti sa faci bend la un sunet fals din "mijlocul acordului " ca sa aduci o corectie la o coarda neacordata.

Link to comment
Share on other sites

am avut en un behringer tuner es era ok,indica corect

 

carcasa plastica si pretul / calitate este OK,eu am luat cu 50 ron nou de la cineva,a meritat

 

este util,foloseste in lantul de effecte ca si ultimul,este practiker ca imediat se opreste semnalul (zgomotul) catre amp

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este in felul urmator:

 

Ia-ti un tuner foarte bun, pentru ca merita sa dai banii pe el. Daca te lasi de muzica, il vinzi, daca nu te lasi, ai o scula foarte buna de acordat, pe viata practic.

 

Uite aici: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=1&BrandCategsID=7&BrandProductID=2126

 

Decat sa dai banii pe tunere "ieftinica", de 50 de lei si sa-l spargi cu prima ocazie cand l-ai scapat din mana mai bine folosesti tunerul de pe PC.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Revin cu o fraza mai clara ptr cei care nu au inteles ....sper ca nu sunt multi cei care nu inteleg .

 

Important ptr un instrumentist sa auda ,

daca nu aude sa-si acordeze chitara are o problema serioasa nu are "auz muzical " !!!

 

Sa-si exerseze auzul macar cand i-si acordeaza chitara.

 

Este suficient cu un singur ton dar exista si cu mai multe tonuri ca si o muzicuta .

Pitch Pipe

 

 

Video cu exemplificare ...How to your tune your guitar with a Pitch Pipe

 

 

 

 

Un tuner electronic/digital cu afisaj vizibil in conditii de intuneric cat si lumina puternica este OK ptr scena sa te acordezi fara sa auzi sunetul si fara sa se auda in PA sau statia de pe scena...lucru necesar /obligatoriu in anumite concerte ...

La un jamsession..club ..blues ..improvizatii ..poti sa te acordezi in timpul cantatului ..adica depinde de situatie .

 

Cat despre cum trebuiesa te acordezi sunt explicatii pe aici:

 

Guitar Tuners

 

http://www.youtube.com/results?search_query=guitar+tuner&aq=0

 

Daca nu stii cum sa te acordezi nu te ajuta nici cel mai scump si avansat tuner din lume !

 

Totul se poate invata .. auzul muzical trebuie dezvolat .

 

 

DAR ..........Atentie ...unii nu stiu sa acordeze o chitara dar explica

 

 

sau probabil se refera doar la cititul display-ului ...???????

 

Atentie la cum acordeaza ...

 

Un muzicant un artist trebuie sa aiba spirit de observatie dezvoltat .!

 

Rezultatul se aude cand scoate niste acordurii "fine" ...dar el saracu nu aude cat de fals este ! Deci nu are nici o valoare nici un tip de tuner in acest caz ..

( Nu faceti asta acasa !!!)

 

Apropos ,am vazut la MCMusic tner din acesta micut es super ..mic nu consuma mult usor de transportat ( si de pierdut ?) .

 

Ptr acustica am un tuner Korg cu ac indicator si LED-uri ,,etc ..cand slabeste bateria indica prostii ..hehe...altfel este OK ....este cam mare ...dar cum nu prea cant la acustica in public ...ptr acasa nu conteaza daca-i "mare".

Acum mi-am luat un Korg "Contact Microphone" ce pot sa-l cuplez la procesor si pot sa acordez orice fel de chitara in liniste inainte de a intra pe scena .Plus se poate folosi si pe post de "doza acustica".

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pana am gasit un chitarist care se acordeaza nu mai pot sa editez postul ...( care o fi rostul sa se blocheze atat de repede ??)

 

http://www.youtube.com/watch?v=LPJSJuf8Jr0&feature=related

 

De fapt cautam secventa cand se acordeaza in timpul cantatului ...

 

Si el si altii ( Hendrix ..Clapton ..._) se acordau intre piese si in timpul pieselor daca era cazul ...fara tuner .

 

La show-urile chitaristice de aztazi primesc alta chitara cand se dezacordeaza cea la care canta , sau chiar se acordeaza unii cu tunerul dar la chitaristii chitaristi prima varianta este cea mai la moda.

Link to comment
Share on other sites

Un tuner electronic/digital cu afisaj vizibil in conditii de intuneric cat si lumina puternica este OK ptr scena sa te acordezi fara sa auzi sunetul si fara sa se auda in PA

A zecea oarã, am impresia cã ai rãmas în anii '70: tunere cu impedanțã mare existã din anii '80, iar cele plolicromatice (de anu' ãsta) pot indica deviația oricãrei note.

Link to comment
Share on other sites

Pana am gasit un chitarist care se acordeaza nu mai pot sa editez postul ...( care o fi rostul sa se blocheze atat de repede ??)

 

http://www.youtube.c...feature=related

 

De fapt cautam secventa cand se acordeaza in timpul cantatului ...

 

Si el si altii ( Hendrix ..Clapton ..._) se acordau intre piese si in timpul pieselor daca era cazul ...fara tuner .

 

La show-urile chitaristice de aztazi primesc alta chitara cand se dezacordeaza cea la care canta , sau chiar se acordeaza unii cu tunerul dar la chitaristii chitaristi prima varianta este cea mai la moda.

 

Imi place la Yngwie cum se acordeaza DES in timp ce canta...of straturile astea proaste rolleyes.gif

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

@ karpi - Si daca vreau sa ma acordez in D standard sau drop C, imi cumpar fluierice din aia cu 6 gauri pentru fiecare acordaj?

 

Daca sugerezi ca cel mai important este pentru un instrumentist "sa auda" atunci sunt de acord cu tine. De maine ne acordam dupa tonul de la telefonul fix?

Edited by Sto
Link to comment
Share on other sites

@FiveseveN

 

Am o groaza de tunere foarte bune !! poly nu am .

 

 

Mai explic odata incepatorilor ..

 

Dupa ce am verificat intonatia ,caci altfel nu ma pot astepta sa fie acordaa chitara pe toata intinderea gatului ,acordez fiecare coarda pe rand si reiau ( din cauza arcurilor vibratorului )pana sunt acordate toate.

 

Acum verific octavele E pe corzile 6 , 4 si 1 ...A pe 5 ,3...G pe 6,4,1 ...prind acordurile A ,Am ,G ,D,Dm sa vad cat de falsa este si mai corectez .

In pozitile I si II poate sa falseze tare o chitara care are pragusul relativ inalt cand apesi tare coarda .

Apoi verific coarda libera si octavele pe urmatoarea coarda in pozitia VII .

Unisonul pozitia V-a si urmatoarea coarda libera

etc...

Apoi verific sa fie acceptabil un acord tinut in pozitiile din jurul octavei( tasta 12 )

 

Din cauza bendurilor si folosirii vibratorului se mai lasa corzile ..asa ca trebuie sa te acordezi "din mers" ..

 

Nu pot verifica cat de fals suna un acord numai cu tunerul poly (daca am) .. In timpul cantatului aud ca-i falsa o coarda mai corectez dupa auz nu prea este timp de joaca cu un tuner .

 

Inaltimea unei note produse pe chitara depinde de foarte multe , un tuner nu prea le sesizeaza .Ar trebui un tuner cu analizor si cu memorie .....

 

Cu tunerul electronic trebuie sa ciupesti usor si sa lasi un timp mai lung sa se stabilesaca oscilatia doar atunci poti fi sigur ca este "pe acolo" .

 

Inaltimea sunetului cand cant este data de dinamica si forta cum apas coarda ,de pozitia in care apas coarda ,de e forta cu care ciupesc coarda ...toate acestea duc la un pitch mai inalt in momentul atacului deci va suna fals chiar cand sunetul este cel mai puternic ...si va fi repetat si de reverb..delay ..

 

..In cazul tonurilor lungi cu un atac mai smooth se schimba povestea caz in care acum ar fi mai OK acordajul cu tunerul .La tonuri lungi important este sa fie in pitch partea de sustain .

 

Totodata la perceptia pitch-ului intervine si timbrul sunetului ...pe inalte auzi diferente de come ...pe joase nu se mai simte asa usor deviatia de frecventa .

 

Din aceasta cauza spun ca incepatorii sa invete/exerseze sa auda inaltimea unui sunet .Vad foarte multi care se acordeaza cu tunerul apoi in trupa cand canta totul este fals .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@ karpi - Si daca vreau sa ma acordez in D standard sau drop C, imi cumpar fluierice din aia cu 6 gauri pentru fiecare acordaj?

 

Daca sugerezi ca cel mai important este pentru un instrumentist "sa auda" atunci sunt de acord cu tine. De maine ne acordam dupa tonul de la telefonul fix?

Practic este suficient un singur ton ..un diapazon .

 

Acordezi sa zicem A pe fiecare coarda ...octava o auzi cand este OK ..

Poti sa te folosesti si de "harmonics " ca sa acordezi mai precis ...pe frecvemtele mai inalte oameni aud mai precis decat pe joase.

 

Cred ca stii sa te acordezi cu "harmonics" .Dupa care verifici si cu sunetele joase .

Dar pun link ptr cei mai incepatori care poate nu au invatat inca .

 

O fata frumoasa explica How to tune your guitar with natural harmonics si faza " cu bataile de frecventa ( pe care se bazeaza functionarea unor tunere cu indicator de Null sau Strobe foarte precise ).

 

Chiar daca auzul nu este destul de antrenat ..cu bataile oricine poate observa cand devine Nulla bataia = cand nu mai oscileaza acea pulsatie de joasa frecventa rezultata din intermodulatia celor doua sunete.Cand doua sunete sunt exact de aceiasi frecventa "bataia" este Nulla.

 

Si coarda B se acordeaza cu "harmonics" din alta pozitie dar vad ca ea acordeaza dupa B de pe coarda G ..

 

Deci daca ai un singur ton ca si referinta este suficient ca sa acordezi orice tuning ...

 

Pitch Pipe cu 6 tonuri este doar o fitza ..un singu C ,A sau orice alt ton este suficient .

 

Un pian intreg se poate acorda dupa un diapazon .

 

Dar cred ca o idee ar fi sa se cumpare muzicute de blues ptr diferite game daca e mai usor sa te acordezi ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Da' ce aveti cu tunerele, nu toata lumea doreste sa auda toata audienta atunci cand se acordeaza.

Greu ? Tu canti la chitara ? In ..concerte etc ???

Tunerul este Ok inainte de a incepe sa canti .... tragi chitara in pitch macar in pozitia primei piese ...

 

Doar urci pe scena si deja se poate dezacorda chitara fara sa canti inca nimic ....

 

\este acordata .....canti ...apoi urmeza partea ta ..cea mai importanta ptr tine ...

 

Ce faci in mijlocul improvizatiei de 10 minute cand se dezacoreaza chitara ?

 

Este vorba de cantat pe scena ... nu de acordat chitara acasa sau in magazin apoi tragi un fum din tigare bei otzara de cafa si mai canti ceva asa ptr tine daca se lasa corzile te opresti acordezi ...mai bei ceva cafea ...tigara ....ai tot timpul..

 

Ai fost la concerte simfonice ,la opera ? Cum unde si cand se acordeaza membri orchestrei ?

 

Vazand aceste problema i-mi dau seama de ce sunt chitarele atat de false la unii secventele -piesele demo postate din can in cand...

 

Nici nu mi-a trecut prin minte ca cineva sa nu inceapa cu acordarea chitarei inainte da a incepe sa invete efectiv sa cante la chitara.

Am vazut cativa incepatori care la acordaj rup corzile ..cauza este evidenta ..nu au invatat ,nu au fost invatati de nimeni cum se acordeaza si ce trebuie sa auda ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Greu ? Tu canti la chitara ? In ..concerte etc ???

Tunerul este Ok inainte de a incepe sa canti .... tragi chitara in pitch macar in pozitia primei piese ...

 

Doar urci pe scena si deja se poate dezacorda chitara fara sa canti inca nimic ....

 

\este acordata .....canti ...apoi urmeza partea ta ..cea mai importanta ptr tine ...

 

Ce faci in mijlocul improvizatiei de 10 minute cand se dezacoreaza chitara ?

 

Este vorba de cantat pe scena ... nu de acordat chitara acasa sau in magazin apoi tragi un fum din tigare bei otzara de cafa si mai canti ceva asa ptr tine daca se lasa corzile te opresti acordezi ...mai bei ceva cafea ...tigara ....ai tot timpul..

 

Ai fost la concerte simfonice ,la opera ? Cum unde si cand se acordeaza membri orchestrei ?

 

Vazand aceste problema i-mi dau seama de ce sunt chitarele atat de false la unii secventele -piesele demo postate din can in cand...

 

Nici nu mi-a trecut prin minte ca cineva sa nu inceapa cu acordarea chitarei inainte da a incepe sa invete efectiv sa cante la chitara.

Am vazut cativa incepatori care la acordaj rup corzile ..cauza este evidenta ..nu au invatat ,nu au fost invatati de nimeni cum se acordeaza si ce trebuie sa auda ..

 

 

No comment

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.