www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Achizitionarea Unui Laptop


Demos
 Share

Recommended Posts

Buna ziua dragi RGC-isti ! Vreau sa imi achizitionez un laptop nou , bugetul ar fi de maxim 25 de mlioane ( lei vechi ) . Nu vreau sa-l folosesc exclusiv pentru jocuri , dar as vrea sa se descurce decent la unele jocuri noi aparute . Acum vine marea dilema...am vazut un ACER Aspire 5750G , si multi blameaza brandul Acer . Am inteles ca se incalzeste destul de repede la jocuri , si materialul folosit este cam de proasta calitate , si de aici si durata de viata mica .

Al doilea laptop care mi-a starnit interesul este HP Probook 4530s . Este un brand de renume si serios . Am vazut multe review-uri pe internet despre ambele modele si sunt destul de indecis.

Asa ca cer si opinia voastra , despre aceste doua modele , si sa-mi spuneti cam ce alte optiuni as mai avea in categoria asta de pret .

As vrea sa optez pentru un Intel core i5 , si o placa video destul de decenta . ( stiu ca am aspiratii mari dar bugetul este redus ) .

 

 

Va multumesc si va doresc o zi buna !

Link to comment
Share on other sites

Despre ACER pot spune ca sunt multe modele de calitate , singura problema ar fi ca se incalzeste cam repede si nu doar la jocuri si daca vrei sa compilezi o animatie sau ceva ce "manca" mai multe resurse , insa poti rezolva asta cu un cooler extern.Gasesti pe e-mag in maxim 50 de lei unul decent.

Cat despre HP jos palaria si daca as fi in locul tau as cumpara HP-ul.

SI nu stiu cum sa iti zic ...nu ai un buget atat de redus...ai putea sa optezi pentru un i3 si placa video dedicata de 1 GB , daca vrei grafica super ok , insa cred ca in acesti bani gasesti si un i5 cu placa video dedicata de 1 GB.Uita-te si pe http://www.cel.ro p.s. sper sa nu ma acuze nimeni ca fac reclama la site , insa am vazut la ei pe site laptopuri la preturi foarte accesibile.

Succes.

Link to comment
Share on other sites

Experienta mea cu HP nu a fost una foarte placuta. Am avut vreo 2 laptopturi de la ei... Luate din SUA, in decurs de 1 an a cazut cate ceva la ele ... De Acer nu stiu ce sa zic... Parerea mea este ca acer aduc performanta la pret redus dar fac rabat la calitatea finisajelor. Avatanjul tau in partea asta e ca poti sa optezi pentru un astfel de ACER(si nu mai platesti brandul) si sa ii cumper 1/2 ani de extragarantie. In acest fel cred ca iesi bine de ambele parti(performanta / durabilitate). Daca tot e sa iti recomand un magazin in afara de clasicele Emag si PCGarage te indrum cu caldura catre AZERTY. Eu nu am nimic de castigat din asta, dar, recent am facut o mini configuratie pentru un prieten pentru un pc de gaming... Vreau sa iti zic ca am iesit cu 500-600 de lei mai ieftin la azerty fata de oricare cele 2 de mai sus...Dezavantajul este ca platesti transportul. Dar ... Eu zic ca iesi avantajos tare la pret, nu strica sa arunci o privire.

 

Bafta, si sa ne zici ce ai ales!

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact cati bits are placa video din linkul de la tine 64 sau 128.

Asta din linkul de mai jos consider ca este mai bun. In primul rand este DELL. DELL = calitate.

Ai garantie 3 ani de zile.

Procesor cu 2 nuclee i5. Nu stiu la ce ti-ar putea trebui quad pe notebook eu o consider o treaba mai mult legata de marketing asta(am un prieten care a trecut de la c2d 2.6 la i5 quad 3.3 si inca nu simte diferenta). Este clar ca in jocuri nu conteaza procesorul cel mai mult ci placa video.

Nu ai sa te poti juca in detalii medii jocurile care apar anul acesta(nu daca vrei framerate decent)

Placa video pe care o are laptopul acesta are sigur 128 bits si este o placa bunicica(middle class fata de entry class care este GT520M din linkul tau) pentru pretul laptopului.

Eu sa am bani pe asta l-as lua.

http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/dell/inspiron-15r-n5110-di5110i54g640b-core-i5-2410m-23ghz-black/

 

P.S. -> Unde mai pui ca primesti si un mouse wireless gratuit. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest VandChitara

[...]

Nu stiu la ce ti-ar putea trebui quad pe notebook eu o consider o treaba mai mult legata de marketing asta(am un prieten care a trecut de la c2d 2.6 la i5 quad 3.3 si inca nu simte diferenta).

[...]

daca prietenul tau nu face decat sa joace solitaire atunci e foarte plauzibil sa nu se simta diferenta

 

si pentru creatorul topicului vad ca cam pentru toti conteaza ce memorie are placa video, ce frecventa are procesoru,

 

tzeus, daca vrei sa sti ce e o treaba legata de marketing uita-te la chestile ce le-am zis mai sus, putine chestii prostesc oamenii mai mult decat ideea ca ca frecventa procesorului e un indicator de performanta

 

eu consider ca cea mai buna valoare pentru banii tai o obtii cu asta

http://www.emag.ro/l...--pLX.NED0C.002

de 200 de lei bagi 8 gb ram si te-ai facut cu un laptop tare pentru 2300 lei, iti mai raman bani de tigari

 

p.s. consider ca una din cele mai naive erori care le poti face e sa te iei dupa brand, toate firmele vor avea produse problematice si toate vor avea produse bune, depinde care o sa il nimeresti

cunosc vreo 10 persoane care au branduri de laptopuri diferite si una singura o avut un laptop care i-a luat foc, era toshiba, de aici tragem concluzia ca de la toshiba nu trebuie cumparat niciodata?

 

legat de caldura, nu vrei hardware fiebinte? nu cumpara amd / ati si cumpara-ti un cooling pad

Edited by VandChitara
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa te joci decent ce a aparut nou , nu sugerez placa pe 64 biti . Zilele astea m-am jucat cu ceva laptopuri si se vedea diferenta .

In plus 520M este o placa mai veche de clasa a3-a . As opta pentru 525m sau chiar 540m , cum si intentiontez .

Am gasit un Asus cu i5 si 540 m , la 2700 lei si un Acer cu acelasi procesor si aceeasi placa video la 2500 de lei . Am ramas surprins cand am vazut ca Acer-ul are mai multe lucruri in plus decat Asus-ul .

Acum am auzit pareri si pareri... cei mai multi blameaza acer-ul pentru durata de viata scurta ( dar nimeni nu mi-a demonstrat , doar ce au auzit ei, au vazut etc ).

Ma mai gandesc...daca se merita sa platesc 200 lei in plus pentru brand , si alte lucruri...Oricum, asus-ul sare cu mult bugetul , dar totusi iau in considerare .

Astept pareri constructive .

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Din experienta mea nu foarte vasta in repararea laptopurilor pot spune ca cele Acer si HP sunt mai defectuoase decat media daca pot sa zic asa. Lenovo(fostul IBM),Dell,Fujitsu, Asus sunt mai ok, de MSI si Samsung nu stiu ce sa zic sunt recente in romania, n-am avut tangenta cu ele.

 

@Vand Chitara are partial dreptate, daca ar fi sa o luam asa: componentele (procesor,hdd,RAM,wireless,modem,camera web, GPU) nu au treaba cu brandul respectiv, dar unele branduri au contracte cu firme care produc placile de baza pentru ei si acele placi sunt de o calitate slaba, de asta le si dau mult mai ieftin.

 

Ex: un client are un acer aspire 5100 care ii s-a dus southbridge-ul (la revedere usb, tastatura, touchpad). Ar putea sa foloseasca un adaptor PCMCIA - USB, dar nu e o solutie pe termen lung. Sa schimbe southbridge-ul costa mult (eu n-am statia cu aer cald si nici experienta) la un service, 200-300 de lei. Sa schimbe placa de baza tot cam atat si cumperi aceeasi placa care are sanse sa moara din nou.

 

Laptopuri in gama aia de pret sunt: http://www.oktal.ro/laptop-notebook/p54/o2300-2800/

 

Ce trebuie sa stii e sa nu ai OS windows preinstalat pe el, ca se regaseste in pretul laptopului si sa ai tu grija de el sa nu se incalzeasca prea mult. Toleranta componentelor la temp mari a scazut drastic in ultimii ani si in general asta si este cauza mortii lor :lol:

 

Numai bine

Lucian

Link to comment
Share on other sites

Ca si idee, eu am reusit sa ard un Acer Aspire (luat de nou cu appx. 3200 RON in 2008) folosindu-l doar pentru inregistrari in Cubase. Se pare ca 5-6 track-uri, un hdd extern si o clapa midi au fost prea mult pentru el, astfel ca dupa 2 ani a facut "fas..." si s-a dus.

Problema a fost cu placa de baza iar reparatia era in jur de 300-350 EUR. Asa ca mi-am luat desktop din nou pt inregistrari si un IBM T60 pentru orice altceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.