www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

indie corner


Guest Stiv
 Share

Recommended Posts

death cab for cutie - dupa radiohead, cea mai constanta calitativ trupa pe care am ascultat-o, la care chiar pot sa zic ca sunt fan. photobooth, the 405 si what sarah said sunt genul de melodii pe care o sa le asculti zile intregi pe repeat in winamp fara sa te plictisesti de ele

 

interpol - cu turn off the bright lights au facut mai mult decat o reinviere post punk, au facut un album care o sa fie ascultat si peste 20 de ani(cel putin de mine). un sense of urgency, singurul trupa pe care o pot asculta cand sunt intr-o stare de spirit nihilista

the shins - endorsed by natalie portman:''this song will change your life''(despre piesa New Slang in Garden State) :) dincolo de asta, twists and turns-urile melodice ale vocalului , si pe alocuri tipetele eliberatoare , plus versurile gandite/povestite ii fac unici. auzi: 'i found a fatal flaw in the logic of love an went out of my head'

grandaddy - prima melodie ascultata a fost crystal lake , care nu stiu prin ce smecherie a ajuns pe mcm sau atomic acu mai multi ani. sunetul lor sci-fi melancolic post apocaliptic si talentul pentru scris cantece iese in fata pe piese ca am 180, lava kiss, he's simple he's dumb he's the pilot, why would i want to die, jed's poem etc.

 

snow patrol - fac melodii frumoase .. pline de nostalgie ca run, sau you could be happy, dar nu le e frica nici de zgomot. si devin mai buni cu fiecare album..chestie destul de rara azi.

 

brand new - outspoken, heart on sleeve, dar cerebral..asa cum deftones nu e chiar hardcore , ba chiar deloc, si e pacat sa-i categorisesti, nici brand new nu sunt chiar emo, si albumul lor cel de-al doilea, deja entendu e deja un instant clasic.

hope of the states - un album pana acu, urmeaza al doilea , melodii subdued, cu chitari pline de reverburi care te bantuie. genul de muzica pe care poti sa o asculti o zi intreaga si poti sa spui ca nu ai pierdut ziua degeaba

 

sigur ros - sigur ros is the new classical music.. melodiile lor au acumulari de tensiune , climaxuri , rezolvari si toate chestiile alea pe care le gasesti in muzica clasica, they will take you on a ride through fantasy land

pixies - in aia 4-5 ani cat au activat au scos 5 albume unice; piese ca hey, ana, sau monkey gone to heaven sunt ca niste arhetipuri care au existat din totdeauna si au fost scoase la iveala abia odata cu pixies.

 

phantom planet - atata talent in songwriting, hooks in fiecare melodie , productie impecabila, interpretare impecabila pe albumul the guest; un fel de all killer no filler pentru indie fans

 

i am kloot - cum auzi vocea o poti asocia cu numele 'kloot' . iti apare in minte imaginea misfitului, cel diferit de ceilalti, intr-un fel minunat. parca il vezi pe billy bob thornton in sling blade :)

 

modest mouse - moon and antarctica e tensiune, regret, negare, impacare si pe alocuri o raza de lumina, in lives sau 3rd planet. inca un album care ar merita o statuie

 

elliott smith - sadcore , folkpunk super hero from another planet making beautiful music. but not anymore

 

cred ca toate trupele astea au in comun un stil original, incat nu pot fi confundati, izvorat din onestitatea cantecelor mai ales. principalul lor scop e sa transmita un sentiment , prin muzica . e mai putin vorba de rock, si mai mult de muzica, in felul mai personal, in care am zis mai sus. pot sa zic ca au devenit o parte din mine. daca v-au afectat vreuna din trupele astea, sau aveti altele pe aceeasi linie, va rog sa ziceti cateva cuvinte despre ele aci , pentru ca stiu ca nu sunt singurul care asculta asta , si vreau sa vad cine mai e , sa facem un clan , ca la counter :).

 

m-am abtinut sa mentionez default bands ca : the cure, muse, white stripes, strokes, radiohead, smashing pumpkins, franz ferdinand, the smiths, foo fighters sau mai stiu eu ce...despre care deja s-a vorbit prea mult. asa ca ziceti si voi tot d-astea din second tier cum ar veni..dpdv comercial

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Mmmmm...sunt mare fana indie,cateva din ele sunt favoritele mele:Snow Patrol,Pixies,Interpol..

Imi mai plac Bloc Party-ft populari in Uk si printre skaterii de aici,muzica chiar ft ok,The Editors-au o melodie compusa chiar de Chris Martin de la Coldplay"Bullets",The Raconteurs-vocalul este Jack White de la White Stripes,"Steady as she goes" e ft misto :) Ar mai merita mentionate:Belle and Sebastian,The Flaming Lips,Kaiser Chiefs(imi plac ft mult,sper sa mai scoata ceva bun in viitor),The Postal Service,The Decemberists,The Faint (cu tipu de la Bright Eyes)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

hot hot heat nu-s chiar indie,sunt dance-punk rock,nu ma intelege gresit si mie imi plac ft mult,sunt extremi de veseli si optimisti :) si we are scientists,pacat ca am uitat de ei,sunt super

anyways,sa vedem daca mai exista fani indie :)

Link to comment
Share on other sites

ma bucur ca a inceput sa raspunda lume , dar ce vroiam eu e mai mult decat o enumerare sterila de trupe.. eu as fi vrut sa scrie fiecare cateva cuvinte din propria minte/inima despre impresia pe care i-a lasat-o trupa respectiva, nu doar ca le-a facut nustiu cine o piesa sau ca canta ala care e el smecher.

 

ma refeream la trupe la care nu trebuie sa te chinui ca sa ti le aduci aminte , nu trupe care doar ti-au placut , ca asa si mie mi-au placut de zece ori mai multe trupe decat alea enumerate, si de ascultat am ascultat de 50 de ori pe atata, si inca mai am atat de mult de ascultat. ma refeream la trupe cu muzica carora ai putut sa te identifici , care te-au atins prin ceva, ceva mai mult decat 'hmm, that's nice, sounds pretty good'.

 

no offence meant to anyone, nici eu n-am putut sa descriu asa de bine ce inseamna pentru mine trupele alea,dar am incercat

Link to comment
Share on other sites

Stiv,mi-a placut ce ai zis despre Deftones, big up pentru aia . intr-adevar, Brand New au cateva faze interesante de tot, dar parca nu sunt exact pentru mine... Sigur Ros sunt superbi, ce pot sa mai zic, ascultati orice de la ei, Death Cab for Cutie imi plac mult (acum e momentul sa va recomand Jimmy Eat World, poate cea mai buna formatie pop pe care am ascultat-o de la Beatles incoace), interpol nu-mi plac deloc, cred ca din cauza vocii, your algebra de la the shins mi se pare geniala, snow patrol au cateva piese foarte uhm "sweet" dar ma enerveaza uneori, si tin neaparat sa-ti recomand Glassjaw, nu au legatura cu nici o (nicio) trupa de pe aici, dar au ceva extrem de frumos si inefabil in muzica lor, cam cum au Deftones .

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

de radiohead rull...pixies rull

desi nu mai e indie de mult (si nici nu prea au fos si coldplay rulls)

is multe trupe de enumerat care nus neaparat indie .....e cam greu de clasat o trupa ca indie

mieimi mai plac white stripes ....the stills .............si chesti mai ska mi se par cool ca sublime...mai electro ca the killers

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Dap..mie imi place foarte mult indie..ma linisteste..si ma face sa ma gandesc la anumite lucruri..sa imi opresc un moment si pentru mine...sa ma gandesc la lucruri mai profunde..si Radiohead, da, nu stiu ce sa zic, nu comentez..respect...dar am o intrabeare ..nirvana..ascult careva?..eu zic..cam tot acolo e..

Link to comment
Share on other sites

Hmm, a zis cineva Jimmy Eat World? :)

Probabil cel mai bun songwriting de alternativ, atit de bun incit este super poppy fara sa fie facil si comercial. Da, sint de acord cu comparatia cu Beatles, cel putin albumul Bleed American/Jimmy Eat World este o colectie incredibila de cintece din care efectiv nu stii ce sa alegi ca preferata.

Mi-a placut mult de tot in ultima vreme The Kills. Un super garage rock, de mii de ori mai bun decit White Stripes et co.

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Mi-a placut mult de tot in ultima vreme The Kills. Un super garage rock, de mii de ori mai bun decit White Stripes et co.

Parerea ta, mie personal imi place mult mai mult "The White Stripes" :) ..."The Raconteurs" cineva?

Link to comment
Share on other sites

Dap..mie imi place foarte mult indie..ma linisteste..si ma face sa ma gandesc la anumite lucruri..sa imi opresc un moment si pentru mine...sa ma gandesc la lucruri mai profunde..si Radiohead, da, nu stiu ce sa zic, nu comentez..respect...dar am o intrabeare ..nirvana..ascult careva?..eu zic..cam tot acolo e..

 

 

Si zi asa...te linisteste "indie", te face sa te gandesti la anumite lucruri. Parerea mea e ca nu stii exact ce inseamana. Adica asociezi termenul "indie" cu un anume tip de muzica. Afla si tu ca "indie" vine de la "independent", adica trupe sau artisti care s-au produs singuri sau in orice caz nu la case mari de productie. Asa ca scuza-mi intrebarea stupida dar un artist te face pe tine sa te gandesti la anumite lucruri sau te linisteste doar pentru ca nu e produs de Universal sau EMI ?

ok.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

"Si zi asa...te linisteste "indie", te face sa te gandesti la anumite lucruri. Parerea mea e ca nu stii exact ce inseamana. Adica asociezi termenul "indie" cu un anume tip de muzica. Afla si tu ca "indie" vine de la "independent", adica trupe sau artisti care s-au produs singuri sau in orice caz nu la case mari de productie. Asa ca scuza-mi intrebarea stupida dar un artist te face pe tine sa te gandesti la anumite lucruri sau te linisteste doar pentru ca nu e produs de Universal sau EMI ?

ok.... blink.gif"

 

 

Dap, ai dreptate..ma gandeam la altceva..dar uite si tu...majoritatea trupelor indie..ca gen..se invart cam in acleasi cerc..

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Se poate vorbi si de o cultura indie..de un gen muzical(inafara de faptul ca nu e produsa o trupa respectiva de o casa mare de productie)..asa ca nu stiu ce sa zic..

Link to comment
Share on other sites

mai usor cu offtopicurile: adica nirvana , radiohead, definitii ale ''curentului indie '', ''culturii indie'', sau alte aberatii inutile, impresii filozofice sau comentarii rautacioase. hai sa ne rezumam la discutii despre trupe , mai putin cunoscute dar relevante. care are ceva de spus referitor la vreo trupa(care sa nu fie radiohead sau nirvana sau white stripes & co, pt a mia oara) sa posteze , care nu, sa se abtina

Edited by Stiv
Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

e o discutie controversata.. se stiu faimoasele exemple de britney spears sau backstreet boys care au inregistrat la case de discuri independente si dupa acest criteriu pot fi incadrati ca artisti indie :) asa ca parerile sunt impartite asupra ce inseamna exact indie

cred ca nu asta era scopul threadului, so keep em coming.

 

o trupa indie care mie imi place foarte mult este Queen Adreena. Am ascultat prima data "Jolene" de la ei (cover dupa Dolly Parton) si apoi "Pretty Like Drugs" si restul. Au un sound ciudat, un rock alternativ cu influente de industrial pe alocuri, cu stilul teatral de interpretare al solistei. de ce m-au impresionat? they're so eerie they touched me

 

(oh and @prowler "Queen Adreena are an independent rock band from London, England which is currently signed to One Little Indian Records.". Se incadreaza, vezi? :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

p.s. pentru cei care avetzi coaie, pe 13 iunie a fost un concert tv on the radio unde au fost invitatzi trent reznor si peter murphy. daca nu stiti cine sunt shame on you... il putetzi gasi aici

 

 

off-topic:cat de tare,trent reznor,de fapt nine inch nails sunt geniali,stiu nu-s indie,sunt industrial rock dar tot wow :)

dar de Pulp sau Sonic Youth nu zice nimeni nimic? :) hm,si The Kooks nu-s deloc rai :)

Link to comment
Share on other sites

sonic youth sunt clasici deja, dar n-am stiu niciodata de unde sa-i apuc , ca au vreo 25 de albume :) mi se par cam imprastiati asa, prea atmosferici. tre sa fii in the right mood. mai mult de rockareala si mai putin melodie. am ascultat selectiv din ei.

cat despre pulp, sunt foarte, foarte pop, si destul de prefacuti, un pic melodramatici, prea joaca un rol jarvis ala, si-a construit o persona asa. imi plac multe melodii de ale lor , dar nu i-as pune alaturi de trupele alea de care am zis la inceput. nu sunt destul de sinceri.

bloc party mi s-au parut foarte inovatori cand au aparut, ii ascultam cu placere, dar acum parca mi-e greu sa ma intorc sa le ascult iar albumul, nu prea ma mai incanta asa de tare.

postal service intr-adevar e un album cu piese foarte bune, si orchestrari foarte interesante, si e pe jumate death cab nu? :)

jimmy eat world am incercat mai demult dar nu s-au prins de mine( in afara de the middle :)). asa ca i-am luat iar acum , i'll give them another try

si belle and sebastian sunt deosebiti, pacat ca nu i-am mai ascultat demult

Edited by Stiv
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

dass101 you rule :) intr-adevar, Jimmy Eat World compun niste cantece extrem de frumoase, facile, accesibile, dar si profunde, care in acelasi timp nu-ti lasa nici impresia ca asculti britney spears :)

dap

deacord sweetness rulls

Link to comment
Share on other sites

Guest Neverevereverdid

"hai sa ne rezumam la discutii despre trupe , mai putin cunoscute dar relevante"

no offense stiv but..interpol,sigur ros,pixies,snow patrol,elliot smith...i mean they're huge huge..

adica sunt foarte cunoscute si ma indoiesc ca o persoana care are cat de cat vreo idee despre ce ar fi indie-ul nu ar sti de ele ...but ....who knows....

de exemplu daca ii spuneai cuiva anul trecut de ele poate ..dar... acum...

 

Se poate vorbi intr-adevar de o cultura indie dar asta implica foarte multe genuri de muzica. Problema este ca in mare parte Indie a fost asociat cu un fel de brit-pop. Ci cum mai spunea cineva....ce te faci cu artistii care debuteaza la case independente si apoi semneaza cu EMI (Radiohead btw) ?

chiar crezi ca ar conta cu ce casa de discuri semneaza dupa aia??

Link to comment
Share on other sites

Guest Stiv

@neverever....... da, m-am exprimat gresit acolo , cand am zis mai putin cunoscute , oricum , nu asta era partea esentiala din ce vroiam sa spun ; vroiam doar sa fac o diferenta intre astea si alea mari(dpdv comercial si al popularitatii) de tot; bineinteles ca sunt foarte cunoscuti in afara si nu canta prin pivnite , dar la noi nu cred ca sunt asa de cunoscuti si in orice caz nu asa de populari.. sau cel putin asa cred eu ; nu cunosc prea multi oameni care sa asculte trupele astea la noi, asta vroiam sa spun, dovada faptul ca nici o trupa romaneasca nu prea canta in stilul vreuneia din trupele alea . ai vazut primul reply , n-a auzit de nici unii...

 

but that's beyond the point, nominalizatii tai unde sunt :) ?

Edited by Stiv
Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Si ati uitat cu totii de... MANDO DIAO!!!!!! Da, ok, technically e "garage rock", so sue me. Mando Diao rox.

Link to comment
Share on other sites

Guest Neverevereverdid

plusez

propun spre discutie in acest thread cat de indie sunt bauhaus. in procente va rog :)

cred ca 100% ...

mi se pare foarte ciudat ca o formatie poate fi mai indie decat alta....

 

 

cat despre nominalizatii mei ..nu stiu ce sa spun ,desi ascult acest gen de muzica de vreo 5 ani ,sau poate chiar mai mult(nestiind exact ca se cheama asa).

pot spune ca inca nu mi-am stabilit exact"preferatii" pentru ca sunt foarte foarte multe formatii care imi plac mult si nu le pot clasifica...si nu vad nici un sens in a insira o groaza la formatii indie fara a explica(cum ai facut tu )ce "efect" au asupra mea ...sau care ar fi "stilul" lor sau mai stiu eu ce.Le ascult nu pentru ca sunt "independente" si pentru ca nu au semnat cu nu stiu ce casa de discuri majora...ci pentru ca imi plac .Si chiar daca unele dintre ele ar face-o(ma refer la cele care nu au facut asta inca) tot le-as asculta .

Link to comment
Share on other sites

Guest Stiv

felicitari never..... tocmai n-ai contribuit cu nimic la discutie. stii ce ai spus in postul tau ? nimic !

 

ideea e ca poate invatam ceva din experienta de ascultator a celorlalti si mai aflam de trupe de care poate n-am auzit, precum si motive pentru care sa le ascultam si poate reusim si sa ne formam si exprimam propriile pareri despre muzica . exista foarte multa muzica si nu am timp sa ascult absolut tot ce apare pe lumea asta, d-aia e util sa ai recomandari din partea cuiva. daca nu intelegi asta intoarce-te pe forumurile de filozofie pentru adolescenti si spameaza in voie p-acolo cu comentarii inutile. eu cred ca o sa ma intorc la citit bloguri muzicale ca aici nu are rost.

 

lumea nu zice nimic despre trupe , doar scrie un nume acolo si eventual un ''substil'' fantezist careia i-ar apartine formatia aia. nu a invatat nimeni sa-si transcrie gandurile din minte in cuvinte in aia 12 ani de scoala? sau poate muzica e doar zgomot de fond, cine stie

 

si uite cum tocmai am postat si eu inca doua paragrafe de nimic :) data viitoare scriu ceva despre niste trupe

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Neverevereverdid

ideea era ca ma ramas surprinsa ca am gasit un forum despre indie (nu am mentionat asta cred)

observ ca e un gen ce pare sa devina ?"cool" ?si la noi :) ....

nu am de gand sa-mi aduc contributia la "raspandirea" genului dar se pare ca se gasesc altii http://catharticmedia.srv.ro/ .Daca ati fi atat de interesati aflati de trupe de care "poate n-ati auzit" ati cauta (http://fr.wikipedia.org/wiki/Indie)

iar referitor la "motivele pentru care sa le ascultati si poate sa reusiti si sa va formati si sa va exprimati propriile pareri despre muzica" consider ca deja patrund intr-un domeniu prea "matur" caci eu sunt un simplu copil si chiar daca as avea niste idei(sau ?motive?) nu cred ca s-ar compara cu ale voastre... eu am inceput sa ascult indie pentru ca era dansabil (ca mai tarziu am descoperit ca poate fi si altceva :) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.