www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boney M - Sunny


qtguy
 Share

Recommended Posts

Mi-a placut din punct de vedere al ascultatorului chitarist.Este o improvizatie /interpretare reusita , este OK.

 

Din alt punct de vedere sa zicem cel al unui meloman .....este un pic incarcata versiunea .. cand ma gandesc la piesa cu Lola Falana ..dintr-un film ("Asta seara ma distrez "...parca...dar nu mai sunt sigur ..de titlu chiar o sa caut pe Iutub poate gasesc ..cred ca asta e "Stasera mi butto" dar nu am gasit deocamdata numai o versiune in italiana ce nu suna asa de bine ... )..in urma careia a devenit piesa celebra si prin europa .. . cred ca a fost cea mai de bun gust versiune ce cu tehnica din zilele noastre se poate face sa sune si mai bine...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Mi-a placut din punct de vedere al ascultatorului chitarist.Este o improvizatie /interpretare reusita , este OK.

 

Din alt punct de vedere sa zicem cel al unui meloman .....este un pic incarcata versiunea .. cand ma gandesc la piesa cu Lola Falana ..dintr-un film ("Asta seara ma distrez "...parca...dar nu mai sunt sigur ..de titlu chiar o sa caut pe Iutub poate gasesc ..cred ca asta e "Stasera mi butto" dar nu am gasit deocamdata numai o versiune in italiana ce nu suna asa de bine ... )..in urma careia a devenit piesa celebra si prin europa .. . cred ca a fost cea mai de bun gust versiune ce cu tehnica din zilele noastre se poate face sa sune si mai bine...

Multumesc pt comentarii :) Da, asa este, din perspectiva unei muzici de film sau a ascultatorului de muzica in general, aceasta versiune este incarcata...poate ca "ameliorarea" piesei ar fi posibila prin faptul ca a fost exploatata si tratata improvizatoric intr-un concert in fata unui public in mare parte de jazz. Pe de alta parte a fost piesa de bis a concertului, energia era foarte sus si asta explica incarcarea oarecum fireasca la care s-a ajuns pe parcursul piesei. Desigur ca perspectiva ascultarii face diferenta din punci de vedere al genului muzical...ca sa nu mai vorbim de energia unei muzici live de orice gen fata de varianta aceleiasi muzici inregistrate si ascultate acasa....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.