www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vanzator Nepriceput Sau Chiar E Adevarat...


andrei91
 Share

Recommended Posts

Saptamanile trecute mi-am cumparat o pereche de strap-locks pentru chitara....dupa ce le-am luat vanzatorut a tinut sa imi precizeze ca suruburile au tendinta sa se rupa des in chitarile facute din mahon solid....ati patit careva asa sau stiti cazuri sau doar vorbea sa se afle in treaba ? ... ma cam bantuie chestia asta :)) poate is paranoic

Edited by andrei91
Link to comment
Share on other sites

??? E PRIMA DATA CAND AUD DE ASA CEVA.

 

Poate ca e vorba de o anumita greutate pe care o poate sustine acel strap lock, dar nu cred ca au fost proiectate sa nu duca 6-7kg de exemplu, am prieteni cu strap lock montati pe Fender Jazz Bass grei, chiar foarte grei, si nu au nici o problema de ani de zile.

Link to comment
Share on other sites

Saptamanile trecute mi-am cumparat o pereche de strap-locks pentru chitara....dupa ce le-am luat vanzatorut a tinut sa imi precizeze ca suruburile au tendinta sa se rupa des in chitarile facute din mahon solid....ati patit careva asa sau stiti cazuri sau doar vorbea sa se afle in treaba ? ... ma cam bantuie chestia asta :)) poate is paranoic

 

Cat de des ..cine a facut statistica ...? IRSOP ? pe un esantion de 1024 de gospodine?

 

Ce tip de straplock ....care surub ?

 

Poate se referea la faptul ca surubul ptr lemn se poate rupe cand il fortezi in mahon (?)daca gaura anterioara a fost ptr un surub mai scurt ..

 

Un surub din acela te tine si pe tine .

Link to comment
Share on other sites

Am auzit si eu asta despre straplocks-urile schaller pe care le-am avut. pe un fender classic 60s stratocaster. Nu s-a intamplat nimic de genul totusi. Ma rog, n-ar fi exclus, surubul era foarte lung, si intra doar pe jumatate in corp, restul era in straplock, banuiesc ca daca nu era strans bine s-ar fi putut rupe, dar doar cu greutatea chitarii...cam greu de imaginat.

Link to comment
Share on other sites

Suruburile respective sunt foarte subtiri si lungi, si omul respectiv se refera la faptul ca risti sa il rupi prin torsiune daca il fortezi in lemn tare fara sa fi asigurat o gaura inainte.

 

suruburile care au venit cu chitara sunt cu 5mm mai lungi si filetul are adancimea cu 1 mm aproximativ mai mic decat ce am acuma in ea.....nu au intrat fortat chiar deloc...in rest pasul filetului e identic

Link to comment
Share on other sites

suruburile au intrat fara probleme nu a trebuit sa fac gaura,nu au joc, totul sta perfect doar ca ma tot urmarea chestia aia ce a zis-o tipu de la magazin

Deci inca odata

 

Mahonul este un lemn foarte dens daca nu faci o gaura ptr surub acesta intra foarte greu si la fortare se distruge "capul" surubului de la fortarea cu surubelnita ,(surubelnita ce de obicei nu are marimea corecta ) cea ce este nasol ca nu mai poti sa scoti surubul .Plus se poate rupe chiar surubul si ramane bucata in lemn ...

 

Asa ca daca apare problema cu lemn foarte dens in care se folosesti suruburi de lemn ...se practica o gaura cu diametrul surubului minus inaltimea filetului ..Popular spus o gaura cu diametrul cat " carnea surubului" in acset fel numai "filetul" se forteaza in lemn .Se pune ulei fin pe surub inainte de prima insurubare in acest fel se formeaza un "filet" in lemn .

De fapt foarte asemanator cu filetarea in metal ..doar ca nu ai nevoie de tarod ci chiar surubul i-si "taie" filetul.

 

Asa ceva a vrut sa-ti transmita vanzatorul "nepriceput" ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Deci inca odata

 

Mahonul este un lemn foarte dens daca nu faci o gaura ptr surub acesta intra foarte greu si la fortare se distruge "capul" surubului de la fortarea cu surubelnita ,(surubelnita ce de obicei nu are marimea corecta ) cea ce este nasol ca nu mai poti sa scoti surubul .Plus se poate rupe chiar surubul si ramane bucata in lemn ...

 

Asa ca daca apare problema cu lemn foarte dens in care se folosesti suruburi de lemn ...se practica o gaura cu diametrul surubului minus inaltimea filetului ..Popular spus o gaura cu diametrul cat " carnea surubului" in acset fel numai "filetul" se forteaza in lemn .Se pune ulei fin pe surub inainte de prima insurubare in acest fel se formeaza un "filet" in lemn .

De fapt foarte asemanator cu filetarea in metal ..doar ca nu ai nevoie de tarod ci chiar surubul i-si "taie" filetul.

 

Asa ceva a vrut sa-ti transmita vanzatorul "nepriceput" ..

 

mersi mult karpi :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.