www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O alta pedala Analog Sound: GTFO - Soldano GTO-inspired


AnalogSound
 Share

Recommended Posts

salut

pedala este momentan la mine, am testat, am forjat, am si filmat un review pentru ca o simpla descriere nu mi se pare prea concludenta.

sigur ca nici filmarea mea nu este pe deplin relevanta din cauza faptului sunetul este tras cu microfonul camerei dar oricum va puteti face o idee mai exacta despre felul in care suna scula decat dintr/o descriere.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

salut

pedala este momentan la mine, am testat, am forjat, am si filmat un review pentru ca o simpla descriere nu mi se pare prea concludenta.

sigur ca nici filmarea mea nu este pe deplin relevanta din cauza faptului sunetul este tras cu microfonul camerei dar oricum va puteti face o idee mai exacta despre felul in care suna scula decat dintr/o descriere.

E OK prezentarea , otzara cam lunga ...hehe ..

Am vazut si videouri cu Prefix 990 unele suna bestial ( diferente in functie de "sunetul camerei" )...iar vocalul este "just great "!

Link to comment
Share on other sites

salut

pedala este momentan la mine, am testat, am forjat, am si filmat un review pentru ca o simpla descriere nu mi se pare prea concludenta.

sigur ca nici filmarea mea nu este pe deplin relevanta din cauza faptului sunetul este tras cu microfonul camerei dar oricum va puteti face o idee mai exacta despre felul in care suna scula decat dintr/o descriere.

 

Ai scos untu' din ea !

Rupere ! :rulez:

 

 

Late edit: Era sa uit... Felicitări şi meseriaşului ! ( de parcă mai era nevoie...)

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

multam ramurel

ideal ar fi sa o vedem cantata si de alti cetateni chitaristi pe alte scule si in alte stiluri

 

nu stiu fix ce planuri are Gabi pedala asta dar este o scula care ar trebui sa fie vazuta de cat mai multi.

o unealta de calitate este capabila sa lamuramureasca multe din intrebarile la care altfel nu prea putem gasi raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos pentru aprecieri, ii multumesc cu acesta ocazie si lui Bogdan pentru efortul depus. Planurile sunt destul de clare, prototipul va fi disponibil pentru oricine il doreste la testare - astazi o sa plece de la Bogdan spre Oradea la Flore Rusu, dupa care in functie de cine se ofera o sa plece de la el direct spre respectiva persoana (in noiembrie pedala o sa ajunga si la Andrei Rosulescu). Sunt cateva comenzi pentru acesata pedala, una dintre ele este chiar de la prietenul si colegul de forum Dudu.

 

In rest, sper sa fie testata de cat mai multe persoane si sa am cat mai mult feedback pe aceasta tema (si nu numai).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Ca un mic anunt ce tine de acest topic, pedala este gata de plecat in tara (a trecut cu brio se pare testele de sunet). Pedala o sa ajunga prima data la colegul boondak in Bistrita, dupa care probabil prin Bucuresti. Astept cu interes parerile dupa probe.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

Da, stiu , si eu am cerut pareri si mi s-a dat peste nas , in mod violent, marog, printre altele mie imi place proectul asta si nu-l voi categorisii ca fiind din ciclul "table colorate" .

Foarte fain , spor la munca!!!

Link to comment
Share on other sites

Da, stiu , si eu am cerut pareri si mi s-a dat peste nas , in mod violent, marog, printre altele mie imi place proectul asta si nu-l voi categorisii ca fiind din ciclul "table colorate" .

Foarte fain , spor la munca!!!

 

Cristi nu mai baga chiar pe toata lumea in seama!Ce faci , faci bine si fa-o pentru placerea ta si nu pentru aprecierea altora!Foarte mult :respect:

Link to comment
Share on other sites

Aveti scuzele mele pt. intarziere!

Pedala a stat si la mine o saptamana timp in care am "intors-o" pe toate fetele posibile.

Primul setup pe care am testat-o:

 

Duesenberg V-Caster (doze duesenberg custom single coins in humbucker dimension)

Vox ac15 cu alnico blue speaker.

 

PRO:Soundu pe care l-am obtinut cu gainu de la 50% in sus este foarte ''carnos".Nu este fazait, bazait sau cum se mai poate numi un distors foarte aglomerat si murdar.

Schimba caracterul distorsului tipic care il regasim de cele mai multe ori iesind dintr-un VOX si avand ori prea mult treble ori fiind prea subtire.

Sound foarte inchegat, reda cu claritate fiecare coarda indiferent de gain!

 

CONTRA: Lipsa unui grilaj care sa protejeze lampile(mi s-ar parea riscant tot sa car pedala asta pe pedalboard cu masina in diferite locatii).

 

E pacat sa nu folosesti pedala asta pt chestiile care a fost proiectata si anume mediu to high gain! Aici e vorba doar de stilul de muzica preferat si cantat.Eu as putea folosii pedala asta la mult prea putin din cate are ea sa-mi ofere, iar ca sa o folosesc doar ca un boost pt soundu meu e jignire.(chestie strict subiectiva-difera de la un setup la altul, de la un chitarist la altul)

 

Al-2lea setup

Gibson Studio -doze humbucker

Messa rocket 440

Pedala suna cum ar trebuii sa sune!Clar, fara zum sau hum, cu o forta si lejeritate de invidiat.Am folosit metafore pt ca altfel n-am cum sa explic.NU suna prea aglomerat.Rifurile, lead lineurile suna mai natural.

Sper sa va ajute cat de cat scurtul meu review.

Lasand patriotismul, nepotismuln sau orice alta legatura deoparte, trebuie sa recunoastem ca aceasta pedala marca ANALOG SOUND este extraordinara!

Link to comment
Share on other sites

arata bine, suna bine (nu e genul meu, dar pot aprecia ceva de calitate) doar o sugestie...o protectie la lampile alea,pare atat de vulnerabila :D La Marshall am vazut ca are o tabla gaurita estetic, la BlackStar deja e un gratar :))))) http://findnsave.miamiherald.com/Product/995757/Blackstar-HT-Series-HT-DRIVE-Tube-Overdrive-Guitar-Effects-Pedal

La asta imi place :Dhttp://www.prymaxevintage.com/effectrode-tube-effects-pedals-tube-drive-overdrive/

Spor incontinuare la construit! ;)

Link to comment
Share on other sites

OK... după cum am promis, revin azi cu comparaţia GTFO - HT Dual.

Menţionez că la Blackstarul meu i-am schimbat lampa după ce am făcut mai multe încercări... una militară rusească, 12AX7 China, JJ şi RFT.

Originalul era 12AX7 Sovtek şi l-am schimbat cu un ECC83 de la RFT - care mi s-a părut cea mai c**oasă.

Un video comparativ f.f.foarte scurt să nu vă plictisiţi.

 

@ramurel: Da, am tras trackurile LR separat. Softul nu contează. La ce-am făcut eu acolo merge şi-n powerpoint... laugh.gif

Hai! Nimeni din Sibiu? O ţin până duminică....thumbsup.gif

Edited by Seru
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai reusit sa scoti un ton mai bun decit am reusit eu vreodata din Blackstar. Ambele suna bine, dar la GTFO se simte o alta bogatie de armonici, datorate faptului ca e intr-adevar distors pe lampa, vs Blackstar care numai pe lampa nu e :) Si apropo de asta, nu cred ca vei simti vreo diferenta cind schimbi lampa, pt ca rolul ei in circuit este absolut minor.

Link to comment
Share on other sites

Da, clar nu suna rau, pana la urma este o chestie de gust. Vis a vis de BS HT m-am uitat putin pe schema - tuburile sunt puse acolo ca etaj de amplificare (probabil au si rol de clipping la amplificari foarte mari). Avantajul (sau dezavantajul - depinde la ce si cum folosesti o pedala) este faptul ca are EQ ceea ce duce la ceva mai mare flexibilitate insa o face ceva mai delicata cand este pusa in fata unui amp (doua EQ unul dupa celalalt nu este intodauna ceea ce doresti) - de aceea un filtru Low Pass pus pe iesirea unei pedale de distors o face mult mai "amp frendly", insa daca doresti sa folosesti o pedala de gen bagata direct in putere atunci ai nevoie de un EQ, pana la urma este vorba de aplicatia la care o folosesti.

 

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.