www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

CORZILE 50% DIN TON


karpi
 Share

Recommended Posts

Se dicuta in focuri despre tot felu de minuni ,de la tuburi la mosfet , cabluri minune , difuzoare minune, doze de toate tipurile, lemne

exotice din "insule" ,atac , sustain , "ton" timbru , si ce o mai fi.

 

Dar se uita ca acest "TON" este dat de o COARDA , coarda este responsabila 50% in aceasta problema.

 

Corpul cu rezonanta proprie si calitati bune rele este cealalta parte din cei 50%.

 

Aceasta fiind chitara , de aicea "captam" cu ce putem acest "TON" .Daca nu avem tonul nu avem ce sa captam.

 

Daca in medie o garnitura de corzi rezista 3 saptamani =>inseamna cam 17 garnituri de corzi intr-un an.

 

17 *250000 =4.250.000

 

4000000 poti cumpara un difuzor super , o statie mica de repetitii ,o placa de sunet mai super, doua pedale de efecte mai bunicele,un DSP second hand mai ieftin , inca o chitara electrica mai ieftina sau una acustica .

Adica ar fi multe pe ce sa dai 4000000 de lei vechi.

 

DAR !.Fara corzi noi curate , neimbacsite ,"neintinse" cu otelul obosit nu vom avea "TON".

 

Vedetele au corzi noi gata montate si stabilizate de "maistrul de chitare" la fiecare inregistrare , sau concert.

De aicea 50% sunetul specific al fiecarui chitarist .

 

Degeaba cumpar cel mai tare si fidel preamp pe tuburi , FET , sau ce o mai fi.

Am statia ideala.Am cablul cel mai scump din lume ,

 

Daca nu am de la sursa TONUL. si sursa nu este DOZA sursa este COARDA !!! inpreune cu CORPUL chitarei.

 

Doza are menirea sa capteze cat mai fidel , restul pana la difuzor sa mentina si sa redea cat mai fidel semnalul captat de doza.

 

De aicea se vede importanta corzilor , COARDA da sunetul.!! EA oscileaza.!!!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Da Karpi, ai mare dreptate!

 

Daca ai stii de cate ori mi-am propus sa le schimb mai des... Nu mai spun ca fiind obosite si intinse mi se rup EXACT cand cant live!

 

Dar acum gata! Chiar mi-am comandat acum multe seturi si le voi schimba des pentru ca diferenta de ton este PREA mare.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

si eu sunt perfect deacord...desi limita aia de 3 sapt mi se pare cam exagerata...

oricum...depinde si de corzi, unele tin mai bine altele nu...oricum despre corzi s-a discutat atat incat nici nu mai are rost sa mai aduc subiectul :)

nici eu nu apuc sa le schimb cand trebuie...ma gandesc din timp ca trebuie schimbate...si nu-mi gasesc vreme sa ma duc sa iau...sau daca am in casa, nu am rabdarea sa stau sa le schimb decat cand sunt duse rau corziile :)

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie subestimat rolul corzilor, dar nici exagerat. textura si culoarea sunetului sunt date aproape in totalitate de echipamentul folosit (chitara, efecte, amp, cab etc.). Exista, dupa parerea mea, doua aspecte unde corzile joaca un rol esential (poate nu chiar 50%, dar 30% cu siguranta): dinamica sunetului si inaltele (mai precis, anumite frecvente inalte care dau sunetului prospetime si vigoare). Referitor la al doilea aspect, e simplu: corzile isi pierd calitatea de a genera acele frecvente inalte dupa o anumita perioada de timp: unele corzi tin 2 ore, altele o saptamana, altele poate si 3 saptamani (daca nu sunt abuzate). Dinamica pe care corzile o impun tonului final depinde foarte mult insa si de tipul corzilor folosite. Use the biggest strings you can handle (eu m-am resemnat cu ernie ball 9-46 :) ).

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
Use the biggest strings you can handle (eu m-am resemnat cu ernie ball 9-46 :) ).

 

Initial am avut un set de D'addario de .9, am pus unul de .8 iar acum mi-am schimbat corzile cu corzi de .10. Intradevar este izbitoare diferenta, mai ales fata de cele de .8. sa incerc si cu corzi mai groase?

 

Pe langa "carne" ce castig prin cresterea grosimii corzilor?

Link to comment
Share on other sites

textura si culoarea sunetului sunt date aproape in totalitate de echipamentul folosit (chitara, efecte, amp, cab etc.).

 

Cu echipamentul doar incerci sa captezi si sa mentii calitatile tonului.

 

Este gresita conceptia de a crea un ton cu echipamentul. Sursa este baza .Am mai scris despre cate chiatre au chitaristi.Nu cu EQ si cu DSP se face tonul , tonul este COARDA si CORPUL.

 

Restul instalatiei "strica" tot ce se poate . lol

 

Intr adevar din lipsa de scule super si de alte probleme s-au "inradacinat" unele "tonuri" convenabile ( legendare) , cum ar fi overdrive , humbucker sound, doza de Strat saturata , etc...dar , si ,toate acestea depind de coarda.Nu ma refer la proprietatile electromagnetice ci la orice fel de coarda pe orice tip de chitara.

 

Nu ai brilianta din sursa nu se poate modela cu nimica.

 

Degeaba pui cel mai super microfon la un cantaret care nu are "voce".

 

La corzile subtiri trebuie sa fie relativ noi si curate !

Corzile matisate de un anumit tip ( grosime centrul de otel si grosime si straturi matisate dau diferite nuante de brilianta) Acestea trebuie sa fie curate , daca intra mizeria intre matisaj nu mai suna, si atuncea cu ce refaci brilianta? cu nimic .Trebuie sa pui corzi noi.

Corzi Hora pe acustica tin cam o saptamana si nu mai suna.

Corzi mai bune tin mai mult dar daca canti zilnic 3-4 ore nu tin mai mult de 2-3 saptamani , mai ales vara cand transpira mainile si se fixeaza mizeria in corzi mai apoi sa si oxideaza.

 

Adevarul este ca de multe ori mi-e lene sa schimb corzi , nu prea ami place.Dar am patit si eu de multe ori sa le rup in concert unde instinctiv lovesc mai tare coarda , sau sa nu am curaj sa folosesc vibratoru de frica sa nu raman fara coarda , hehe, ca ami aduc aminte ca nu am schimbat corzile , si atuncea cum mai cant , ...cu grije...si pierd din start o importanta componenta a interpretari.."whammy bar" ( neavand controlul de la repetitii sau de acasa cu casca , lovesc mai tare ca sa reproduc atacul dorit)

 

Nu m-am gandit la recomandari de corzi ci la problema cea mai mare ce este neglijata si toti cauta scule minune ptr sunet ,si se uita chiar de "generatorul sunetului" .

Am primit si corzi PIRAMID unele din cele mai scumpe cu strat de teflon , intr-adevar tin mult mai mult

Din start au o idee de brilianta mai redusa dar acesta brilianta se mentine mult mai mult.

In cazul meu chiar ami place tonul cu corzile folosite cateva zile .

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_
DE CATE ORI SCHIMBAM CORZILE

pai depinde - uneori sunt nevoit sa schimb set de corzi dupa 1 saptamana, alteori dupa mai bine de o luna. Depinde de setul de corzi (calitate) cat si de conditiile de mediu (umiditate, variatii ale temperaturii, cantitatea si pH-ul sudorii de pe maini), timpul efectiv al uzurii corzilor si nu in ultimul rand stresul la care sunt supuse corzile (benduri, abuzul de whammy, etc). Nu cred ca am exagerat in vreun loc...

later edit: daca folosesc fast fret, se pastreaza mai mult proprietatile corzilor?

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Initial am avut un set de D'addario de .9, am pus unul de .8 iar acum mi-am schimbat corzile cu corzi de .10. Intradevar este izbitoare diferenta, mai ales fata de cele de .8. sa incerc si cu corzi mai groase?

 

Pe langa "carne" ce castig prin cresterea grosimii corzilor?

 

daca ai pus 10-46 poti sa stai linistit. corzile mai groase au dinamica mult mai mare si imprima dozelor un output mai mare (e aproape ca si cand ai avea doze ceva mai puternice).

 

ps. corzile groase se rup mai greu :)

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

una din ocupatiile mele favorite este citirea interviurilor cu chitaristi,chestie pe care o fac din 1980,cand am primit primul Guitar Player,un nr din 79,care i-a apartinut lui Mibu :) ,pe care il stiam doar din auzite pe vremea aceea,aveam un prieten comun,pe Stelian Acea.

In acesti 26 de ani de cetit interviuri cu chitaristi,am gasit destul de multi care prefera ,mai ales pe acustice,tonul corzilor VECHI,adica de 3-6 luni.Asta ca sa vedeti ca gustul influenteaza foarte mult si in acest caz.In anii 80 aveam grija cu sfintenie de un set de corzi,aveam intotdeauna unul pus deoparte pentru situatii mai speciale,studio de exemplu,nu puteai intra in Electrecord cu corzi vechi,ca nea Freddy Negrescu,care avea ureche absoluta.iti spunea imediat ca esti fals.Cantam cateodata chiar si 6-7 luni cu un set de corzi,intr-o vreme cand aveam peste 300 de concerte pe an,azi greu pot sa-mi inchipui cum ar fi sa cant mai mult de 2 concerte cu acelasi set,insa s-ar putea sa nu mai aiba calitatea de atunci,sau e numai o parere,nu stiu.

Recomand stergerea corzilor cu o carpa moale si solutie de sters corzile,care se gaseste de cumparat.eu asa fac,pe vremuri faceam asta fiindca nu aveam corzi,iar acum fiindca mi-e greu sa le schimb :)

Fast Fret nu am folosit,dar un prieten care folosea a zis ca a devenit dependent de el,nu mai putea canta pe corzi neunse,si i-a luat foarte mult sa se adapteze la loc.

Corzile "coated" cum zicea si Karpi,dintre care cele mai cunoscute sunt Elixir,dar si DR sau Pyramid,mie nu imi plac deloc,nu mai simti coarda, e o bucata de plastic,si tonul e mult sub cel al corzilor normale,outputul scade,fiindca metalul e "ecranat" de stratul de plastic.Pretul unui set Elixir este dublu ca cel al unor corzi normale,si cam tot atata tine,de doua ori viata normala,asa ca e aprox.acelasi lucru si la bani.

Link to comment
Share on other sites

@midnight rider. da rares, asa este si pentru ca ai adus vorba de sters corzile, iti mai aduci aminte ce scria pe pachetele mai vechi de corzi fender, alea de prin anii`70-`80, cu maple neck de strat cu bullet si cu apusul de soare: stergeti cat mai des corzile cu o carpa moale din bumbac si SCHIMBATI CAT MAI DES CORZILE! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Faci bataturi mai repede :)

 

Las ca bataturile mi le-am facut pe chitara rece... corzi D'addario de .10 pe rece... e un infern! Acum am coborat-o in D ca ma mai apuca cantatu pe balcon.. si e mai OK, dar in acordaj standard E... vai de manutzele mele!

Link to comment
Share on other sites

Guest Diego

Eric Clapton

 

Strings: Light. Ernie Ball Super Slinky: .009, .011, .016, .024, .032, .042. (Also uses Slinky, or .010s.) Normally changed only when one breaks; occasionally three high strings changed.

 

Eric Clapton Gear Setup

Edited by Diego
Link to comment
Share on other sites

@midnight rider. da rares, asa este si pentru ca ai adus vorba de sters corzile, iti mai aduci aminte ce scria pe pachetele mai vechi de corzi fender, alea de prin anii`70-`80, cu maple neck de strat cu bullet si cu apusul de soare: stergeti cat mai des corzile cu o carpa moale din bumbac si SCHIMBATI CAT MAI DES CORZILE! :)

 

asta-i cam asa , hehe tin minte..

 

scria ."...stergeti corxile dups cantat cu ......clean strings sound better and looks better ..|"..ducatia nu se uita...hehe.

Link to comment
Share on other sites

una din ocupatiile mele favorite este citirea interviurilor cu chitaristi,chestie pe care o fac din 1980,cand am primit primul Guitar Player,un nr din 79,care i-a apartinut lui Mibu :) ,pe care il stiam doar din auzite pe vremea aceea,aveam un prieten comun,pe Stelian Acea.

.

 

 

perfect de acord , la blues ami plac corzile mai vechi fara brilianta exagerata .

 

Dar cand vreau un ton de shadows trebuie sa schimb corzile .

Dar si la multe sounduri de metal si trash etc conteaza corzile , nu iese tonul numai din modelatoarele electronice.

 

Cu Mibu...hehe...si eu de la el aveam reviste GuitarPlayer si mai vedeam ce se intampla in lumea sculelor si a chitaristilor.Iar Steli e un perfectionist cu tonul , acuma este fotograf artist de succes si nu prea a mai cantat, dar ,ultima data m-a intrebat despre softuri de muzica si internet , sper sa se reapuce de chitara si cantat , "virusul" supravietuieste vrei nu vrei..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Am o chitara acustica , pe care mi-am pus corzi Fender de chitara electrica ( .9 ) de un an si o luna !

Chitara aceasta a trecut prin multe totodata cu corzile pe ea ! Am cantat cu ea mai mult prin parcuri , afara , in frig , in casa , a apucat si un "concert" , si in ziua de azi corzile sunt impecabile , inafara de D care a inceput sa se desfaca .

Dupa cum spuneam, corzile suna foarte bine , chiar mai bine ca si un set de corzi noi !

Care e explicatia ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

nu e singura chitara acustica pe care am cantat , si nici singurul set de corzi ....

bine ...o sa schimb corzile , dar daca nu vor suna ca acestea , va dau in judecata :):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Initial am avut un set de D'addario de .9, am pus unul de .8 iar acum mi-am schimbat corzile cu corzi de .10. Intradevar este izbitoare diferenta, mai ales fata de cele de .8. sa incerc si cu corzi mai groase?

 

Pe langa "carne" ce castig prin cresterea grosimii corzilor?

Pai suna mai suparat pe riffarae ai un ton cu atac mai mare si suna mai c***s :)

Personal le prefer totusi pe 0.09-0.42.

Link to comment
Share on other sites

Folosesc Elixir de 0.09 pentru Electrica, de .10 pentru acustica.

Se mai intampla cate un set cu un defect de fabricatie, dar ingeneral sunt super multumit.

Pretul este dublu dar:

- tonul bun il ai din prima, nu-ti mai trebuie 2 zile sa le "rodezi"

- cel mai important tonul bun tine de 5-6 ori mai mult decat la orice set normal (aproape exact cum zice reclama)

- se curata mult mai usor (de fapt nu se prea murdaresc) . Cand au inceput sa se murdareasca este semnul ca trebuie schimbate in curand.

Link to comment
Share on other sites

Folosesc Elixir de 0.09 pentru Electrica, de .10 pentru acustica.

Se mai intampla cate un set cu un defect de fabricatie, dar ingeneral sunt super multumit.

Pretul este dublu dar:

- tonul bun il ai din prima, nu-ti mai trebuie 2 zile sa le "rodezi"

- cel mai important tonul bun tine de 5-6 ori mai mult decat la orice set normal (aproape exact cum zice reclama)

- se curata mult mai usor (de fapt nu se prea murdaresc) . Cand au inceput sa se murdareasca este semnul ca trebuie schimbate in curand.

Am avut de gand acu' vreo luna sa-mi iau din TM dar un forumist (nu mai stiu cine) zicea ca are probleme cu ele, chiar spunea ca se duce invelisul ala spiralat si incep sa zornaie... :) si atunci mi-a taiat tot elanu' sa mai cumpar. Acu' chiar nu mai stiu ce sa cred... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.