www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Game Pentatonice


warhead
 Share

Recommended Posts

Salut ! Am invatat gamele pentatonice de curand . Am o nelamurire la cea majora . Din cate stiu, se formeaza pe relativa majora a gamei minore (3 freturi mai sus) si incepe cu pozitia a 2 a a celei minore. Daca vreau sa improvizez ceva folosind cele doua game ( minora pentatonica si relativa ei majora ) ce am in plus defapt , doar ultima pozitie a majorei ?

Link to comment
Share on other sites

Nu ai pus prea clar intrebarea, dar: daca vrei sa improvizezi pe gama pentatonica minora (sa zicem in Mi) si pe relativa ei majora (in cazul lui Mi ar fi Sol), ai exact aceleasi pozitii pe grif, numai ca schimbi doar tonica. Daca vrei sa improvizezi pe gama pentatonica minora si majora in aceeasi cheie, atunci trebuie sa alternezi intre pozitiile gamei minore si cele ale gamei majore, deci ai mai multe note din care sa alegi.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Gminor pentatonic si restul formelor sale. Pentru Am transpui 2 freturi:

http://www.guitarlic..._minor_pent.gif

 

Ca sa faci Pentatonic major , iei gama majora (modul ionian) si o canti fara intervalele IV si VII (in do major, canti fara Fa si Si) deci

Do Re Mi Sol La ( C D E G A ).

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.