www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Downgrade Chitarã


Adi M
 Share

Recommended Posts

Salutare, forumişti!

 

Deţin o chitară Ibanez Apex II, un amp Peavey ValveKing Royal 8 şi un procesor Digitech RP350.

Sînt foarte mulţumit de ceea ce am, dat fiind nivelul la care mă aflu şi perspectivele. Mai exact, sînt (şi voi rămîne) un chitarist de dormitor, iar tehnic vorbind, deşi am cam 3 ani de experienţă, mă simt încă în partea de jos a categoriei medii.

 

Aşadar, deşi poate unii m-au mai urmărit pe aici pe forum postînd întrebări despre diverse îmbunătăţiri ale chitarei sau ale amp-ului, procesorului, de ceva timp sînt încercat de gîndul unui downgrade al chitarei. Asta în special pentru că nu sînt în stare să folosesc cum se cuvine o chitară de 2800 RON (mai exact, nu o merit, în sensul că n-are rost să cînt pe ceva aşa bun şi eu să fiu atît de varză) şi, poate mai ales pentru nota discordantă cu restul echipamentului. Un amp de 600 RON şi un procesor de tot cam atît nu cred că pot pune prea bine în valoare o chitară atît de bună.

 

Deci nu, nu vreau upgrade (chiar dacă, poate, un simplu amp cu difuzor de 12" şi o pedală de distors ar rezolva treaba, nu vreau să mai investesc bani în echipament. Adaug şi faptul că sînt şomer şi matematician-fizician (deci fără perspective băneşti serioase în viitorul apropiat :) ). Mă simt prost şi vinovat să stau cu "scula" de aproape 700 Euro în husă şi eu să nu o folosesc la potenţial maxim.

 

Menţionînd că vreau neapărat o chitară cu 7 corzi (chiar m-am îndrăgostit de aşa ceva, chiar am nevoie de acel B ), ce chitară în jur de 1500 RON recomandaţi? (nouă sau SH)

Totuşi, nu recomandaţi Harley Benton, vă rog. Nu sînt nici chiar începător şi nici chiar atît de dornic de downgrade.

 

 

Ca să vă faceţi o idee, eu mă uitam la Schecter Omen 7 sau, dacă merită diferenţa, varianta Extreme. La Ibanez RG7321 parcă nu m-aş băga.

 

Aşadar, vă rog, postaţi sugestii de chitare, chiar anunţuri de schimb, cu diferenţă de la voi. Sau dacă cineva binevoieşte, mi-ar prinde bine să testez vreuna din chitarele de mai sus sau orice sugeraţi voi. Locuiesc în Buzău, dar cînd reîncepe facultatea, vin în Bucureşti.

 

Mulţumesc.

Edited by Adi M
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare, forumiºti!

 

Dețin o chitarã Ibanez Apex II, un amp Peavey ValveKing Royal 8 ºi un procesor Digitech RP350.

Sînt foarte mulțumit de ceea ce am, dat fiind nivelul la care mã aflu ºi perspectivele. Mai exact, sînt (ºi voi rãmîne) un chitarist de dormitor, iar tehnic vorbind, deºi am cam 3 ani de experiențã, mã simt încã în partea de jos a categoriei medii.

 

Aºadar, deºi poate unii m-au mai urmãrit pe aici pe forum postînd întrebãri despre diverse îmbunãtãțiri ale chitarei sau ale amp-ului, procesorului, de ceva timp sînt încercat de gîndul unui downgrade al chitarei. Asta în special pentru cã nu sînt în stare sã folosesc cum se cuvine o chitarã de 2800 RON (mai exact, nu o merit, în sensul cã n-are rost sã cînt pe ceva aºa bun ºi eu sã fiu atît de varzã) ºi, poate mai ales pentru nota discordantã cu restul echipamentului. Un amp de 600 RON ºi un procesor de tot cam atît nu cred cã pot pune prea bine în valoare o chitarã atît de bunã.

 

Deci nu, nu vreau upgrade (chiar dacã, poate, un simplu amp cu difuzor de 12" ºi o pedalã de distors ar rezolva treaba, nu vreau sã mai investesc bani în echipament. Adaug ºi faptul cã sînt ºomer ºi matematician-fizician (deci fãrã perspective bãneºti serioase în viitorul apropiat :) ). Mã simt prost ºi vinovat sã stau cu "scula" de aproape 700 Euro în husã ºi eu sã nu o folosesc la potențial maxim.

 

Menționînd cã vreau neapãrat o chitarã cu 7 corzi (chiar m-am îndrãgostit de aºa ceva, chiar am nevoie de acel B ), ce chitarã în jur de 1500 RON recomandați? (nouã sau SH)

Totuºi, nu recomandați Harley Benton, vã rog. Nu sînt nici chiar începãtor ºi nici chiar atît de dornic de downgrade.

 

 

Ca sã vã faceți o idee, eu mã uitam la Schecter Omen 7 sau, dacã meritã diferența, varianta Extreme. La Ibanez RG7321 parcã nu m-aº bãga.

 

Aºadar, vã rog, postați sugestii de chitare, chiar anunțuri de schimb, cu diferențã de la voi. Sau dacã cineva binevoieºte, mi-ar prinde bine sã testez vreuna din chitarele de mai sus sau orice sugerați voi. Locuiesc în Buzãu, dar cînd reîncepe facultatea, vin în Bucureºti.

 

Mulțumesc.

 

 

Daca te impaci bine cu gaturile Wizard de Ibanez, un RG7321 nu-i asa de rau. Un prieten a avut un RG, caruia i-a desfiintat doza din neck si potul de ton, i-a pus un SD Blackouts in bridge si suna brici. Bine, poate era si rigul de vina (Mesa Triple Recto+4x12 cu V30). ;)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca te impaci bine cu gaturile Wizard de Ibanez, un RG7321 nu-i asa de rau. Un prieten a avut un RG, caruia i-a desfiintat doza din neck si potul de ton, i-a pus un SD Blackouts in bridge si suna brici. Bine, poate era si rigul de vina (Mesa Triple Recto+4x12 cu V30). ;)

 

 

 

 

Mai întîi: sînt sigur că rig-ul e de vină. Sau dacă nu e, măcar sigur nu se compară cu ce am eu :))

 

Apoi, în ceea ce priveşte gîturile de Ibanez: nu mă împac deloc rău cu Wizard-urile, chiar dacă uneori pare că ar prinde bine să fie un pic mai "cărnos".

E bun 7321, l-am mai probat, numai să-l găsesc SH, că nou nu se împacă prea bine cu ideea mea de downgrade şi să rămîn şi cu nişte bani :)

 

P.S. @korko cred că mi-a dat +1 în speranţa că mi-a venit mintea la cap, după ce a mai citit celelalte posturi ale mele în care visam la echipament de 4-5000 RON :). Mersi, şi eu sper să fie aşa! :)

 

 

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

ai o chitara absolut normala. o data ce te-ai facut cu ea, parerea mea este ca ar trebui sa ramai cu ea, nu de alta, dar mai mult de jumatate nu iei pe ea daca o vinzi, iar cu banii aia nu iei nimic nou bun, de aceiasi calitate, si sa iti ramana si bani. deci mai mult sau mai putin o sa o dai pe o chitara noua proasta si atat, sau pe una second pe care nu o cunosti si cativa banuti. nu merita sa te complici, zic eu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ai o chitara absolut normala. o data ce te-ai facut cu ea, parerea mea este ca ar trebui sa ramai cu ea, nu de alta, dar mai mult de jumatate nu iei pe ea daca o vinzi, iar cu banii aia nu iei nimic nou bun, de aceiasi calitate, si sa iti ramana si bani. deci mai mult sau mai putin o sa o dai pe o chitara noua proasta si atat, sau pe una second pe care nu o cunosti si cativa banuti. nu merita sa te complici, zic eu

 

Parțial îți înțeleg pãrerea, dar nu e exagerat sã spui cã aº putea lua jumate pe ea dacã o vînd? Nu de alta, dar urmãresc cam în fiecare zi secțiunea Mica Publicitate de aici ºi observ cã, în general, foarte rar se fac reduceri de 50% la instrumente. Aºa mi s-a pãrut mie. ªi, în plus, nu mã simt tocmai darnic sau filantrop sã dau un aºa chilipir. Îmi pare nedrept.

Link to comment
Share on other sites

ai o chitara absolut normala. o data ce te-ai facut cu ea, parerea mea este ca ar trebui sa ramai cu ea, nu de alta, dar mai mult de jumatate nu iei pe ea daca o vinzi, iar cu banii aia nu iei nimic nou bun, de aceiasi calitate, si sa iti ramana si bani. deci mai mult sau mai putin o sa o dai pe o chitara noua proasta si atat, sau pe una second pe care nu o cunosti si cativa banuti. nu merita sa te complici, zic eu

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa lasi sentimentalismele la o parte si sa pastrezi chitara daca-ti place. Ai sa-ti iei un stift de chitara ieftina si dupa aia o sa plangi dupa aia mai buna, mai ales ca esti si obisnuit cu ea.

Cand iti cumperi chitara, nu-ti cantareste nimeni skilu', ci buzunarul. Daca vreau sa sparg 50mil pe o chitara pentru ca-mi place, nu are nimeni dreptul sa-mi spuna ca-s prea praf pentru ea. Imi poate da cel mult un sfat util, asta e altceva.

 

E bine sa ai un instrument care-ti place, nu care-ti satisface nu stiu ce idei fixe. Daca ziceai ca n-ai bani, mai intelegeam...

Link to comment
Share on other sites

Eu cred cã exagerezi ºi ai înțeles oarecum greºit situația.

 

Ideea e aºa: am reuºit sã cumpãr chitara acum aproape 2 ani, profitînd de un chilipir grozav. Atunci aveam altã minte ºi alte ocupații, sã spunem. În momentul de fațã se poate spune cã banii sînt o problemã, deoarece sînt ºomer, finanțat de pãrinți ºi cîteva meditații. De aceea mi se pare aiurea (i.e. neînțelept, exagerat de costisitor) sã am o astfel de chitarã, cînd ceva bani chiar mi-ar folosi. Nu vreau în niciun caz sã renunț la a cînta la chitarã, dar cred cã m-aº descurca la fel de bine ºi cu o chitarã mai ieftinã.

 

Mã simt ca ºi cum am investit prea mulți bani în ceva superior, cînd sînt sigur cã ºi ceva inferior ºi-ar face treaba la fel de bine ºi mi-ar lãsa ºi ceva bani în buzunar.

Link to comment
Share on other sites

Mã gîndeam ºi la asta, cã dupã ce va începe ºcoala o sã-mi caut ceva ºi de atunci poate vor sta lucrurile altfel, de aceea am postat mai întîi aici ºi nu direct la Mica Publicitate.

 

Mulțumesc pentru pãreri.

 

Aº fi, totuºi, interesat ºi de pãreri despre cele douã Schecter pe care le-am menționat. Fiind mai ieftine, nu sînt chiar sigur cã sînt ºi mai proaste decît ce am. Dacã le cunoaºte cineva, este rugat sã împãrtãºeascã pãreri, despre chitarele separat, comparate cu a mea ºi între ele.

 

Din nou mulțumesc. O searã bunã!

Adi

Link to comment
Share on other sites

Sincer iti spun din experienta ca la un momentdat am facut si eu o prostie. Nu am vandut o chitara buna, prostia mea e ca m-am multumit cu una proasta...si cu un rig relativ praf... Si in scurt timp cheful de cantat mi-a disparut... Pe motivul asta am lasat chitara jos vreo 2-3 ani aproape...si cand mi s-a pus pata sa ma apuc primul lucru a fost o chitara mai buna... Si sincer sa fiu nu as face downgrade nici batut...

 

Cat despre preturile de aici de pe forum, sper ca esti constient ca, in masura in care NU sunt sub 50% din valoarea initiala, nici nu ajuta produsele sa se miste... Uite-te ca mai toti propun schimburi tocmai pentru ca nu merge treaba pe bani... Si sincer e pacat...sa ajungi sa fii bunicel, sa vrei un instrument mai bun si sa nu poti sa il cumperi / vinzi pentru a continua...

 

Asa ca imi reinnoiesc parerea...nu o vinde, fa altceva...get a job (si asta e misiune dificila, dar deh...). Eu unul abia daca mai am timp de chitara, sunt munca-somn...dar cu toate acestea inca vreau sa investesc in echipament... Si sunt la fel de chitarist de dormitor ca si tine :))))))

Link to comment
Share on other sites

Daca mai aveai nevoie de inca o opinie, iat-o si pe a mea: Daca vinzi chitara iei probabil 60% din bani pe ea - cam asa se vind sculele second hand peste tot in lume, si nici asa nu se vinde orice. Cu banii aia iei ori o chitara noua MULT mai proasta si nu ramii cu nici un ban, ori o chitara second hand considerabil mai proasta si ramii cu vreo 100 euro. Fiind matematician, cred ca iti dai seama si singur ca o chitara ieftina e mai "scumpa" SH decit una scumpa, daca aplici acelasi procent de devalorizare. Deci iar n-ai facut nici o afacere. Pastreaza chitara si nu te mai gindi la cei 100 Euro pe care i-ai "cistiga".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

P.S. @korko cred cã mi-a dat +1 în speranța cã mi-a venit mintea la cap, dupã ce a mai citit celelalte posturi ale mele în care visam la echipament de 4-5000 RON :). Mersi, ºi eu sper sã fie aºa! :)

 

Ti-am dat plus , pentru ca e prima parere de genul asta pe care am citit-o pe acest forum (la un "nou venit") , faptul ca ai "admis" ca ai o chitara prea buna pentru tine . Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni , parerile celorlalti colegi sunt foarte ok . Chitara si restul "echipamentului" joaca unu rol aproape neinsemnat in exprimarea chitaristului . Din punctul meu de vedere , daca reusesti sa vinzi la un pret care iti convine , sa cumperi ce vrei si sa ramai cu bani , cat timp faci asta ca un hobby sau canti intr-o trupa fara "pretentii" foarte mari e ok .

Ca recomandare ar fi chitarele Agile , cred ca gasesti cu 7 si mai ieftin decat esti dispus sa cheltui , dar din cate stiu nu trimit in Romania . O alta varianta e sa cumperi o chitara cu 6 corzi si sa o folosesti ca una cu 7 , fara coarda subtire . Depinde cat folosesti mi-ul subtire si cat de mult it place/te-ai obisnuit cu grif-ul mai lat , care cel putin teoretic face chitara sa vibreze altfel si ai mai mult sustain .

Link to comment
Share on other sites

Înțeleg ce spuneți cu toții, pentru cã au fost ºi gînduri de-ale mele, în diverse faze. Mai ales anul trecut cînd eram pe punctul de a pleca din țarã la studii ºi mai aveam puțin ºi plîngeam la gîndul de a vinde tot echipamentul (cã deh, sã mã strãduiesc ºi eu, ºi ai mei sã subzist, ținînd un potențial 7-800 euro în casã e inuman). Mã gîndeam cã mi-a luat 3 ani ºi destui nervi, sã nu mai zic de bani sã ajung în posesia la ceea ce am ºi nu se ºtie dacã ºi cînd aº mai lua-o de la capãt dacã le-aº vinde.

 

În fine, apreciez toate pãrerile voastre pentru care vã mulțumesc din nou. Hotãrîrea mea este sã aºtept sã înceapã ºcoala, poate ºi sã treacã 2011 în speranța unei slujbe/burse ºi vedem apoi dacã se mai schimbã percepția. Ar fi multe premize pentru care s-ar putea.

 

Pînã atunci, mai aºtept ºi pãreri despre cele douã Schecter-e, dacã are cineva.

 

Mulțumesc, o noapte bunã vã doresc!

 

P.s. @korko, apreciez sugestia de Agile, pe care le-am mai studiat ºi eu, dar, pe lîngã cã nu mã atrage capul invers ºi nici dozele active prea tare (ai mai citit undeva asta de la mine :) ), mai e ºi dificultatea cu comanda din State.

Link to comment
Share on other sites

Schecter Omen7 am incercat, din pacate numai in magazin. Finisaje bune, sunet la rece ok, chiar bun. Grif-ul mi s-a parut mai incomod decat la Apex2, cu care m-am jucat tot in acelasi magazin in aceeasi zi, dar ok. Oricum, asta tine de gusturile fiecaruia.

Schecter Omen Extreme am de ceva vreme, dar cu 6 corzi. Ca finisaje si pot zice fara "sa clipesc" si la sunet, ii peste orice ibanez mediu sau chiar mai scump. Dozele stock is aceleasi ca si pe Omen "simpu" si is mai mult decat decente. Nu stiu daca Omen7 are dozele splitabile dar Omen Extreme are doze splitabile. Omen -> basswood, omen Extreme -> mahon cu top de artar(maple). Plusul ce-l au chitarile ibanez, au griful mult mai comod, atat, fara sa vorbim de cele cu doze "de firma", altele decat cele stock. Evdident asta-i parerea mea, poate subiectiva, despre chitarile ibanez. Eu folosesc "Extreme-ul" meu acordat in Si, are pe el corzi de "7-strings" fara Mi subtire.

 

Cat despre ce sa faci sunt de acord cu sfaturile date de colegii de forum. Nu vinde, mai ales acum cand un Apex2 noua, costa 2240Ron la McMusic :)

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.