www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Uzura dozelor


Arthur
 Share

Recommended Posts

Aş fi curios să aflu cam după cât timp o doză pasivă (de calitate) î-şi pierde din caracteristici prin învechirea magneţilor şi necesită înlocuire? Nu ştiu dacă a mai fost discutat acest aspect, dar oricum aştept răspunsuri din partea celor care cunosc această problemă.

Link to comment
Share on other sites

MAGNETI SUNT " STABILIZATI" , IN ORICE CAZ MAI CANTA SI NEPOTI PE ACEIASI DOZA DACA NU SE ARUNCA.

 

La Stratocaster cu doze originale cu magneti ALNICO timpuul de functionare este cel mai mare este un magnet foarte stabil.Cu toate astea se spune ca slabeste in primi ani si abia atuncea dau tonul vestit de Strat.

Ale mele sunt de 22 de ani si sunt perfecte, pe Schaller am doze cu magneti de ferita,,din 73 nu s-a pierdut din campul magnetic nimic sesizabil.

Incercarea la dozele Schaller o fac cu un patent , se "lipeste " magnetul cu tot cu doza grea si scuturand usor nu cade .Si asta de la doze de 33 de ani.

 

Cu magneti din pamanturi rare , nu stiu cat rezista in timp dar cred ca si mai mult.

 

Deci nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Multe mulţumiri maestre.

Eram cumva pe gânduri auzindu-i pe unii cum că trebuie să-şi schimbe dozele la ghitării ,,vechi" de 10-15 ani, din cauză că ,,nu mai sună, că sînt vechi" :)

 

Bullshit!!!

 

Am citit, nu mai stiu pe unde, ca, intr-adevar, are loc o demagnetizare, cu trecerea timpului, dar ca e nevoie de vreo 50-60 ani pt. ca urechea umana sa perceapa diferenta...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Bullshit!!!

 

Am citit, nu mai stiu pe unde, ca, intr-adevar, are loc o demagnetizare, cu trecerea timpului, dar ca e nevoie de vreo 50-60 ani pt. ca urechea umana sa perceapa diferenta...

 

Oceanele Planetare se incalzesc cu 2 -3 grade si se va elibera metanolul inmagazinat in rocile spongioase ,aceasta va aduce dupa sine incallzirea planetei crescand efectul de sera .

Se vor aprinde padurile tropicale si va creste efectoul de sera si mai mult ..si tot asa .shimbari de clima......pana se ajunge la glaciatiune ...speram sa tina dozele pana atuncea.

Link to comment
Share on other sites

tin sa va anunt cu tristete ca unele doze isi pierd proprietatile magnetice mai repede decat altele,mie mi s-a bulit o doza Gibson din 71,dar treptat,cam in 3-4 ani,a ajuns sa sune mai incet si mai infundat,daca o asculti la intervale scurte,nu sesizezi diferenta,doar daca faci comparatie cu altceva.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ingineresc vorbind dozele sunt niste magneti..si magnetii in functie de modul si grija de fabricare au proprietati diferite...unele doze isi pierd capacitatea mai rapid ca altele.dar o doza buna...ma refer aici la cele scumpe si de firme serioase isi pierd f greu aceste caracteristici si f incet.de aceea diferenta pt urechea umana este aproape imperceptibila si o sesizeaza doar un ascultator avizat.

este ca si cu standardele audio de peste 128 kbps..urechea umana nu percepe in mod normal diferenta :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.