www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Imi Puteti Spune De Chitara Electrica Ibanez Grg170Dx


Guest MariusDK
 Share

Recommended Posts

Guest MariusDK

vreau sa imi cumpar o chitara electrica si cel mai mult mia placut ibanez grg170 dx.dar nu stiu sigur ce cat de buna e pt incepator in ale electrici?

help!!!rulez.gifrespect.gif

Link to comment
Share on other sites

Dude nu prea exista chitara pentru incepatori sau chitara pentru avansati.Poti fi incepator pe orice chitara iti place sau sa fi God mode cu un Squier Affinity , insa nu asta e ideea.Daca iti place poti sa o cumperi.

In cele ce urmeaza o sa scrie un user care o sa zica sa nu iti iei acea chitara , totul tine de preferinte ,ureche muzicala...deci da , daca iti place si sunetul chitarii respective , nu numai cum arata nu sta pe ganduri.

Link to comment
Share on other sites

Modelul grg170dx a fost prima mea chitara electrica. Pot sa spun ca e perfecta pentru incepatori din punctul de vedere al constructiei ei (gatul e foarte confortabil)

Te-as sfatui totusi as nu iti iei modeul acesta, deoarece ai sa ai bataie de cap cu tremolo-ul (whammy bar)

 

Sugerez:

 

http://www.mcmusic.r...dProductID=1892

http://www.mcmusic.r...dProductID=2617

 

 

In eventualitatea in care mai ai 100 RON iti recomand cu caldura:

 

http://www.mcmusic.r...dProductID=2406

 

^ E mai buna decat multe chitare din aceeasi arie de pret. E mult mai buna decat toate modelele Ibanez ~1000 RON din toate punctele de vedere mai putin gatul (desi pana la urma asta poate tine de gust, Ibanezurile au gaturile mai bune IMO)

Link to comment
Share on other sites

E mult mai buna decat toate modelele Ibanez ~1000 RON din toate punctele de vedere mai putin gatul (desi pana la urma asta poate tine de gust, Ibanezurile au gaturile mai bune IMO)

 

E ceva ce difera de la un chitarist la altul. Mie nu-mi place deloc sa cant pe Ibanez tocmai din cauza gatului.

Pentru un incepator, orice chitara e buna. Prima chitara e doar pentru acomodare si pentru a afla ce vrei de la un instrument.

Link to comment
Share on other sites

E ceva ce difera de la un chitarist la altul. Mie nu-mi place deloc sa cant pe Ibanez tocmai din cauza gatului.

Pentru un incepator, orice chitara e buna. Prima chitara e doar pentru acomodare si pentru a afla ce vrei de la un instrument.

 

Ah, am uitat sa prezint cea mai buna optiune:

 

Daca ai un magazin de muzica care vinde chitare in zona, du-te acolo si probeaza! Ai sa inveti mai usor/bine pe ceva ce iti place. Fiind incepator nu prea ai cum sa dai gres din acest punct de vedere thumbsup.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest MariusDK

imi place foarte mult modelul.

dar ca sunet nustiu care ar fi mai buna dintre modelele acestea modele sub 11-10 mill

eu din cate am inteles de la alti chitaristi este grg170dx

whammy bar nu se poate loa jos ?

Link to comment
Share on other sites

imi place foarte mult modelul.

dar ca sunet nustiu care ar fi mai buna dintre modelele acestea modele sub 11-10 mill

eu din cate am inteles de la alti chitaristi este grg170dx

whammy bar nu se poate loa jos ?

 

 

Probabil ca acei chitaristi au avut-o ca prima chitara. Nu am zis ca nu e buna, am zis ca exista optiuni si mai bune in aceeasi arie de pret. Vezi postul meu de mai sus.

 

In leagatura cu 'whammy bar-ul': Se poate da jos, insa bridge-ul nu. El poate fi blocat, doar ca e mai bine sa iti cumperi unul cu bridge fix (postul meu de mai sus) pentru a evita eventuale probleme. Incepatorii nu au nevoie de tremolo, oricum.

 

ce-are gatul ibanezului? ca am gadilat si eu cateva si nu mi s-au parut cu nimic deosebite de alte modele( BC Rich, Dean, Jackson, Epiphone)

 

Nu stiu pe ce Epiphone-uri/Ibanez-uri ai cantat, diferenta e destul de sesizabila. Cu Jackson intr-adevar seamana mult.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.