www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Ciudata


Guest Mitza2rule
 Share

Recommended Posts

Guest Mitza2rule

Buna ziua , stiu ca o sa sune ciudat... dar sunt intr-un impas. Stiu sa cand al chitara electrica, nu am trupa si nici un baterist in zona, chestia e urmatoare, stiu sa cant la chitara daca imi dai un beat de tobe, dar am facut 2 melodii pe care bineinteles le-am facut la chitara si voce , la bass stiu cum sa fac treaba sa mearga, dar la tobe de niciun fel , vreau sa inregistrez piesele dar nu stiu sa fac beaturi de tobe pentru ele. Este ceva normal sa nu stiu fiindca nu am luat lectii niciodata? sau ar trebui sa stiu cum sa sune si sa ma descurc sa fac beatul. Va multumesc pentru rabdare

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, treaba asta cu "facut muzica" eu cred ca ar trebui privita din toate unghiurile. Consider ca un chitarist ar trebui sa stie, nu neaparat sa cante, dar sa stie cum trebuie sa sune tobele, bass-ul, etc.

Uita-te la lectii de tobe, asculta piesele, incearca sa intelegi tobele, sa auzi toba mare, tom-urile, cinelele, premierul, sa intelegi ce vrea fiecare sa accentueze si cum se folosesc, mai apoi fa-ti ritmuri simple in vst-uri pentru tobe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Mitza2rule

Nu stiu, treaba asta cu "facut muzica" eu cred ca ar trebui privita din toate unghiurile. Consider ca un chitarist ar trebui sa stie, nu neaparat sa cante, dar sa stie cum trebuie sa sune tobele, bass-ul, etc.

Uita-te la lectii de tobe, asculta piesele, incearca sa intelegi tobele, sa auzi toba mare, tom-urile, cinelele, premierul, sa intelegi ce vrea fiecare sa accentueze si cum se folosesc, mai apoi fa-ti ritmuri simple in vst-uri pentru tobe.

 

inteleg, chestia este ca aud toba mare si aud si restu( care nu stiu care ce este) pot sa fac diferenta dar aia e problema, desi fac diferenta intre sunete nu stiu care unde vine si ma gandesc ca nu e tocmai usor sa inveti tobele ( mie personal mi se pare a fi cel mai dificil instrument mai ales din punct de vedere al ritmului)...Daca imi gasesc baterist trebuie eu sa fac partea de toba sau va sti el sa o faca dupa tempo si chitara?

Edited by Mitza2rule
Link to comment
Share on other sites

Guest mygear

Salut, in principiu bateristul ar trebui sa "iti faca" ritmul dupa chitara, desi suna cam aiurea, iti dai seama ca intr-o trupa colaborarea este cheia succesului : - )

Ideea e, ca daca bagi un ritm oarecare la un moment dat sunt break-uri si pasaje, alea cred ca bateristul tre' sa le simta, pana la urma cel mai intelept lucru este sa iti gasesti in baterist si

o sa vezi ca merge treba, ideea e sa va simtiti bine si sa va placa voua ce cantati, nu cred ca ar trebui facuta o mare folozofie pe tema asta in special pt. ca vorbim de incepatori, sfatul meu, desi nu sunt expert este sa cauti un tobar si apoi va merge treaba de la sine, eu am cantat mai demult intr-o trupa si nu am avut probleme din astea : - )

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

In rock, bateristul se ghideaza de obicei dupa BASS (iar bass-ul dupa tobe). Asta daca nu esti Brann Dailor, desigur.

 

Cel mai usor e sa incepi cu the money beat (in 4/4), adica toba mare pe timpii 1 si 3, premier pe 2 si 4, fusul constant patrimi sau optimi deasupra, si dupa aia complici.

 

 

Sunt tutoriale o groaza pe net, exemplu: http://www.allaboutdrums.co.uk/drums.asp?c=Quarter+Note+Rhythms&sc=Quarter+Note+Pattern+1.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Mitza2rule

Va multumesc pentru detalii si pentru ajutor, dupa ce am vazut cateva video clipuri cu lectii de tobe si despre tobe am inteles cum vine si pur si simplu m-am apucat sa fac toba sa sune bine in melodie, si cum s-a zis mai sus ca toba se ia dupa bass atunci e ok treaba pentru ca bass-ul stiu sa il fac pentru piesa sunt chitarist dar cel care m-a invatat sa cant la chitara e basist si am invatat pur si simplu privindu-l ce face.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare imposibil sa poti canta bine la chitara fara sa auzi si sa intelegi tobele. Ca chitarist, trebui sa ai rimtul in sange, eu nu am luat lectii de tobe, dar pot sa tin un ritm cat de cat si fac diferenta de sunet intre fiecare element de toba. Tot ceea ce pot sa faci (in afara de a lua lectii de tobe) e sa asculti diferite genuri de muzica si sa pui accent pe partea de tobe, eventual sa incerci sa bati ritmul din maini si picioare.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

in momentul cand canti cu cineva la tobe inveti de la el ce si cum....nu e ceva anormal sa nu stii cum vin tobele,nu dispera. Tu stii doar cum suna dar nu si in ce da ca sa sune asa de aici si dificultatea ta.

Ca si mod de invatzare....cauta video cu piese simple si urmareste tobarul ce face ca sa realizezi fazele de pedala,premier+fus iar pedala

Nimeni nu s-a nascut invatzat ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.