www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Link-uri DIY


Guest BigMac
 Share

Recommended Posts

Guest BigMac
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
  • 3 months later...
  • 7 months later...
  • 10 months later...
  • 5 years later...
  • 2 months later...

Am o rugăminte mare la meseriaşii într-ale electro :

 

Am un 2x12 şi vreau să schimb sistemul de mufe. Adică, aş dori să am două intrări :

 

- una din ele pune în funcţie ambele difuri, deci variantă 2x12 [ difurile sunt ambele de 8 ohmi şi aş dori să obţin 4 ohmi în total la mufă ]

 

- celalată mufă să-mi decupleze automat unul din difuzoare, astfel incât cabinetul să devină un 1x12, cu 8 ohmi la mufă [ şi v-aş ruga să-mi şi arătaţi mufa pe care tre' s-o cumpăr, vă rog ! ]

 

Dacă aveţi amabilitatea şi timpul necesar, mi-ar prinde bine o schemă simplă, ceva cu pixu' pe hârtie, nimic sofisticat, băbeşte.

 

Nu-i urjenţă mare, pt weekend aş avea nevoie de schemă !

[ doar mufa v-aş ruga să-mi spuneţi azi, dacă se poate, ce tip de mufă trebuie, ca s-o cumpăr de azi ! ]

 

Mulţam fain anticipat !

Patria va fi recunoscătoare ! :)

 

:respect:

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Îți trebuie aceeași mufă ca a tânărului cu cab extern, și funcționează cam pe același principiu:

 

post-2954-0-26009400-1410430410_thumb.png

 

Când folosești doar mufa J1 sunt ambele difuzoare în paralel (deci 4 Ohm).

Când folosești doar mufa J2 se va auzi doar D2. Dacă atunci bagi și în J1 îl poți folosi în mod stereo (8 Ohm pe fiecare ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

"poti canta ambele ampuri simultan, pe acelasi cabinet"


Am rezolvat atunci treaba cu re-wiringul dar, că veni vorba despre varianta asta "stereo" și pentru că urmează să îmi fac un cabinet 2x12 closed back, aș vrea să vă întreb dacă se justifică, pentru varianta utilizării în stereo, cu două headuri, montarea unui perete despărțitor în interiorul incintei !

 

S-a întâlnit cineva cu situația asta ? Se deranjează semnificativ unul pe celălalt, cele două difuzoare, astfel încât să se justifice instalarea unui asemenea perete despărțitor ? ( demontabil, evident )

 

( La cabinetul meu actual nu e cazul, probabil, fiind open back ! )

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Cred că semnalul ar fi suficient de similar (mai ales în registrul grav) ca să nu fie o problemă. Dacă merge la Roland JC-120, cu tot cu chorus stereo, ar trebui să fie OK și cab-ul tău.

 

PS: By the way, trebuie să încerci un stereo chorus înaintea a două amplificatoare "murdare".

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Efectul stereo se percepe pe axa centrala dintre cele doua difuzoare la distanta de 2/3 a distantei dintre difuzoare .

acest lucru inseamna ca la 40-50cm de boxa .

Asa a daca vrei sa ai control in stereo ( ca sa te simti tu bine ) este OK sa ai doua boxe separate la aprox 3 m intre ele si tu sa staai la 2m de linia boxelor pe axa centrala .dintre difuri.

 

In sala stereo nu are mult efect ..deoarece doar cei care stau pe axa centrala dintre coloanele de PA pe la distanta de 2/3 vor percepe efectul .,

 

Numai in cinematografe se utilizeaza instalatie stereo ( de fapt mai mult ptr efecte de panoramare foarte "brute" si la aceste instalatii ce contin multe difuzoare laterale in spatele salii si sus la balcon se monteaza difuzoare suplimentare ptr a mentine efectul de l "panoramare ".\

Efectul stereo . acel efect subtil se poate extinde destul de " mult "ca si suprafata de percepere prin quadrofonie sau pseudoquadrofonie in cazul unui semnal doar stereo pe doua canale.Dar ramane tot in preajma zonei centrale .

 

Asa ca stereo o sa auzi tu pe scena ,cea ce este OK macar tu sa auzi sunetul frumos ..ce de fapt suna bine acasa cand stai in sweet spot in fotoliu sau cu castile stereo .

 

Nu am incercat sa folosesc difurile "neizolate " in aceiasi boxa ptr stereo .Trebuie cautat pe net , am vazut ca se utilizeaza cablarea si ptr "stereo " ce poate captat cu microfoanele si retransmise in PA suna cumva .

Link to comment
Share on other sites

Ideea de "stereo", în cazul meu , însemna 2 headuri și un singur cabinet 2x12, cu wiringul de mai sus !

 

Am folosit eu greșit cuvântul stereo pt ce vroiam eu

 

LE : Deci doi chitariști, pe două headuri, la un jam pe un singur cabinet 2x12, cu intrări separate. De aici am vrut eu să plec cu ideea și eram curios dacă e necesară separarea incintei ...

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.