www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Heavy...


Guest PapaRoach
 Share

Recommended Posts

Guest PapaRoach

As dori sa imi iau o chitara heavy...bunicica in jur de 1000lei...Sunt nou venit si cred ca asta nu ma impiedica sa pun o intrebare...Imi place muzica heavy asa ca as dori sa fac coveruri hardcore...Ce imi recomandati...?!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Chitara heavy ? NICI O PROBLEMA !!!

 

Iti recomand cu caldura una din urmatoarele :

 

gittler.jpg

longfellowguitars.jpg

 

Sunt heavy....sigur au vreo 20kg !! Si pe deasupra sunt si metal! Ai 2 in 1. Super oferta!!!

Iti recomand pe langa ea si o pana heavy, sa fie treaba ca lumea :

63098522.jpg

 

NU EXISTA CHITARA METAL!! Si sincer, in bugetul tau... mai bine te-ai uita la alte aspecte cum ar fi lemnul, hardware-ul etc etc. Pe chitarele ieftine poti canta cam orice, mai mult conteaza din ce sunt facute (in special lemnul ). Presupun ca esti incepator, deci orice chitara care are un lemn bun e buna. Dupa poti sa ii faci upgrade si o faci sa sune cum vrei tu. Cat timp o chitara electrica suna bine acustic si are lemn bun, poti sa ii faci un upgrade.. dar daca sta prost la astea 2 nu prea o poti "redresa" :)...

Edited by Metalzone91
Link to comment
Share on other sites

 

 

Pe chitarele ieftine poti canta cam orice,

 

Nu trebuie sa fie ieftina ca sa fie versatila.SI la urma urmei,pe orice chitara poti canta orice.Daca vorbim de ton aia e discutabil,dar strict la partea "ce trebuie sa faci cu degetele" poti canta si pe o lopata cu 6 corzi.

Si totusi,ca sa nu aberez off topic,ti-as recomanda un Vintage Vs6 si sa canti cu el de toate.

Link to comment
Share on other sites

 

Iti recomand pe langa ea si o pana heavy, sa fie treaba ca lumea :

63098522.jpg

 

NU EXISTA CHITARA METAL!! Si sincer, in bugetul tau... mai bine te-ai uita la alte aspecte cum ar fi lemnul, hardware-ul etc etc. Pe chitarele ieftine poti canta cam orice, mai mult conteaza din ce sunt facute (in special lemnul ). Presupun ca esti incepator, deci orice chitara care are un lemn bun e buna. Dupa poti sa ii faci upgrade si o faci sa sune cum vrei tu. Cat timp o chitara electrica suna bine acustic si are lemn bun, poti sa ii faci un upgrade.. dar daca sta prost la astea 2 nu prea o poti "redresa" :)...

man wtf fix aseara ma uitam la pene alea :lol: weird

Link to comment
Share on other sites

V100, dude. Dupa parerea mea e chitara care-ti ofera cel mai mult in schimbul sumei de 1300 de lei. Eu as alege V100 si datorita faptului ca ma inteleg foarte bine cu Les Paul, lol. Daca nu-ti place V100, mai ai ceva optiuni, cum ar fi VS6 tot de la Vintage sau niste Epiphoane, LP Studio, LP Gothic, G400, G400 Gothic...

 

EDIT: Exprimarea asta...

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Guest PapaRoach

Heavy ziceam...nush...sa sune mai heavy metal...pentru ca asta imi place...nu sa fie "grea":))...

 

Zicand V100 va referiti la Epiphone Vintage V100 nu?

Link to comment
Share on other sites

Ca tot esti din Bucuresti unde sunt magazine doldora, mergi si probeaza. Le zici ce fel de chitara vrei, cat vrei sa dai pe ea, culoare ,etc. si te ajuta.

In principiu vrei o chitara cu humbucker in bridge ca sa sune cat de cat a metal, conteaza mai mult distorsu decat chitara daca vrei sa obtii ceva cu cohones nu un miaunat digital care te zgarie pe urechi.

Mult succes

Link to comment
Share on other sites

Guest PapaRoach

Pai nu stiu..la asta m-am gandit putin mai mult dar cred ca o sa fie o investitie buna: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=1109 sau http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=1741 ...am mai vazut o chitara replica dupa Les paul la magazinul Rapsodia din Bucuresti(scuze de reclama)...arata destul de bn insa marca nu prea ma incanta(Santa Fe)...arata bn,era o replica frumoasa a lui Les Paul...Care are drum prin Bucuresti sau care e din Bucuresti poate trece pe la Rapsodia sa o vada...era si la un pret accesibil(650 lei)...Ma rog...Care a vazut-o sa isi dea cu parerea fiindca mi-a placut mult si mi-ar placea sa fie urmatoarea mea chitara...

 

 

 

 

 

 

Apropo...eu cant la un Behringer Metalien...e luata cu un pack cu amp,cablu,husa,etc...si am auzit ca pack-urile nu sunt prea bune... de aceea vreau sa o schimb...Blame me for my guitar already!!:((...I-am schimbat corzile fiindca erau niste "mizerii"...scuzati expresia vulgara...I-am pus niste Ernie Balls...Acum nu mai e asa rea ca la inceput...Insa mi-ar placea ceva mai celebru ca cele de sus...:D

Link to comment
Share on other sites

Daca iti place Les Paul-ul ala, forma, constructia, sunetul, nu vad de ce nu l-ai lua doar pentru ca nu e produs de o firma mare...

 

Insa....

 

Nu te lua dupa ce auzi. Doar pentru ca lumea spune ca "pack-urile nu sunt prea bune" asta nu inseamna ca lumea nu trebuie sa le cumpere sau ca daca le-a cumparat trebuie sa le arunce la gunoi. Ok, un Gibson de 5000 de euro poate ca e mai bun decat un Harley Benton de 100 de euro, dar asta nu inseamna ca trebuie sa avem cu totii ceea ce este mai bun, ci ceea ce ne permitem.

 

Ce anume nu iti place la Behringer? Nu iti place sa canti la ea, sau esti nemultumit pentru ca nu poti scoate anumite sunete? Sunetul "metal" nu o sa-l auzi prea bine prin amp-ul ala cu diff de 6.5 inchi. In primul rand de acolo provine problema.

Chitara in sine conteaza destul de putin in ceea ce priveste sunetul. Coteaza modul in care canti si amplificatorul/efectele prin care produci sunetul. :unsure:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest PapaRoach

Daca iti place Les Paul-ul ala, forma, constructia, sunetul, nu vad de ce nu l-ai lua doar pentru ca nu e produs de o firma mare...

 

Insa....

 

Nu te lua dupa ce auzi. Doar pentru ca lumea spune ca "pack-urile nu sunt prea bune" asta nu inseamna ca lumea nu trebuie sa le cumpere sau ca daca le-a cumparat trebuie sa le arunce la gunoi. Ok, un Gibson de 5000 de euro poate ca e mai bun decat un Harley Benton de 100 de euro, dar asta nu inseamna ca trebuie sa avem cu totii ceea ce este mai bun, ci ceea ce ne permitem.

 

Ce anume nu iti place la Behringer? Nu iti place sa canti la ea, sau esti nemultumit pentru ca nu poti scoate anumite sunete? Sunetul "metal" nu o sa-l auzi prea bine prin amp-ul ala cu diff de 6.5 inchi. In primul rand de acolo provine problema.

Chitara in sine conteaza destul de putin in ceea ce priveste sunetul. Coteaza modul in care canti si amplificatorul/efectele prin care produci sunetul. :unsure:

 

Ampu n-are nicio problema...Chiar imi place ca scoate o distorsie superba...Scot metal cu distorsia amplificatorului(sunt chiar multumit de el)...Eu voiam o chitara sa arate mai ca a lui Kerry King...Insa am o atractie si pt Les Paul asa ca...O sa aleg una dintre alternative...

Edited by PapaRoach
Link to comment
Share on other sites

Aha, deci e o problemã de imagine. Poa' sã fie și din carton și sã sune ca o drâmbã (lucru confirmat de aprecierea acelui amplificator) atâta timp cât aratã "heavy".

Când crești mai mare cu puțin noroc îți vei da seama de ce cele mai "heavy" trupe folosesc tocmai superstrat-uri (așa cum e cea Behringer pe care deja o ai).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Wrath

De ce vrei neaparat chitara noua?:wacko: La mana a doua poti gasi acelasi produs doar ca putin mai ieftin , mai "trecut prin viata".

P.S. pachetul ce ti-a fost prezentat mai sus este unul destul de ok.

 

Merci Septi,si iti pot face si o reducere daca esti interesat,eu plec din tara in curind si nu am cum sa le iau cu mine:P.

Link to comment
Share on other sites

As dori sa imi iau o chitara heavy...bunicica in jur de 1000lei...Sunt nou venit si cred ca asta nu ma impiedica sa pun o intrebare...Imi place muzica heavy asa ca as dori sa fac coveruri hardcore...Ce imi recomandati...?!

Trebuie sa aiba forma de Bau Bau ..cu cap de mort , ciolane, si d'astea ...cu cat ,mai multe colturi .

Cele sculptate sunt ,mai scumpe decat cele doar vopsite .

 

In rest nu exista chitara de HEAVY din punct de vedere constructiv ..orice chitara suna la fel de bine ...soundul vine de la statie , difuri si manutza chitaristului ,eventual un "drop D " sau chiar o chitara bariton .

Dupa dorinta distors global +filtru din statie sau din pedale efecte formatoare de ton intre chitara si statie .

Daca vrei extra heavy se fac gauri in corp si se toarna plumb ..cat mai mult .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.