www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cantat Pe Strada


comanel
 Share

Recommended Posts

Sanatate tuturor.

 

Acu cativa ani ( sa fie vreo 5) am facut o mini-vacanta cu un amic de-al meu in Eforie Nord doar din cantat pe strada. Acu, daca tin eu bine minte, sunt niste legi si autorizatii care trebuie emise sa o faci pe trubadurul cu tocul de chitara in fata.

 

Ideea e ca ma intereseaza doua-trei lucruri:

- una e ca mi-ar placea sa dau un tur de tara facand asta (bine nu chiar toata tara, ca n-am decat vreo 10 zile de concediu). Am vreo sansa sa fiu amendat?

- a doua ar fi asa: cam care e nivelul maxim de zgomot admis; mi-ar face mare placere sa fac ceva semi-acustic sau de ce nu, sa-mi iau amplificatorul si chitara dupa mine..

- cel de-al treilea lucru ar tine mai mult de moralitate: e vazuta ca o noua forma de a cersi sau provoaca zambete si aduce bucurie in urechile trecatorilor?

 

In plus daca ar fi sa duc lucrurile putin mai departe de "eu si buzunarul meu".. in cazul in care s-ar dona veniturile catre cauze nobile, care sunt conditiile impuse de lege, astfel incat totul sa fie in regula?

vorbim aici de win-win situation: eu cant si-mi place, ei asculta si .. sper sa le placa, + un banut pentru.. nu stiu... dar o cauza nobila sa fie, gen pentru institutul marie curie, sau pentru vreo operatie care nu poate fi facuta la noi in tara.. etc...

 

Iar daca stie cineva pe cineva de la Grolsch cu "experimentalists" si toate evenimentele ce mai au loc din cand in cand prin Bucuresti pe strada, ma intereseaza si pe mine sa particip.

 

Raspundeti din stiute va rog, si fara mistouri.. ca am incercat conu' goagal si nu mi-a dat nici un rezultat relevant. Danke de pe acum :)

 

Later edit:

 

Ca sa nu zic ca mi s-ar parea epic sa dau Purple haze la fantana de la Universitate ...

Link to comment
Share on other sites

Sanatate tuturor.

 

Acu cativa ani ( sa fie vreo 5) am facut o mini-vacanta cu un amic de-al meu in Eforie Nord doar din cantat pe strada. Acu, daca tin eu bine minte, sunt niste legi si autorizatii care trebuie emise sa o faci pe trubadurul cu tocul de chitara in fata.

 

Ideea e ca ma intereseaza doua-trei lucruri:

- una e ca mi-ar placea sa dau un tur de tara facand asta (bine nu chiar toata tara, ca n-am decat vreo 10 zile de concediu). Am vreo sansa sa fiu amendat?

- a doua ar fi asa: cam care e nivelul maxim de zgomot admis; mi-ar face mare placere sa fac ceva semi-acustic sau de ce nu, sa-mi iau amplificatorul si chitara dupa mine..

- cel de-al treilea lucru ar tine mai mult de moralitate: e vazuta ca o noua forma de a cersi sau provoaca zambete si aduce bucurie in urechile trecatorilor?

 

In plus daca ar fi sa duc lucrurile putin mai departe de "eu si buzunarul meu".. in cazul in care s-ar dona veniturile catre cauze nobile, care sunt conditiile impuse de lege, astfel incat totul sa fie in regula?

vorbim aici de win-win situation: eu cant si-mi place, ei asculta si .. sper sa le placa, + un banut pentru.. nu stiu... dar o cauza nobila sa fie, gen pentru institutul marie curie, sau pentru vreo operatie care nu poate fi facuta la noi in tara.. etc...

 

Iar daca stie cineva pe cineva de la Grolsch cu "experimentalists" si toate evenimentele ce mai au loc din cand in cand prin Bucuresti pe strada, ma intereseaza si pe mine sa particip.

 

Raspundeti din stiute va rog, si fara mistouri.. ca am incercat conu' goagal si nu mi-a dat nici un rezultat relevant. Danke de pe acum :)

 

Later edit:

 

Ca sa nu zic ca mi s-ar parea epic sa dau Purple haze la fantana de la Universitate ...

 

Anul trecut, cand ieseam de la orele de master, am mai prins un baiat care da concert in toata regula la fantana de la Universitate. Cei tineri se distrau, nu aveau nimic de comentat, mai ales ca baiatul avea ''prezenta scenica'' ( atitudine plus imbracaminte curata si ingrijita). A facut si ceva banisori, deoarece multi studenti simpatizeaza ideea de a canta la chitara acustica (multi dintre ei chiar canta la chitara) Daca iti alegi bine locul si momentul cand vrei sa faci asa ceva, nu vad de ce te-ar injura careva, iar de politie ce sa spun, nu ii intereseaza, au altele pe cap.

Succes in continuare cu initiativa, si daca tot vrei sa fie epic win, cand o sa canti la Universitate, sa bagi si ceva de la Zeppelin. :respect: (sa nu uiti sa postezi cand mergi ca sa vin si eu :yay:).

Link to comment
Share on other sites

Guest VandChitara

din cate stiu eu orice ban care il faci tu trebuie sa fie impozitat, alefel faci evaziune fiscala care se pedepseste

despre zgomot nu stiu ce sa zic, eu nu as duce lua un amplificator cu mine, acustica mi se pare oricum exagerat de "vocala"

cersit? desigur; daca-canti in bataie de joc; daca-canti frumos ma indoiesc ca-cineva ar zice ca-cersesti

tot timpu m-a amuzat intamplarea

(pentru ca-canta pe strada desi evident o face sa se distreze, ce ma distreaza papagalu ala in negru care sta langa el initial si da din cap)

daca donezi tre sa faci si mai multe acte si oricum trebuie sa fie impozitata toata treaba desi imi place ideea cu stransu banilor pentru o persoana care ar cam avea nevoie pentru o operatie

 

in orice caz tine minte ca si daca-canti ceva foarte bine, oricat de frumos ai fi, oricat de profesionist, oricat de fara greseli si epic ai canta, nu toata lumea are chef sa asculte si s-ar putea sa cheme cineva politia ca ei vor liniste

Edited by VandChitara
Link to comment
Share on other sites

Omu,eu cu asta ma ocup de cel putin 15 ani,respectiv cintat pe strada.Am tinut armonie la bloc flotte,nai,mandoline,flaut,saxofon,chitara solo,am citat folk de unul singur,de vreo 5 6 ani am cintat chitara si muzicuta tot de unul singur,iar de curind(2 3 sapt) cint chitara solo cu negative facute de mine.

 

In cea ce priveste moralitatea si legalitatea,nu trebuie sa te preocupe parerile,impresiile si senzatiile celor care vin si trec ca norii pe linga tine,avind in vedere ca esti cea ce esti si faci cea ce faci.

 

Pe lumea asta exista brutari,gunoieri,salahori,cercetatori si functionari,bagatorii de sama si cel mai grav ,politicieni si peste toatea astea...cintareti de strada.

 

Sunt orase unde te ataca organele de ordine de aceea e bine sa faci o vizita pe la domeniul public inainte,o formalitate de 1 leu mpatrat dar care te scuteste de alte chestii.

Eu te sfatuiesc sa iti stabilesti traseul si sa depui cereri la primariile unde vrei sa ajungi prin fax,chiar si cu numarul de inregistrare pentru cerere poti cinta o zi doua daca resusti sa ii convingi pe policeman ca cererea e ca si aprobata.

In sibiu unde cint eu de citiva ani e simplu,cerere la domeniul public si in general se dau aprobari.

Inainte de asta ne certam zilnic cu organele si era un ciuhai zilnic in care incercam sa explicam ca cea ce facem nu are nici o legatura cu cersetoria,

Intre timp,cred eu,minti sau mai deschis,concepte s-au schimbat,au vazut multi cum e pe afara,de ex in praga e un tip care cara pianul in strada in fiecare zi cu 4 ajutoare,cinta,face o gr de bani si duce pianul inapoi acasa,e drept ,cinta superb.

O sa ai ocazia sa auzi de la colhoznici cite o remarca gen: dute ba la munca,sau baga un salam frate,dar astea sunt sarea si piperul,cine observa subtil o strada sau un loc in care se cinta,observa ca de fapt sensul nostru este armonia si atmosfera,vine omul mai prins si ingindurat,si pleaca de linga tine zimbind.

Important este sa faci ce simti si sa te gindesti mai putin la palaria sau cutia care,in fine,se umple si se goleste cum vrea ea,si are mai putina importanta cit de bine cinti(citeodata chiar sunt inspirat..gratis),cit de starea in care esti si ce reusesti sa transmiti.

Legat de sunet,eu cint amplificat cu un minicombo harley benton pe baterii(nesperat de bun avind in vedere pretul,sunt la oferta la thomann acum doar cu 175 lei) si un korg mini pandora in care bag si mp3 cu negative,mai mult pentru procesor si efecte la chitara si muzicuta,un hall,un delay ceva,dar sa zicem ca in Sibiu sunt mai favorizat dupa atitia ani de eforturi si presiuni,nu se stie cum reactioneaza unii si altii la decibeli,in general se gaseste cite o baba pe care o deranjezi indiferent ce si cit cinti.

Daca mai ai nevoie de sfaturi iti satu la dispozitie,aici sau pe privat.

bafta si feel

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

bafta si feel... tare asta :)

 

Mno, ma interesez joi sau vineri daca e vreun document de genul asta disponibil la administratia locala.

 

Am sa testez apele totusi pe sambata dupamiaza-seara in zona universitate. Caut un politai sa-l intreb daca-l deranjez, si de e in regula dau doua trei ture de fantana.

 

In principiu blues acustic.. glasul scartaie, dar dejtele merg bine :)

 

 

Scopul final e convins inca 2-3 oameni sa se alature cauzei (care o fi aia), adus un premier, un fus si o toba mare, un contrabass sau un amp de bass si it's a party.

 

Vorba lu adi'

 

Bafta si Feel.

 

P.s. Astept sugestii de locuri semi-populate din Bucuresti unde n-as fi tratat ca un lautar

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt Bucurestean dar cred ca in centrul vechi ai face bani buni.

Du-te la primaria de sector cu o jalba, cere doi metri patrati 2 ore pe seara (ca oricum ziua este prea cald), cauta-ti o locatie de unde nu se aud muzicile din cafenele si da-i bataie. Nu uita sa pui si pe Youtube sa te vedem si noi.

Bafta, si nu mai pierde timpul.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa spunem ca publicul din centrul vechi... nu mai e cel de alta data :)

Agreed. Mi se pare o idee relativ "proasta" [din lipsa de alt termen] sa alegi centrul vechi.

 

As fi zis sa incerci in parc la Poli, dar e vara si n-ai "clienti".

 

[Offtopic, completely unrelated, ti-ai schimbat Y!M'u ?]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Primul tur de forta :)

 

Am fost asa cum am zis, miercuri seara la fantana la universitate :)

Rezultat: 15 RON in 2 piese, dar un domn amabil imbracat in uniforma de rent-a-cop BGS m-a rugat intr-un mod "amabil" sa plimb ursu, ca sperii clientii de la cazinou.

 

Mi-am luat jucariile, pentru ca avea ceafa mult mai groasa decat mine si m-am dus vis-a-vis la iesirea de la coltea in parculetul in care se faceau odinioara concerte in aer liber de muzica clasica. M-am plimbat cu chitara printre cetatenii prezenti acolo. Dupa nici 15-20 minute de cantat, un domn de la politia din pasaj vine sa ma legitimeze. Ii explic ce fac, de ce, si ca m-am interesat de autorizatii and shit, si n-a stiut nimeni sa ma ajute (ADP). Cum a auzit ca fac sondajul zonelor si ca am o cauza nobila in spate (ca idee cel putin) m-a indrumat sa ma duc personal la ADP sector x si sa zic despre ce e vorba, ca sunt niste impozite de platit, etc. si ca amenda e de la 80 RON la 350 RON. "Aviz repetat la mila publicului"... pe scurt, cersetorie :)).

 

Rezultat: 4,5 Ron in 4-5 piese, majoritatea blues acoustic in stil SRV, mostly instrumental. Adaug acilea o gramada de zambete si un numar de telefon de la o tipa care nu parea sa aiba peste 16 ani si aprecierile unui nenea politist.

 

Concluzia e ca, desi tara e de cacao, sunt solutii si pentru asta, si cum in 45 de minute de cantat (cumulat) nu a strigat nimeni dupa mine sa bag o manea, consider ca sunt sanse de distractie dinasta.

 

Next, o sa iau dupa mine un om cu un cajon si un set de chimes dinala... usor usor, poate ajungem la trupa completa :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prin centrul Bucurestiului vei intalni opozitie numai din partea "rent-a-cop-ilor" si a politistilor intamplatori de proximitate. In rest, ma astept ca publicul sa fie incantat la fantana sau la Coltea, mai putin pe arterele "centrului vechi", desi in urma cu sase luni am intalnit, in repetate randuri, un bluesman cu amp de 5W postat in fata BNR-ului, care se bucura de atentia trecatorilor, ba chiar si de banii unora dintre ei.

 

Si ca s-o iau putin pe aratura: frumos ar fi ca mai multe terase din centrul vechi sa angajeze "mariachi" (solo sau formatie), eventual printr-un efort comun.

In plus, observ ca formatia stradala mobila s-a conturat ca forma de arta urbana dezirabila in mai multe orase europene in ultimii ani. Stiu ca se pune de-un eveniment flashmob-ist asemanator si in Bucuresti. Revin cu mai multe detalii in legatura cu asta cand vor exista mai multe detalii.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Afarã e mai bine, dar nu cu mult. Granița dintre act artistic ºi cerºetorie e fãcutã praf fix de... cerºetorii care îngaimã ceva pe post de "dați-mi bani, cã uite fac ºi eu ceva". La Veneția nu se mai poate cânta din cauza unor români (....) care îi secau la suflet pe clienți pe la mese sau care, atenție, CEREAU bani, sau care pur ºi simplu agasau prin prezențã sau prin cântatul prea tare.

Ideea e cã pânã la urmã eºti la mâna polițistului, cu toate permisele din lume, oriunde ai fi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Observ ca au trecut vreo 2 ani de la ultimul post, dar tot sunt nelamurit cu ecuadorienii. Mie mi se par excelenti(nu va uitati ca sunt copii). Ritmul e bolivian(tinku) dar oricum au muzica asemanatoare:

Nu cumva se facea referire la cei care folosesc instrumente din Am de Sud imbracati ca in Am de Nord?
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Nu-mi dau seama daca erai ironic sau nu...

 

Mai bine organizat un concert in parc cu acordul primariei. Cum ar fi cel din Drumul Taberei cand va fi finalizat...

 

Daca nu, nu te supara, dar ce are sula cu prefectura? Sa-ti iei autorizatie ca nu fii 'outlaw' e una, desi la noi spre deosebire de multe state civilizate "cantat in strada"="cersit" si stiu ca existau probleme reale si daca voiai sa intri in legalitate si sa platesti taxe. Insa cantatul in strada e una si cantatul la 'zilele orasului' e alta... Repet, poate n-am inteles eu ironia :)

Link to comment
Share on other sites

 

Ai auzit de post hunting? Cam asta face colegul, de ne-aduce pe prima pagină toate topicurile moarte de ceva vreme.

 

Mda dar 'post hunter' e una si 'grave digger' e alta. Macar sa incerce si el sa se lege de subiecte actuale. Nu ca // cantatul in strada n-ar fi contemporan, dar poate un pic de continut n-ar strica daca tot vorbim...

 

Apropo de cantat in strada, daca ajunge Cezar pe aici il rog sa ne mai povesteasca si noua ce mai face si pe unde. Nu ii retin nick-ul pe forum dar e un tip din Ploiesti care a plecat prin lume (Olanda, Irlanda) si care canta pe strada de-adevaratelea si o facea foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Sa @#$%#$^@$%^ in 1@#R de 2!#$@% cantat pe strada.

Vine unu mereu la Traian si canta aceleasi melodii, sa !@##$#%. Inteleg, canti si tu ca sa iei un ban, dar du-te intr-un club daca stii ceva bun. Du-te pe Lipscani si fa-ti un program. si daca tot faci asta pentru bani, mai schimba-l din cand in cand, ca se plictiseste si @#$!@$! nu @#$^ mereu aceleasi 4 masuri... imi bag !@$!@$# in ea de muzica.

 

dupa ce ca are atata timp liber (sta si 4 ore pe aceleasi masuri) - ar putea sa le varieze, sa le schimbe ritmu, sa le atonalizeze - sa invete alte melodii cat sta acolo. Sa moara fapta de nu i-as da aia 2 lei din buzunar lui daca-l vad acolo pe trotoar tot repetand masuri grele sa-i iasa melodia.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Ne ne ne, stai ca nu despre asta vorbim. Cel putin nu la asta ma refer eu... Eu vorbesc de artistii stradali adevarati care fac specatacol, la care te opresti si asculti/privesti din placere si carora tot din placere le dai si niste bani. I-am vazut cu ochii mei, am stat sa-i ascult, exista! dar din pacate putin spre deloc la noi...

 

Un exemplu care mi-a venit acum in minte, faceti abstractie ca intre timp i-au luat unii-altii si au facut bani cu ei, ma refer strict la spectacolul din strada:

 

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

observa ca de fapt sensul nostru este armonia si atmosfera,vine omul mai prins si ingindurat,si pleaca de linga tine zimbind.

Important este sa faci ce simti si sa te gindesti mai putin la palaria sau cutia care,in fine,se umple si se goleste cum vrea ea,si are mai putina importanta cit de bine cinti(citeodata chiar sunt inspirat..gratis),cit de starea in care esti si ce reusesti sa transmiti.

bafta si feel

- ...si acest FAPT, ca multe alte acte de normalitate si firesc functioneaza fara sincope in SIBIU

Link to comment
Share on other sites

Păi ăştia care cântă pe stradă sunt ca programul radio. Trebuie să se repete şi să fie şi populari. Că degeaba cântă chestii complexe dacă nu sună bine în urechile majorităţii. Că tu cânţi o piesă de 10 ori pe zi, dar majoritatea trecătorilor o aud o singură dată. Până la urmă pe stradă cânţi ca să primeşti bani. Cerşit nu e, că faci ceva pentru banii ăia. Dar cam la asta se rezumă, capacitatea ta de a face trecătorii să se oprească şi să-ţi dea bani. Unii se opresc că le place cum cânţi, altora le place starea ta de spirit, na, fiecare cum poate.

Ca idee, saptamâna trecută am fost într-o plimbare la Balcic, în Bulgaria. Na, pe-acolo în general sunt mulţi români. Oricum, în grădina botanică era un nene care cânta la un ţambal din lemn. Şi îl ştiu că era acolo şi când am trecut cu 5-6 ani în urmă, deci era vechi pe poziţie. Când am fost prima dată, nu m-a impresionat, doar mi-am amintit acum că era şi atunci acolo. Acum însă, văzându-ne grup mare, vreo 10 oameni, a început. Români! S-a oprit în mijlocul piesei pe care o cânta şi dă-i cu Ciocârlia, Ionel Ionelule, ne-a făcut mai pe toţi să scoatem bani din buzunar.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.