www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

DIY Pickguard


Guest claxonn
 Share

Recommended Posts

Guest claxonn

Mai fratzilor, am cautat azi vre-o 2 ore pe net si nu prea am gasit nimic explicit despre cum sa-ti construiesti un pickguard. As vrea sa-mi fac unul pentru a mea chitara insa nu prea stiu cum sa incep.. .din ce sa-l fac, cum si cu ce sa-l tai...

 

Daca aveti ceva link-uri utile sau sfaturi, daca v-ati facut si voi un pickguard, astept raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Hmm.. mai am o dilema... pot eu oare sa imi pun pickguard pe chitara mea? Cred ca nu se poate totusi avand in vedere ca nu e plata, ci bombata in zona dozelor...

 

Chitara arata asa.

 

Eu vroiam sa-mi pun un pickguard de o forma ciudata si pe care sa fac un design ceva ... de asta vroiam, dar cred ca ma las pagubas.

 

Pareri?

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
Io nu inteleg de ce vrei sa strici ltd-ul cu un pickguard. Chiar asa de tare dai in el??? :)

 

Ideea era de design..poate arata bine cu un pickguard rau... cu un desen ceva metal style... dar cred ca renunt incet si sigur la idee ...

 

 

da' deseneaza-l mah cu markeru' :)

oare de ce nu ti-ai luat strat-like guitar daca vroiai cu placa?

..... i hate pickguards :)

Nu vroiam "cu placa" dar mi-a venit ideea asta. Nici macar nu stiu daca mi-ar place cum ar arata.. dar la vara m-am gandit ca poate am timp sa face ceva incercari.

 

P.S. Fara dume nu se poate? Am pus o intrebare serioasa.. trebuie repede sa iei pe toti la mishto?

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Ideea era de design..poate arata bine cu un pickguard rau... cu un desen ceva metal style... dar cred ca renunt incet si sigur la idee ...

Nu vroiam "cu placa" dar mi-a venit ideea asta. Nici macar nu stiu daca mi-ar place cum ar arata.. dar la vara m-am gandit ca poate am timp sa face ceva incercari.

 

P.S. Fara dume nu se poate? Am pus o intrebare serioasa.. trebuie repede sa iei pe toti la mishto?

tebuie sa cauti un plastic pe care sa-l tai usor iar dupa ce iai dat forma pe care o vrei poti sa pui autocolant pe el si gata asa e modelul

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

dude dac totusi vrei pickgurd ai grija sa iasa perfect orcat ar dura nu te grabi ca nu poti sa incerci de doua ori si ar fi pacat sa strici chitara

 

ps: nu un pickgurd o face mai metal...dute la un vopsitor profesional sau ceva de geni sa-ti faca un cap de mort sau ceva

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Tks de sfaturi! Am renuntzat la idee :) . Era o idee proasta... anyway.

 

@malex... m-a deranjat un pic remarca ta... dar vazand modul in care a reactionat multa lume la ideea de pickguard... tind acum sa-ti dau dreptate pe de-o parte cu mishto-u. Gata,... facem pace.

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Pentru cei sceptici uite un exemplu de pickguard "suparat"

Intradevar.. nu am vazut pickguard pe modelul meu de chitara dar pe asta arata supertare!

Vreau pareri!

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Dupa cum vad eu acolo, toate chitarele din seria MH sunt cu carved-top. Pana in moemntu asta nu am vazut nici un pickguard pentru o astfel de chitara. Si sincer nu inteleg cu ai putea tu sa faci.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum vad eu acolo, toate chitarele din seria MH sunt cu carved-top. Pana in moemntu asta nu am vazut nici un pickguard pentru o astfel de chitara. Si sincer nu inteleg cu ai putea tu sa faci.

 

Chitara mea e carved top si avea pickguard cand am luat-o. E copie de Les Paul. :)

@claxxon: Mai eu nu inteleg o treaba: tu iti doresti un pickguard efectiv ca sa nu zgarii chitara sau in scop decorativ ? Nu de alta dar sincer eu unul chitara nu am zgariat-o niciodata din lipsa de pickguard (pe al meu l-am dat jos) iar decorativ nu are rost pentru ca e foarte misto chitara si fara. Parerea mea...

Edited by Victor
Link to comment
Share on other sites

... decorativ nu are rost pentru ca e foarte misto chitara si fara. Parerea mea...

Ca unul care a vazut personal chitara, subscriu la parerea lui Victor. Chitara arata foarte bine asa cum e, are o culoare placuta. Daca vrei sa-i mai modifici aspectul, mai degraba decat sa bagi suruburi in ea (cum ar trebui pt un pickguard) gandeste-te la o bucata de folie din aia autoadeziva...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Chitara mea e carved top si avea pickguard cand am luat-o. E copie de Les Paul. :)

@claxxon: Mai eu nu inteleg o treaba: tu iti doresti un pickguard efectiv ca sa nu zgarii chitara sau in scop decorativ ? Nu de alta dar sincer eu unul chitara nu am zgariat-o niciodata din lipsa de pickguard (pe al meu l-am dat jos) iar decorativ nu are rost pentru ca e foarte misto chitara si fara. Parerea mea...

 

Ai dreptate, mea culpa.. vroiam sa zic "chitare cu forma de superstrat", deci Les Paul-ul iese din discutie...

 

PS: pe langa Ibanez RG mai am si o copie de Les Paul deci stiu cum e treaba...

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Da fratzilor.. de design vroiam ... si mersi de sfat Bogdan, chiar ma candeam si eu la folie dar am renuntat la idee. Oricum, era bun si un thread despre pickguard-uri pentru cei interesati in capitolul DIY.

Tks all pentru critici, m-au facut sa-mi schimb parerea.

Link to comment
Share on other sites

Omule, am gasit exact ce vroiai tu, se poate face usor acasa si arata belea:

http://www.sharp-concepts.com/customdesigns.htm

Arunca un ochi aici, iti iei tbla din aia, faci modelul cu creionul si hartia, il suprapui peste tabla, dai cu carioca si tai. Apoi netezesti la margini, prinzi in suruburi si gata. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
Omule, am gasit exact ce vroiai tu, se poate face usor acasa si arata belea:

http://www.sharp-concepts.com/customdesigns.htm

Arunca un ochi aici, iti iei tbla din aia, faci modelul cu creionul si hartia, il suprapui peste tabla, dai cu carioca si tai. Apoi netezesti la margini, prinzi in suruburi si gata. :)

 

Deci .. ce tari sunt unele pickguard-uri de acolo... ireal! Din pacate... am chitara carved-top si nu prea cred ca pot/are sens sa incerc sa fac chestii din astea.

 

Tks anyway! Foarte mishto linku! Poate fi o sursa foarte utila pentru altii care vor sa-si faca.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.