www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandari Putere De Rack Pt Acasa


KIKO
 Share

Recommended Posts

salut,

 

vreau sa pot canta pe axefx acasa pe cabinet (1x12). caut recomandari de puteri, nu f scumpe, nu f puternice, ceva decent sa-mi fac linistit treaba (la orice nivel de zgomot). poate sa fie SS, ma gandesc ca la bani putini nu am ce sa iau pe lampa si nici nu e esential asta, e strict pt repetat.

 

ce vazusem eu momentan ar fi: http://www.thomann.de/ro/art_sla2.htm destul de bine comantata prin review-uri.

 

daca aveti sugestii, shoot!

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

salut,

 

vreau sa pot canta pe axefx acasa pe cabinet (1x12). caut recomandari de puteri, nu f scumpe, nu f puternice, ceva decent sa-mi fac linistit treaba (la orice nivel de zgomot). poate sa fie SS, ma gandesc ca la bani putini nu am ce sa iau pe lampa si nici nu e esential asta, e strict pt repetat.

 

ce vazusem eu momentan ar fi: http://www.thomann.de/ro/art_sla2.htm destul de bine comantata prin review-uri.

 

daca aveti sugestii, shoot!

Fac colegii pe aici statii mici de 2-4W pe tuburi ( chiar cu un singur tub ) in clasa A ...ideal ptr acsa ptr exersat sio ptr inregistrari.

 

Cred ca se pot cumpara si Kit -uri de la firme ...

 

Dar si amplif functional...

Link to comment
Share on other sites

pt ca imi palce f mult cabinetul meu si vreau sa-l folosesc. :)

 

ps: in concert cum faci cu axe-ul tu, direct in linie?

 

Da, ies stereo cu cele 2 xlr-uri direct in mixer. De asta si mi-am luat Axe-fx ca sa simplific rig-ul, daca as canta cu power-amp si cabinet as simti ca n-am facut nimic. Ori axe-fx ---> mixer ori clasic (amp, cabinet, pedale).

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca ART SLA ii da palme la Velocity. Am testat un AXEfx pe ART SLA si suna brici. Iar ca paranteza, la sfaritul testelor am bagat un power amp Mesa 2:90 iar concluzia mea a fost clara.......nimic nu se compara cu lampa. Combinatia AXEfx cu power amp Mesa e dementiala. :rulez:.....dar si foarte scumpa :death:

Link to comment
Share on other sites

vreau sa pot canta pe axefx acasa pe cabinet (1x12)

 

Ce difuzor ai ? 1x12" SPL , Watt, firma , tip Xmax ,,,,si de astea

 

Un singur dif intr-o incinta acustica ..stereo nu merge...

 

Putere ptr exersat acasa mai mult de 1W nu ai nevoie cu un amplif de 6-12W pe un dif cu SPL de 97-100dB , ajungi in varfuri la 10W asa ca ajungi la 110dB ce este cam tare ptr acasa.

 

Deci ce vrei sa faci de fapt? ar fi intrebarea ...monstru de 500W acasa ??? la doi metri de boxa ai 127dB ..la 4m de boxa inca ai 121dB ...?????????? pana si pe scena la 4m de dif pe axa difului cu unele siunete pe medii aproape ca surzesti .

 

120dB este limita de durere ..."pain threshold".

 

Normal 75-85 dB ar fi aprox plaja de auditie "normala" ..

 

Dupa un formator de sunet profi ..daca vrei sa sune ce poate scula ai nevoie de statie liniara cu headroom de minim 10dB ( in clean ).

 

Cu statii de chitara care ele insele sunt 'formatoare de ton" ca si vestitele Mesa nu are nici un sens sa mai formezi odata sunetul inainte de statie.

 

Am cantat cu muliefect pe o statie combo de chitara pe tuburi Fender , nu am putut sa scot alt ton decat al statiei pana nu m-am cuplat pe etajul final direct .

 

Ce sa mai zici de un Mesa la care etajele de preamplif constituie un filtru pe mai multe nivele foarte smecher proiectat ..si are banda de trecere dominanta pe care nu ai cumm sa o anihilezi .

Pe schemele Mesa se vede ca este nevoie de canale separate special proiectate ptr alt sunet ..sau de o schema foarte intortochiata cu multe comutatoare ca sa scoti mai multe tipuri de sunet dintr-o singura linie de preaplificare .

Asa au unele statii 4 canale absolut separate de preamp .

 

Tu poti sa faci experiente nu te opreste nimeni , apoi vezi ce si cum.

 

Asta nu inseamna ca nu poti sa folosesti formator de sunet plus statie formatoare de sunet ..o sa iasa un sunet in anumite conditii ...bun ,interesant etc ( sau nu ) .

Depinde ce se doreste .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.