www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cantece de munte


Guest The_Magus
 Share

Recommended Posts

Guest The_Magus

Salut. Am o chitara clasica Hora-Reghin de vreo 2 luni. M-am apucat sa invat niste cantece de munte ca sunt simple si imi plac.

Am vazut ca spuneati prin forum ca se foloseste bataia clasica jjssjs pt cantece precum: Visul, Rapa, Padure nebuna.

Cum sta treaba cu altele, cum ar fi: Numai noi; Noapte la munte, noapte la mare; Vara promisa ? Se foloseste ac. bataie ? :)

Merci anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

Salut The_Magus. Treaba nu e chiar asa de simpla precum pare. Bataia nu este o regula. Fiecare cantec poate sa aibe bataia proprie. De ex: Mugur de fluier, si strada ta.. dupa cum am spus anumite melodii sunt create/cantate pe bataia clasica. Acum daca ai un pic de ureche, trebe sa asculti melodia foarte atent, si sa iti dai seama de bataie, lucru destul de greu de altfel. Ca sa incepi sa iti formezi urechea incearca, daca asculti o melodie, si ti se pare ca poti sa reproduci melodia, cauta pe net acordurile, asculta melodia si incearca sa vezi daca iti iese bataia. Un bun ex ar fi: Wonderwall - Oasis, nu e grea, dar e simpatica. Deci ca sa iti raspund la intrebare, din cate stiu Numai noi nu are aceeasi bataie (e mai complicata) celelalte melodii nu le stiu :).. La fel si Imnul Pietrei Craiului nu are bataia clasica, si e mai greu. Daca mai ai si alte intrebari, te ajutam cu placere.. Salutare

Link to comment
Share on other sites

ok. cantecele de munte sunt bune pentru un incepator, dar vezi sa nu ramai incepator pentru toata viata :). adica, sa ramai cu cantecele de munte (banele cu 5 acorduri si niste versuri dalea aoleo).

Si intrebari cu bataia, astea sunt chiar aiurea. Trebuie sa asculti tu bataia, sa te prinzi tu cum e, ca sa iti formezi ureche muzicala :)

Link to comment
Share on other sites

Guest The_Magus

Ok, cred ca ai si tu ceva dreptate. Dar abia cand o sa cant bine cantece de genul asta o sa trec mai departe.

Deci, daca cineva ma poate ajuta in legatura cu bataia...De ascultat, ascult eu cantecu' dar vroiam si o a doua opinie. Ca sa nu prind prost.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.