www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gata Cu Bacul!


Gorel
 Share

Recommended Posts

Acum ca a trecut si asta, ii invit pe cei care au suferit un an sa depene amintiri, impresii, intamplari, pareri, ce-o mai fi de cuviinta :D

Eu personal ii multumesc lui Mihai Malaianu pentru intrebarile de pe messenger la matematica :lol: si tuturor care mi-au mai urat succes. Stiu ca sunt destui pe aici care sunt sau au terminat electronica la politehnica, ce parere aveti de facultate? Sunt indecis intre automatica si electronica, teoretic sunt mai bun la programare, dar ma gandesc ca electronica e o facultate mai aplicata pe ce as putea sa fac mai incolo.

Link to comment
Share on other sites

Ca electronist, iti spun : du-te la automatica.

 

El. e aproape pur teoretica. Si daca nu iubesti matematica, o sa ajungi sa o urasti cu pasiune. Seriously. 67% din tot ce faci o sa fie advanced math.

 

Singura chestie, la automatica se intra cu medie foarte mare, desi din ce a vazut la stiri acum despre bac ...

Link to comment
Share on other sites

Acum ca a trecut si asta, ii invit pe cei care au suferit un an sa depene amintiri, impresii, intamplari, pareri, ce-o mai fi de cuviinta :D

Eu personal ii multumesc lui Mihai Malaianu pentru intrebarile de pe messenger la matematica :lol: si tuturor care mi-au mai urat succes. Stiu ca sunt destui pe aici care sunt sau au terminat electronica la politehnica, ce parere aveti de facultate? Sunt indecis intre automatica si electronica, teoretic sunt mai bun la programare, dar ma gandesc ca electronica e o facultate mai aplicata pe ce as putea sa fac mai incolo.

 

eu am facut liceu de electronica si dupaia am dat la politehnica la fac de electronica si din punct de vedere practic mai multe invatam daca mai faceam liceu odata

Link to comment
Share on other sites

+1 vektor

 

Se face matematica in draci la electronica, si, cel putin in primul an, pe partea practica nu faci nimic (ma rog, niste masurari de componente si apasat butoane pe osciloscop). Sa nu intelegi ca o fi chiar sfarsitul lumii, dar placut nu e in niciun caz.

Anul trecut admiterea a fost jenant de usoara, deci n-ar fi o problema de intrat la automatica cu media ta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mariusescu

Mergi la Automatica. Ai fii suprins cate aplicatii ai de facut acolo. Stiu ca ii pune sa faca si roboti...

Link to comment
Share on other sites

Sa nu exageram, niciodata nu e jenant de usor :D

 

Facultatea (Y)E.T.T.I opereaza dupa premisa "Intra cine vrea, ramane (termina) cine poate". Eu trec anul 3 si pot sustine cu tarie ca si admiterea de acum 2 ani a fost jenant de usoara...nu cred ca or sa se schimbe multe..subiectele sunt gen M2 la matematica si doar un pic mai complexe la fizica (fata de bac). Cat despre practica....

lim(teorie/practica)->∞ => practica=0.

Dar nu dispera, se poate si mai rau....trebuie sa o iei cam asa: etti= multa matematica, ac= multa programare.. ah si daca totusi dai la etti sa te feresti de "calculatoare si tehnologia informatiei" (sau cum s-o numi), pentru ca nu exista decat un plan de specializare incepand cu semestrul 6, pe cand la ETC sunt 4. Depends on what suits you best.

Cheers, felicitari pt nota la BAC (am auzit ca au fost numai petarde prin tara) si succes la admitere. Ne vedem prin Regie la anul ;)

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Salut,eu termin anul asta electronica si telecomunicatii.Si eu oscilam intra automatica si electronica si sunt foarte multumit de alegerea pe care am facut-o dar eu nu ma impac cu programarea foarte bine.

Sfatul meu este sa te uiti la ambele facultati ce materii faci..cam ce inseamna..ce specializari poti sa alegi samd pentru a face o decizie informata.Parte aplicata este destula si la electronica mai ales daca esti pasionat.

La electronica este si o specializare de calculatoare unde faci ceva programare ,prelucrare de imagini si inteligenta artificiala daca tin bine minte.Oricum cel mai bine este sa te uiti exact ce se face si sa stii ce te-ar interesa mai mult.

Ambele facultati sunt destul de grele si ambele iti ofera posibilitati bune dupa terminare.

Iti urez succes indiferent de alegere.

Link to comment
Share on other sites

Felicitãri pentru notã. :) Era mare oricum, dar ținând cont ºi de context e chiar foarte bunã. :)

 

Nu chiar. Cei care ar fi avut 8-9-10 "inainte" au avut si acum tot 8-9-10. Si ei sunt cei care dau la Automatica si Electronica si concurenta.

CEILALTI au picat.

 

Edit : De fapt, 9.50 si mai sus ESTE o nota foarte buna. Doar "contextul" l-ai mentionat gresit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu chiar. Cei care ar fi avut 8-9-10 "inainte" au avut si acum tot 8-9-10. Si ei sunt cei care dau la Automatica si Electronica si concurenta.

CEILALTI au picat.

 

Edit : De fapt, 9.50 si mai sus ESTE o nota foarte buna. Doar "contextul" l-ai mentionat gresit.

Sunt de acord. Nu cred cã un profesor care corecteazã ar putea intenționa sã dea cuiva notã mai micã decât meritã... Deci cine învațã va avea tot timpul notele mari asigurate.

 

Dacã se fac ºmecherii se fac dând note mari cui nu le meritã, nu note mai mici celor buni.

 

Prin "context", am vrut sã zic cã datoritã organizãrii BAC-ului de anul ãsta s-a creat un contrast mai puternic între elevii buni ºi cei slabi. La examene naționale conteazã (zic eu) clasamentul mai mult decât nota în sine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mariusescu

Aia e altceva si stiu, am colegi care au participat la constructie... eu zic ca la Automatica face parte din curricula lor, au ca proiect in facultate asa ceva separat de concurs, doar ca nu mai stiu fix la ce specializare.

Bine, complexitatea este redusa fata de concurs, ca una peste alta trebuie sa te descurci singur, nu mai este echipa.

Edited by Mariusescu
Link to comment
Share on other sites

BAC-ul asta a fost un mare rahat ! Si mai mare rhat decat asta a fost tam-tam-ul de dupa.... "Saracii copii, n-au stiut, subiecte grele...de unde sa stie saracu elev ce vrea sa insemne punctele de suspensie?" Hard my ass ! A fost un oarecare examen care a dovedit, inca odata, in ce tara traim si a triat pe cei 33% care au luat si vor munci pentru banu si viitorul lor de cei 67% viitori proxeneti, dealeri, presedinti, etc....

 

 

Anyway, bine a am terminat si cu asta ! \m/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Se vorbea de demult ca o sa fie greu la examen. Cu toate acestea, aparent multi elevi nu au invatat. Inainte de examene, treceau cosari pe la noi si colegii cumparau de la el paiele acealea, sau ce cumparau, pentru noroc. Le-am spus ca daca nu ati invatat, tot norocul din lume nu va scapa...

 

Oricum, a fost ca la orice alt examen. Cei care au invatat, au luat.

Link to comment
Share on other sites

Panarama mare cu Bac-ul de anul asta. M-am uitat si eu pe subiecte si sincer sa fiu, la Limba Romana, din punctul meu de vedere, singurele conditii pe care trebuiau sa le indreplineasca elevii pentru a putea promova erau sa stie sa scrie si sa citeasca. Doar la subiectul III trebuia sa fi citit ceva in prealabil. La matematica ma cam uit ca curca-n lemne, cu toate ca am dat Bac-ul la matematica M1, am uitat mai tot ce am invatat in liceu. Dar cred ca as fi reusit sa scot un 4.

In alta ordine de idei, nu consider ca elevii sunt de vina. Si in anii precedenti, precum si in acest an, in clasele 9-12, copiatul era baza activitatii multor elevi. De la simplele teste date de profesori, pana la teze, se copia pe rupte. Elevii nu aveau astfel o reala evaluare a cunostintelor pe care le aveau. Profesorii nu-si bateau prea mult capul cu acest aspect, asa ca toata lumea era fericita. Parintii credeau ca notele elevilor reflecta studiul acestora si nu-si bateau nici ei capul. Pun pariu ca multi au copiat chiar si la simularile de Bac. Acum ca s-au trezit sa inaspreasca conditiile de sustinere al examenului, le-a taiat craca multora. In orice caz, testele astea ar fi o reusita in momentul in care ar respecta curba lui Gauss. Cat timp se obtine promovabilitate 40%, iar Funeriu da declaratii cu zambetul pana la urechi, fiind foarte incantat ca au picat o gramada de elevi, nu se ajunge nicaieri. Datoria lui nu este de a gandi examene ca sa trieze intr-o maniera foarte dura elevii, ci de a gasi solutii pentru ca promovabilitatea sa fie cat mai mare, iar examenul sa fie unul corect.

Chestia asta trebuia facuta din clasa a 9-a. Conditii foarte stricte de sustinere a tuturor examenelor. Astfel, elevul stia ca, pentru a promova un examen, singura lui posibilitate era de a se pune cu burta pe carte.

Ma enerveaza si atitudinea parintilor. Nu stiu de ce au toti in cap ideea ca un om nu poate avea o cariera decat daca urmeaza o facultate... Ar trebui sa existe putin realism. Exista o gramada de absolventi de studii superioare incadrati pe locuri de munca pentru care nu sunt necesare. Acum cativa ani ieseau pe banda rulanta avocati si economisti si incercau cu totii sa se angajeze ca operator PC la o firma de apartament dupa absolvire.

In alta ordine de idei, cred ca acum se pune in practica ce zicea Basescu acum ceva timp. "Tara are nevoie de ospatari, tinichigii si mecanici auto". Am observat o stire ieri, multe licee din cele cu promovabilitate foarte mica, vor deveni grupuri scolare. Cred ca o sa avem ospatari, tinichigii si mecanici auto de n-o sa mai avem ce sa facem cu ei...

Link to comment
Share on other sites

A fost un oarecare examen care a dovedit, inca odata, in ce tara traim si a triat pe cei 33% care au luat si vor munci pentru banu si viitorul lor de cei 67% viitori proxeneti, dealeri, presedinti, etc....

 

 

Sunt aproape uimit ca un absolvent de liceu e in stare sa vada ce spun acele procente, 33% si 67% si ca te gandesti la locul tau in viitor.

Daca in comunitatea asta mica a RGC inca mai exista tineri ca tine, inseamna ca Funerii, Andronestii(ca sa fie evident ca nu fac politica) si totii acesti daunatori ai elevului roman, nu au reusit inca sa distruga tot. Ma bucura asta. :respect: .

Banuiesc si ca-ti dai seama , 33% nu e chiar adevarul, dar merge.

*

E tare cel care a initiat 'Gata Cu Bacul!' .

*

Le urez succes celor care au trecut cu bine examenele si sa fie atenti, institutiile de invatamant superior, chiar foarte ademenitoare, nu sunt singura cale.

(Ce caut eu aici? -> si fiica mea a terminat acum liceul)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este adevarat ca elevii copiau de dinainte de examene si astfel nu aveau cum sa isi stie nivelul adevarat ... dar asta a cui e vina?

 

Eu cred ca e vina tuturor intr-o oarecare masura. Da, e simplu sa spunem ca e vina elevilor. In cazul asta de ce n-am considera invatamantul optional, toti sa invete acasa si sa se prezinte la BAC sa-si ia diploma? Cat timp profesorul nu te indruma cum trebuie, tu de unde sa stii? Daca profesorul te lasa sa copiezi, parintii te vad ca iei 8, 9 si 10 si te lasa in pace, preferi sa ai mai multe activitati extrascolare... Ca o paralela, chitaristii invata mult mai repede instrumentul cu profesor decat daca sunt autodidacti.

Partea proasta este ca nu exista o oarecare stabilitate intre generatii. Credeti ca aia din 2010 erau niste genii pe langa astia din 2011? Doar promovabilitatea a fost mult mai mare... Cand se vor bate pe locuri de munca cei din 2010 cu cei din 2011, cine credeti ca va avea de suferit?

Link to comment
Share on other sites

Acum ca a trecut si asta, ii invit pe cei care au suferit un an sa depene amintiri, impresii, intamplari, pareri, ce-o mai fi de cuviinta :D

Eu personal ii multumesc lui Mihai Malaianu pentru intrebarile de pe messenger la matematica :lol: si tuturor care mi-au mai urat succes. Stiu ca sunt destui pe aici care sunt sau au terminat electronica la politehnica, ce parere aveti de facultate? Sunt indecis intre automatica si electronica, teoretic sunt mai bun la programare, dar ma gandesc ca electronica e o facultate mai aplicata pe ce as putea sa fac mai incolo.

Felicitari

 

Automatica ...ar fi una din ideile bune .

 

Pregatirea cuprinde toate celelalete "domenii" ...proiectare ,programare , electronica, mecanica ...etc ... cam TOTUL.

Link to comment
Share on other sites

Liceul este o pregatire "generala " ..de cultura generala .

 

In consecinta cei care termina liceul trebuie sa aiba o pregatire generala ce nu se poate evalua prin 20 de intrebari sau subiecte de bac.

 

Din momentul ce nu se mai da examen la zeci de facultati "bacul" nu mai are absolut nici o valoare si nici un rost .

 

Cei care au bani si fara "bac" pot sa urmeze tot felul de forme de pregatire post liceale..masterate am auzit (?) ca exista t si facultati la care nu ai nevoie de diploma de "bac" .

 

Deci nu mai are cam nici o valoare o diploma de bac ...

 

In trecut era ceva caci doar cativa acveau diploma de bac .

 

Asta ar veni de ex . ca si cand am avea 286 de Steve Vai la fekl de buni fiecare

 

 

CINE? are nevoie de atati Steve Vai ?...deci mai trebuie inca o selectie ==>masterat....> raman 38 de Steve Vai care au terminat cu 10+++ masteratul...> nu avem nevoie numai de un singur Syteve Vai ....> Doctorat...raman 5 Steve Vai ..tot prrea multi .....> amai da un teste din Sanscrita Veche transpusa pe Ibanez ...si poate ajungem sa selectam pe Steve Vai cel adevarat..

 

 

Pe de alta parte judetele pe locurile fruntase NU AU MONTAT CAMERE DE OBSERVARE ...SPYCAM ...

 

 

Inseamna ca rezultatele pe tara nu reflecta realitatea.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

 

Pe de alta parte judetele pe locurile fruntase NU AU MONTAT CAMERE DE OBSERVARE ...SPYCAM ...

 

 

Inseamna ca rezultatele pe tara nu reflecta realitatea.

 

Oare pã vremea lu' Vanghelie erau camere ?...

Se pare cã 'om aveam mai mulți primari în viitorul apropiat. Oraºe sã fie... :P

Link to comment
Share on other sites

Cand se vor bate pe locuri de munca cei din 2010 cu cei din 2011, cine credeti ca va avea de suferit?

cei din 2012?

 

Oare pã vremea lu' Vanghelie erau camere ?...

Se pare cã 'om aveam mai mulți primari în viitorul apropiat. Oraºe sã fie... :P

erau. camere de bicicleta. la cum vorbeste domn primar.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.