www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Encryption


Prostoi
 Share

Recommended Posts

Salut!

In primul rand, am sa folosesc cuvantul englezesc "encrypted", pentru ca nu i-am gasit o traducere potrivita :D

Am sa fiu cat mai scurt.

Dorind sa fiu singurul care poate accesa un folder cu poze d-ale mele, am encryptat folderul respectiv. Dupa un anumit timp, au aparut niste probleme cu windows-ul si am fost nevoit sa-l reinstalez.

Problema e ca nu stiam atunci de acel "encryption key", iar folderul respectiv a ramas encryptat si eu nu-l mai pot accesa acum.

Am incercat sa pun permisie userului actual, dar, aparent, nu aplica acea "permisie".

Daca stie cineva cum sa scot acea "encryptare", i-as fi recunoscator (am o gramada de poze vechi pe care, sincer, nu vreau sa le pierd :D).

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Dorind sa fiu singurul care poate accesa un folder cu poze d-ale mele, am encryptat folderul respectiv. Dupa un anumit timp, au aparut niste probleme cu windows-ul si am fost nevoit sa-l reinstalez.

Singura ta sansa este sa gasesti un editor cu care sa poti edita un anumit sector (fizic) pe disc.Trebuie sa gasesti cluster-ul unde sunt scrise informatiile din header directorului respectiv si sa-l rescrii.

Sau sa gasesti un software care sa faca ce am scris mai sus. Alta optiune ar fi sa reinstalezi software-ul care l-ai folosit initial si sa decriptezi directorul care te intereseaza.

Altfel , nu ai nicio sansa pt ca niciun sistem de operare(nici *nix-urile) nu are astfel de unelte.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.