www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rock The City<->B'estfest


schema
 Share

Recommended Posts

1-3 iulie 2011=trei zile pline de muzica buna a trupelor rock de prestigiu, intr-o parte cele romanesti, in alta cele straine.

Cred ca organizatorii au gresit programandu-le in aceeasi perioada, iubitorii de muzica vor avea de pierdut din cauza asta (ca vor pierde si organizatorii, asta nu ma intereseaza).

Cei care si-au usurat un pic buzunarele ( cam 100 de lei pretul unei zile de muzica , si la amandoua spectacolele- nu cred ca la B'estfest sunt aceleasi cheltuieli ca la Rock the city, dar... organizatorii astia!) sunt rugati sa ne povesteasca; daca sunt unii care au norocul sa treaca pe la ambele concerte/locatii, poate vor face si ceva comparatii, cine si cum a cantat, cum s-a auzit, poze, (fara povesti despre ploaie, ca n-o sa ploua!)etc.Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

1-3 iulie 2011=trei zile pline de muzica buna a trupelor rock de prestigiu, intr-o parte cele romanesti, in alta cele straine.

Cred ca organizatorii au gresit programandu-le in aceeasi perioada, iubitorii de muzica vor avea de pierdut din cauza asta (ca vor pierde si organizatorii, asta nu ma intereseaza).

Cei care si-au usurat un pic buzunarele ( cam 100 de lei pretul unei zile de muzica , si la amandoua spectacolele- nu cred ca la B'estfest sunt aceleasi cheltuieli ca la Rock the city, dar... organizatorii astia!) sunt rugati sa ne povesteasca; daca sunt unii care au norocul sa treaca pe la ambele concerte/locatii, poate vor face si ceva comparatii, cine si cum a cantat, cum s-a auzit, poze, (fara povesti despre ploaie, ca n-o sa ploua!)etc.Multumesc.

 

Singurul pe care-l vad meritand este Rock The City. Desi sunt dezamagit dintr-un punct de vedere, Coverdale merita mult mai mult decat sa cante inainte de Judas, dar asta este :) La B'estfest nu vad ce as gasi de vazut. Ma rog, asta conform gusturilor mele muzicale :)

Link to comment
Share on other sites

pun si eu o intrebare, asa ca omul...

 

de cand mama dracului PRODIGY este formatie de ROCK ??????????? :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink::wacko:

 

ori am imbatranit eu si nu sunt deloc la curent cu universul rockului mondial, ori ceva nu este in regula...???

 

din ce am vazut eu la MTV si pe alte posturi, astia cantau ceva cu sunete electronice de tehno.... DACA ASTA ESTE ROCK.... fratioare... s-a intors lumea cu fundul in sus...

 

puteau sa aduca alta trupa de renume !!! sau poate ca sa-si scoata banii mai usor...???

Link to comment
Share on other sites

Pai si daca am lua-o asa, nici Judas Priest, nici Hatebreed si nici Therapy? nu sunt rock. Rock the City e numele festivalului, asta nu inseamna ca toate trupele trebuie sa fie "rock". Daca m-as fi dus, as fi fost mult mai incantat sa-i vad pe Prodigy si pe Hatebreed decat pe Judas Priest, Whitesnake sau Therapy?, de exemplu. Dar asta este doar o parere personala.

Link to comment
Share on other sites

Pai si daca am lua-o asa, nici Judas Priest, nici Hatebreed si nici Therapy? nu sunt rock. Rock the City e numele festivalului, asta nu inseamna ca toate trupele trebuie sa fie "rock". Daca m-as fi dus, as fi fost mult mai incantat sa-i vad pe Prodigy si pe Hatebreed decat pe Judas Priest, Whitesnake sau Therapy?, de exemplu. Dar asta este doar o parere personala.

 

1 Judas Priest , Whitesnake , Therapy? si Hatebreed sunt cu siguranta rock . Prodogy de fapt nu sunt ;) . Nu exista Electro-rock , Nine Inch Nails canta rock industrial care e cu totul altceva . Rock nu se poate fara chitara , e o conditie minima , sau macar fara cateva power-chords (cantate si la o clapa , dar care "imita" o chitara) .

 

2 Prodigy cu siguranta nu canta din 1990 pseudo-rock pt. ca pe atunci cantau Rave , doar de la al 2-lea album care e prin 94-95 (Music for the jilted generation) , au un anumite elemente de rock (cateva riff-uri de chitara) . E adevarat ca live au chitarist , dar acesta nu canta in toate piesele .

 

asta e cea mai rock piesa a lor , pt ca e impreuna cu alta trupa (care are chitara) :

 

http://www.youtube.c...h?v=l62UTsRQ6qY

 

edit : Fat Boy Slim rock...:blink:...right....(poate cand era bassist la Housemartins...)

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Na, eu ma refeream ca sunt metal. Care, desigur, poate fi categorisita ca o subdiviziune a rock-ului. Poti sa spui si de Apocalyptica ca nu sunt rock pentru ca n-au chitare, dar mie imi suna destul de rock. Pana la urma, fiecare incadreaza ce si cum vrea.

Mie Prodigy mi se par, prin atitudine, mult mai rock decat Holograf in ultimii ani, de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Na, eu ma refeream ca sunt metal. Care, desigur, poate fi categorisita ca o subdiviziune a rock-ului. Poti sa spui si de Apocalyptica ca nu sunt rock pentru ca n-au chitare, dar mie imi suna destul de rock. Pana la urma, fiecare incadreaza ce si cum vrea.

Mie Prodigy mi se par, prin atitudine, mult mai rock decat Holograf in ultimii ani, de exemplu.

 

Asa e (Apocaliptica) , dar au in principal cover-uri dupa piese rock .

 

Atitudine , da (probabil in ideea asta se spune ca sunt o trupa rock cu instr. electronice) , dar cu siguranta Charly , Wind it up si Out of space nu sunt nici din pt. asta de vedere piese cu atitudine rock , deci in nici un caz nu au fost asa de la inceput .

 

http://www.youtube.c...h?v=yNK6fRj3eyw

 

mai degraba asta e rock (sau punk...) , de la cineva care canta muzica electronica .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Coverdale merita mult mai mult decat sa cante inainte de Judas, dar asta este

 

Cu tot respectul pentru Coverdale, pe care il consider o legenda a rock-ului si unul dintre cei mai buni vocali din toate timpurile, ieri a demonstrat inca o data ca trebuie sa iasa la pensie.

Halford, chiar daca foloseste enervant de mult delay-ul ala nenorocit, inca mai poate.

Link to comment
Share on other sites

a fost cam asa:

vineri:

Therapy?...jalnici.

sau ma rog, doar chitaristul/vocalist. cu niste solouri groaznice, niste benduri out of tune (desi mai era unu` pe scena care ii tot acorda chitarile).

si o voce ragusita si stearsa (ca sa nu zic altfel). probabil ca si-a inmuiat corzile vocale in prea mult jack. ca doar e irlandez.

bateristul si basistul au fost ok.

Prodigy...dementza.

tot showul lor se poate rezuma la un singur cuvant: ENERGIE.

recomand.

eram oarecum reticent, inainte de show. nu sunt un fan al lor, stiu doar vreo cateva piese.

dupa Rammstein, a fost cel mai tare live de pana acum, din tot ce am vazut (nu prea multe, recunosc).

sambata: pauza

duminica:

am intrat exact cand a inceput Whitesnake.

a fost un show old school. cu 2 solouri, unul de chitara cu Doug, si unul de tobe (Brian Tichy = crazy man).

sunetul a fost bun, chitaristii foarte buni, Reb Beach (desi nu-l prea filmau cand facea si el cate un solo) mi s-a parut mai talentat, adica era cu tehnica mai din zilele noastre.

Coverdale, bun. e adevarat ca pe ici pe colo mai dadea rateuri (varsta neica), si la multe parti il sustineau baietii cu backing voice-urile, iar el doar mima din buze.

2-3 scream-uri marca inregistrata.

au cantat si o piesa 9, de pe cel mai recent album. foarte tare piesa. stilul anilor 80-90, adaptat la 2011. :rulez:

Judas Pirest

am fost putin dezamagit de show (am si plecat cu vreo 3,4 melodii mai repede pt ca imi oprisera camera foto si a trebuit sa o recuperez). ma asteptam la mai multa "fortza".

nu prestatia lor ca formatie.

sunetul mi s-a parut execrabil. cu caderi de volum/frecventze.

mi-am schimbat locatia de vreo 3 ori, si tot prost s-a auzit. (in comparatie cu Whitesnake).

vocea lui Rob abia se auzea (desi omul inca isi face treaba tot acolo, aproape de varf).

chitaristii mi s-a parut ca se cam incurcau unul pe altul.

show de lumini pe Casa poporului, si multi stateau minute bune cu spatele la scena.

cred ca era mult mai bine daca inchidea seara de duminica Whitesnake, si sa fi fost Judas inaintea lor.

per total, Rock the City a fost un show bun.

 

ps:

stie cineva cine a fost cu sonorizarea?

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Cu tot respectul pentru Coverdale, pe care il consider o legenda a rock-ului si unul dintre cei mai buni vocali din toate timpurile, ieri a demonstrat inca o data ca trebuie sa iasa la pensie.

Halford, chiar daca foloseste enervant de mult delay-ul ala nenorocit, inca mai poate.

 

Asa am inteles si eu, c-ar trebui sa se ia de mana cu Minculescu si sa mearga amandoi la un peste, un gratar, ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Daca punem chestiile astea doua in balanta

 

- Ambele firme de producție a anunțat cã mizeazã pe circa 50.000 de spectatori, iar managerul E-magic a recunoscut cã la acest numãr de bilete vândute ieºi pe zero (breakeven). De la 51.000 de spectatori în sus începe profitul. ( http://www.evz.ro/detalii/stiri/razboiul-rockerilor-bestfest-si-rock-the-city-931864.html )

 

si

 

- Final: Rock The City 17.000; B'Estfest 38.000 ( http://www.adevarul.ro/societate/vedete/B-Estfest_si_Rock_the_City-_bilant_de_festival_0_511149450.html )

 

reiese ca amandoi au pierdut.

 

Si asta pentru simplul motiv ca nu au crezut ca altcineva face ceva asemanator in acelasi timp, ca sa se informeze. Degeaba sunt anuntate intentiile cu un an inainte daca nu aude taman ala care trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Au ieșit la pensie fanii Therapy?, The Prodigy, Mike and The Mechanics, Metrock, WhiteSnake, Judas Priest. :lolsign:

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.