www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help Me Please !


Guest epiphonelespaulspecial2
 Share

Recommended Posts

Guest epiphonelespaulspecial2

Salut ! Azi mi'am cumparat un amplificatorul ROLAND CUBE 15 XL de la fly-music si am niste intrebari : Am avut un amplificator de la un set de chitara un PG-10 ,iar la ala setam bass,treable,middle si gainul si se auze perfect ...dar nu era asa de bun amplificatorul ala si mi'am luat un roland cube 15 XL dar cand fac configurez toate cele nu suna la fel de bine ...suna mai metalic ( in principal cant in Drop D,Drop B si Standard ) . Mi s'a spus ca la amplificatoare diferite am nevoie de setari diferite, asa ca cei care poseda un ROLAND CUBE 15 XL sau cei care se pricep la amplificatoare ce e de facut , ce setari sa pun sau ce setari folostit voi pentru rock,hard-rock,metal/heavy-metal. Multumesc anticipat ! :)

Edited by epiphonelespaulspecial2
Link to comment
Share on other sites

Guest epiphonelespaulspecial2

Multumesc tuturor ca atti avut timp pentru topicul meu . P.S in manual nu scrie o_O !

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa sune distorsionat (si probabil ca asta vrei, ca ai zis de rock si metal)
nu suna la fel de bine ...suna mai metalic

 

Aparent nu asta vrea.

 

in manual nu scrie o_O !

Pe pagina 4, la punctul 4 sunt descrise caracteristicile tonurilor simulate.

Desigur e nevoie și de un gram de culturã muzicalã pentru a înțelege tipologia acestor sunete.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor ca atti avut timp pentru topicul meu . P.S in manual nu scrie o_O !

A scris cineva ..experimenteaza ( la volum mic nu la maximum..ca sa nu distrugi diful sau finalul poate nu are protectie ... )

 

In manual trebuie sa scrie cum si unde setezi .

asta sta in reclama...:

3 authentic BOSS Lead tones including METAL ZONE, plus new EXTREME

Power Squeezer for full gain at low volume

 

 

Asa cumva trebuie sa ai butoanele..apoi le mai rasucesti pana dai de sunetul cautat.

 

Alegi din comutator care distors , iti place pui gain matre si reglezi din EQ

 

 

 

Cauti pe internet....metal sound settings sa vezi ce ar trebvui sa reglezi .....iata review-uri :

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/roland/cube_15x/index.html

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.