www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificare Monitor


Guest oliver kahn
 Share

Recommended Posts

Hmmm, cred ca ai dreptate......

Acum ma confrunt cu inca o problema. Unde am insemnat cu rosu am geva in genu IN POW si in partea cealalta OUT POW, pentru fiecare din cele patru cate un pin separat. In si Out sunt +-urile de la intrare respectiv iesire si Pow (-) ?

 

Am nevoie de pedala de EQ chiar si daca folosesc ca si monitor? Direct din mixer? Cred ca din mixer semnalul vine putin amplificat, adica am pus doar un difuzor fara nimic amplificare si se auzea, dar doar daca stateam cu urechea in el.

post-13370-0-34509200-1312639438_thumb.jpg

Edited by bamwels
Link to comment
Share on other sites

Hmmm, cred ca ai dreptate......

Acum ma confrunt cu inca o problema. Unde am insemnat cu rosu am geva in genu IN POW si in partea cealalta OUT POW, pentru fiecare din cele patru cate un pin separat. In si Out sunt +-urile de la intrare respectiv iesire si Pow (-) ?

La IN conectezi iesirea amplificatorului de putere - la pinul "In" semnalul, la celalalt referinta semnalului (signal ground ca sa ma exprim incorect). La OUT ma indoiesc ca are vreo importanta. Cel mai bine da-le un email meseriasilor de la PSC-Audio, in felul asta poate isi mai pun la punct documentatia.

 

Sa stii ca astea sunt chestiuni elementare, nu merge DIY fara un pic de studiu. Iti recomand Bibliografia Obligatorie: Amplificatoare de pe RGC.

 

Am nevoie de pedala de EQ chiar si daca folosesc ca si monitor? Direct din mixer? Cred ca din mixer semnalul vine putin amplificat, adica am pus doar un difuzor fara nimic amplificare si se auzea, dar doar daca stateam cu urechea in el.

Iti recomandasem EQ pentru corectia de ton. Mixerele dau nivel de linie, asa ca ar trebui sa fie suficiente kiturile tale. Despre care ar fi trebuit sa ne povestesti ceva ca sa fie mai usor sa te ajutam, BTW.

Edited by Masta Gi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce, dar am impresia ca doar ma complic cu un altfel de tone-stack. Cred ca voi folosi asa ceva pana la urma, si voi mai adauga un pot pentru volum. http://amps.zugster.net/images/articles/tonestacks/fmv-layout.gif

Multumesc de raspunsuri!

Impresia conteaza !!

 

Un filtru pasiv ce a pus colegul nostru trebuie sa fie "

 

1/. atacat cu un preamplificator ,,,de obicei cu impedanta mica fata de impedantele din filtru .* doua etaje preamplif+repetor pe emitor )

 

2/. iesirea filtrului trebuie sa fie primit de un etaj cu impedamnta mai mare decat cea a filtrului un etaj amplif+repetor pe emitor .

 

3/, filtru pasiv nu "ridica" frecvente ci doar ATENUEAZA !

 

deci LOGIC

 

este nevoie dupa filtru un etaj de amplificare cu impedanta mare de intrare si iesire de impedanta mica und ese pune potmetrul de volum general de pe iesirea caruia ataci ampliful tau ( care este etaj final )

 

Dar daca folosesti multiefect /procesor care are EQ nu ai nevoie de nici un etaj de ton pe statie .

 

Dimpotriva ..ampliful dupa un multiefect sau procesor formator de ton trebuie sa fie "liniar " de banda "larga" cu raspunsul in frecvente cat mai egal ( plat ) astfelvei obtine sunetele cele mai apropiate celor reglate preset cu formatorul de ton.

 

Deci ai avut impresie buna..corecta ..e mai complicat .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

e mai complicat .

Dacã nu știi cu ce lucrezi totul e complicat :D

Vorba lui Masta Gi, noțiunile elementare sunt esențiale: http://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_impedance

Ce te intereseazã pe tine e amplitudinea semnalelor care intrã vs. amplitudinea maximã pe care o poate suporta etajul final (kitul de putere).

Cel mai probabil e mai mult decât suficient semnalul de linie, deci ar fi mai util un control de atenuare decât unul de amplificare precum cel din Tonemender.

Link to comment
Share on other sites

Ok, multumesc tuturor pentru sfaturi. Saptamana asta sper sa termin tot si o sa va spun cum a iesit.

 

 

Sa stii ca astea sunt chestiuni elementare, nu merge DIY fara un pic de studiu. Iti recomand Bibliografia Obligatorie: Amplificatoare de pe RGC.

 

 

Voi citi toate articolele de acolo si sper sa gasesc de acum totate informatiile de care am nevoie acolo.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.