Sign in to follow this  
Valentinr

Fara Fum

Recommended Posts

Am pierdut episoadele anterioare... unsure.gif

O fi având legătură cu "Cyfer's Corner"...

Da in episoadele IEN ( b.c.) era vorba de interzicerea circulatiei automobilelor in orase .dar au reusit doar sa faca un film documentar pe " iutub"

"Cine a ucis automobilul electric".

Asa ca sa hotarat sa nu se mai fumeze in locuri publice inchise unde se refugiaza locuitori din fata smogului .

Pe strada intioxica fiecare cum doreste pe post de consumator de smog involuntar.(pasiv).sau vor impartii verzi masti de oxigen ca sa circuli pe strada.

Interesant ca acesti "verzi" sunt verzi numai si numai in localuri publice inchise , cu smog-ul nu au nici o problema.

Nu am vazut ca acesti verzi sa lupte impotriva alimentelor contrafacute si pline de E-uri otravitoare .

E-urile nu se vede ...Fumul se vede ...e o treaba .

Da chiar a cantat @cyfer intr-un club de nefumatori ?....Blues ...nu merge ..nu se mai ingelbeneste chitara de la fum nu ajunge " vintage de bluesman".

Noroc ca chitara mea are deja dozele ingalbenite ..

O sa deschid un atelier de afumat chitare ..

Edited by karpi

Citat de pe site-ul lui Cyfer:

Activitatea mea concertisticã în cluburile pline de fum ale patriei a trecut deja de 10 ani. Cred cã e suficient volumul de fum inhalat pâna în acest moment' date=' așa cã am decis sã iau o masura drasticã: Din luna iunie (2011) nu voi mai concerta în locații în care se fumeazã.

[/quote']

• Like 1

@Valentin mulțumesc mult pentru aprecieri. Îmi pare rãu cã tipul de la sunet fuma. Îți dai seama cã n-aveam cum sã stau sã urmãresc de pe scenã dacã cineva fumeazã sau nu și nici sã angajez un bodyguard care sã atenționeze lumea cã nu se fumeazã :) Totul a rãmas la bunul simț al celor prezenți, iar acesta a fost din belșug. A fost super sã concertez pentru prima datã în Big Mamou într-o atmosferã atât de plãcutã și a fost foarte interesant sã vezi clubul gol la fiecare pauzã :)

@RGC Am luat decizia sã nu mai concertez în locuri în care se fumeazã. Hotãrârea a intrat în vigoare pe 1 iunie.

Mai multe detalii/comentarii pot fi citite aici:

http://www.facebook.com/note.php?note_id=197934060238771

Evenimentul despre care vorbește Valentin, este primul concert de club al meu în care fumatul nu a fost permis. Sunt foarte mulțumit de cum s-a desfãșurat.

Cu birturile e treminata treaba asa stiu ca au dat LEGE si nu se mai fumeaza in locuri publice.

Acum trebuie sa ne unim sa incepem sa cantam pe strazi muzica Folk si Blues ..."Anti Smog" ..

Sa se interzica circulatia masinilor personale in orase !!! nu au ce sa se batzaie prin oras .Numai pe centura si sa-si lase rablele la marginea orasului.

O sa mai fie fitzosi care musai sa se dea cu otomobilu asa ca ptr acestia sa se puna impozite de ex cel mai mic de la 500 Lei /luna , parcarile sa coste 50 lei /zi sau mai mult ...cat mai mult ..sunt destui ptr care merita .

Din impozitele pe parcare si circulatia cu masinii sa se acopere si transportul in comun.

Singurele masini care sa mai circule sa fie Taxi-urile.

Marfurile sa se aduca noaptea .

Edited by karpi

O sa mai fie fitzosi care musai sa se dea cu otomobilu asa ca ptr acestia sa se puna impozite de ex cel mai mic de la 500 Lei /luna , parcarile sa coste 50 lei /zi sau mai mult ...cat mai mult ..sunt destui ptr care merita .

Din impozitele pe parcare si circulatia cu masinii sa se acopere si transportul in comun.

.

in bucuresti deja parcarea costa oriunde. altfel te trezesti cu masina zgariata.

pe lipscani si la carrefour 10 negri mititei te parcheaza vrei nu vrei :rolleyes:

in bucuresti deja parcarea costa oriunde. altfel te trezesti cu masina zgariata.

pe lipscani si la carrefour 10 negri mititei te parcheaza vrei nu vrei :rolleyes:

Chestia cu "masinistii" este o mare pacaleala .

Strazile au fost proiectate la un trafic "maxim" .

Ca sa vinzi masinile reduci transportul in comun ......dai masini in rate , in leasing cum se spunea si pe buletin numa sa se vanda .

Omul cumpara masina si crede ca acum ajunge fara probleme in timp util oriunde..rapid ...economiseste timpul liber ...greseala !!!

Daca dai jos oamenii din doua tramvaie , si patru autobuse ce circula pe o portiune de strada pe o ruta la un moment dat sa zicem ca se aduna..300 de calatori.

Urci pe fiecare intr-un aotomobil .Rezultatul :300 de masini blocheaza acea portiune de sosea ...si asa-i pe toata lungimea rutei respective mai ales in orele de varf catre locul de munca si la terminare catre casa ...toti deodata ..

Deci stai in masina si te enervezi ca nu ajungi unde vrei cu toate ca masina ar putea face drumul in cateva minute .

Intretinerea , benzina,reparatii si impozitul te costa mult fara a beneficia de avantajele "visate " .Deci in mare parte automobilul proprietete este un "magazin de vise " cu efecte putin mai intarziate.

Pe langa problemele utilitatii si rentabilitatii apare si poluarea enorma ..problema foarte serioasa .

Deci transportul in comun ar fi rezolvarea mai ales electric ..dar... fabricile de automobilei si afaceristii aferenti fac totul ca sa se vanda masinile.

Ca si exemplu istoric se pot urmarii documentarele despre cum au desfiintat liniile de tramvaie din orasele americane firmele fabricante de automobile .

Daca vedeti filme cu Chaplin si altii se vad peste tot tramvaie !! unde au disparut ele ? brusc.

Sau o tema mai actuala documentarul "Cine a ingropat masina electrica"

Chestiunea cu FUMATUL interzis ici colo sau chiar daca ar fi peste tot este un lucru absolut RIDICOL .!!!fata de poluarea imensa ce ne inconjoara .

Edited by karpi
  • Like 1

@Karpi ai dreptate cu poluarea cauzatã de supraîncãrcarea traficului cu automobile personale.

Ajunge sã pleci în vacanțã dintr-un oraș mare cãtre o zonã mai sãlbaticã și atunci când te întorci, te simți automat atacat din toate pãrțile de poluarea orașului.

Existã o grãmadã de documentare pe aceastã temã, cu posibile rezolvãri ale problemei. E clar cã situația se va rezolva când oamenii vor decide ei singuri cã e mai bine sã renunțe sã mai foloseascã mașinile atât de mult în oraș, sau când vor fi constrânși de anumite mãsuri luate de autoritãți.

În legãturã cu fumatul, e o decizie personalã. Nu lupt împotriva fumãtorilor în vreun fel.

Nu știu despre alții, dar eu când mã plimb în parc în București, mi se pare un aer mult mai plãcut decât când intru într-un local ticsit de fum.

E același oraș, același smog, dar fumul chiar face diferența :)

Oricum, lumea a fost mulțumitã la primul concert fãrã fum.

Vã aștept și azi la No Smoking Jam în Big Mamou.

Sunt 3 reprize de muzicã, a câte 30 de minute, deci suficiente pauze de fumat pe terasa clubului.

• Like 1