www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se Merita Un Double-Six ?


Guest Razzvy
 Share

Recommended Posts

Guest Razzvy

In acest moment la capitolul chitara rece detin un Stagg SW203TR care mie mi se pare foarte buna (actiune buna, rezonanta buna..). Insa mi s-a pus acum pata ca vreau o chitara double-six dupa ce am ascultat cateva piese pe youtube cantate cu o chitara de 12 corzi. M-am documentat putin pe internet si am vazut ca singurele chitara double-six low budget sunt Hora. Intrebarea mea este: merita sa vand Stagg-ul si sa iau o Hora sub 450 ron? Eu am pus ochii pe: http://www.soundstudio.ro/product/1512_chitara_acustica_hora_w12205_44/

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Chitare Hore = Loterie .....poti sa dai peste una buna din zece proaste. Nu ati invatat lectia cu privire la chitarele Hora?

Link to comment
Share on other sites

Ca posesor de 12-strings pot sa spun ca merita daca iti place sunetul specific.

Exista si neajunsuri - mai greu de facut fingerpicking sau flatpicking, necesita mai multa forta pentru apasarea corzilor, e mai dificil de luat acorduri cu bareu si este mai greu de acordat. Daca chitara falseaza va fi mult mai evident decat la o chitara cu 6 corzi.

Un 12-strings bun e mai greu de gasit. Principala problema este ca daca nu sunt bine construite se deformeaza topul, se dezlipeste bridge-ul, creste actiunea, etc.

Eu nu recomand un 12-string Hora. De preferat o Yamaha.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Razzvy

In cazul asta cred ca o sa-mi iau gandul de la 12-strings avand in vedere situatia mea financiara. O Yamaha double six sare de 1000 ron. Oricum, va multumesc pentru raspunsurile prompte !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.