www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Chitara Electrica Dunlop Heavier Core


'mnezău
 Share

Recommended Posts

Nume echipament - producator si model, an, serie, etc...

Dunlop Heavier Core

 

Pret - optional, eventual mentionati daca e nou sau second-hand

25 lei/set

 

De la cine / De unde a fost cumparat - optional

Guitarshop.ro - am fost destul de incantat, trimit baietii si prin Posta Romana.

 

Caracteristici - incercati sa dati cat mai multe detalii

11-14-18-28-38-50

 

Cum suna / Cum se comporta - cum vi se pare produsul in momentul utilizarii, ce reusiti sa faceti cu el

Parti bune / Parti rele - ce (nu) va place, ce va nemultumeste

In primul rand corzile sunt montate pe un Ibanez GRX40, 22 taste. Doza neck stock, in middle am un Dimarzio DP217, iar in bridge tot stock. Am folosit tot felul de corzi. Am inceput cu 9-42 (Ernie Ball, D'addario, Belson), am urcat la 10-46 (Ernie Ball), dar vroiam mai multa stabilitate la partea de chitara ritm si action mai mic. Am observat ca sunt laudate Dunlop, nu folosisem niciodata, asa ca m-am hotarat sa le incerc. Numele "Heavy Core" m-a cam speriat la inceput, fiind constient ca voi folosi cel mai des acordaj standard.

Site-ul producatorului spune cam asa: Heavy Core® Strings are uniquely designed for the player that enjoys higher tension at standard tuning or normal tension at dropped tunings.

M-am gandit sa le incerc pana la urma, mi-am luat oricum si niste seturi de 11-50 normale, pentru eventualitatea in care mi se vor parea prea tari cele Heavy Core.

Nu pot decat sa spun ca sunt niste corzi exceptionale. Tensiunea lor mi se pare perfecta in acordaj standard. Nu sunt asa tari precum credeam. Bine, tensiunea e maricica, dar nu exagerata, se pot face benduri, dar nu asa usor precum se poate cu corzi de 9 sau 10.

Ca sunet, fata de 10-46 pe care le aveam inainte, mi se par mult mai expresive. Tonul, atat pe clean, cat si pe distors este mult mai bine conturat. Observ o imbunatatire a sustainului, fara discutie, mult mai mult sustain.

Output-ul dozelor era mai echilibrat la corzile Ernie Ball 10-46. Adica, Dimarzio DP217 este o doza cu output mic, dar puteam sa mut de pe doza bridge pe middle fara sa se auda o diferenta foarte mare de volum. Nu mai este cazul acum. Diferenta este maricica si trebuie sa umblu la volumul amplificatorului cand fac schimbul. Daca as folosi o pedala de volum, n-as avea problema asta.

Din punct de vedere al sunetului, singura chestie care imi iesea mai bine cu Ernie Ball 10-46 erau pinch harmonics (squealies). Oricum, doza stock de pe Ibanez Gio nu ma ajuta prea mult nici inainte.

Pentru diverse acordaje, limita o consider pe la Drop B, lucru care este excelent din punctul meu de vedere.

 

Impresie generala - plus o nota de la 1 la 10

Corzi excelente. Le recomand oricarui chitarist al carui stil nu se axeaza pe utilizarea excesiva a bend-urilor.

 

Nota mea: 9.5/10

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.