www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eliminare Zumzet Fundal La Efect Compresor


Guest Mike GH
 Share

Recommended Posts

Guest Mike GH

Salut!

 

Am cumparat acu vreo luna un efect Harley-Benton Limiter Enhancer ( http://www.magazinul...M-1-_-6624.html ) si scoate un zumzait constant de fundal, care ramane la aceeasi intensitate indiferent de cat de tare sau incet dau amplificatorul.

 

Stie cineva cum pot elimina acest zumzet? Pe site la thomann de exemplu se aude fara cusur: http://www.thomann.d...benton_blm1.htm

Edited by Mike GH
Link to comment
Share on other sites

Guest Mike GH

Cu ce îl alimentezi?

 

Daca il pui pe baterii ar trebui sa scada nitel zgomotul fata de un alimentator. Altfel nu stiu ce s-ar putea face.

Pe langa asta, vezi cum setezi efectul. E de asteptat ca unele configuratii sa ridice zgomotul de fond.

 

Adevarul e ca pana acuma nu i-am pus baterii, ci am folosit un alimentator, asa ca o sa incerc si varianta asta...

 

Daca nu e de la priza, tranzistori 2N5088.

 

Ok, si atunci ar trebui sa inlocuiesc tranzistorii respectivi? Si cu ce as putea?

Link to comment
Share on other sites

Guest Mike GH

Da dar CE alimentator? Trebuie folosit neapãrat unul cu stabilizare dacã nu vrei sã ai zgomot!

 

Drept sa-ti spun nu stiu, dar e unul pe care un coleg de sala il foloseste la un procesor pentru chitara. Nu e cel original al procesorului, si la el nu face zgomot...

Edited by Mike GH
Link to comment
Share on other sites

Guest Mike GH

Alta sugestie ar fi sa verifici daca exista un trimpot intern pedalei. Daca exista, roteste-l pana nimeresti o setare cat mai lipsita de zgomot de fond si distorsiuni.

 

Uhm... nu prea ma pricep la electronica si nu stiu ce e ala trimpot :blush: dar o sa ma interesez. Legat de setari stiu doar ca atunci cand dau enhance la maxim mai scade din zgomot.

 

 

 

Intre timp cand ajung la sala o sa incerc sa-i pun baterie si daca nu merge asa atunci o sa umblu in el.

 

Mersi tuturor de sfaturi, o sa va anunt ce a iesit. Dar daca mai aveti si alte sugestii, scrieti va rog.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cunostintele mele pedalele low end sunt facute cu componente smd... nu stiu daca o sa poti sa inlocuiesti tu trnzistorii (la fel de bine s-ar putea sa nu ii nimeresti pentru ca seamana foarte bine cu FET-urile care sunt folosite pentru comutatie - insa nu cred ca de acolo sa fie problema, mai degraba de la rezistentele de 2 lei si condensatorii folositi in constructia lui - la fel de bine daca este bazat pe dynacomp sau ross integratul CA3080 poate sa fie de proasta calitate sau poate sa fie o clona de proasta calitate - daca folosesti alimentator ai grija sa fie stabilizat si bine filtrat, un trimpot (semireglabil) arata asa Trimpot daca, repet daca este o copie de dyna/ross acel trimpot trebuie sa stea la jumatate +/- 10% pentru ca acel trimmer regleaza balansuul de amplificare al operationalului cu transconductanta (face in principiu cu totul alte ajustari dar, grosso modo acela este efectul) - iar daca cele doua parti ale operationalului nu sunt balansate va exista distorsiune ori pe atack ori pe decay-ul notei) si in ultimul rand, compresoarele induc zgomot in general... nu stiu ce inseamna un prag decent dar cele mai rasarite au pragul de zgomot destul de jos,

 

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: Daca doresti iti stau la dispozitie cu lamuriri suplimentare pe messenger.

Link to comment
Share on other sites

Uhm... nu prea ma pricep la electronica si nu stiu ce e ala trimpot :blush: dar o sa ma interesez. Legat de setari stiu doar ca atunci cand dau enhance la maxim mai scade din zgomot.

 

 

 

Intre timp cand ajung la sala o sa incerc sa-i pun baterie si daca nu merge asa atunci o sa umblu in el.

 

Mersi tuturor de sfaturi, o sa va anunt ce a iesit. Dar daca mai aveti si alte sugestii, scrieti va rog.

 

Ti-sa scris

 

Foloseste BATERIE

 

dupa asta daca mai exista problema , pune o mostra de sunet ...

 

"Zumzet" poate sa insemne orice ..nu ne putem inchipui ce auzi tu .

Link to comment
Share on other sites

Mari sanse sa fie de la alimentator(care poate nu e stabilizat)

Dar poate e de la albine sau bondari ,sau de la frigider ..la mine cel mai mult zumzaie /mormaie frigiderul...masina de spalat si ea mai zumzaie .

 

Alimentatorul nu este obligatoriu sa fie stabilizat ...insa trebuie sa fie filtrat bine.

 

Daca utilizeaza un adaptor ce nu-i ptr audio aceste nu are filtraj corespunzator ..poate are comdensatorul de filtraj "uscat" .

Am o droaie de adaptoare fara stabilizare si nu au nici un brum ...

 

Sursele in comutatie sunt stabilizate de obicei DAR pot sa radieze frecvente armonice ale frecventei de comutatie intermodulate 50Hz sau cu 100Hz de la redresare ..apar in banda audio .Este pericol sa apara "zumzet" .Acesta nu se aude dar daca te uiti cu analizor de spectru poate apar armonice in plus ..cand verifici zgomotul fara semnal de chitara ...deci doar zgomotul ...

dar se poate ca unele componente intermodulate sa apara ca si "zumzet" ,"bazait"..

 

Am surse Dell ptr laptop ..sunt ecranate foarte bine am pus aparatul radio pe capacul sursei si nu a bruiat cu nimic ..nici doza de chitara nu a cules nimic in banda audio ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Mike GH

Mda... am incercat cu baterie si nu se mai auzea niciun zumzet. Am incercat si cu un transformator de amperaj mai mic si iarasi se auzea bine.

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.