www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Masa


sgiea
 Share

Recommended Posts

Am o problema la o electrica,cat si la un bass, cu masa.Este bine cunoscuta de toti dar nu stiu cum pot scapa de "bazzaitul" acela.La electrica fie ca ating corzile/partile metalice,acesta tot nu dispare.Am vazut la cineva cum fir lipit nu stiu cum...sincer habar nu am.

Astept eventuale sfaturi sau indrumari.

Robert! multuemsc

Link to comment
Share on other sites

Am o problema la o electrica,cat si la un bass, cu masa.Este bine cunoscuta de toti dar nu stiu cum pot scapa de "bazzaitul" acela.La electrica fie ca ating corzile/partile metalice,acesta tot nu dispare.Am vazut la cineva cum fir lipit nu stiu cum...sincer habar nu am.

Astept eventuale sfaturi sau indrumari.

Robert! multuemsc

Iei un fir neizolat ( sau un fir de conductor izolat l acare ii dezizolezi capetele ...sa nu fie fir emailat .daca este fir conductor de bobinaj emailat cu ghartie abraziva fina cureti capetele pe o lungime de aprox 60mm .

 

Un capat il ifasori pe tija jack-ului de la capatul cablului ce il conectezi l achitara ....asa ai legayura cu masa circuitului intern al chitarei.

 

Acum auzi bazaitul in statie , atigi capatul liber al firului de calus ( bridge) sau chiar poti sa-l infasori pe coarda groasa aproape de caklus...

 

daca tii chitara in brate ca si la cantat ( nu cu chitara departe pusa pe ceva departe de corpul tau !!! Acum atingi cu mana corzile , pui palma pe calus etc ...trebuie sa dispara din tzarait ....bazait.

Daca dispare este vorba de lipsa firului de masa la bridge ce trebuie sa fie in interioru chitarei legat de la masa circuitului la bridge.

 

Pwe langa asta ..impamantarea statiei !!! normal obligatorie .. cu impamantarea legata trebuie sa dispara zgomotul total ...doar la GAIN foarte mare ...mai ales din distors extern mai poate sa vina zgomot dar care este mai greu de rezolvat caci insasi doza capteaza ceva camp electromagnetic.

 

Amintite si de colegi sursele ...monitor CRT , traf de retea al statiei ,trafurile pedalelor , cabluri de curent de la reteaua de 230 V~ , surse in comutatie slab ecranate ...in acest caz trebuie doze humbucker ce mai salveaza situatia intr-o oarecare masura.

Link to comment
Share on other sites

pe LP-ul meu, chiar si cu humbuckere, tot se aude bazait. mentionez ca decat capacul cavitatii cu potentiometrele e ecranat.

 

cum fac cu impamantarea in cazul asta? tremolo n-am, sa trag fir pana acolo. e o solutie sa scot firul din cavitatea cu potentiometrele, sa il duc pana in gaura dozei din bridge, sa il scot p-acolo si sa il leg de un crac al bridge-ului (tune-o-matic)? suna cam primitiv, dar alta solutie logica nu vad. gauri nu prea am de gand sa dau in chitara, deci iese din discutie.

 

 

Edited by fixxxer_metalhead
Link to comment
Share on other sites

pe LP-ul meu, chiar si cu humbuckere, tot se aude bazait. mentionez ca decat capacul cavitatii cu potentiometrele e ecranat.

 

cum fac cu impamantarea in cazul asta? tremolo n-am, sa trag fir pana acolo. e o solutie sa scot firul din cavitatea cu potentiometrele, sa il duc pana in gaura dozei din bridge, sa il scot p-acolo si sa il leg de un crac al bridge-ului (tune-o-matic)? suna cam primitiv, dar alta solutie logica nu vad. gauri nu prea am de gand sa dau in chitara, deci iese din discutie.

 

 

 

Ce Lp ai?

Dar inainte de asta,sa stii ca e normal sa aibe nitel brum la un amp pe tranzistori/pedala de distors cu gainul mare.Eu am un Kustom Double Barrel si cu gainul in blana are nitel zgomot de fond si cu humbuckere wilkinson si cu SD-uri.Mentionez ca ambele chitare sunt ecranate.

Cu toate ca am si impamantare la priza,zgomotul persista si daca nu e niciun cablu bagat.Aaaaaa!Da!Si scade daca tai din inalte...Deci,as spune ca e oarecum normal:-??

Link to comment
Share on other sites

Salutare. Am si eu o problema similara (sa zicem): combo-ul scoate un bazait, la volume mari, cand nu ating niciuna din partile metalice ale chitarei. Daca ating oricare dintre: corzi, switch, cheite, bridge si jack, zgomotul dispare definitiv. Chitara este o copie LP cu bridge tuneomatic string-through. Aveti ceva idei?Multumiri anticipate

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Sunt multe thread-uri pe tema asta și prin ele s-a discutat în detaliu fenomenul. N-are sens sã ne repetãm.

 

Nu vreau sa stresez, dar ai putea sa lasi aici un link pt threadul respectiv te rog? Adica sa fie vorba exact de problema in cauza, nu sa caut anapoda prin zeci de topic-uri. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salutare. Am si eu o problema similara (sa zicem): combo-ul scoate un bazait, la volume mari, cand nu ating niciuna din partile metalice ale chitarei. Daca ating oricare dintre: corzi, switch, cheite, bridge si jack, zgomotul dispare definitiv. Chitara este o copie LP cu bridge tuneomatic string-through. Aveti ceva idei?Multumiri anticipate

 

Din cate citesc nu ai nici o problema ! un oarecare zgomot de fond ( bazait ) e normal sa apara la volume mari de amplificare ! volum mare insemnand, in cazul de fata, volum mare pentru respectivul combo .

Depinde cat de mare este nivelul acelui zgomot, iar pentru identificarea eventualelor probleme trebuie sa mai detaliezi . Zgomotul de fond poate aparea ( daca vorbim intradevar de o defectiune) din multe cauze ! si, dupa cum a spus si @57, subiectul este deja tratat si discutat in fel si chip !

 

Vestea buna este insa ca ai o chitara cu masa/ecranaj corect executate !

 

Stima

Link to comment
Share on other sites

Din cate citesc nu ai nici o problema ! un oarecare zgomot de fond ( bazait ) e normal sa apara la volume mari de amplificare ! volum mare insemnand, in cazul de fata, volum mare pentru respectivul combo .

Depinde cat de mare este nivelul acelui zgomot, iar pentru identificarea eventualelor probleme trebuie sa mai detaliezi . Zgomotul de fond poate aparea ( daca vorbim intradevar de o defectiune) din multe cauze ! si, dupa cum a spus si @57, subiectul este deja tratat si discutat in fel si chip !

 

Vestea buna este insa ca ai o chitara cu masa/ecranaj corect executate !

 

Stima

 

Multumesc pentru reply. Intradevar, tinand cont de faptul ca atunci cand ating cozile se opreste complet zgomotul, ar trebui sa presupun ca instrumentul este lucrat cu simt de raspundere (este o chitara Cort...deci cu siguranta ;)). Totusi, exista vreo metoda prin care sa fac sa dispara brum-ul fara sa ating partile metalice?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

exista vreo metoda prin care sa fac sa dispara brum-ul fara sa ating partile metalice?

Doar dacă îți legi corpul la masă prin altă cale, de exemplu cu așa ceva: http://en.wikipedia....tic_wrist_strap.

Deci nu. E mai simplu să ții un deget pe bridge sau corzi ca să nu faci zgomot.

 

dar ai putea sa lasi aici un link pt threadul respectiv te rog?

****ți-s posmagii? :)

 

http://forums.rgc.ro/topic/15108-bridge-ground/

http://forums.rgc.ro/topic/47937-izolare-cavitati-pentru-eliminare-zgomot/

http://forums.rgc.ro/topic/58496-o-intrebare/

http://forums.rgc.ro/topic/15201-zgomot-de-fond-brum

 

Plus încă 23 de thread-uri cu termenul "zgomot" în titlu.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru reply. Intradevar, tinand cont de faptul ca atunci cand ating cozile se opreste complet zgomotul, ar trebui sa presupun ca instrumentul este lucrat cu simt de raspundere (este o chitara Cort...deci cu siguranta ;)). Totusi, exista vreo metoda prin care sa fac sa dispara brum-ul fara sa ating partile metalice?

 

 

 

 

In totalitate nu poti elimina acel brum ! repet, vorbesc despre brum-ul ( zgomotul de fond) normal,firesc, care apare la orice crestere de volum de amplificare !

In principiu, toate sistemele de amplificare, statii, combo-uri, etc, sunt compuse ( la modul simplist vorbind ) din doua parti : partea de preamplificare, care creste (preamplifica) semnalul primit de la doze, microfon, etc, de la un nivel de 150-200 milivolti pana la minimul pe care il " recunoaste" etajul final ( de putere ) etaj care amplifica exact ceea ce primeste de la preamp, plus felurite efecte anterioare preamp-ului, etc !

Etajul final ( de putere) nu introduce zgomot de fond, el avand doar rolul de amplificare "masiva" a semnalului primit !

Zgomotul de fond poate aparea, si apare, doar inainte de "final", deci , in cazul nostru, din chitara (in cazul tau nu se confirma, avand o chitara cu traseul masei corect executat) , din cabluri, efecte,mufe cu lipituri incorecte, etc !

Sau poate aparea din impamantari incorecte, sau inexistente, din cauza anumitor factori externi, precum surse de brum !

De aceea ziceam, eu si @57, ca trebuie sa citesti ceea ce s-a mai discutat deja, cu siguranta daca exista intradevar o problema, aceasta este deja tratata in topicuri/threaduri/posturi anterioare ! nu ca ne-ar fi lene sa raspundem, dar se repeta aceleasi probleme, cand, de fapt, ele sunt deja discutate !

 

Stima

Link to comment
Share on other sites

Etajul final (de putere) nu introduce zgomot de fond, el avand doar rolul de amplificare "masiva" a semnalului primit !

E cam departe de realitate.

Trebuie mai întâi sã explicați ce înțelegeți prin "zgomot de fond".

Zgomotul poate fi: zgomot termic (Johnson-Nyquist), shot noise (din pricina naturii discrete a purtãtorilor de sarcinã), popcon noise etc. V. http://en.wikipedia.org/wiki/Noise_(electronics)

Apoi mai poate fi ripple (tensiunea de alimentare insuficient filtratã). V. http://en.wikipedia.org/wiki/Ripple_(electrical)

Dar voi discutați despre interferențe, nu zgomot! V. http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_interference Amplificatorul amplificã atât semnalul util cât și interferențele, n-are cum sã știe care-i diferența. Deci e "normal" în sensul cã nu e vina amplificatorului/efectului, trebuie intervenit la sursã sau trebuie ecranat suplimentar echipamentul.

 

Etajele finale nu sunt imune la niciunul dintre aceste tipuri de "zgomot"!

Am zis cã nu mã repet dar vãd cã altfel nu se poate.

Link to comment
Share on other sites

Mda acum citesc ce ati raspuns + alte topicuri si mi s-a facut lumina : nu era nicio problema (sounds stupid) si se pare ca m-am agitat degeaba ...dar trebuia sa ma lamuresc cumva. Oricum multumesc mult si scuze pt sacaiala :D

 

si mai sunt 100 de topic-uri cu titluri savante ,sugestive de destepte de tipul : ....

 

"help"," ajutor" , "problema", "nu mai pot" , "ce sa fac" ,.....

 

si altele in care poti sa gasesti la fel descrie si probleme cu zgomotul cat si explicatii si sfaturi .

 

Iar tu, daca vrei s inveti ceva stai si citeste si citeste ...chiar daca sunt multe "off"-uri ele au legatura de fapt cu fenomenul general .

 

De fapt topicul tau trebuia sa fie inchis din prima clipa deoarece acum mai avem un topic pe langa multe celelalte cu aceiasi problema .

 

Daca nu gasesti plange-te admini-lor ei ar trebui sa organizeze in asa fel ca sa se gaseasca la un loc cate o problema discutata ca cei nou veniti sa gaserasca ce-i intereseaza si sa nu se rediscute ...

 

De ex eu nu prea gasesc nimic numai daca stiu unde in ce topic am scris ...asa ca nu pot sa dau link-urile la ce am scris acu doi ani sau acu o luna...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

E cam departe de realitate.

Trebuie mai întâi să explicați ce înțelegeți prin "zgomot de fond".

Zgomotul poate fi: zgomot termic (Johnson-Nyquist), shot noise (din pricina naturii discrete a purtătorilor de sarcină), popcon noise etc. V. http://en.wikipedia.org/wiki/Noise_(electronics)

Apoi mai poate fi ripple (tensiunea de alimentare insuficient filtrată). V. http://en.wikipedia.org/wiki/Ripple_(electrical)

Dar voi discutați despre interferențe, nu zgomot! V. http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_interference Amplificatorul amplifică atât semnalul util cât și interferențele, n-are cum să știe care-i diferența. Deci e "normal" în sensul că nu e vina amplificatorului/efectului, trebuie intervenit la sursă sau trebuie ecranat suplimentar echipamentul.

 

Etajele finale nu sunt imune la niciunul dintre aceste tipuri de "zgomot"!

Am zis că nu mă repet dar văd că altfel nu se poate.

 

Ce a vrut sa scrie colegul de forium ar fi zomotul propriu al etajelor .

 

Primul etaj trebuie sa aiba zgomotul cel mai mic ,preampliful / buffer .Din toate punctele de vedere in acest etaj componentele active cat si cele pasive trebuie sa fie de cea mai buna calitate.

 

Etajele urmatoare poate sa aiba zgomot propriu tot "mai ridicat" cum urmeaza etajele pana la etajul final .

 

Etajul final poate avea zgomot "foarte mare" fata de primul etaj insa acest zgomot nu se mai amplifica si este foarte mic fata de semnalul util care este foarte mare in acest punct .

 

Un EQ comercial ( din TV) pus dupa chitara inainte de preamp este generator de "vant divin" , daca un asemenea EQ il pui chiar inaintea etajului final zgomotul relativ mare nu mai este amplificat la un nivel ce ar putea sa deranjeze .Raportul semnal /zgomot iese OK.

 

Primul etaj trebuie sa aiba si alimentarea cel mai bine filtrata din aceiasi considerente ..sa nu se amplifice riplul de "brum" de pe tensiunea de alimenatre.Riplu ce poate fi foarte mic de ordinul mV-ilor sau mai mic ...dar daca aceasta ajunge pe intrarea preamplifului este amplificat si ajunge brum serios ce se amplifica in curent in etajul final si ajunge in difuzor de pe iesirea sa.Din acestea cauza primul etaj trebuie sa aiba teniunea de alimentre foarte bine filtrata mai ales daca este vorba de T sau TEC(FET) MOSFET in clasa "A " ce au impedanta mare pe intrare .In cazul IC- OPA aceste au o rejectie buna deci relativ insensibile la riplul de brum din tensiunea de alimentare si asigura o imunitate la brum din tensiunea de alimentare chiar si daca au impedanta mare de intrare .

 

Un riplu de brum pe tensiunea de alimentare .chiar mai mare de cei cativa mV , in etajul final nu face asa o problema mare deoarece etajul final nici nu amplifica foarte mult in tensiune .

Incazul ca etajul final are amplificare mai mare trebuie sa se filtreze bine alimentarea ptr. partea de intrare al etajului final cu filtre RC sau RC si Zener .

 

Tranzistoarele finale la majoritatea statiilor de chitara sunt legate la tensiunea de alimentare direct la condenstorul "buffer" de la filtrajul de dupa redresor..rip;lul poate fi si de 1-2V.( din 60V sau 100V deci 1-3%.

 

Acest brum se poate auzi deramjant doar cand canti la overdrive maxim al etajului final cand tesniunea de alimentre scade ,condesnatoarele "buffer" nu mai au timp sa se incarce deci nici nu mai filtreaza riplul va creste sa zicem la 3-5 V ce sa va suprapune peste tensiunea sunetului amplificat si il va modula .

Efectul se aude /simte cu sunetele joase "G" deoarece apare o "bataie" intre 100Hz si Nota "G" o intermodulatie...

 

Toate aceste observatii sunt doar informative ..se pot calcula si proiecta circuitele din punct de vedere al raportului semnal /zgomot.... Etc ..etc

 

 

 

Cred ca asta a vrut sa spuna colegul nostru @stratosaurus

 

Bineinteles la fel cum ai facut observatia ....a mai fost desvrisa [roblema de cateva ori pe aici pe undeva ....

 

Ca si exemp,u mai pe intelesul tuturor :

 

daca ai semnal pe intrarea unui preamp ..50mV si ai si 10mV brum acesta se ampolifica si el si ajunge deramnjant , in pauza sunetului de chitara brumul /zgomotul va fi ampllficat si se va auzi clar si tare .In cazul cantatului cu "feeling" nu cu semnal la maxim acest zgomot devine egal ca si marima cu semnalul util ...amandoua semnale si cel util si zgomotul ajunge la valoarea maxima pe etajul final deci efectiv deranjeaza foarte tare !

 

 

Daca pe intrare etajului final ai 2V semnal util si zgomotul este de 10mV se vede ca este nesemnificativ.In cazul lipsei semnalului util ( pauza in muzica ) acesti 10mV sunt amplificati de aprox 10 ori rezulta 100mV pe difuzor ..ce de la 1m distanta abea de se aude ..deci nu ar deranja ..

 

Valorile tensiunilor au fost luate aprox ,,cat si amplificarea etajului final ..doar ptr ex .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest danndjd

Adicătelea la amplificatoarele cu lămpi nu? smile.gif

 

 

Sunt multe thread-uri pe tema asta și prin ele s-a discutat în detaliu fenomenul. N-are sens să ne repetăm.

Lasa-ne si noua niste link-uri ca sa vedem cum putem sa rezolvam problema,sau un admin sa faca sticky threadul in care se discuta cel mai pe larg

Link to comment
Share on other sites

1.impamantare la priza

2.cablurile jack-jack sa fie ecranate

3.cabluri schimbate in chitara trenuie sa fie cu litza'

......etc

daca nu merge...incearca un ISP Decimator....rezolva toate problemele fara sa altereze sunetul(daca folosesti distors sau altele)

Eu am problema asta la sala de repetitie ca nu avem impamantare si mi-am cumparat o treaba dinaia de mai sus si nu se mai aude nici musca. :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.