www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Shop? De Incredere?


Guest Mayol
 Share

Recommended Posts

Guest Mayol

Hey there! Cant de ceva ani la chitara si ma gandeam s-o schimb cu un Fender CD-60. Intrebarea mea este cat de reliable este Guitar-shop.ro. Vreau sa comand prin curier, n-as vrea sa ma deplasez pana la Bucuresti si parca n-as vrea sa-mi trimita cea mai obosita chitara de prin depozitul lor si parca n-as vrea sa pierd nici timp aiurea cu trimisul chitarii inapoi. Deci va rog o parere sau daca mai stiti si alte magazine serioase de la care ati cumparat (nu zic ca guitarshopu nu e serios :D)

Keep rockin!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mayol

Draga Gojira,Intrebarea esentiala era daca guitarshop e de incredere! Stiu sa dau un search pe rgc si chiar si pe google dar ma interesa magazine de la care ati cumparat prin curier si ati fost incantati!

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand Mcmusical din toata inima! Daca ai vreo problema sunt foarte prompti (spre deosebire de Guitarshop, unde am avut mici probleme). Si ai grija cu Fender CD-60, la pretul ala pot fi instrumente decente sau foarte proaste. Zic asta pentru ca am probat unul la Senia si mi s-a parut "whatever" (nu mai zic, avea o crapatura cutia de rezonanta :blink:), apoi am fost la mc si am pus mana pe o aria de 300 de lei ...stii cum suna fata de fender, dumnezeieste! Faza e ca, majoritatea zic "daca are top din pal (sau furnir/laminat cum vrei sa-i zici) nu suna bine"; tin sa contrazic oarecum "zicala", pot fi chitare din lemn solid care sa sune prost (cel putin pentru banii pe care ii dai pe ea) si in aceeasi masura, chitare care sa sune surprinzator de bine si sa fie facute din laminat (aici e discutabil bineinteles, trebuie sa incerci vreo cateva zeci de instrumente pana dai de unul care sa sune intradevar bine). Deci, incearca sa faci un efort, sa te deplasezi la magazine, acusticele sunt instrumente foarte sensibile si (mai ales in categoria asta de pret) capricioase cu setup-ul. Una e cand cumperi o pedala, un procesor, alta e cand iei ceva din lemn, lemn care se comporta ca o c**va la cele mai mici variatii atmosferice. Succes in cumpararea instrumentului potrivit. Cheers

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Guest Mayol

Big thanks guys!!! In special lui Draykor!!! In fine, cred ca cea mai buna solutie e sa ajung la Bucuresti si sa probez inainte de-a cumpara, desi stau prost rau de tot cu banii. Aici in Galati e doar un magazin - arhicunoscutul Muzica dar nu cred k o sa gasesc in veci un Fender CD-60 acolo.

Inca o data mersi mult!!!

Keep rockin & bluzzin!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Experientele cu GuitarShop dezvoltate pe aici pe site am vazut ca sunt pozitive. Ma rog, e posibil sa nu dau eu de unele negative, sa le fi sarit din neatentie.

Altfel, buna mea prietena, careia i-am recomandat sa ia un CD60 de la ei, a ramas placut impresionata. I-au si acordat-o, ca nu se pricepea, la rugamintea ei, si am inteles ca au fost extrem de amabili. Altfel, eu am trecut pe acolo de doua ori, sa-mi iau niste corzi si am observat, la randul meu, ca sunt extrem de serviabili. Nu cred sa fie altfel cu tine :)

Bafta la cumparat.

Ah, fereste-te de eSound. In 5 minute adun de pe forum cel putin 3 experiente negative cu ei, ca pe a mea nu o adaug, ca sa nu spuna lumea ca sunt subiectiv :)

Link to comment
Share on other sites

Big thanks guys!!! In special lui Draykor!!! In fine, cred ca cea mai buna solutie e sa ajung la Bucuresti si sa probez inainte de-a cumpara, desi stau prost rau de tot cu banii. Aici in Galati e doar un magazin - arhicunoscutul Muzica dar nu cred k o sa gasesc in veci un Fender CD-60 acolo.

Inca o data mersi mult!!!

Keep rockin & bluzzin!!!

Vezi ca nu exista doar Fender CD60, in general brandurile mari isi vand produsele low-end destul de scump doar pentru ca scrie xxxxxx pe headstock. Eu locuiesc in Braila, si de asemenea am (doar) un magazin Muzica pe aici, dar vreau sa-ti spun ca daca ai noroc, poti da peste vreo chitara sh foarte buna (si mai ieftina de 475 lei +taxe transport), sau daca ai si mai mare noroc, de o Hora decenta (dar aici trebuie sa mergi cu un prof ceva, sa se uite atent :wacko:). E pacat ca Reghin face instrumente de calitate pentru export si la noi ajung toate rahaturile, dar mai sunt instrumente bune si printre alea cateodata. Ai grija in schimb, nu cumpara chitare no-name cu design futurist (gen corp din fibra de carbon- zic din proprie experienta mi-am cam luat teapa) sau de-alea bulgaresti, cu bridge metalic (Orpheus) :lol: orienteaza-te spre ceva traditional Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Guest Mayol

@OratioMentis: nici nu ma gandesc la esound. Oricum daca imi iau pe "neveu" merg clar pe mcmusic sau guitarshop, mai ales dupa topicul asta. Imi pare rau de experienta cu esound.

@draykor: am tot citit reviewuri iar la banii astia cea mai fiabila mi se pare Fenderul asta. Vroiam initial sa merg pe Ibanez V72(parca) dar nu prea am citit chestii bune despre el. Pana acum peste tot toti lauda Fenderul CD-60. Sincer m-am saturat sa cant pe scanduri de chitari, vreau una noua, cu action low, fara fret buzzuri si alte minunatii ....aaahh da si sa fie noua :)))))

mersi oricum tuturor....nu mai postasem de mult tare pe RGC si observ cu bucurie ca e chiar multa activitate pe aici..

Link to comment
Share on other sites

 

@draykor: am tot citit reviewuri iar la banii astia cea mai fiabila mi se pare Fenderul asta. Vroiam initial sa merg pe Ibanez V72(parca) dar nu prea am citit chestii bune despre el. Pana acum peste tot toti lauda Fenderul CD-60. Sincer m-am saturat sa cant pe scanduri de chitari, vreau una noua, cu action low, fara fret buzzuri si alte minunatii ....aaahh da si sa fie noua :)))))

mersi oricum tuturor....nu mai postasem de mult tare pe RGC si observ cu bucurie ca e chiar multa activitate pe aici..

In Romania ajung in general chitare B-stock, fie ele Fender Ibanez etc deci nu prea te poti lua dupa review-uri straine. Vb lui Blackthorn (si am specificat mai sus), pot fi unele cd-60 foarte slabe, trebuie alese personal. O alta problema ar fi si ca nu sunt decat 2-3 maxim in magazin, si ei "nu pot sa aduca din depozit, ca alea sunt pentru comenzi" sau kkturi deastea.

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

@OratioMentis: nici nu ma gandesc la esound. Oricum daca imi iau pe "neveu" merg clar pe mcmusic sau guitarshop, mai ales dupa topicul asta. Imi pare rau de experienta cu esound.

@draykor: am tot citit reviewuri iar la banii astia cea mai fiabila mi se pare Fenderul asta. Vroiam initial sa merg pe Ibanez V72(parca) dar nu prea am citit chestii bune despre el. Pana acum peste tot toti lauda Fenderul CD-60. Sincer m-am saturat sa cant pe scanduri de chitari, vreau una noua, cu action low, fara fret buzzuri si alte minunatii ....aaahh da si sa fie noua :)))))

mersi oricum tuturor....nu mai postasem de mult tare pe RGC si observ cu bucurie ca e chiar multa activitate pe aici..

 

 

Problema mea cu eSound e mica. Problema altora este mare :)

Link to comment
Share on other sites

In Romania ajung in general chitare B-stock, fie ele Fender Ibanez etc deci nu prea te poti lua dupa review-uri straine. Vb lui Blackthorn (si am specificat mai sus), pot fi unele cd-60 foarte slabe, trebuie alese personal. O alta problema ar fi si ca nu sunt decat 2-3 maxim in magazin, si ei "nu pot sa aduca din depozit, ca alea sunt pentru comenzi" sau kkturi deastea.

 

Daca nu stii despre ce vorbesti, mai bine taci. Unii sunt incepatori in a canta sau a alege o chitara, si s-ar putea sa te creada pe cuvant. Din cauza unei asemenea mentalitati o duce tara "asa de bine".

 

Din proprie experienta, recomand cu cea mai mare caldura CD-60. Si tot din proprie experienta spun ca conteaza brand-ul. Dumele de genul "ia-ti de la un brand necunoscut ca gasesti mai bun in acelasi pret" vin de la oamenii care sunt zgarciti(vor performanta fara sacrificii) sau care nu recunosc cand pierd("scula mea e mai mare, chiar daca ne-o masuram si imi dovedesti ca nu e asa") . Iti garantez ca Fender-ul dupa 2 ani de zile ramane la fel ca in prima zi(daca stii s-o ingrijesti, bineinteles), insa Aria sau Hora sau Stagg sau alta marca de elita crapa dupa un timp(asta nu din proprie experienta, ci din experienta a mai multor prieteni care au gandit prost).

 

Cu Guitarshop nu am avut nicio problema pana acum. Am cumparat si prin curier, si direct de la ei, au fost foarte ok. Recomand.

Link to comment
Share on other sites

Nedorind sa isc flame pe acest forum, nu expun toate considerentele pe care le am in vedere! Insa ati inteles gresit, eu nu am zis ca e mai bine sa cumperi aria sau stagg in loc de fender, ci am zis ca la noi ajung multe rebuturi si ca trebuie sa avem mai mare grija la ce cumparam decat cei din afara! Am pus problema intr-un context, dar voi ati vazut doar "in Romania ajung B-stock". Iar tara o duce "asa de bine" deoarece sunt probleme pe toate planurile, iar conducerea sta cu mainile in san. Dar hai sa nu intram in polemici din astea dezgustatoare. Eu spun ca este inadmisibil sa intri intr-un magazin "foarte important" si sa ceri o anumita chitara , o anumita culoare, pentru a o proba, si sa-ti dea o alta, pentru ca cea de culoarea dorita nu era acordata ....WTF... Chitare de 3000 lei setate necorespunzator, eu inteleg, pentru o chitara "buna" nu e prea mult aceasta suma, dar totusi scrie pe ea Fender made in USA (si asta ar trebui sa insemne ceva ?!)

Link to comment
Share on other sites

Nedorind sa isc flame pe acest forum, nu expun toate considerentele pe care le am in vedere! Insa ati inteles gresit, eu nu am zis ca e mai bine sa cumperi aria sau stagg in loc de fender, ci am zis ca la noi ajung multe rebuturi si ca trebuie sa avem mai mare grija la ce cumparam decat cei din afara! Am pus problema intr-un context, dar voi ati vazut doar "in Romania ajung B-stock".

 

In Romania ajung in general chitare B-stock, fie ele Fender Ibanez etc deci nu prea te poti lua dupa review-uri straine.

 

Atunci reformuleaza ce ai scris initial. Unde vezi tu altceva in afara de "in Romania ajung B-stock"? Ce altceva mai era de vazut?

 

Iar tara o duce "asa de bine" deoarece sunt probleme pe toate planurile, iar conducerea sta cu mainile in san. Dar hai sa nu intram in polemici din astea dezgustatoare.

 

Normal ca sunt probleme pe toate planurile, insa faptul ca noi cumparam de toate din afara contribuie la esecul total al tarii. Acesta e un topic care imi siplace si mie cu desavarsire.

 

Eu spun ca este inadmisibil sa intri intr-un magazin "foarte important" si sa ceri o anumita chitara , o anumita culoare, pentru a o proba, si sa-ti dea o alta, pentru ca cea de culoarea dorita nu era acordata ....WTF... Chitare de 3000 lei setate necorespunzator, eu inteleg, pentru o chitara "buna" nu e prea mult aceasta suma, dar totusi scrie pe ea Fender made in USA (si asta ar trebui sa insemne ceva ?!)

 

Daca o chitara nu este setata, nu inseamna ca este b-stock sau ca e stricata. E vina patronului sau a vanzatorului, care trebuia sa se asigure ca acea chitara se poate proba. Eu pana acuma am putut proba orice chitara vroiam, chiar daca nu era setata, mi-a setat-o vanzatorul pe loc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu ti-e clar termenul "B-stock", Draykor. Daca o chitara nu e acordata, nu inseamna ca e b-stock. Daca e produsa in china si nu in japonia sau SUA, iar, nu inseamna ca e B-stock. B-stock este daca vezi ceva in neregula cu ea, un defect, de obicei provenit din cauza manipularii, vopseaua sarita, zgariata, anumite elemente nefunctionale din diverse motive. In orice caz, chitarele B-stock nu se vand la acelasi pret cu cele neatinse.

Acum, stati voi linistiti, eu sunt sigur ca in marile magazine de instrumente, este chiar imposibil sa acordeze vanzatorii absolut toate instrumentele.

Acum noi, romanii, suntem si visatori de obicei. Ne place sa credem ca ar trebui sa curga lapte si miere peste tot si daca nu se intampla asta, strambam din nas si-o ardem cu chestii de genul "la nemti nu gasesti chitara dezacordata", cu toate ca n-am intrat in viata noastra intr-un magazin de instrumente din Germania.

Edited by Gojira
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa supar pe nimeni, dar suntem inca cu minusuri serioase la capitolul seriozitate. vindem marci de renume cu metode romanesti.

am cumparat un Ibanez RG370DX de la MCMusic si a fost trimisa prin posta. pe spate avea o zgarieturi mica si de neluat in calcul, si am ignorat-o fiind prima chitara si eram prea incantat de ea. apoi am citit de B-stock la ei pe site si au reduceri pentru asemenea defecte. i-am intrebat ce si cum si m-au asigurat ca chitara mea a fost sigilata, neumblata la ea decand au primit-o de la producator. lucru de care ma indoiesc profund.

sfatul meu este ca imediat dupa ce o primesti sa o verifici in fata curierului si daca gasesti cea mai mica problema, trimit-o inapoi. dupa 1-2 zile este prea tarziu, vor spune ca tu ai zgariat-o si ramai cu ea asa.

cel mai sigur este sa te duci sa o probezi, sa o vezi si sa o cumperi. acum au magazin si in Brasov, daca vreau sa cumpar ceva de la ei cer sa fie adus in magazin daca nu il au acolo si il verific pe toate partile.

oricum, bafta la cumparaturi.

Link to comment
Share on other sites

Nedorind sa isc flame pe acest forum, nu expun toate considerentele pe care le am in vedere! Insa ati inteles gresit, eu nu am zis ca e mai bine sa cumperi aria sau stagg in loc de fender, ci am zis ca la noi ajung multe rebuturi si ca trebuie sa avem mai mare grija la ce cumparam decat cei din afara! Am pus problema intr-un context, dar voi ati vazut doar "in Romania ajung B-stock". Iar tara o duce "asa de bine" deoarece sunt probleme pe toate planurile, iar conducerea sta cu mainile in san. Dar hai sa nu intram in polemici din astea dezgustatoare. Eu spun ca este inadmisibil sa intri intr-un magazin "foarte important" si sa ceri o anumita chitara , o anumita culoare, pentru a o proba, si sa-ti dea o alta, pentru ca cea de culoarea dorita nu era acordata ....WTF... Chitare de 3000 lei setate necorespunzator, eu inteleg, pentru o chitara "buna" nu e prea mult aceasta suma, dar totusi scrie pe ea Fender made in USA (si asta ar trebui sa insemne ceva ?!)

 

1. Bre, "B-stock" e diferit de "Out of stock". Ti-au explicat mai sus baietii ce inseamna.

2. Ca in magazin unele bucati sunt neacordate e iara alta treaba. Ai o bucata dintr-un model expusa pentru vizionare si disponibila pentru proba. In cazul in care dupa proba vrei respectivul model, dar alta culoare sau o bucata sigilata si ne-expusa, ii comunici vanzatorului si daca pui banu' jos sigur ti-o si regleaza si acordeaza.

3. Ce treaba are "conducerea" cu tarasenia asta? Nu-ti convine, pui mana pe telefon si suni la OPC.

4. Daca tot ai dat-o de gard, nu mai bine recunosti ca ai avut o scapare in loc sa continui sa te certi cu noi? Stii bine ca nu ai dreptate. Doar daca ai cumva probe solide ca "in Romania ajung doar B-stock", probe pe care sincer nu cred ca le poti furniza.

Link to comment
Share on other sites

Am trecut de cateva ori prin magasinul GuitarShop.

Angajatii sunt amabili si prietenosi, in limite rezonabile, te lasa sa testezi orice chitara chiar si cele scumpe si nu sunt aroganti, iar instrumentele se prezinta ok.

 

Contra-recomand MCMu$sic.

Argumente :

- chitara cu finisaje discutabile (ex : chitara de 8 mil cu adeziv scurs pe cutia de rezonanta)

- l-am rugat pe vanzator sa imi dea sa probez un Ibanez 12String, omul a luat-o din stand , a incercat s-o vada daca este acordata, nu era, si mi-a dat-o asa, i-era prea lene sa o mai acordeze, dupa principiul "las'ca oricum nu o cumpara"

- atitudine aroganta fata de clienti (o fata necunoscatoare) si remarci rautacioase fata de un client pretentios care a refuzat o chitara scumpa, dupa plecarea acestia din magazin, dupa principiul "vrei chitara ca lumea, ia-ti chitara de 2000E, tu oricum esti praf si nu meriti decat ce iti vindem noi"

 

Nu am nimic nici cu unii nici cu altii, cer scuze daca deranjez, dar este ce am vazut cu ochii mei, nu din auzite.

Am jurat sa nu cumpar nici pene de la McMusic.

 

Oricum, nu recomand sa cumperi chitara prin posta, de niciunde, pot fi diferente enorme intre ce se vede in poza si ce primesti acasa (in bine sau in rau)

Edited by Borsec
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.